انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مانع‌اجراي قانون منع‌به‌كارگيري بازنشستگان چيست؟
از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تروریست هاهر چه زودتر به سزای اعمالشان برسند
جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
بخشي از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند
حضور نمایندگان رهبری در مراسم تشییع شهدای اهواز
خوزستان درسهای فراموش نشدنی به تروریستها ميدهد
هیات دولت دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد
بیانیه وزیر اطلاعات درباره حادثه تروریستی اهواز
کشف سرنخ‌های جدیدی از حادثه تروریستی اهواز
به زودی انتقام مهلکی از تروریست‌ها می‌گیریم
تعداد شهدای حمله تروریستی اهواز 24 نفر است
روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد
حرفهای زیادی برای گفتن در سازمان ملل داریم
اعلام عزای عمومی در خوزستان
شمشير دو لبه يك تريبون
جنگ زرگري
تحكيم وحدت با عراق در دستور كار است
ژست‌ براي طرحي تكراري!
امضای مشروط FATF استفاده از فرصت ها و تهدیدها
دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند
حمایت ولیعهد امارات از تروریست های حادثه اهواز
تحقیق و تفحص‌های مجلس اغلب عقیم می‌ماند
دستور روحاني براي پی‌گیری حادثه تروریستی اهواز
تکذیب شهادت یک خبرنگار در اهواز
واکنش کدخدایی به حمله تروریستی در اهواز
حمله تروریستی در اهواز24 شهید و 53 مجروح
بخشی از تسلط اطلاعاتی در امنیت پروازی حاصل شده
مجروح شدن ۶۰ نفر در حمله تروریستی در اهواز
جهانگیری از ما تبری جسته است
10 نفر در حمله تروریستی اهواز شهید شدند
هلاکت 2 عامل حادثه تروریستی امروز اهواز
بدلیل واکنش نیروهای امنیتی، مسولان آسیب ندیدند
ارتش مردم و خبرنگاران را پناه داد
واکنش سپاه به حادثه تروریستی اهواز
قدرموشک‌ رابیشتر ازگذشته می‌دانیم
جزئیات حمله تروریستی در رژه نیروهای مسلح اهواز
نیروهای مسلح ایران دهان آمریکا رادرمنطقه خرد میكند
تیراندازی در حین برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز
آخرین شب عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد
حضور 600 فروند شناور در رژه نیروهای مسلح در بندرعباس
آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند
پیام رئیس دو قوه ایران برای کنگره آشوری های جهان
رزمایش مشترک ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس
چرا معاونان شریعتمداری استعفاء دادند؟
اگر در سازمان ملل حضور نیابیم، دیگران از ما حمایت نمی‌کنند
مداحان مجاز نیستند هرچه دلشان می‌خواهد بگویند
روی دیوار چین یادگاری ننویسیم
عاشورا پناهگاه همه موحدین عالم است
هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری
بیشتر
کد خبر: 85115 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲۴ - 15:18
تعهدي زير تيغ پژوهش
مجلس پيگير روشنگري درباره كنوانسيون رژيم حقوقي كاسپين است

تعهدي زير تيغ پژوهش

بحث كنوانسيون رژيم حقوقي كاسپين نيز با همين رويكرد پيگيري مي‌شد و مردم مدام نگران از دست دادن منابع ملي و منافع كشور بودند....

قانون-مردم اين روزها تصور مي‌كنند كه مسئولان به منافع و منابع ملي آن‌ها بي‌توجه هستند وبراي همين هرگاه اتفاقي در كشور مي‌افتد، مردم به دنبال تشريح و تحليل رويدادهاي مختلف هستند. بحث كنوانسيون رژيم حقوقي كاسپين نيز با همين رويكرد پيگيري مي‌شد و مردم مدام نگران از دست دادن منابع ملي و منافع كشور بودند. اين رويه سبب شد تا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز در قبال آن حساس شوند و موضع‌گيري‌هايي را داشته باشند. برخي مي‌گفتند كه از جزييات آن اطلاعي نداشته و عده‌اي رسيدگي به آن را در اختيار رهبري و شوراي‌عالي امنيت ملي مي‌دانستند.

