انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
گفت‌وگوي ملي براي حفظ امنيت و منافع ملت است
واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌ها
اجازه فرصت سوزی به اروپا ندهیم
نامه يك نماينده به لاریجانی درباره صداوسیما
دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد
پیام تسلیت محسن رضایی در فقدان امیر لطفی
توقع از صدا و سیما بالاست
شفافيت‌، ذهنيت درباره معافيت مالياتي نهادها را تغيير مي‌دهد
از خودگذشتگي در محاق!
همگرايي با يك شريك قوي براي دوران تحريم
تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم
قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان و حواشي پافشاري بر آن
حوزويان اولين گام های وحدت را بردارند
واکنش فلاحت‌پیشه به لفاظی پمپئو
جلسه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT
انتقاد رهبر انقلاب از کسانی که درصددند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند
خانه تکانی بزرگ در وزارت کشور
دلایل رد لوایح پالرمو وCFTدرشورای نگهبان
پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان
اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد
طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته
بیشتر
کد خبر: 85837 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۵ - 12:07
عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و ...

قانون-کوروش الماسی/ پژوهشگر

بزرگ‌ترین چالش کشور مغفول ماندن، عدم درک و اهمیت و اولویت منافع ملی توسط بخش قابل توجه ای از سیاست‌ورزان و صاحب منصبان انتصابی و انتخابی است. برخی نيز که دغدغه امنیتی دارند، امنیت جناح خاص را مد نظر گرفته و شايد بتوان گفت كه نگراني امنیت ملی ندارند زيرا امنیت ملی بدون منافع ملی بی معنی است. باتوجه به بی نظمی ها و ناکارآمدی در عرصه های گوناگون اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت کلان، نظام اخلاق اجتماعی و... که موجب انواع فشارها به ویژه معیشتی بر شهروندان شده، این پرسش که چه باید کرد، در اذهان بسیاری از دلسوزان وطن ایجاد شده است. به باور نگارنده پاسخ به پرسش چه باید کرد، منوط به پاسخ به پرسش چه می خواهیم، است. در راستای پاسخ به پرسش های فوق نکاتی مختصر و ساده ارائه می شود. ساده و شفاف‌ترین پاسخ به پرسش های فوق می تواند اینچنین باشد؛ چه می‌خواهیم؟ نجات و صیانت از منافع ملی را می‌خواهیم. چه باید کرد؟ نیروهای وطن دوست که چیستی، اهمیت و ضرورت منافع ملی را درک و تشخیص می دهند، به ضرورت باید زیر چتر یک حزب سازماندهی شوند.

حزب، یک نهاد اجتماعی است که تبلور تجمیع اراده، نیازها، اهداف، تمایلات و... بخش قابل توجهی از شهروندان است. با در نظر گرفتن شرایط عینی، ملموس و قابل ارزیابی، تنها راه نجات و صیانت از منافع و امنیت ملی و تاثیر گذاری بر روند تصمیم سازی و تصمیم گیری مدیریت کلان، سازماندهی تمام نیروهای صادق وطن دوست که هدفی جز تحقق منافع، امنیت و اقتدار ملی ندارند، زیر چتر یک حزب سیاسی است. گفته می شود حدود دویست حزب سیاسی وجود دارد. وجود این همه جزب نه حاکی از بلوغ سیاسی یا تمرین دموکراسی بلکه نمود آشفتگی ذهنی، عدم درک منافع ملی و ناتوانی و عدم درک کار تیمی به عنوان تنها و تنها مسیر کم هزینه و کارآمد تحقق اهداف سیاسی است.

