انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
امام‌خميني(س) بعد از خروج شاه از ايران چه گفت؟
در لایحه اصلاح قانون انتخابات ابهامات برطرف شده است
افشاگري ناتمام
چرا كشته شدنگان هواپيماي 707 شهيد نشدند؟!
قانون جدید، انتخابات را به سمت حزبی شدن می برد
آقای موسوی خوئینی ها وقایع تاریخی خوردني نيست!
استاني شدن انتخابات به نفع چه اقشاري است
ماجراي سهم‌خواهي موسوي‌خوئيني‌ها از آيت‌الله‌خامنه اي
حاشيه‌نويسي رهبري بربرجام به آن مشروعيت داد
چند شغله‌های فقیر و دولتي‌هاي زياده‌خواه
نقشه اصولگرايان براي اصلاح طلبان
فرار شاه يادآور حوادث بسیار خوشحال‌کننده برای ملت است
ادعاي سنگين توكلي عليه سران قوا
بکارگیری اژدرهای پیشرفته در نداجا
هشدار اتمي رييس‌سازمان انرژي هسته‌اي
5400 پروژه محرومیت‌زدایی سپاه افتتاح شد
زيبا كلام، موسوي خوئيني‌ها را دروغ‌گو خواند
بودجه‌خـواري نامـرئي
پيام تسليت آيت‌الله‌خامنه‌اي براي سقوط هواپيماي ارتش
توجه مسئولان به منافع شخصي مشكل‌ساز شد
مدیران بر اساس شایسته سالاری انتخاب نمی شوند
نتایج امروز،محصول تصمیم های گذشته است
روحانيـت متفاوت و مطرود
ریشه گرفتاری ها کارشکنی هاست
برای حل مسائل باید یک نفر پرچمدار باشد
مشكل داريم متولي نداريم!
محصورين از خانه خارج شده و به ديد و بازديد مي‌روند
گراي مثبت روحاني به عربستان و امارات
انتقاد تند سخنگوي دستگاه ديپلماسي به لهستان
پیام تسلیت رهبري در پی درگذشت والده فرمانده ارتش
كلافگي ايران از دست اروپا
ردپاي جنگ
امر به معروف آمريكا توسط معاون روحاني
جزييات خلع لباس يك روحاني
ماجراي همكاري و كمك ايران به آمريكا در افغانستان
چرخش به سمت مردم رمز عاقبت‌به خيري هاشمي
خصوصي‌سازي به معناي رهاسازي نيست
دفاع ذوالنور از وزارت اطلاعات
به احمدي‌نژاد اجازه تجمع داده شود
كمك‌ناخواسته اروپا به چین و روسیه
برگزاري همايش بين‌المللي عليه ايران
افشاگري امام جمعه تهران درباره فرار مالياتي
همگرايي براي بريدن صدا
چشم امید آمريكا به کردستان عراق است
سنگر فضاي‌مجازي را تخريب نكنيد
فرمان برخورد!
زماني كه ناممكن‌ها، ممكن مي‌شود
شکنجه از نظر اسلام، قانون اساسی و اخلاقی منع شده است
زنگ خطر براي ركن دموكراسي
دولت سالي ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع را به باد فنا می دهد!
بیشتر
کد خبر: 85837 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۵ - 12:07
عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و ...

قانون-کوروش الماسی/ پژوهشگر

بزرگ‌ترین چالش کشور مغفول ماندن، عدم درک و اهمیت و اولویت منافع ملی توسط بخش قابل توجه ای از سیاست‌ورزان و صاحب منصبان انتصابی و انتخابی است. برخی نيز که دغدغه امنیتی دارند، امنیت جناح خاص را مد نظر گرفته و شايد بتوان گفت كه نگراني امنیت ملی ندارند زيرا امنیت ملی بدون منافع ملی بی معنی است. باتوجه به بی نظمی ها و ناکارآمدی در عرصه های گوناگون اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت کلان، نظام اخلاق اجتماعی و... که موجب انواع فشارها به ویژه معیشتی بر شهروندان شده، این پرسش که چه باید کرد، در اذهان بسیاری از دلسوزان وطن ایجاد شده است. به باور نگارنده پاسخ به پرسش چه باید کرد، منوط به پاسخ به پرسش چه می خواهیم، است. در راستای پاسخ به پرسش های فوق نکاتی مختصر و ساده ارائه می شود. ساده و شفاف‌ترین پاسخ به پرسش های فوق می تواند اینچنین باشد؛ چه می‌خواهیم؟ نجات و صیانت از منافع ملی را می‌خواهیم. چه باید کرد؟ نیروهای وطن دوست که چیستی، اهمیت و ضرورت منافع ملی را درک و تشخیص می دهند، به ضرورت باید زیر چتر یک حزب سازماندهی شوند.