توضيحات تكميلي

در تازه‌ترين اظهارنظرها حشمت‌ا... فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين نمی‌تواند به منزله تقسیم آب و بستر در دریای كاسپين باشد البته این دغدغه وجود دارد که اگر مجوزی در حوزه مرزی داده شود، ممکن است مبنایی برای ادعاهای مرزی محسوب شود. فلاحت پیشه درباره توافق قزاقستان و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين گفت: طبق موافقت‌نامه بین ایران و شوروی، دریای كاسپين دریای مشاع بوده است. بعد از فروپاشی شوروی کشورهای دیگر تکلیف ۶۸ درصد مرزهای آبی بین خود را مشخص کردند، اما ایرانی‌ها وارد توافق مرزی نشدند، چون ایران یک طرف معاهده مشاع است و این مساله اختلافی همچنان باقی مانده است. وی ادامه داد: بعد از فروپاشی شوروی دو موضوع محدوده مرزی دریایی کشورها به‌ ویژه در موضوع اکتشاف و دخالت کشورهای خارجی به خصوص از ناحیه آمریکا به وجود آمد. برای مقابله با این موارد نشست‌هایی برگزار شد و در آن بحث تعیین رژیم حقوقی مطرح شد. در کشور ما تعیین رژیم حقوقی دریای كاسپين اگر به معنای تعیین مرز باشد باید به تصمیم مجلس شورای اسلامی برسد که حداقل به رای چهار پنجم نمایندگان نیاز دارد. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طبق توضیحات ارائه شده از سوی وزارت خارجه و بیانیه صادره در نشست قزاقستان درباره موضوع تعیین مرز صحبت نشد و تنها در خصوص مدیریت اکتشاف صحبت شده است. البته همین هم می‌تواند به موضوعی برای ادعای مالکیت در آینده تبدیل شود که ما دغدغه جدی در این رابطه داریم. فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين به معنای تقسیم بستر و زیربستر دریای كاسپين نیست»، گفت: با این وجود همین‌ که اجازه بهره‌برداری داده شده ممکن است داعیه‌هایی را ایجاد کند. به عبارت دیگر بیانیه صادره به معنای تقسیم بستر نیست، اما این دغدغه را ایجاد می‌کند که مبنایی برای ادعای مرزی باشد، ولی باز هم این کنوانسیون نمی‌تواند و نباید به منزله تقسیم آب و زیربستر باشد.

بي‌اطلاعي از جزييات

در همين راستا نجفی‌خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام این خبر که وزیر امور خارجه هفته آینده در جلسه کمیسیون حاضر خواهد شد، گفت كه کلیات مباحث مطرح شده در قزاقستان به اطلاع اعضای کمیسیون امنیت ملی رسیده بود اما از جزيیات خبر نداشتیم. خوشرودی در پاسخ به این سوال که آیا کمیسیون امنیت ملی پیش از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين در جریان مباحث مطرح شده در مذاکرات قرار داشت یا خیر، گفت:‌ مباحث به صورت کلی در کمیسیون مطرح شده بود اما به صورت تخصصی و جزئی اطلاعاتی در اختیار اعضا قرار نگرفته بود. نجفی افزود: البته بنده در اجلاس وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای كاسپين به عنوان نماینده کمیسیون امنیت ملی شرکت داشتم و در جریان مباحثی که در آن اجلاس پیرامون رژیم حقوقی دریای كاسپين بود، قرار گرفتم. وی ادامه داد: از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اسناد زیادی درباره همکاری کشورهای حوزه دریای كاسپين در حوزه‌هایی مثل شیلات، انتظامی، محیط زیست و ... امضا شده بود اما مهم‌ترین بخش، کلیات رژیم حقوقی دریای كاسپين بود که در این اجلاس به تایید روسای این کشورها رسید. نجفی افزود: مهم‌ترین فراز تعیین خطوط مبدأ، بستر و زیر بستر بود كه به آینده موکول شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به حساسیت افکار عمومی در خصوص امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين گفت: فضای ایجاد شده که باعث مقایسه این توافق با برخی قراردادهای ننگین گذشته شده، به هیچ عنوان درست نیست و تیم سیاست خارجی ایران به هیچ وجه مسائلی را دنبال نمی‌کند که به ضرر منافع ملی کشور باشد.

كنوانسيوني زير تيغ پژوهش

در همين حال کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نيز گفت: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين برای تصویب باید به صورت لایحه به مجلس ارائه شود و این مرکز نیز بررسی کارشناسی را انجام می‌دهد. جلالی افزود: در این کنوانسیون بحث تقسیم حدود آب ها مطرح نیست، همان‌گونه که رییس جمهوری در سخنرانی خود در آکتائو قزاقستان مطرح کرد، علت عضویت ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای كاسپين این است که برخی کشورها پایگاه نظامی در این دریا ایجاد نکرده و در امور آن دخالت نکنند. وی با بیان اینکه بحث زیست محیطی دریای كاسپين بسیار مهم است، ادامه داد: مسائل زیست محیطی در این دریا با مشکل روبه‌رو شده است. رییس مرکز پژوهش‌های مجلس درمورد استفاده از منابع زیر بستر آب نیز گفت: ایران به دلیل آنکه در قسمت عمیق دریای كاسپين قرار دارد ،هزینه استخراج زیر بستر بالاست، این بحث از گذشته مطرح بوده که این امر به صورت مشاع یا بر اساس تقسیم عادلانه انجام شود که جمهوری اسلامی ایران پیگیری های خوبی در این زمینه انجام داده است. جلالی به حضور خود در روند مذاکرات دریای كاسپين در سال های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: بنده در مجلس ششم به عنوان عضو ناظر در چندین دور مذاکرات دریای كاسپين شرکت کردم. وی خاطرنشان کرد: چندین سال است که این مذاکرات انجام شده است. باید این کنوانسیون در قالب لایحه به مجلس بیاید و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها کار کارشناسی انجام دهند. نماینده مردم تهران در مجلس افزود: دولت مذاکرات خود را با کشورهای ساحلی انجام داده است و پس از آن لایحه ای به مجلس ارائه می کند. جلالی ادامه داد: در این مذاکرات تعیین حدود و خط مبدأهنوز تصمیم گیری نشده است، قرار است که بعد از اين کشورها به صورت دو جانبه در این زمینه با هم توافق کنند و بیانیه تفسیری هم جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داده که قابل توجه است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.