انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 8618 | تاریخ : ۱۳۹۵/۶/۲۳ - 17:16
خانه‌هاي خالي، مردم بي‌خانه
درنبود امكانات شهري در مسكن مهر اتفاق افتاد

خانه‌هاي خالي، مردم بي‌خانه

ساختمان‌های مسکن مهر در حالی قارچ گونه رشد یافت که بخش عمده‌ای از واحدهای آن خالی از سکنه مانده و مردم حاضر به سکونت در این واحدها به سبب بسیاری از مشکلات زیرساختی و نیز عدم جانمایی برای خدمات شهری و رفاهی نیستند،

قانون-طرح مسکن مهر با هدف حل مشکل افراد نیازمند و به عنوان راهکاری برای پاسخگویی به نیاز مسکن اقشار کم درآمد در دولت‌های نهم و دهم مطرح شد. در بسیاری از موارد به دلیل سوء‌مدیریت و استفاده از پیمانکاران ناکارآمد، نه تنها مشکلات این قشر از جامعه حل نشد، بلکه سرمایه‌آنان نیز در دست دولت و پیمانکاران ماند. بسياري از كارشناسان علت اصلي اين مشكلات صرف آورده متقاضيان مسكن مهر در انجام پروژه‌هاي روبنايي و زيربنايي و انتخاب پيمانكاران ناكارآمد مي‌دانند. اين شرايط باعث شده كه اكنون در گوشه و کنار كشور، شاهد بی‌خانمانی بسیاری از مالکان مسکن مهر هستيم.

به گزارش قانون به نقل از مهر، با ابلاغ طرح مسکن مهر به استان‌های مختلف، شاهد قد علم کردن ساختمان‌های مسکن مهر یکی پس از دیگری در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ازجمله فولادشهر، شاهین‌شهر و بهارستان در استان اصفهان بودیم. ساختمان‌های مسکن مهر در حالی قارچ گونه رشد یافت که بخش عمده‌ای از واحدهای آن خالی از سکنه مانده و مردم حاضر به سکونت در این واحدها به سبب بسیاری از مشکلات زیرساختی و نیز عدم جانمایی برای خدمات شهری و رفاهی نیستند، درواقع واحدهای مسکن مهر بیش از آنکه محلی برای سکونت به شمار بروند تنها نمایی از یک واحد مسکونی را به خود گرفته است.

اغلب واحدهای مسکن مهر در شهرهای حاشیه‌ای استان اصفهان در مکان‌هایی جانمایی شده که پیش از آن خالی از سکنه بوده و پای هیچ امکانات رفاهی و خدمات اولیه زندگی به آنجا باز نشده بود. اکنون باگذشت حدود ۱۰ سال از احداث واحدهای مسکن مهر همچنان وضعیت خدمات به روال سابق است و دستگاه‌های خدماتی که با مشکل تأمین اعتبار روبرو هستند، برای ارائه خدمات به این واحدها توان مالی چندانی ندارند. مسکن مهر  به شکل سالن‌های تودرتو، بدون امکانات بناشده و متأسفانه باوجود قانون سازمان نظام‌مهندسی مبنی بر لزوم استفاده از آسانسور برای مجتمع‌های با بیش از چهار طبقه، واحدهای مسکن مهر در شهرهایی همچون فولادشهر اصفهان در بیش از ۱۰ طبقه و بدون آسانسور ساخته شده است

بااین‌وجود طی سال‌های اخیر به‌ویژه در دولت گذشته، بخشی از واحدهای مسکن مهر به صاحبان آن‌ها تحویل داده شد اما ساکنان این واحدها علاوه بر معضلات فوق، در مواقع ضروری برای رسیدن به یک بیمارستان یا ثبت‌نام فرزند خود در مدرسه با مشکل بعد مسافت روبرو هستند.از سوی دیگر تأمین امنیت واحدهای مسکن مهر که اغلب در سکونت‌های دور از شهر در نظر گرفته‌شده یکی از چالش‌های بخش انتظامی استان است که هرچند قول‌هایی مبنی بر راه‌اندازی پایگاه‌های پلیس در این شهرک‌ها به مردم داده‌شده اما دغدغه امنیت اجتماعی برای ساکنان مسکن مهر هنوز پابرجاست.

هر واحد از مسکن مهر تنها به شکل سالن‌های تودرتو، بدون امکانات گاز، تلفن و برق بناشده و متأسفانه باوجود قانون سازمان نظام‌مهندسی مبنی بر لزوم استفاده از آسانسور برای مجتمع‌های با بیش از چهار طبقه، واحدهای مسکن مهر در شهرهایی همچون فولادشهر اصفهان در بیش از ۱۰ طبقه و بدون آسانسور ساخته و تحویل‌شده است.

ساختمان‌های مسکن مهر که گویی فقط به‌اصطلاح، آجرچینی شده است و نشانه‌ای از ساخت‌وساز تخصصی و اصولی در آن دیده نمی‌شود باوجود انصراف برخی متقاضیان از دریافت واحدها، اما در فشار اقتصادی که این روزها برخی اقشار ضعیف متحمل می‌شوند به عده‌ای تحویل می‌شود که از سر بی‌خانمانی مجبور به سکونت در مسکن مهر می‌شوند.

