انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ساچمه در سر محیط بان ماند
۹ استان کشور، گرفتار سیل و آب‌گرفتگی
هوای کلانشهرها آلوده می‌شود
پلیس آب چه وظایفی دارد؟
پروازها بستر مهم گردشگری ایران و عربستان
کولاک و سیل در ۹ استان کشور
معمار مسجد ولیعصر نامزد جشنواره جهانی معماری
ورود گردشگران به «جزیره هرمز» همچنان آزاد است
باران‌ پاییزی کم‌آبی‌ها را جبران نمی‌کند
سیلابی شدن مسیل‌ها در جنوب و جنوب غرب
احتمال آب‌گرفتگی در ۷ استان کشور
میوه لوکسی که از هاوایی به یزد رسید
علت مرگ لاک پشت‌های دریایی در سواحل درک
گرانی بلیت هواپیما رونق گردشگری را در نطفه خفه کرد
پایان عمر جنگلهای شمال تا 30 سال آینده
دریاچه ارومیه در پیچ وعده‌ها آب می‌رود
يكي از شهرداران پيشين كرج، دستگير شد!
ایجاد پارک گردشگری فضایی در ۴ شهر
لغزندگی محورهای هراز و فیروزکوه
خرید، فروش و پرورش این گیاه ممنوع شد
افزایش ۲۰۹ درصدی بارندگی‌ها در کشور
صنایع‌دستی ارزان‌ترین مسیر برای کاهش بیکاری
هوای تهران پاک نشد/ پایتخت در وضعیت سالم
احتمال بارش برف پاییزی در ارتفاعات
ترافیک نیمه سنگین در مسیر هراز
ترافیک سنگین در جاده‌های خروجی مشهد
کمبود سوخت در برف جاده چالوس
بارش باران در محورهای 13 استان کشور
تبلیغ «لاتاری» ممنوع است؟
لايحه ناكارآمد
چرخه ناکارآمد مقابله با زمین‌خواری
تامین آب شرب استان یزد در دستور کار دولت قرار گیرد
چالش‌های بودجه‌ای برای مدیریت پسماند
بمب فروچاله در تهران
هرمزگان، گاهواره فرهنگ ‌های کهن
تنها 8 درصد سد زاینده‌رود آب دارد
وقوع تگرگ و صاعقه در غرب کشور
تکذیب کشف اسکلت حسن صباح در الموت
خشک‌شدن منابع زیرزمینی یزد تا 15 سال آینده
ماجرای مرگ پارکبان تالشي در حال پیگیری است
بارش برف در ۵ استان کشور
تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست
غبارفر اموشی برکهن ترین سنگ نگاره ایلامی
پیشنهادی برای نجات کارون و زاینده‌رود
کیش عضو سازمان جهانی گردشگری ملل متحد شد
ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز دوشنبه
توفان ۸۴ سیستانی را روانه بیمارستان کرد
خوزستان تا ده سال آینده جای زندگی نیست
آفت سطح وسیعی از جنگل‌ها را فرا گرفته است
سكوت وزارت خارجه در مقابل سد سازی های ترکیه
بیشتر
کد خبر: 85946 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۶ - 14:32

برخورد نامناسب دولت با تشکیل وزارت گردشگری

سمینار تخصصی "سیاست‌های توسعه ای سفر و گردشگری با رویکرد شهر گردشگر" توسط مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در نخستین نمایشگاه بین المللی اقتصاد و سرمایه گذاری در گردشگری برگزار شد.

قانون- سمینار تخصصی "سیاست‌های توسعه ای سفر و گردشگری با رویکرد شهر گردشگر" توسط مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در نخستین نمایشگاه بین المللی اقتصاد و سرمایه گذاری در گردشگری برگزار شد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، نخستین نمایشگاه بین‌المللی "اقتصاد و سرمایه‌گذاری در گردشگری" در محل دائمی نمایشگاه‌های بزرگ بازار بزرگ ایران در حال برگزاری است و در قالب آن علاوه بر حضور و فعالیت غرفه‌های مرتبط با صنعت گردشگری، کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی نیز برگزار می‌شود .

