انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
احتمال آب‌گرفتگی در ۷ استان کشور
میوه لوکسی که از هاوایی به یزد رسید
علت مرگ لاک پشت‌های دریایی در سواحل درک
گرانی بلیت هواپیما رونق گردشگری را در نطفه خفه کرد
پایان عمر جنگلهای شمال تا 30 سال آینده
دریاچه ارومیه در پیچ وعده‌ها آب می‌رود
يكي از شهرداران پيشين كرج، دستگير شد!
ایجاد پارک گردشگری فضایی در ۴ شهر
لغزندگی محورهای هراز و فیروزکوه
خرید، فروش و پرورش این گیاه ممنوع شد
افزایش ۲۰۹ درصدی بارندگی‌ها در کشور
صنایع‌دستی ارزان‌ترین مسیر برای کاهش بیکاری
هوای تهران پاک نشد/ پایتخت در وضعیت سالم
احتمال بارش برف پاییزی در ارتفاعات
ترافیک نیمه سنگین در مسیر هراز
ترافیک سنگین در جاده‌های خروجی مشهد
کمبود سوخت در برف جاده چالوس
بارش باران در محورهای 13 استان کشور
تبلیغ «لاتاری» ممنوع است؟
لايحه ناكارآمد
چرخه ناکارآمد مقابله با زمین‌خواری
تامین آب شرب استان یزد در دستور کار دولت قرار گیرد
چالش‌های بودجه‌ای برای مدیریت پسماند
بمب فروچاله در تهران
هرمزگان، گاهواره فرهنگ ‌های کهن
تنها 8 درصد سد زاینده‌رود آب دارد
وقوع تگرگ و صاعقه در غرب کشور
تکذیب کشف اسکلت حسن صباح در الموت
خشک‌شدن منابع زیرزمینی یزد تا 15 سال آینده
ماجرای مرگ پارکبان تالشي در حال پیگیری است
بارش برف در ۵ استان کشور
تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست
غبارفر اموشی برکهن ترین سنگ نگاره ایلامی
پیشنهادی برای نجات کارون و زاینده‌رود
کیش عضو سازمان جهانی گردشگری ملل متحد شد
ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز دوشنبه
توفان ۸۴ سیستانی را روانه بیمارستان کرد
خوزستان تا ده سال آینده جای زندگی نیست
آفت سطح وسیعی از جنگل‌ها را فرا گرفته است
سكوت وزارت خارجه در مقابل سد سازی های ترکیه
افزایش صفحات مربوط به شکار در فضای مجازی
تجاری‌سازی صنایع‌دستی در چه صورت امکان‌پذیر؟
سد خاکی مارد در خرمشهر شکست
ارزان‌ترین استان‌های کشور برای اجاره محل سکونت؟
توفان شن با سرعت ۱۰۸ کیلومتر در سیستان
پیش بینی بارش برف پاییزی در ۴ استان
شکار پرندگان گیلان به‌زودی قانونی می‌شود
۵۰ اثر از ایران مهر اصالت صنایع‌دستی گرفتند
گرد و غبار در حمیدیه ۱۶ برابرحد مجاز شد
خرم‌آباد دریاچه شد
بیشتر
کد خبر: 86429 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۱۴ - 13:56
 هشدار نسبت به اجاره بستر رودخانه‌‌ها به کارخانجات شن و ماسه

هشدار نسبت به اجاره بستر رودخانه‌‌ها به کارخانجات شن و ماسه

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست گفت: در صورتی که قبل از جابجایی زباله‌های عمارت به منطقه دیگر یا کمتر از مدت زمان دو سال از جابجایی زباله‌ها، این سد آبگیری شود، قطعا ما از طریق مقامات قضایی مسئله را پیگیری‌ می‌کنیم.

قانون-معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه وزارت نیرو تعهد محضری داده که سد هراز دو سال بعد از جابجایی پسماندها از منطقه عمارت، آبگیری شود، گفت: در صورتی که قبل از جابجایی زباله‌های عمارت به منطقه دیگر یا کمتر از مدت زمان دو سال از جابجایی زباله‌ها، این سد آبگیری شود، قطعا ما از طریق مقامات قضایی مسئله را پیگیری‌ می‌کنیم.