حزب، یک نهاد اجتماعی است که تبلور تجمیع اراده، نیازها، اهداف، تمایلات و... بخش قابل توجهی از شهروندان است. با در نظر گرفتن شرایط عینی، ملموس و قابل ارزیابی، تنها راه نجات و صیانت از منافع و امنیت ملی و تاثیر گذاری بر روند تصمیم سازی و تصمیم گیری مدیریت کلان، سازماندهی تمام نیروهای صادق وطن دوست که هدفی جز تحقق منافع، امنیت و اقتدار ملی ندارند، زیر چتر یک حزب سیاسی است. گفته می شود حدود دویست حزب سیاسی وجود دارد. وجود این همه جزب نه حاکی از بلوغ سیاسی یا تمرین دموکراسی بلکه نمود آشفتگی ذهنی، عدم درک منافع ملی و ناتوانی و عدم درک کار تیمی به عنوان تنها و تنها مسیر کم هزینه و کارآمد تحقق اهداف سیاسی است.

حزب به عنوان یک ساختار یا نهاد اجتماعی مترادف با قدرت است. ایجاد نهاد، ساختار یا حزب یعنی منظم و هدفمند کردن توانایی‌ها و امکانات در راستای تحقق اهداف، نیازها، خواسته‌ها و تمایلات جمعی است. بزرگ‌ترین ضعف نیروهای وطن دوست با هر برچسبی فقدان سازماندهی تشکیلاتی به منظور تجمیع نیروهای وطن دوست در مسیر تحقق اهداف جمعی است. در شرایط فعلی و در فقدان یک نهاد واقعی و کارآمد که تبلور اراده، خرد جمعی، نیازها و... شهروندان باشد، سازماندهی نیروهای وطن دوست تحت یک حزب می تواند ابزار قدرت کافی برای تاثیر گذاری و هدایت روند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان در راستای تحقق منافع و امنیت ملی باشد. در عالم عین و عمل هیچ نهاد و نیروی داخلی و خارجه توان ایستادگی در مقابل اراده و خرد جمعی سازمان یافته شده شهروندان در قالب یک نهاد(براي یک حزب) را نخواهد داشت.

شرط بقا

به باور نگارنده شرط بقای سیاسی ژنرال‌ها و فرمانده اصلاح طلبان، خردمند کردن و تاثیر‌گذاری بر روند مدیریت کلان است. در جهان توسعه یافته تاثیر گذاری بر روند امور کلان بدون مدیریت و انسجام سازمانی نیروهای وطن دوست در قالب یک حزب ملی امکان پذیر نخواهد بود. اعتبار و توانایی سیاست‌ورزان از جمله فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب در«عملگرا» بودن این بزرگواران و نه داشته های تاریخی یا احساسات و آرمان‌های معطوف به آینده است. فرمانده و ژنرال‌های اصلاح طلب باید از قالب اظهار نظر(بازگو کردن بدیهات)، نقد و تحلیل صرف شرایطی که استخوان‌های شهروندان را به صدا درآورده، بیرون بیایند و به عرصه عمل به معنی اعمال نفوذ و خردمند کردن ساختار حاکمیت ورود كرده یا از جایگاه نمادین اجتماعی خود کنارگیری کنند و اجازه دهند منطق حاکم بر روند تحولات اجتماعی، سیاست ورزان تازه نفس، چابک، با جرات و... را تولید کند. ژنرال ها به عبارتی روند تولید سیاست ورزان عملگرا توسط منطق حاکم بر روند وقوع تحولات سیاسی و اجتماعی را مسدود کرده اند. به این دلیل ساده که در عالم سیاست هیچ فرد، جناح، نهاد و نیروی نمی تواند در بلند مدت بر خلاف خرد و منافع جمعی تداوم داشته باشد. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، ژنرال ها و فرمانده اصلا‌ح‌طلبان تنها موانعی بر سر راه تحولات منطقی، اجتناب ناپذیر و ضروری اجتماعی و سیاسی خواهند بود.

