انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
بیشتر
کد خبر: 86423 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۱۴ - 13:09
حسن صادقی:باید مجلس را استیضاح کرد

حسن صادقی:باید مجلس را استیضاح کرد

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری معتقد است نظارت استصوابی آلوده به مسایل و دیدگاه‌های سیاسی و نتیجتا وجود افراد سهم‌خواه منفعت‌طلب و فاقد تخصص‌های لازم در مجلس، موجب شده شاهد تاثیرات مثبت مجلس در حوزه قانون‌گذاری کشور نباشیم.

قانون-رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری معتقد است نظارت استصوابی آلوده به مسایل و دیدگاه‌های سیاسی و نتیجتا وجود افراد سهم‌خواه منفعت‌طلب و فاقد تخصص‌های لازم در مجلس، موجب شده شاهد تاثیرات مثبت مجلس در حوزه قانون‌گذاری کشور نباشیم.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، حسن صادقی (رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری)  در خصوص استیضاح‌های اخیر برخی وزرا در مجلس و پافشاری مجلس به استیضاح وزرا در این برهه زمانی گفت: طبیعتا مجلس بنابر قانون اختیاراتی دارد. همچنین، این گفته تاریخی امام خمینی (ره) که مجلس در راس امور است نمایانگر جایگاه رفیع مجلس در امر نظارت و قانونگذاری در کشور است. اما متاسفانه نظارت استصوابی آلوده به مسایل و دیدگاه‌های سیاسی و نتیجتا وجود افراد فاقد تخصص‌های لازم، وزن مجلس را به لحاظ قدرت فکری و اثرگذاری‌اش سبک کرده است. در حقیقت، به‌رغم بقای جایگاه در راس امور بودن مجلس به لحاظ صوری، به لحاظ ماهوی ما شاهد تاثیرات مثبت مجلس در حوزه قانون‌گذاری نیستیم.

وی افزود: به استناد قانون اساسی، مجلس حق استنطاق و استیضاح وزرا را دارد و کسی هم نمی‌تواند منکر این حق مجلس شود. اما اینکه این استنطاق‌ها و استیضاح‌ها، چقدر نشات گرفته از جایگاه مجلس در نگاه امام خمینی و حفظ منافع ملی است، باید مورد بررسی قرار گرفته و علامت سوالی مقابل این پرسش چالش‌برانگیز گذاشت. آیا واقعا از این جایگاه برای حفظ منافع ملی استفاده می‌شود؟ به نظر می‌رسد استیضاح‌های اخیر نه در جایگاه دفاع از منافع ملی و مصالح عمومی، بلکه بخش اعظم آن منتج از منفعت‌طلبی و سهم‌خواهی‌های شخصی، بغض و حسادت‌های جناحی و بخشی‌نگری است. یک چنین مسائلی، شأن و جایگاه در راس امور بودن مجلس را زیر سوال می‌برد و در شرایط کنونی ما با یک چنین رویکردی در سناریوی استیضاحات مجلس روبرو هستیم. این امر زیبنده نظام و کشور نیست.

صادقی در اشاره به جایگاه نظارت استصوابی گفت: من نمی‌گویم آنقدر فضا را باز بگذاریم که هر کسی بتواند با تخلفات متعدد اقتصادی و اخلاقی و عدم دست‌پاکی، وارد مجلس شود اما نباید به بهانه‌های واهی سد راه نیروهای متفکر معتقد به نگاه انقلابی و منافع ملی شد و یک‌چنین رویکردهایی را به مسلخ برد.

وی با تاکید بر اینکه از نظارت استصوابی درست استفاده نشده، اظهار داشت: نظارت در خصوص ارزیابی صلاحیت افراد در همه جای دنیا (حتی کشورهای با نظام سیاسی-اقتصادی بسیار باز و آزاد) وجود دارد اما هیچ کجا افراد توانمند را به لحاظ اندیشه‌های اقتصادی، عرق وطن‌پرستی و عشق به آرمان‌های کشورش که شهروندانش به آنها رای داده، از حضور در مجلس و سایر نهادهای بالادست و مهم کشوری، منع نمی‌کنند.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری ادامه داد: متاسفانه نظارت استصوابی باعث حذف خوبان و جایگزینی افرادی بی‌ریشه و فاقد توانمندی‌های لازم فکری برای تصویب قوانین کارآمد شده است؛ افرادی که برای خانواده، آشنایان، ‌مناطق و حوزه انتخابی‌شان سهم‌خواهی می‌کنند و منافع ملی را درنظر نمی‌گیرند. خروجی امروز مجلس، ماحصل استفاده نادرست از تیغ تیز نظارت استصوابی است. یعنی نمی‌برد آنچه را که باید ببرد و می‌برد آنچه را که نباید ببرد.

وی اشاره کرد: یک چنین اقداماتی موجب شده که اپوزیسیون خارج از کشور بگوید با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد. اشاره آنها به این نکته است که استیضاح‌ها در شرایط کنونی نه در راه رضای خدا و ملت، بلکه از جایگاه بخشی‌نگری و استیصال از عدم دستیابی به منافع شخصی و منطقه‌ای است. متاسفانه عملکرد قوه مقننه، مبین این حرف اپوزیسیون خارج از کشور شده است.

صادقی گفت: هم‌اکنون بسیاری از معضلات کشور از ناحیه مجلس رقم می‌خورد. دست بردن و یا تکمله‌زدن به قوانین مادری که بسیار منطبق با استانداردهای بین‌المللی است. اقدامات مجلسین گذشته و البته مجلس کنونی، موجب شده این قوانین از حالت کارآمدی خارج شده، و چهره رانت به خود گیرند. به همین خاطر معتقدم که ابتدا مجلس را باید به‌خاطر یک‌چنین نگاهی که در آن حاکم است استیضاح کرد. آنها نتوانستند در حوزه قانون‌گذاری و نظارت، وظیفه‌شان را به خوبی انجام دهند. مجلس در راستای مشی و گفتار امام راحل حرکت نکرده است.

وی تاکید کرد: به عنوان یک کارگر می‌پرسم؛ این مجلس تاکنون چه قدمی برای نجات کارگران –که درگیر مشکلات معیشتی و فقدان امنیت شغلی هستند- برداشته است؟ فکر می‌کنم از نماینده استیضاح‌کننده‌ای که رییس کمیسیونی در مجلس است و در مقطع مدیریت مرتضوی در تامین اجتماعی، نایب رییس شستا بوده، باید این انتقاد را کرد که چرا زمانی که خود در مقام مجری بوده‌ای، نتوانستی مجموعه تحت مدیریت خود را به درستی اداره کنی؟ اکنون چگونه در مقام استنطاق‌ و استیضاح‌کننده قرار گرفته‌ای؟ این دوگانگی را چگونه توضیح می‌دهی؟

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در پایان، گفت: همان‌طور که قبلا هم خاطرنشان کردم به نظر می‌رسد مجلس از مسیر در راس امور بودنش خارج شده است. بنابراین، باید مجلس را به مسیر ریل سابق (حفظ منافع ملی و پایداری نظام و آرمان‌های انقلاب) بازگرداند. نباید نظام و انقلاب را برای منافع شخصی مصادره کرده، و منافع ملی را به مسلخ برد. در این سال‌ها ما شاهد ریزش کارشناسان برخوردار از عرق ملی در چارچوب آرمان‌های انقلاب در امور مدیریتی کشور و در مقابل شاهد رشد افراد با رویکرد بخشی‌نگر و سهم‌خواه بوده‌ایم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.