انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 85722 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۳ - 10:48
آقای لاریجانی، دستاوردهای غرب ستیزی را به مردم بگویید

آقای لاریجانی، دستاوردهای غرب ستیزی را به مردم بگویید

آقای لاریجانی؛ غرب ستیزی و شرق دوستی یا برعکس جامعه ایران هنگامی می تواند قابل تعریف و با اقبال عمومی مواجه شود که اکنون از نقطه نظر اقتصادی و ...مانند چین، مالزی، ژاپن، کره جنوبی و ...باشیم تا ...

قانون-امید فراغت/ کارشناس ارشد علوم سیاسی

آقای لاریجانی، سیاست برای شما تعریفی پنهان دارد و به همین دلیل موضع گیری های‌تان بر اساس خط مشی ترسیم شده است؛ اگر هم در این خط ترسیمی مردم حضور نداشته باشند، ایرادی نیست چرا که آن خط ترسیم شده برای تان در اولویت است! دموکراسی یعنی حکومت و قدرت مردم هستند اما شخصیت و کاراکتر شما در راستای دستیابی به معنی و مفهوم دموکراسی نیست. شاید نظر شما به مردم سالاری دینی یا همان دموکراسی اسلامی خلاصه شود، به همین دلیل است که تعارضات جامعه امروز در دو فضای سنت و تجدد تجمیع شده و برون رفت از احتیاج، به خانه تکانی نگرشی دارد.

آقای لاریجانی، به واسطه عادت به حضور در دیپلماسی پنهان، کاراکتری مردم پسند را به نمایش نمی گذارید و در نقطه ای که تعارضات و عدم تعادل‌هایی را در تقابل دو جریان عمده سیاسی کشور رخ می دهد، نقش محلل را بازی کرده و در این بازی بهره سیاسی خود را می‌برید! سیاست برای شما به معنی واقعی کلمه بر اساس منافع شکل گرفته و به تعبیری شاید چنین نگرشی درست باشد، حتی اگر مردم در آن سهم نداشته باشند! اما حرکت طبیعی جامعه به نقطه‌ای رسیده که عوامل بازدارنده فقط نقش تاخیری دارند و به عبارتی در برابر این حرکت طبیعی و تاریخی حرفی برای گفتن ندارند.

آقای لاریجانی، شاید بتوان با ایجاد موانع سیاسی حرکت جامعه را کند كرد اما با توجه به شرایط زیست امروز و دسترسی های آسان جامعه به اطلاعات گوناگون و ادبیات دهکده جهانی، کوچ دادن مردم به دایره نگرش حکام سخت و البته غیر ممکن است! زيرا خاصیت اجبار زمان به این است که حاکمان در نقطه ای از زمان و مکان به مردم می پیوندند هر چند که پیوسته به دنبال ایجاد شرایطی باشند که نه مردم بلکه قدرت ها آن را دیکته کنند. شاید در نقاطی منافع مردم با منافع دولت ها در تعارض باشد که یکی از دلایل آن معادلات منطقه ای و جهانی است اما آن واقعیت ها برای جامعه قابل لمس نیست؛ آنچه برای مردم قابل درک است واقعیت های جامعه درونی بوده و اینکه سیاست‌های خارجی تابعی از سیاست های داخلی است. همواره جامعه در تعامل با قدرت های جهانی چه غرب و چه شرق، احساس برنده بودن ندارند و این احساس نشأت گرفته از تجربه های تاریخی بوده و پیام چنین احساسی این است که جامعه ایرانی همواره به دلیل ضعف در ساختارهای زیستی تاثیر پذیر بوده تا تاثیر گذار! به همین علت است که گاهی معنی و مفهوم منافع ملی به موضوعات خارج از آن تقلیل معنی پیدا می کند.

آقای لاریجانی،با توجه به مشکلات گوناگونی که در عرصه اقتصاد، فرهنگ و ...در بطن جامعه وجود دارد و به واسطه اینکه مردم در واقعیت زندگی دارند در در شعارها زيست ندارند. برای جامعه این سوال پدید می آید که چرا منافع ملی بر اساس پیشروی شکل نمی گیرد؟! باتوجه به واقعیت ها و مقاومت هایی که پیوسته داریم، چرا دیپلماسی پنهان بر اساس حفظ وضع موجود معنی و مفهوم پیدا کرده و دلایل آن چیست؟! در دل حفظ وضع موجود چه امیدهایی وجود دارد که مردم آن را نمی‌دانند؟! تا چه هنگام می‌توانیم وضع موجود را با دیپلماسی پنهان حفظ کنیم؟! برخی کارشناسان اقتصادی بر این نظر هستند که اقتصاد ایران در حال فروپاشی است برای برون رفت از این فروپاشی باید ادبیات شرق و یا غرب را بپذیریم؟!

آقای لاریجانی؛ به عنوان کسی که در دیپلماسی پنهان مهارت دارید به مردم بگویید که چه دستاوردهایی از غرب ستیزی به دست آورده ایم؟! و همین گونه به مردم بگویید غرب ستیزی چه خسارت هایی ایجاد کرده است؟! کشورهایی که غرب ستیز بوده اند اکنون در چه نقطه ای از شاخص های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... هستند؟!

آقای لاریجانی؛ غرب ستیزی و شرق دوستی یا برعکس جامعه ایران هنگامی می تواند قابل تعریف و با اقبال عمومی مواجه شود که اکنون از نقطه نظر اقتصادی و ...مانند چین، مالزی، ژاپن، کره جنوبی و ...باشیم تا هنگامی که وضع درونی در فضای کم تعادلی و ...باشد. باید برای غرب‌ستیزی و شرق ستیزی و ... دلیل و دلایل موجهی برای مردم آورده شود در غیر این صورت مردم در همان فضای نق و نوق و نارضایتی ذهنی به سر می‌برند زيرا می بینند با کوچک‌ترین اظهار نظر یک مقام غربی، اقتصاد کشور دچار به هم ریختگی می شود و این نابسامانی را دلیل محکمی برای تاثیر گذاری غرب و ...بر وضع درون کشور می پندارند و به عبارتی با این تاثیر گذاری ارتباط ذهنی برقرار کرده و حق دارند بگویند غرب ستیزی و ...چه دستاوردهایی برای کشور دارد؟!

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.