همه براي يك هدف

بي‌شك فردا دیر است؛ وظیفه وطن دوستان با هر برچسبی(اصلاح طلب، اصولگرا، اعتدالگراو...) مهار حاکمیت با یوغ خرد جمعی در راستای منافع ملی است. آشفتگی، ناکارآمدی و عدم یکپارچگی مدیریت کلان قابل انکار نیست و دیگر نمی توان با انواع ترفند ها توجه شهروندان گرفتار و دشمنان کشور را از ناکارآمدی و آشفتگی بی سابقه مدیریت کلان دور کرد. به باور نگارنده مهم ترین وظیفه فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب انسجام(آشتی و سازماندهی وطن دوستان در قالب یک حزب) همه نیروهای وطن دوست پیرامون یک هدف والای سیاسی، صیانت از امنیت ملی از طریق نجات منافع ملی از مسیر خردمندانه کردن مدیریت کلان کشور است. به گواه شواهد فراوان از عرصه‌های اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت سیاسی و... منطق مدیریت کلان مبتنی بر خرد جمعی نیست.

سنت و واماندگي

در شرایط فعلی و با وجود انواع چالش‌های داخلی و خارجه، انفعال سیاسی برخی ژنرال‌های اصلاح طلب و دیگر دلسوزان وطن دوست با هر گرایش فکری، مغایر منافع و امنیت ملی است. با سخنرانی، بازگو کردن، نقد و تحلیل صرف بدیهیات، تحولات سیاسی که منجر به تحقق اهداف منافع و امنیت ملی شوند، ایجاد نمی شوند. عمل و تنها عمل بنیاد پویایی، تغییر، تحول و بهبود امور انسانی است. ایران زمین نیازمند سیاست ورزان عملگراست ولي ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلب ها عملكردی سنتی دارند و مفهوم سنتی به شرایط زیست جوامع ساده قرون پیشین اطلاق می شود. در جوامع پیشین افراد به اعتبار جایگاه خانوادگی که در آن متولد و پرورش می‌یافتند، به واسطه جایگاه خاص لشکری و کشوری به شکل ارباب و رعیت یا رييس و مطیع و... از بالا به پایین رفتار می‌کردند. به عبارتی در جوامع پیشین مردم دخالت یا مشارکتی در نحوه اداره امور کلان جامعه نداشتند.

معضل سكون

به باور نگارنده ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلبان دچار سندرم سکون و عدم پویایی شده اند. اصلاح‌طلبان برای تداوم حضور در عرصه سیاسی به ضرورت باید عملگرا شوند. عملگرا به این معنی که از اظهار نظر(بازگو کردن رویدادها و وقایع سیاسی و اجتماعی)، نقد و تحلیل صرف پرهیز کنند و اقدام به تولید راهکارها ممکن و قابل اجرا در مدت زمان مشخص و با نتایج قابل ارزیابی کنند. با توجه به وضعیت نابسامان و آینده مبهم منافع و امنیت ملی تنها دو گزینه پیش روی ژنرال های اصلح طلب وجود دارد؛ 1- بودن(تداوم) از طریق انسجام تشکیلاتی به منظور عمگرا شدن حول هدف عینی منافع ملی و تشکیل دولت سایه(واقعی نه صوری) و تلاش منظم برای اعمال نفوذ به منظور کارآمدی حاکمیت از طریق مطیع کردن حاکمیت در پیروی از هدف والای منافع ملی به عنوان تنها و تنها هدف مشروع حاکمیت. عملگرا به افرادی اطلاق می شود که به شیوه های گوناگون با رفتار مناسب و به موقع خود موجب حرکت، تغییر، تحول و... در امور اجتماعی، سیاسی، شخصی و... شود. سیاست‌ورزی بدون داشتن قدرت اعمال نفوذ بم منظور تحقق اهداف سیاسی فقط تیله بازی، ریاکاری یا آرامان‌گرایی رمانتیک است. 2- کنار گیری از جایگاه نمادین ژنرالی و فراماندهی در راستای ایجاد فضا و فرصت برای اعمال نفوذ منطق و سازوکار طبیعی حاکم بر روند زیست طبیعی امور در عالم هستی. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، اصلاح‌طلبان در مسیر بهبود شرایط زیست شهروندان و حل و فصل چالش‌های جدی ملی در عرصه های گوناگون داخلی و خارجه تنها مانع و مخرب خواهند بود.

برزخ اصلاحات

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و کم هزینه جوامع است. عرصه سیاسی که شهروندان (یا نمایندگان واقعی) در آن دخالت و مشارکت داشته باشند، از طریق سازماندهی شهروندان در یک حزب که هدفی جز تحقق منافع و امنیت ملی ندارد، نمود می یابد. برزخ اصلاح طلبان همانند جاذبه رقبای سیاسی ناکارآمد، سوداگر و غیر قابل انعطاف خود را روی زمین نگاه داشته اند. به باور نگارنده، بنابر منطق و اصول حاکم بر روند وقوع امور در عالم هستی از جمله امور اجتماعی و سیاسی رقبای اصلاح طلبان ملزمات ماندن روی زمین (عرصه سیاسی و مدیریتی) ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.