انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رفتن آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبرخوبی است
رویه مجلس دهم تقدم فروع بر اصول است
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
توافق بدون عکس هم میشود ولی نه برعکس
امین‌زاده انتساب ادعای دیدن هاله نور را تکذیب کرد
ارجاع لایحه CFT به صحن علنی مجلس
وزرای غیر اقتصادی هم تغییر می‌کنند
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
چهل توصیه FATF با چهار لایحه در ایران
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم
باید به نسبت پولی که داریم برای سلامت هزینه کنیم
برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم
شناسایی خانه تیمی ۲۲ تروریست مرتبط با حادثه اهواز
خانواده‌های شهدا اهواز زير پوشش بنیاد قرار می‌گیرند
سيد علي خميني به نجف رفت
حجاب و رابطه با آمریکا باید به همه‌پرسی گذاشته شود
بودجه ۹۸ برای بدترین شرایط آماده می‌شود
روحانی در شورای امنیت شاخه زیتون در دست بگیرد
گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه اهواز خواهیم داد
جزئیات انهدام گروهک تروریستی«حدک»
کاهش درآمدهای دولت در سال ۹۸
همه عوامل حادثه تروریستی اهواز شناسایی شده‌اند
وعده جایزه هر نفر ۵۰۰۰ دلار برای حادثه اهواز
دوئل دیپلماسی در نیویورک
مسئولیت هرگونه اقدام تروریستی در ایران با آمریکاست
برنامه‌های روحاني در روز اول سفر به نیویورک
درد مردم را نباید سیاسی کرد
سفر روحانی به نیویورک موردتوجه رسانه های غربی
تلاش تروریستها برای قومی نشان دادن حادثه اهواز
حمله تروریستی اهوازباحمایت مثلث عبری،عربی،غربی
شرکتهای تولید کننده دارو نیاز به خارج را کاهش دهند
مانع‌اجراي قانون منع‌به‌كارگيري بازنشستگان چيست؟
از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تروریست هاهر چه زودتر به سزای اعمالشان برسند
جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
بخشي از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند
حضور نمایندگان رهبری در مراسم تشییع شهدای اهواز
خوزستان درسهای فراموش نشدنی به تروریستها ميدهد
هیات دولت دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد
بیانیه وزیر اطلاعات درباره حادثه تروریستی اهواز
کشف سرنخ‌های جدیدی از حادثه تروریستی اهواز
به زودی انتقام مهلکی از تروریست‌ها می‌گیریم
تعداد شهدای حمله تروریستی اهواز 24 نفر است
روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد
حرفهای زیادی برای گفتن در سازمان ملل داریم
اعلام عزای عمومی در خوزستان
شمشير دو لبه يك تريبون
جنگ زرگري
بیشتر
کد خبر: 85837 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۵ - 12:07
عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

عملگرايي،راهي براي برون‌رفت اصلاحات ازجمودسياسي

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و ...

قانون-کوروش الماسی/ پژوهشگر

بزرگ‌ترین چالش کشور مغفول ماندن، عدم درک و اهمیت و اولویت منافع ملی توسط بخش قابل توجه ای از سیاست‌ورزان و صاحب منصبان انتصابی و انتخابی است. برخی نيز که دغدغه امنیتی دارند، امنیت جناح خاص را مد نظر گرفته و شايد بتوان گفت كه نگراني امنیت ملی ندارند زيرا امنیت ملی بدون منافع ملی بی معنی است. باتوجه به بی نظمی ها و ناکارآمدی در عرصه های گوناگون اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت کلان، نظام اخلاق اجتماعی و... که موجب انواع فشارها به ویژه معیشتی بر شهروندان شده، این پرسش که چه باید کرد، در اذهان بسیاری از دلسوزان وطن ایجاد شده است. به باور نگارنده پاسخ به پرسش چه باید کرد، منوط به پاسخ به پرسش چه می خواهیم، است. در راستای پاسخ به پرسش های فوق نکاتی مختصر و ساده ارائه می شود. ساده و شفاف‌ترین پاسخ به پرسش های فوق می تواند اینچنین باشد؛ چه می‌خواهیم؟ نجات و صیانت از منافع ملی را می‌خواهیم. چه باید کرد؟ نیروهای وطن دوست که چیستی، اهمیت و ضرورت منافع ملی را درک و تشخیص می دهند، به ضرورت باید زیر چتر یک حزب سازماندهی شوند.

