انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 85014 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲۳ - 15:35
صيادان ايراني دركام اژدهاي چيني
كشتي‌هاي چين، آبزيان آب‌هاي جنوبي ايران را از راه‌هاي غير مجاز صيد مي‌كنند و صيادي مارا با مشكل روبه‌رو كردند

صيادان ايراني دركام اژدهاي چيني

صيادان منطقه‌هاي جنوب كشور مي‌گويند نسل برخي از ماهي‌ها نابود و مشكلات فراواني در بازار ماهي جنوب ايجاد شده است. مردم بومي مي‌گويند ماهي براي خوردن نيز وجود ندارد و بيشتر اين ماهي‌ها را چيني‌ها مي‌بلعند.

قانون-فاطمه‌آقايي فرد

اخباري در ايران هر روز به گوش مردم مي‌رسد كه بي‌شك مختص به اين مرز و بوم است و در مناطق ديگر اين كره‌خاكي كمتر از وقوع اين نوع رويدادها خواهيم شنيد. در همين راستا چند روزي است كه فيلمي در فضاي مجازي منتشر مي شود كه در آن يك كشتي در حال بلعيدن آبزيان است. برخي مي‌گفتند كه اين تصاوير مربوط به اجاره خليج فارس و درياي عمان به چيني‌ها براي برداشت‌ از منابع آبزيان است ولي عده‌اي ديگر طبق روال، سعي در لاپوشاني آن داشتند و موضوع را از اساس تكذيب كردند ولي اين فاجعه حقيقت داشت. فرماندارجاسك نيز براي اطلاع از اين وضعيت به همراه خبرنگاران به دريا رفتند و بعد از چهار مايل دريايي، كارگران اين كشتي با قايق فرار مي‌كنند و انواع ماهي‌ها را در كشتي يافت كردند كه مجوز نيز نداشتند. فرماندار مدعي بود كه با هر مسئولي تماس گرفته اعلام كرده است كه از طريق سيستم، اين كشتي‌هاي چيني را كنترل مي‌كنند ولي به نظر اين ادعا صحت نداشت و چيني‌ها به غارت دارايي‌هاي مردم بومي مشغول بودند. صيادان منطقه‌هاي جنوب كشور مي‌گويند نسل برخي از ماهي‌ها نابود و مشكلات فراواني در بازار ماهي جنوب ايجاد شده است. مردم بومي مي‌گويند ماهي براي خوردن نيز وجود ندارد و بيشتر اين ماهي‌ها را چيني‌ها مي‌بلعند. گفته مي‌شود مجوز اين كشتي‌ها براي يك نوع ماهي به نام فانوس‌ماهي كه در سطح دريا زندگي مي‌كنند، صادر شده است ولي اين روزها كشتي‌هاي چيني همه نوع ماهي را صيد مي‌كنند و خبري از اين نوع ماهي نيست. متاسفانه چيني‌ها ماهي‌هايي كه از لحاظ اقتصادي ارزش چنداني ندارند و جان داده‌اند را نيز به دريا مي‌ريزند.

آسيب به بومي‌ها

اين رويه سبب مي‌شود صيادان بومي و مردم ايران كه ساليان سال است از طريق صيد ماهي گذران عمر مي‌كنند با مشكل روبه رو شوند و حتي براي صيد مناسب به سمت كشورهاي ديگر بروند و به همين دليل شاهد ايجاد معضلاتي براي اين قشر زحمتكش هستيم. در همين راستا همواره اخباري به گوش مي رسد كه صيادان ايراني توسط گاردهاي ساحلي عربستان، كويت، قطر و ... دستگير شدند و حتي گاهي اوقات در آب‌هاي آزاد نيز اين افراد با مشكلاتي مواجه مي شوند كه جان‌شان به خطر مي‌افتد. به گفته رسانه‌ها هيچ مقامي نيز پاسخگوي اين وضعيت نيست و تا كنون پاسخ روشني در اين زمينه داده‌نشده است.