به گزارش  قانون به نقل از ایلنا، قرار است با احداث سد هراز ۶۴۵ میلیون مترمکعب آب سالیانه ذخیره و تنظیم و علاوه بر استفاده‌های کشاورزی، ۲۵ مگاوات برق نیز به صورت روزانه از این سد تولید شود. این سد در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر آمل واقع شده و کمتر از ۵ کیلومتر با محل دفن زباله ۷ شهر استان مازندران یعنی منطقه عمارت که نزدیک به ۳۵ سال است در آنجا دفن زباله صورت می‌گیرد، فاصله دارد. عملیات ساخت این سد در ارزیابی محیط زیست با مشکل مواجه شده و مسئولان ساخت این سد متعهد شده‌اند که دو سال بعد از انتقال پسماندها از این محل، سد را آبگیری کنند. به تازگی رضا اردکانیان وزیر نیرو پس از بازدید از سد مخزنی هراز اعلام کرده است، وضعیت خوبی در سد هراز پیش می‌رود و کار به روال در حال اجراست. تلاش داریم با حمایت دولت، نمایندگان مجلس و نماینده مردم آمل در مجلس و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه تامین منابع مالی برای سد هراز سرعت بگیرد، اما در حالی وزیر نیرو از ادامه روند ساخت سد صحبت می‌کند که هنوز اقدامات لازم برای جابجایی پسماندها صورت نگرفته است.

پیگیری‌ قضایی سازمان محیط زیست در صورت آب‌گیری سد هراز پیش از جابجایی پسماندها

مسعود تجریشی (معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت سد هراز گفت: بیش از سی سال است مرکز دفن زباله شهرستان آمل و چند شهر دیگر استان در این منطقه قرار دارد. در زمانی که ارزیابی‌های زیست‌محیطی در سال ۹۰ برای این سد انجام شد، مدیرعامل آب استان تعهد محضری داد مبنی براینکه زمانی می‌تواند اقدام به آب‌گیری کنند که محل دفن زباله را که با عنوان عمارت شناخته می‌شود، دو سال قبل از آب‌گیری به منطقه دیگری منتقل کنند.

وی با بیان اینکه استاندار مازندران پیگیر محلی برای جابجایی محل زباله‌ها بود، خاطرنشان کرد: سازمان محیط‌زیست منطقه‌ای در حدود ۱۵ کیلومتر در بالادست این منطقه به سازمان آب و فاضلاب معرفی کرد تا زباله‌ها برای دفن به آنجا منتقل شود. در حال حاضر سازمان آب به ما اعلام کرده به دلیل اینکه زمین هنوز به این سازمان واگذار نشده، اقدامی در خصوص جایجایی زباله‌ها انجام نشده است.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه زمانی سد آب گیری می‌شود که دو سال از جابجایی زباله‌ها سپری شده باشد، بیان کرد: اگر تا قبل از جابجایی زباله‌های عمارت به منطقه دیگر یا کمتر از مدت زمان دو سال از جابجایی زباله‌ها این سد آبگیری شود قطعا ما پیگیری‌های قضایی انجام خواهیم داد البته من بعید می‌دانم وزیر نیرو مقررات زیست محیطی را رعایت نکند.

اگرچه وزارت نیرو اعلام کرده موضوع جابجایی زباله‌ها در منطقه عمارت یک مشکل حاد نیست و قبل از زمان شروع آبگیری، امحاء و پاکسازی کامل محل انجام می‌شود و جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت، اما از آنجا که طبق برنامه ریزی قرار است این سد در سال ۹۸ به بهره برداری برسد و طبق گفته سازمان محیط‌زیست آبگیری سد باید حداقل دو سال پس از زمان جابجایی زباله‌ها از این منطقه انجام شود، بعید به نظر می‌رسد جابجایی زباله‌ها در منطقه عمارت به موقع انجام شود و مسئولان امر پیش از به سرانجام رساندن این ماموریت مهم، اقدامات عملیاتی برای تسریع در روند احداث سد را در دستور کار قرار داده‌اند.

هنوز نقشه آمایش نداریم

حسینعلی ابراهیمی (کارنامه مدیر کل محیط زیست استان مازندران) نیز با بیان اینکه مسئولان ساخت این سد تعهدنامه محضری داده‌اند، تصریح کرد: در گزارش ارزیابی که از سوی سازمان محیط‌زیست برای احداث این سد ارائه شد، آمده است که دو سال قبل از آبگیری سایت زباله در این منطقه باید جابجا شود.

وی ادامه داد: در صورتی که قبل از جابجایی این سایت زباله، بهره‌برداری از سد انجام شود قطعا سازمان محیط‌زیست با آنها برخورد خواهد کرد. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم در یک نامه کتبی به ما دستور دادند تا در صورت عدم عمل به تعهداتشان به ویژه در خصوص سایت زباله اجازه آبگیری به سد داده نشود.