دلیل عدم موفقیت پروژه مسکن مهر در خانه‌دار کردن مردم را در حالی از مسئولان مربوطه جویا شدیم که مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص مشکلات این طرح بزرگ اما شکست‌خورده، به مهر بیان داشت: از بزرگ‌ترین مشکلات ما در این پروژه بحث زیرساختی است. ساخت مدرسه، فضای سبز و آماده‌سازی، که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته جهت انجام عملیات آماده‌سازی به شهرداری‌ها زمین واگذار می‌شود تا نسبت به انجام عملیات آماده‌سازی آن اقدام کنند.

افرادی که در این پروژه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند از بضاعت مالی خوبی برخوردار نیستند و بر ماست تا هرچه سریع‌تر این مشکلات و معضلات را برطرف و واحدها را تحویل متقاضیان دهیم

استاندار اصفهان نیز رفع مشکلات پروژه مسکن مهر را تنها در هماهنگی بین دستگاهی دانست و گفت: دستگاه‌های دولتی و خدمات رسان با پروژه عظیم مسکن مهر نباید معمولی رفتار کنند و این طرح را باید به‌صورت ویژه در نظر بگیرند و در رفع مشکلات آن سریع‌تر عمل کنند.رسول زرگرپور  با مخاطب قرار دادن تمامی دستگاه‌های دولتی و خدمات رسان بیان داشت: تمامی دستگاه‌ها لازم است با کمک، همیاری و تلاش مضاعف مشکلات موجود در مسکن مهر را مرتفع و به این پروژه به‌صورت ویژه بنگرند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مقوله مسکن یکی از نیازهای مهم مردم است، گفت: افرادی که در این پروژه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند از بضاعت مالی خوبی برخوردار نیستند و بر ماست تا هرچه سریع‌تر این مشکلات و معضلات را برطرف و واحدها را تحویل متقاضیان دهیم.

متأسفانه، طرح مسکن مهر مانند بسیاری از طرح‌های غیر کارشناسی با این تفکر کلید خورد که یک طرح تا اجرایی نشود، اشکالات آن مشخص نمی‌شود و نمی‌توان در جهت رفع آن کوشید. با این نگاه طرح‌های غیر کارشناسی بدون هیچ زیرساختی یکی پس از دیگر به مرحله اجرا درمی‌آید و به هنگام برخورد با مشکلات سال‌های زیادی متوقف می‌شود تا درنهایت به همان صورت جمع‌بندی و اتمام پروژه را اعلام کنند.

رئیس انجمن مسکن‌سازان اصفهان در خصوص ساخت‌های غیراصولی مسکن مهر نیز به خبرنگار مهر گفت: بخشی از مسکن مهر در اصفهان توسط تعاونی‌ها و بخشی را انبوه‌سازان مسکن ساختند.احمد تولا بیان داشت: اگر مشکلی را در حوزه مسکن مهر شاهد بودیم به ساخت‌وسازهایی برمی‌گردد که توسط تعاونی‌ها انجام‌شده است.

وی بیان داشت: بخشی از مسکن مهر که توسط انبوه‌سازان مسکن ساخته‌شده یک سری از ایرادات جزئی دارد نه اینکه قابل سکونت نباشد.

در استان اصفهان ۱۶۱ هزار واحد مسکن مهر موجود است که از این تعداد حدود هشت هزار واحد آن بدون متقاضی است. از مجموع مسکن مهر استان فقط ۱۶ هزار واحد با پیشرفت ۹۰ درصدی باقی‌مانده که امید است این تعداد واحد تا آخر سال ۹۵ تحویل متقاضیان شودمدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان سال گذشته با اعلام این خبر که پرونده مسکن مهر در استان اصفهان در خردادماه سال ۹۵  بسته می‌شود، امسال باگذشت شش ماه از سال در جدیدترین اظهارنظر اعلام کرده که تا پایان سال این پروژه به اتمام می‌رسد.

حجت‌الله غلامی با اظهار اینکه ساخت ۲۲۳ هزار واحد مسکن مهر در استان اصفهان، در دستور کار است، بیان داشت: تاکنون۵۰ هزار واحد در روستاها و مابقی در شهرها به بهره‌برداری رسیده است.وی گفت: در استان اصفهان ۱۶۱ هزار واحد مسکن مهر موجود است که از این تعداد حدود هشت هزار واحد آن بدون متقاضی است. از مجموع مسکن مهر استان فقط ۱۶ هزار واحد با پیشرفت ۹۰ درصدی باقی‌مانده که امید است این تعداد واحد تا آخر سال ۹۵ تحویل متقاضیان شود.

مسكن مهر كه قرار بود بخشي از بي‌عدالتي‌ها در حوزه مسكن پايان يا حداقل تخفيف بدهد و افراد فرودست را صاحب خانه كند، اكنون خود به زمينه‌اي براي گسترش اين تبعيض‌ها تبديل شده است. قشري در برابر بسياري از بي‌عدالتي‌ها تنها به دليل ترس از دست دادن تنها سرپناه آينده خود سكوت كرده‌اند.

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.