در این راستا، سمینار تخصصی "سیاست‌های توسعه‌ای سفر و گردشگری با رویکرد شهر گردشگر" توسط مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(وابسته به جهاد دانشگاهی) با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حضور دکتر غلام حیدر ابراهیم‌ بای سلامی (استاد دانشگاه و عضو شورای عالی میراث و گردشگری)، دکتر زهرا سعیدی مبارکه(نماینده و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی) و دکتر حمید هاشمی (استاد دانشگاه و معاون سابق پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی تهران) و جمعی از دانش‌پژوهان حوزه گردشگری برگزار شد.

رحیم یعقوب زاده، رییس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران در این سمینار با اشاره به برنامه‌ها و اهداف مرکز برای ارتقاء و توسعه این صنعت در حوزه دانشگاهی گفت: گفتگو در خصوص موضوعات خاص و ویژه مربوط به گردشگری با حضور اساتید، دانشجویان و صاحب نظران به منظور ارائه راهبردهای کاربردی در این حوزه امری ضروری است و از این رو در مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران، تلاش می‌شود با برپایی سمینارهای تخصصی در این حوزه، تاثیرات متغیرهای مستقل چهارگانه "اقتصاد"، "فرهنگ"، "امنیت" و "سیاست" بر حوزه گردشگری به صورت موردی و مسئله محورانه به بحث گذاشته شود و نتایج و مباحث هر یک از نشست‌ها به صورت گزارش مستقل به اطلاع مدیران و مسئولان و نیز علاقه مندان برسد.

وقت آن است که گردشگری را محور توسعه قرار دهیم

حمید هاشمی، معاون سابق پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی، نیز در این سمینار با بیان اینکه مشکل اصلی ما این است که نتوانستیم بین سه الگوی اسلامی، ملی و علمی جهانی برای توسعه گردشگری اتحاد برقرار کنیم، عنوان کرد: در صورت وحدت این محورها، این مسئله و مسائل بعدی به صورت سلسله‌وار حل می‌شوند.

وی افزود: برای گردشگری نیازمند الگوهای مشخصی هستیم. یک زمانی امنیت را الگوی توسعه قرار دادیم و خوشبختانه به جایگاه خوبی در امنیت رسیدیم. زمانی آموزش و پرورش، زمانی نیروی انسانی، زمانی کشاورزی و الان نیازمند این هستیم که گردشگری را محور توسعه قرار دهیم بر همین اساس در سیاست‌های کلی باید حوزه گردشگری مورد توجه قرار بگیرد.

هاشمی ادامه داد: حفظ محیط زیست در نگاه شهر گردشگر باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر بخواهیم اقتصاد را در بالاترین حد خود در نظر بگیریم، باید بخشی از منافع آن در محیط زیست سرمایه گذاری شود. در گردشگری هم همین طور است.

وی در عین حال اظهار کرد: در گردشگری باید مشارکت اجتماعی صورت بگیرد. خوشبختانه صنعت گردشگری تنها صعنتی است که تمامی مردم را در سنین، قومیت‌ها و جنس‌های مختلف در نظر گرفته و حتی تمایز فرهنگی و قومیتی، خود تبدیل به جاذبه‌ای برای گردشگری شده است.

هاشمی تاکید کرد: سواد گردشگری و نشر آن در تمام سطوح جامعه یکی از سطوحی است که باید مورد تاکید قرار گیرد.

وی یاد آور شد: در عصر جدید افراد می‌خواهند که فضای جدیدی را تجربه کنند. گردشگری این فرصت را به آنها می‌دهد، حتی در شکل جدید گردشگری، عاملی برای تحول انسان‌ها محسوب می‌شود، مانند آنچه که امروز در گردشگری مذهبی و زیارتی مسلمانان در سفر حج وجود دارد.