حزب، یک نهاد اجتماعی است که تبلور تجمیع اراده، نیازها، اهداف، تمایلات و... بخش قابل توجهی از شهروندان است. با در نظر گرفتن شرایط عینی، ملموس و قابل ارزیابی، تنها راه نجات و صیانت از منافع و امنیت ملی و تاثیر گذاری بر روند تصمیم سازی و تصمیم گیری مدیریت کلان، سازماندهی تمام نیروهای صادق وطن دوست که هدفی جز تحقق منافع، امنیت و اقتدار ملی ندارند، زیر چتر یک حزب سیاسی است. گفته می شود حدود دویست حزب سیاسی وجود دارد. وجود این همه جزب نه حاکی از بلوغ سیاسی یا تمرین دموکراسی بلکه نمود آشفتگی ذهنی، عدم درک منافع ملی و ناتوانی و عدم درک کار تیمی به عنوان تنها و تنها مسیر کم هزینه و کارآمد تحقق اهداف سیاسی است.

حزب به عنوان یک ساختار یا نهاد اجتماعی مترادف با قدرت است. ایجاد نهاد، ساختار یا حزب یعنی منظم و هدفمند کردن توانایی‌ها و امکانات در راستای تحقق اهداف، نیازها، خواسته‌ها و تمایلات جمعی است. بزرگ‌ترین ضعف نیروهای وطن دوست با هر برچسبی فقدان سازماندهی تشکیلاتی به منظور تجمیع نیروهای وطن دوست در مسیر تحقق اهداف جمعی است. در شرایط فعلی و در فقدان یک نهاد واقعی و کارآمد که تبلور اراده، خرد جمعی، نیازها و... شهروندان باشد، سازماندهی نیروهای وطن دوست تحت یک حزب می تواند ابزار قدرت کافی برای تاثیر گذاری و هدایت روند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان در راستای تحقق منافع و امنیت ملی باشد. در عالم عین و عمل هیچ نهاد و نیروی داخلی و خارجه توان ایستادگی در مقابل اراده و خرد جمعی سازمان یافته شده شهروندان در قالب یک نهاد(براي یک حزب) را نخواهد داشت.

شرط بقا

به باور نگارنده شرط بقای سیاسی ژنرال‌ها و فرمانده اصلاح طلبان، خردمند کردن و تاثیر‌گذاری بر روند مدیریت کلان است. در جهان توسعه یافته تاثیر گذاری بر روند امور کلان بدون مدیریت و انسجام سازمانی نیروهای وطن دوست در قالب یک حزب ملی امکان پذیر نخواهد بود. اعتبار و توانایی سیاست‌ورزان از جمله فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب در«عملگرا» بودن این بزرگواران و نه داشته های تاریخی یا احساسات و آرمان‌های معطوف به آینده است. فرمانده و ژنرال‌های اصلاح طلب باید از قالب اظهار نظر(بازگو کردن بدیهات)، نقد و تحلیل صرف شرایطی که استخوان‌های شهروندان را به صدا درآورده، بیرون بیایند و به عرصه عمل به معنی اعمال نفوذ و خردمند کردن ساختار حاکمیت ورود كرده یا از جایگاه نمادین اجتماعی خود کنارگیری کنند و اجازه دهند منطق حاکم بر روند تحولات اجتماعی، سیاست ورزان تازه نفس، چابک، با جرات و... را تولید کند. ژنرال ها به عبارتی روند تولید سیاست ورزان عملگرا توسط منطق حاکم بر روند وقوع تحولات سیاسی و اجتماعی را مسدود کرده اند. به این دلیل ساده که در عالم سیاست هیچ فرد، جناح، نهاد و نیروی نمی تواند در بلند مدت بر خلاف خرد و منافع جمعی تداوم داشته باشد. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، ژنرال ها و فرمانده اصلا‌ح‌طلبان تنها موانعی بر سر راه تحولات منطقی، اجتناب ناپذیر و ضروری اجتماعی و سیاسی خواهند بود.

همه براي يك هدف

بي‌شك فردا دیر است؛ وظیفه وطن دوستان با هر برچسبی(اصلاح طلب، اصولگرا، اعتدالگراو...) مهار حاکمیت با یوغ خرد جمعی در راستای منافع ملی است. آشفتگی، ناکارآمدی و عدم یکپارچگی مدیریت کلان قابل انکار نیست و دیگر نمی توان با انواع ترفند ها توجه شهروندان گرفتار و دشمنان کشور را از ناکارآمدی و آشفتگی بی سابقه مدیریت کلان دور کرد. به باور نگارنده مهم ترین وظیفه فرمانده و ژنرال های اصلاح طلب انسجام(آشتی و سازماندهی وطن دوستان در قالب یک حزب) همه نیروهای وطن دوست پیرامون یک هدف والای سیاسی، صیانت از امنیت ملی از طریق نجات منافع ملی از مسیر خردمندانه کردن مدیریت کلان کشور است. به گواه شواهد فراوان از عرصه‌های اقتصادی، روابط خارجه، مدیریت سیاسی و... منطق مدیریت کلان مبتنی بر خرد جمعی نیست.