مدیر کل محیط زیست استان مازندران درباره منطقه جدیدی که قرار است، سایت زباله به آنجا منتقل شود، خاطرنشان کرد: دفن راهکار موقت برای زباله‌ها در استان مازندران است و راهکار دائم هم این است که به سراغ تکنولوژی‌های نوین مدیریت پسماند مانند زباله‌سوز، تولید برق ، بیوگاز و ... رویم، اما در شرایط فعلی اگر دفن زباله‌ها براساس اصول استاندارد باشد و از محفظه‌های استاندارد استفاده شود و تصفیه شیرابه هم وجود داشته باشد، قطعا می‌توانیم آن را مدیریت کنیم، اما اگر این الزامات رعایت نشود، بی‌شک انباشت زباله‌ها در نقطه دیگر نیز می‌تواند تهدیدی برای سد باشد، چراکه در یک حوضه آبریز قرار دارند.

ابراهیمی درباره معادن شن و ماسه گفت: هیچ فعالیتی براساس آمایش انجام نشده و نقشه آمایش نداریم، البته در بسیاری از نقاط اسناد آمایش وجود دارد. و در مجموع نمی‌دانیم در یک منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی و اکولوژیکی ظرفیت چند معدن وجود دارد. متاسفانه بی‌محابا مجوزهای فعالیت معدنی در این نقطه داده شده و طبیعتا سیستم‌های فرآوری معدن مانند سنگ‌شکن، دانه‌بندی و شستشو در این نقطه مستقر شدند که این موارد نیز باید مدیریت شود، چراکه پساب این موارد نیز می‌تواند خطرناک باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها در فاصله بسیار نزدیک یا در بستر رودخانه واقع شده‌اند و اجاره بستر رودخانه به این کارخانه‌ها داده شده است و اگر مدیریت نشوند، می‌توانند به شدت خطرناک باشند.

 فعالان محیط‌زیست که در ابتدا با احداث این سد مخالف بودند، در حال حاضر که حدود ۳۵ درصد از احداث این سد پیشرفت کرده، معتقدند که باید موارد زیست‌محیطی در خصوص احداث این سد از جمله وضعیت زباله‌ها و جاده‌ای که از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کند، رعایت شود.

تا مشکلات زیست محیطی برطرف نشود، ادامه کار سد معنایی ندارد

مسعود مولانا (فعال محیط‌زیست) در خصوص سد هراز نیز گفت: اگر معیار ارزیابی‌ پروژه‌ها، سازمان حفاظت محیط‌زیست باشد و کار کارشناسی این سازمان را قبول داشته باشند، باید دستگاه‌های دولتی به نظر این سازمان نیز احترام بگذارند.در سال‌های گذشته بارها مدیرکل محیط زیست استان مازندران اعلام کرد که این منطقه دارای مشکلات زیست محیطی است و تا این مشکلات برطرف نشود، ادامه کار معنایی ندارد.

وی ادامه داد: در منطقه عمارت در حدود ۲۵ کیلومتری آمل کوهی از زباله انباشته شده و شیرابه‌های آن تا محوطه سد آمده است و احداث سد در این منطقه یعنی آب شیرین را آلوده کرده و به مردم تحویل دهیم.

این فعال محیط‌زیست خاطرنشان کرد: تا برای این کوه زباله چاره‌ای اندیشیده نشود، احداث و آبگیری این سد معنا و مفهومی ندارد. علاوه بر شیرابه‌های زباله‌ها که مشکلاتی را برای این منطقه ایجاد کرده است جاده‌ جایگزینی هم که قرار است در جنگل‌های هیرکانی در بالادست احداث کنند مشکلات خاص خود را دارد و در مجموع احداث این سد با دو مشکل بسیار عمده مواجه است یکی جاده جایگزین که باعث تخریب بخش وسیعی از جنگل‌های هیرکانی می‌شود و دیگری معضل شیرابه‌های زباله‌ها است.

ابراهیمی کارنامه بیان کرد: فعالان محیط‌زیست از ابتدا با جانمایی این سد مخالف بودند، اما در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از کار پیش رفته است و نمی‌توانیم در حال حاضر با بنیان سد مخالفت کنیم اما باید موارد زیست‌محیطی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: نماینده آمل نیز قول مساعد داد تا چاره مناسبی برای عمارت زباله‌ها در این منطقه شود اما هیچ هنوز اقدامی انجام نشده است. همچنین در خصوص جاده جایگزین و برطرف کردن مشکلات آن نیز هنوز اقدامی صورت نگرفته است متاسفانه در طول سال‌های اخیر به بهانه‌های مختلف سطح و عمق جنگل‌ها را از بین برده‌ایم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.