حزب به عنوان یک ساختار یا نهاد اجتماعی مترادف با قدرت است. ایجاد نهاد، ساختار یا حزب یعنی منظم و هدفمند کردن توانایی‌ها و امکانات در راستای تحقق اهداف، نیازها، خواسته‌ها و تمایلات جمعی است. بزرگ‌ترین ضعف نیروهای وطن دوست با هر برچسبی فقدان سازماندهی تشکیلاتی به منظور تجمیع نیروهای وطن دوست در مسیر تحقق اهداف جمعی است. در شرایط فعلی و در فقدان یک نهاد واقعی و کارآمد که تبلور اراده، خرد جمعی، نیازها و... شهروندان باشد، سازماندهی نیروهای وطن دوست تحت یک حزب می تواند ابزار قدرت کافی برای تاثیر گذاری و هدایت روند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان در راستای تحقق منافع و امنیت ملی باشد. در عالم عین و عمل هیچ نهاد و نیروی داخلی و خارجه توان ایستادگی در مقابل اراده و خرد جمعی سازمان یافته شده شهروندان در قالب یک نهاد(براي یک حزب) را نخواهد داشت.

شرط بقا

به باور نگارنده شرط بقای سیاسی ژنرال‌ها و فرمانده اصلاح طلبان، خردمند کردن و تاثیر‌گذاری بر روند مدیریت کلان است. در جهان توسعه یافته تاثیر گذاری بر روند امور کلان بدون مدیریت و انسجام سازمانی نیروهای وطن دوست در قالب یک حزب ملی امکان پذیر نخواهد بود. اعتبار و توانایی سیاست‌ورزان از جمله فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب در«عملگرا» بودن این بزرگواران و نه داشته های تاریخی یا احساسات و آرمان‌های معطوف به آینده است. فرمانده و ژنرال‌های اصلاح طلب باید از قالب اظهار نظر(بازگو کردن بدیهات)، نقد و تحلیل صرف شرایطی که استخوان‌های شهروندان را به صدا درآورده، بیرون بیایند و به عرصه عمل به معنی اعمال نفوذ و خردمند کردن ساختار حاکمیت ورود كرده یا از جایگاه نمادین اجتماعی خود کنارگیری کنند و اجازه دهند منطق حاکم بر روند تحولات اجتماعی، سیاست ورزان تازه نفس، چابک، با جرات و... را تولید کند. ژنرال ها به عبارتی روند تولید سیاست ورزان عملگرا توسط منطق حاکم بر روند وقوع تحولات سیاسی و اجتماعی را مسدود کرده اند. به این دلیل ساده که در عالم سیاست هیچ فرد، جناح، نهاد و نیروی نمی تواند در بلند مدت بر خلاف خرد و منافع جمعی تداوم داشته باشد. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، ژنرال ها و فرمانده اصلا‌ح‌طلبان تنها موانعی بر سر راه تحولات منطقی، اجتناب ناپذیر و ضروری اجتماعی و سیاسی خواهند بود.

همه براي يك هدف

بي‌شك فردا دیر است؛ وظیفه وطن دوستان با هر برچسبی(اصلاح طلب، اصولگرا، اعتدالگراو...) مهار حاکمیت با یوغ خرد جمعی در راستای منافع ملی است. آشفتگی، ناکارآمدی و عدم یکپارچگی مدیریت کلان قابل انکار نیست و دیگر نمی توان با انواع ترفند ها توجه شهروندان گرفتار و دشمنان کشور را از ناکارآمدی و آشفتگی بی سابقه مدیریت کلان دور کرد. به باور نگارنده مهم ترین وظیفه فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب انسجام(آشتی و سازماندهی وطن دوستان در قالب یک حزب) همه نیروهای وطن دوست پیرامون یک هدف والای سیاسی، صیانت از امنیت ملی از طریق نجات منافع ملی از مسیر خردمندانه کردن مدیریت کلان کشور است. به گواه شواهد فراوان از عرصه‌های اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت سیاسی و... منطق مدیریت کلان مبتنی بر خرد جمعی نیست.

