انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد قانون با اپ «جار» همراه شما آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
یادگار«امیرکبیر» و «مصطفی دیوانه» در بازار تهران
انجام آزمایش DNA خانواده متوفیان تصادف اتوبوس
آغازساخت خوابگاه ۵۰۰ ظرفیتی دردانشگاه علوم پزشکی
روند مثبت مذاکرات میان بنیاد تعاون سپاه و شهرداری
دبستان‌ها از 31 شهریور دایر است
ردپای مافیای کنکور در کاهش تاثیر قطعی معدل
روند بارشی کشور در دهه اول مهر
حضور صدرصدی پلیس در محلات
اهدای پلاسما؛ نذری برای نجات جان بیماران
اینستاگرام فیلتر می شود؟
ممنوعیت استفاده از اسامی نامفهوم در منوی کافی شاپ ها
قنبری : موضوع بازنشستگی شهردار تهران را با انگیزه‌های سیاسی مطرح می‌کنند
سرویس مدارس استثنایی رایگان ماند
چالش های حوزه سلامت در شرایط تحریم
۱۱ توصیه برای پیشگیری از سرطان
بارش باران در محورهای شمالی کشور
ارسال پیامک اطلاعات لحظه‌ای اردو‌ها به والدین
خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی با قمه‌زنی
ایرلاین‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی‌کنند
چه کسانی از نظر سازمان سنجش مشکوک هستند؟
۸ علت مهاجرت جمعیت در سال گذشته
تذکر جدی شهردار تهران درباره نصب بنر حاشیه ساز
فعالیت تکایا و حسینیه‌ها پس از نیمه‌شب با مجوز
زباله سلامت مردم گیلان را به خطر انداخته است
وزارت نفت چند دلار به مترو پایتخت می پردازد؟
نظر پلیس درمورد تغییر ساعات کاری ادارات
اعلام 7 منطقه برای دریافت گواهی کسر خدمت ایثارگران نیروی زمینی ارتش
وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور مشخص شد
تعطیلات زمستانی مدارس امسال اجرایی نمی‌شود
نامه شهردار به شورا درباره برج ـ باغ‌ها
نامه‌ به وزیر کشور درباره وضعیت شهردارتهران
۴۰ مدیر بازنشسته از شهرداری می‌روند
کمبود لوازم معمولی پزشکی برای کنترل عفونت در بیماستان‌ها
نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد فردا اعلام می‌شود
لوازم نجومي
پاسخ وزیر علوم به منتقدان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور
راه‌اندازی سامانه رصد برای نظارت بر قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان
اعلام شرایط کسری خدمت مشمولان کارشناسی ارشد و بالاتر
تفاوت دستمزدِ کارگران ایرانی‌ و عراقی
نمی‌دانیم افرادی که در شهرداری سکوت کرده‌اند، چه در سر دارند
اعلام شرایط جدید انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های داخلی
مذاکره؛ راهکار مساله آب میان ایران و افغانستان
به رسـم زندگی
صندلي‌ها ي جانبازسـاز
برنامه‌های وزارت کار برای اشتغال
#وقت_خداحافظي
چشم طمع سودجويان همچنان به‌دنبال جنگل هاي شمال
شهردار تهران می ماند/ نیازی به استفساریه از مجلس نیست
درخواست شورا برای افزایش سهم زنان در برنامه سوم توسعه
حوزه زنان در مدیریت شهری تحت الشعاع مشکلات اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته است/ جامعه برای پست های مدیریتی هنوز پذیرای زنان نیست
بیشتر
کد خبر: 85409 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲۹ - 10:27
تلاش براي رفع يك ابهام!
« قانون» آخرين وضعيت مشمول شدن يا نشدن شهردار تهران به منع به كارگيري بازنشستگان را بررسي كرد

تلاش براي رفع يك ابهام!