معاون سابق پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی تهران تاکید کرد: رویکرد نهایی در گردشگری این است که فرد را به ابدیت و طول تاریخ وصل کند. از سوی دیگر، گردشگری را به توسعه پایدار پیوند دهد. خلاقیت و نوآوری، بخش دیگری از گردشگری است و یکی از ویژگی‌های آن این است که تمامی مردم نبوغ و خلاقیت داشته و در جذب گردشگر کمک کنند.

هنوز آدرس‌های مهم گردشگری مشخص نیست

دکتر غلام حیدر ابراهیم بای سلامی، عضو شورای عالی میراث و گردشگری کشور نیز با بیان اینکه ما تاکنون راهبردی برای گردشگری نداشته‌ایم، اظهار کرد: هنوز آدرس‌های مهم گردشگری در ایران مشخص نیستند. گردشگری پزشکی، فرهنگی، طبیعت‌گردی، گل، غذا و کودک وجود دارد که فاقد انسجام بوده و عملا هیچ بهره‌ای از آن نمی‌بریم.

وی افزود: وقتی راهبرد نداشته باشیم، نه سرمایه‌گذار ایرانی و نه خارجی هیچ یک سرمایه گذاری نخواهند کرد و عملا توسعه‌ای نیز صورت نمی‌گیرد. حال باید پرسید چه کسانی باید سرمایه‌گذاری بکنند؟ متاسفانه تیم اقتصادی دولت به این صنعت به عنوان صنعت اقتصادی نگاه نکرده و آن را فرهنگی در نظر می‌گیرد. دولت باید آن را اقتصادی دیده و فرابخشی در نظر گیرد و همزمان ۲۰ نهاد و دستگاه را در آن فعال کند.

ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه حتی یک جمله در مورد گردشگری عنوان نشده بود، گفت: خوشبختانه مجلس و فراکسیون گردشگری به این موضوع پرداخته و طی جلسات مختلفی در ماده ۹۹ و ۱۰۰، گردشگری را لحاظ کرده و دولت را مجبور کردند تا سند راهبردی گردشگری را تدوین کند. اما هنوز هیچ عمل اجرایی از سوی دولت برای راه‌اندازی این سند دیده نشده است .

این استاد دانشگاه ادامه داد: استراتژی آینده باید برنامه‌ریزی متقنی باشد تا بتواند راهبردها را اعلام کند. کاملا مشخص است که تیم اقتصادی دولت برای این موضوع راهبرد مناسب ندارد و در برنامه‌ریزی‌ها و بودجه، آن را در نظر نمی‌گیرد. با این وضع تکلیف سایر دستگاه‌ها مشخص است.

جای خالی کمیسیون گردشگری در مجلس

نماینده سابق مجلس یادآور شد: برای اصلاح ساختار گردشگری نیاز به گفتمان سیاسی، برنامه ریزی اداری و اقتصادی وجود دارد، همان گونه که نفت، اقتصاد و بهداشت کمیسیون دارند باید گردشگری در مجلس کمیسیون داشته باشد تا بتوان برای آن برنامه‌ریزی کرد و بودجه اختصاص داد.

وی عنوان کرد: در قانونی که مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲ در نظر گرفت، سه تکلیف صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی را به یک سازمان داد و نتیجه آن این بود که یک ارتقای سیاسی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی انجام شد، اما بعدها تنش‌هایی بین این سه حوزه به وجود آمد. خوشبختانه مجلس کنونی تصمیم گرفته است که این سه حوزه را تبدیل به یک وزارتخانه کند، اما دولت برخورد خوبی با این قضیه ندارد. امیدواریم مجلس این طرح را تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کند.

گردشگری؛ بهترین پاسخ برای ابرچالش اشتغال

عضو شورای عالی گردشگری عنوان کرد: در موضوع اشتغال که ابر چالش کشور ما محسوب می‌شود، گردشگری بهترین پاسخ است، چرا که هر هشتاد هزار دلار سرمایه‌گذاری، حدود ۴۱ نفر را مشغول به کار می‌کند، این در حالی است که در صنایع دیگر مانند صنعت فولاد و آهن این میزان سرمایه گذاری حدود۲۰ نفر را به کار می‌گیرد. ما هیچ راهی نداریم جز اینکه برای اشتغال از گردشگری استفاده کنیم.