سنت و واماندگي

در شرایط فعلی و با وجود انواع چالش‌های داخلی و خارجه، انفعال سیاسی برخی ژنرال‌های اصلاح طلب و دیگر دلسوزان وطن دوست با هر گرایش فکری، مغایر منافع و امنیت ملی است. با سخنرانی، بازگو کردن، نقد و تحلیل صرف بدیهیات، تحولات سیاسی که منجر به تحقق اهداف منافع و امنیت ملی شوند، ایجاد نمی شوند. عمل و تنها عمل بنیاد پویایی، تغییر، تحول و بهبود امور انسانی است. ایران زمین نیازمند سیاست ورزان عملگراست ولي ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلب ها عملكردی سنتی دارند و مفهوم سنتی به شرایط زیست جوامع ساده قرون پیشین اطلاق می شود. در جوامع پیشین افراد به اعتبار جایگاه خانوادگی که در آن متولد و پرورش می‌یافتند، به واسطه جایگاه خاص لشکری و کشوری به شکل ارباب و رعیت یا رييس و مطیع و... از بالا به پایین رفتار می‌کردند. به عبارتی در جوامع پیشین مردم دخالت یا مشارکتی در نحوه اداره امور کلان جامعه نداشتند.

معضل سكون

به باور نگارنده ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلبان دچار سندرم سکون و عدم پویایی شده اند. اصلاح‌طلبان برای تداوم حضور در عرصه سیاسی به ضرورت باید عملگرا شوند. عملگرا به این معنی که از اظهار نظر(بازگو کردن رویدادها و وقایع سیاسی و اجتماعی)، نقد و تحلیل صرف پرهیز کنند و اقدام به تولید راهکارها ممکن و قابل اجرا در مدت زمان مشخص و با نتایج قابل ارزیابی کنند. با توجه به وضعیت نابسامان و آینده مبهم منافع و امنیت ملی تنها دو گزینه پیش روی ژنرال های اصلح طلب وجود دارد؛ 1- بودن(تداوم) از طریق انسجام تشکیلاتی به منظور عمگرا شدن حول هدف عینی منافع ملی و تشکیل دولت سایه(واقعی نه صوری) و تلاش منظم برای اعمال نفوذ به منظور کارآمدی حاکمیت از طریق مطیع کردن حاکمیت در پیروی از هدف والای منافع ملی به عنوان تنها و تنها هدف مشروع حاکمیت. عملگرا به افرادی اطلاق می شود که به شیوه های گوناگون با رفتار مناسب و به موقع خود موجب حرکت، تغییر، تحول و... در امور اجتماعی، سیاسی، شخصی و... شود. سیاست‌ورزی بدون داشتن قدرت اعمال نفوذ بم منظور تحقق اهداف سیاسی فقط تیله بازی، ریاکاری یا آرامان‌گرایی رمانتیک است. 2- کنار گیری از جایگاه نمادین ژنرالی و فراماندهی در راستای ایجاد فضا و فرصت برای اعمال نفوذ منطق و سازوکار طبیعی حاکم بر روند زیست طبیعی امور در عالم هستی. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، اصلاح‌طلبان در مسیر بهبود شرایط زیست شهروندان و حل و فصل چالش‌های جدی ملی در عرصه های گوناگون داخلی و خارجه تنها مانع و مخرب خواهند بود.

برزخ اصلاحات

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و کم هزینه جوامع است. عرصه سیاسی که شهروندان (یا نمایندگان واقعی) در آن دخالت و مشارکت داشته باشند، از طریق سازماندهی شهروندان در یک حزب که هدفی جز تحقق منافع و امنیت ملی ندارد، نمود می یابد. برزخ اصلاح طلبان همانند جاذبه رقبای سیاسی ناکارآمد، سوداگر و غیر قابل انعطاف خود را روی زمین نگاه داشته اند. به باور نگارنده، بنابر منطق و اصول حاکم بر روند وقوع امور در عالم هستی از جمله امور اجتماعی و سیاسی رقبای اصلاح طلبان ملزمات ماندن روی زمین (عرصه سیاسی و مدیریتی) ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.