منع به‌كارگيري بازنشستگاه به تاييد شوراي نگهبان هم رسيد و اكنون حساسيت ها براي خالي كردن پست هاي اجرايي از سوي بازنشستگان بيش از پيش شده است.

قانون-قانون منع به‌كارگيري بازنشستگاه به تاييد شوراي نگهبان هم رسيد و اكنون حساسيت ها براي خالي كردن پست هاي اجرايي از سوي بازنشستگان بيش از پيش شده است. يكي از اين پست هاي مهم و كليدي، شهرداري تهران است كه در هفته هاي اخير بسيار درباره بازنشسته بودن يا نبودن متصدي آن صحبت شده است. محمد علي افشاني كه چندماهي است بر صندلي شهرداري تهران تكيه زده و اصلاح طلبان شوراي شهر تهران بسيار اميدوار به ثبات حضور او در مديريت شهري براي نيل به اهداف خود هستند، اكنون زير ذره بين افكار عمومي قرار گرفته تا تكليف بازنشسته بودن يا نبودن او را بدانند. آن‌طور كه از شواهد بر مي آيد، افشاني در بيست و هفتمين سال خدمت خود اقدام به بازخريد شدن كرده و حضور او در وزارت كشور نيز پس از بازخريدي بوده است و حال در كسوت شهرداري تهران، نبايد مشمول قانون تاييد شده مجلس باشد اما برخي حقوقدانان و كارشناسان مي گويند كه طبق قانون مجلس، افراد بازخريد شده نيز منع حضور در پست‌هاي اجرايي نهادهاي عمومي و دولتي دارند و به اين سبب ، شورانشينان پايتخت بايد دنبال انتخاب شهرداري ديگر باشند. اين در حالي است كه كمتر از يك سال از فعاليت شوراي پنجم گذشته و در اين مدت شورايي ها دو انتخاب براي شهرداري تهران داشته اند و انتخاب سوم درواقع روي خوشي از قدرت مديريتي آن‌ها نخواهد داشت. در روزهاي اخير و پس از بحث هاي فراوان درباره بازنشستگي شهردار تهران، قرار بود در نخستين جلسه شوراي شهر درباره اين موضوع صحبت و بررسي شود.

قانون متوجه شهردار هست؟ نيست؟

در جلسه ديروز شوراي شهر تهران اما محسن هاشمي رييس اين شورا گفت كه شايد مصوبه مجلس شامل حال افشانی نمی شود و شورا تلاش می کند شهردار در مسند خود باقی بماند.وي با اشاره به جزيیات جلسشورا به دنبال استفساريه!