سريال سودجويي

در همين راستا به سراغ حسین هاشمی تختی‌نژاد، نماینده هرمزگان رفتيم و اين فرد در گفت‌وگو با «قانون» در رابطه با جزييات غارت منابع ملي ايران توسط چيني‌ها توضيحاتي را ارائه كرد. نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي در اين‌باره گفت:« متاسفانه دریای خلیج فارس توسط عده ای از شهروندان ایرانی مورد سوء استفاده قرار گرفته است. واقعیت این است که چند نفر از شهروندان ایرانی برای صید تنها یک نوع ماهی از شیلات، مجوز گرفته اند که با سوء استفاده از این مجوز، آن را تحت اختیار چینی‌ها قرار داده‌اند». وي افزود:« در حال حاضر نیز چینی ها مانند جارویی به شکار ماهی‌ها و آبزیان خلیج فارس پرداخته اند و این ماهی‌ها را به کشورهای خود صادر می‌کنند. بنابراین باید گفت که کلیپی که در فضای مجازی تحت عنوان غارت ماهی‌ها به سبک چینی‌ها است، صحت دارد».اين نماينده مجلس شوراي اسلامي تشريح كرد:«این موضوع با دوربینی که به دریای خلیج فارس فرستاده شده بود برای ما ثابت شد و ما در جریان این موضوع هستیم که چینی‌ها در حال حاضر حتی از عمیق ترین بخش‌های این دریا نیز سوء استفاده می کنند و به شکار آبزیان این دریا مشغول هستند».

شكار بي‌مجوز چيني

حسین هاشمی تختی نژاد گفت:«در اصل چینی ها مجوز شکار از این دریا را ندارند اما به دلیل اینکه چند نفر از شهروندان ایرانی این مجوز را از شیلات گرفته اند و آن را به چینی ها فروخته اند، حالا شاهد این تخلف هستیم. در این زمینه شیلات مقصر اصلی است و با اين دليل كه نظارت کافی نداشته است، باید پاسخگو باشد. ما در حال رسیدگی به این موضوع و پیگیر رسیدگی به کوتاهی انجام شده توسط شیلات هستیم تا با آن برخورد شود زیرا چینی ها در حال حاضر با تصمیمی که گرفته اند، برای از بین بردن آبزیان این دریای بزرگ کمر همت بسته‌اند که با صادرات این ماهی ها به کشورهای خود بي‌شك باید در روزهای آینده شاهد افزایش قیمت آبزیان در کشور باشیم».

بي‌توجهي مسئولان

نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي گفت:«این قراردادی است که از طرف عده‌ای از شهروندان ایرانی با چینی‌ها بسته شده است و شیلات به دلیل کوتاهی در نظارت باید پاسخگو باشد زیرا شیلات اگر نظارت جدی بر این موضوع داشت، بي‌شك شاهد این اتفاق نبودیم. باید با عوامل این موضوع در شیلات برخورد شود». وي افزود:«در واقع با پیگیری‌های انجام شده و ارسال دوربین‌های فیلمبرداری به محل صید ماهی‌ها به این نتیجه رسیدیم که چینی ها با کشتی های ترال خود تا اعماق بسیار زیادی در حال صید آبزیان کشور هستند و آبزیان ما را جارو می کنند».

پيشينه يك خودخواهي

تختی نژاد تشريح كرد:« این موضوع در گذشته به ندرت اتفاق افتاده بود و باید گفت که تا به حال چنین موضوعي گزارش نشده است. اما در مجموع موضوع اجاره دریا صحت ندارد و تنها موضوع باعث تاسف این است که این دریا توسط عده ای مورد سوء استفاده قرار گرفته كه به نظر من شیلات مقصر اصلی این اتفاق است. زیرا این کار خلاف در حال انجام است و کشتی های چینی به علت نبود نظارت توسط شیلات، ماهی‌ها را از بین می برند. این یعنی شیلات به وظیفه خود عمل نکرده است و باید با آن برخورد کرد».

هشدار يك بحران

اين روزها در كشور ما همه ناراضي هستند و خود را بي‌خبر از مسائل معرفي مي‌كنند ولي به نظر بايد هركس كه مسئوليتي را در هر بخشي از اين كشور برعهده مي‌گيرد به وظيفه خود به نوعي عمل كند كه شاهد اين‌گونه رويدادها نباشيم. اينكه هركدام از بخش‌هاي مربوط تقصير را برگردن ديگران بيندازند و اعلام كنند كه از موضوع خبر ندارند و كسي نيز پاسخگوي آن‌ها نيست، بهانه خوبي براي گريز از بحران‌هاي اين روزهاي ايران محسوب نمي‌شود. مردمي كه ولي‌نعمت مسئولان محسوب مي‌شوند از مسئولان انتظار دارند دست‌كم مقدمات يك‌زندگي ساده را مهيا كرده تا با بهره‌گيري از توان خود به يك بهره‌اي جزئي از زندگي دست پيدا كنند. صياداني كه سال‌هاست از طريق دريا رزق و روزي خود و خانواده را فراهم مي‌كنند، اين روزها گرفتار يك سودجويي شده‌اند كه اگر به زودي جلو آن گرفته نشود در آينده اي نزديك بايد شاهد مسائلي مانند كولبري، چتربازي يا ... باشيم كه تمام دستگاها را درگير خود كرده و هزينه‌اي چندين برابري براي كشور به جا خواهد گذاشت.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.