سنت و واماندگي

در شرایط فعلی و با وجود انواع چالش‌های داخلی و خارجه، انفعال سیاسی برخی ژنرال‌های اصلاح طلب و دیگر دلسوزان وطن دوست با هر گرایش فکری، مغایر منافع و امنیت ملی است. با سخنرانی، بازگو کردن، نقد و تحلیل صرف بدیهیات، تحولات سیاسی که منجر به تحقق اهداف منافع و امنیت ملی شوند، ایجاد نمی شوند. عمل و تنها عمل بنیاد پویایی، تغییر، تحول و بهبود امور انسانی است. ایران زمین نیازمند سیاست ورزان عملگراست ولي ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلب ها عملكردی سنتی دارند و مفهوم سنتی به شرایط زیست جوامع ساده قرون پیشین اطلاق می شود. در جوامع پیشین افراد به اعتبار جایگاه خانوادگی که در آن متولد و پرورش می‌یافتند، به واسطه جایگاه خاص لشکری و کشوری به شکل ارباب و رعیت یا رييس و مطیع و... از بالا به پایین رفتار می‌کردند. به عبارتی در جوامع پیشین مردم دخالت یا مشارکتی در نحوه اداره امور کلان جامعه نداشتند.

معضل سكون

به باور نگارنده ژنرال ها و فرمانده اصلاح طلبان دچار سندرم سکون و عدم پویایی شده اند. اصلاح‌طلبان برای تداوم حضور در عرصه سیاسی به ضرورت باید عملگرا شوند. عملگرا به این معنی که از اظهار نظر(بازگو کردن رویدادها و وقایع سیاسی و اجتماعی)، نقد و تحلیل صرف پرهیز کنند و اقدام به تولید راهکارها ممکن و قابل اجرا در مدت زمان مشخص و با نتایج قابل ارزیابی کنند. با توجه به وضعیت نابسامان و آینده مبهم منافع و امنیت ملی تنها دو گزینه پیش روی ژنرال های اصلح طلب وجود دارد؛ 1- بودن(تداوم) از طریق انسجام تشکیلاتی به منظور عمگرا شدن حول هدف عینی منافع ملی و تشکیل دولت سایه(واقعی نه صوری) و تلاش منظم برای اعمال نفوذ به منظور کارآمدی حاکمیت از طریق مطیع کردن حاکمیت در پیروی از هدف والای منافع ملی به عنوان تنها و تنها هدف مشروع حاکمیت. عملگرا به افرادی اطلاق می شود که به شیوه های گوناگون با رفتار مناسب و به موقع خود موجب حرکت، تغییر، تحول و... در امور اجتماعی، سیاسی، شخصی و... شود. سیاست‌ورزی بدون داشتن قدرت اعمال نفوذ بم منظور تحقق اهداف سیاسی فقط تیله بازی، ریاکاری یا آرامان‌گرایی رمانتیک است. 2- کنار گیری از جایگاه نمادین ژنرالی و فراماندهی در راستای ایجاد فضا و فرصت برای اعمال نفوذ منطق و سازوکار طبیعی حاکم بر روند زیست طبیعی امور در عالم هستی. به باور نگارنده اگر یکی از گزینه های فوق رخ ندهد، اصلاح‌طلبان در مسیر بهبود شرایط زیست شهروندان و حل و فصل چالش‌های جدی ملی در عرصه های گوناگون داخلی و خارجه تنها مانع و مخرب خواهند بود.

برزخ اصلاحات

برجسته ترین نمود جوامع امروزی و به ویژه توسعه‌یافته، سازماندهی شهروندان در نهادهای گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... به منظور دخالت و مشارکت آحاد شهروندان در مدیریت کارآمد، سودمند و کم هزینه جوامع است. عرصه سیاسی که شهروندان (یا نمایندگان واقعی) در آن دخالت و مشارکت داشته باشند، از طریق سازماندهی شهروندان در یک حزب که هدفی جز تحقق منافع و امنیت ملی ندارد، نمود می یابد. برزخ اصلاح طلبان همانند جاذبه رقبای سیاسی ناکارآمد، سوداگر و غیر قابل انعطاف خود را روی زمین نگاه داشته اند. به باور نگارنده، بنابر منطق و اصول حاکم بر روند وقوع امور در عالم هستی از جمله امور اجتماعی و سیاسی رقبای اصلاح طلبان ملزمات ماندن روی زمین (عرصه سیاسی و مدیریتی) ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.