سخنگوی شورای شهر تهران هم در اين باره با بيان اينكه هنوز مصوبه منع به‌کارگیری بازنشستگان به طور کامل تایید نشده و معلوم نیست به همین شکل تایید و ابلاغ شود، گفته كه اگر به همین شکل کنونی این مصوبه به تایید برسد در خصوص شهردار تهران و اینکه آیا این مصوبه شامل حال وی می شود، شورا دچار ابهام است و برداشت های متفاوتی از این قانون و وضعیت آقای افشانی وجود دارد. برخی از حقوقدان‌هایی که مورد مشورت شورا بودند اعلام کردند این مصوبه شامل حال شهردار نمی شود و کسان دیگر نظر دیگری مطرح کرده اند؛ بنابراین حتما استفساریه‌ای از روش های قانونی به مجلس ارسال می شود زیرا طبق اصل77 قانون اساسی تفسیر این نوع قوانین عادی بر عهده مجلس است و ابهام ما همچنان پابرجاست.اين در حالي است كه ناهيد خداكرامي، عضو شوراي اسلامي شهر تهران هم گفته كه اگر افشاني براي حضور در شهرداري مشكل قانوني داشته باشد، شورا انتخاب تازه اي در اين پست خواهد داشت.وي گفته كه پیش‌بینی ما این است که افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی‌شود در غیر این‌صورت آمادگی لازم برای انتخاب شهردار بعدی تهران را داریم. نظر شخصی بنده این است که افشانی نباید مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شود چرا که حقوقی از دولت دریافت نمی‌کند و بازگشت به کار دولتی نداشته و در شهرداری فعالیت می‌کند. شهر نیز از عوارضی که مردم پرداخت می‌کنند، اداره می‌شود. ‌حال اگر یک فرد 70 ساله که بازنشسته نیز است بخواهد کار آزاد انجام دهد یا در شهرداری مسئولیت داشته باشد و حقوق نگیرد، باز نمی‌توان از تجربیات آن فرد استفاده کرد؟نکته بعدی این است که افشانی در 27 سال خدمت خود را بازخرید کرده است و سه سال دیگر می‌تواند کار کند. بنابراین ابهامات زیادی در قانون به‌کارگیری بازنشستگان وجود دارد که نمایندگان مجلس باید پاسخ بدهند آیا شهرداری‌هاي کلانشهرها را می‌توانیم از این قانون مورد استثنا قرار دهیم،‌ آیا شهرداری تهران همتراز با وزارتخانه‌هاست؟خداكرمي در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر شهردار تهران مشمول این قانون شد چه برنامه‌ای دارید،‌گفت: ما آمادگی لازم راداریم، خیلی هم در این خصوص نگران نیستیم و با توجه به اینکه شهرداری یک نهاد مردمی است و وابستگی به دولت ندارد، به نظر می‌رسد افشانی مشمول این قانون نشود در غیر این صورت نیز دوباره نسبت به انتخاب شهردار اقدام خواهد شد.وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا برای شورای پنجم انتخاب دو شهردار و دو سرپرست در طول یک‌سال امتیاز منفی محسوب نمی‌شود،‌گفت: اینکه مجبور شدیم چند شهردار عوض کنیم بد نیست؛ به هر حال شورای پنجم آمادگی لازم را در خصوص انجام قانون دارد.بنده معتقد به جوانگرایی هستم و بهتر است از پتانسیل‌های لازم برای اداره شهر استفاده شود.

ابهامي كه زودتر باید شفاف شود

اما موضوع ابهام در تداوم حضور افشاني در شهرداري تهران در حالي مطرح مي شود كه اين روزها شهرداري متاثر از شرايط اقتصادي نا مطلوب كشور و كاهش محسوس درآمدها شرايط مناسبي را سپري نمي كند و از جهت عدم اجراي طرح هاي عمراني قابل توجه تحت فشار است. مشكلات اقتصادي همان‌طور كه بخش هاي زيادي را در كشور از فعاليت جدي بازداشته در شهر تهران نيز اثرات خود را گذاشته است و اكنون نگه‌داشت وضعيت فعلي شهر و درنهايت تكميل پرو‍ژه هاي نيمه تمام در دستور كار مديريت شهري است. در چنين شرايطي، طرح ابهامات و شايعات مختلف درباره آينده شغلي شهردار تهران و ماندن يا نماندن او، به طور غير مستقيم بر عملكرد و خروجي مديريت شهر تاثير گذاشته كه بايد هرچه زودتر به شفافيت برسد. فضاي مبهم ثبات در هر سازماني، به طور قطع خروجي كامل و اثر گذار آن را زير سوال مي برد و نهادي چون شهرداري با منابع انساني گسترده و البته حاشيه هاي فراوان نيز از اين موضوع مستثنا نيست. پس از آنكه مديريت 6 ماهه نجفي در شهرداري آغاز گر تحولاتي مثبت در اداره شهر بود، استعفا و تغيير يكباره او ،مديريت شهري را متاثر كرد و با روي كارآمدن افشاني، اميد براي بازگشت ثبات به شهر بازگشت. اكنون نيز بايد با تعيين تكليف شدن موضوع كشدار بازنشستگي افشاني، اجازه رخوت و بي انگيزگي در مديريت شهر را نداد و به آينده روشن شهر در دوره فعلي مديريت خويش اميدوار بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.