ابراهیم بای سلامی تاکید کرد: سالانه پنج میلیون گردشگر وارد ایران می‌شوند. از این پنج میلیون نفر تنها حدود ۳۰۰ هزار نفر آنها ارزآوری دارند و چهار میلیون نفر آنها افراد فقیر کشورهای همسایه هستند. در بسیاری از کشورها تعداد گردشگر اهمیت ندارد، بلکه بهره اقتصادی از این گردشگران مهم است و ما باید در برنامه‌ریزی‌های خود، این مسئله را در نظر بگیریم.

وی یاد آور شد: در بسیاری از کشورها که کمبود آب وجود دارد، توسعه گردشگری موجب شده است که از آب کمتر استفاده کنند. میزان مصرف آب در کشور اسپانیا که میزان ورود گردشگر از میزان جمعیت آن بیشتر است، این مورد جواب داده و در کشاورزی آب کمتری مصرف شده است.

وی افزود: دولت اگر در جذب سرمایه‌های سرگردان مانند سکه، دلار و مسکن برای حوزه گردشگری استفاده می‌کرد، امروز توسعه بسیار خوبی در حوزه گردشگری داشته و زمینه مشارکت ملی را برای آن فراهم می‌کردیم.

آینده اقتصاد جهان بر عهده گردشگری است

در این سمینار همچنین دکتر زهرا سعیدی مبارکه، نماینده و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آینده اقتصاد جهان بر عهده گردشگری است، اظهار کرد: شرایط خاص سیاسی و اقتصادی ایران که هر روز تحریم‌های جدیدی در برابر ملت ایران می‌گذارند، ایجاب می‌کند که به فکر راه چاره بوده و یکی از این راه‌ها، تکیه بر ظرفیت‌های بومی و اقتصاد مقاومتی و از آن جمله گردشگری است.

سعیدی تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به دنبال این هستیم که گردشگری را تبدیل به وزارتخانه کنیم تا بتوان ضمن برنامه‌ریزی و نظارت بر عملکرد آن، بتوانیم از مسئولان آن مطالبه‌گری و سوال کنیم.

نائب رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید بتوانیم بعد نرم‌افزاری و تفکر شهری را در مجلس و دولت پیاده کنیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های گردشگری نهایت استفاده را بکنیم. اگر نگاهی به کشورهای همسایه بیندازیم، می‌بینیم که این کشورها درصد بسیاری از درآمد خود را از گردشگری به دست می‌آورند و ما نیز باید ببینیم در کجا توانمند هستیم و آن را گسترش دهیم و واقعیت این است که در یکسری جاها ما توانمند هستیم و در جاهای دیگر هنوز توانمندی لازم را نداریم. در هر دو جا ما باید برنامه خاص خود را داشته باشیم و بخش‌های توانمند را توسعه دهیم و در نقاط دیگر سرمایه‌گذاری لازم انجام شود.

وی در ادامه به عملکرد مجلس در مورد گردشگری پرداخت و عنوان کرد: تعیین تکلیف بناهای تحت تکفل، روستاهای توریستی و توسعه آنها، تعیین رابطه نهادهای مختلف در زمینه گردشگری و شفافیت درآمد در حوزه‌های گردشگری بود که این مسئله اخیر در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA)، سعیدی با بیان اینکه اگر بخواهیم به یک نتیجه خوب برسیم باید از پشتوانه مردمی برخوردار باشیم عنوان کرد: به هر حال اگر اشتغال و ارزآوری را بخواهیم، گردشگری حرف اول را می‌زند و به راحتی می‌توانیم گردشگری در حیطه سلامت را به یک فرصت مناسب تبدیل کنیم. مجلس شورای اسلامی به دنبال رفع موانع در این حوزه بوده و در حال بسترسازی است. ما باید بتوانیم سهم‌های مهمی را در حوزه گردشگری داشته باشیم تا بتوانیم به رفاه و توسعه شهری برسیم

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.