انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نقدینگی ١٦٧٢ هزار میلیارد تومان شد
صادرکنندگان فولاد به ناحق متهم شده‌اند
قیمت خانه تهرانی ها در عرض ۲۳ سال چند برابر شده؟
آخوندی در حوزه مسکن کاری نکرد
يك اتصال گرانبها
5 هزار هکتار از تهران درگیر بد مسکنی است
ورود ۹۵۸ هزار تن برنج به کشور
سفره مردم ۴۷.۵ درصد گران شد
انبارها پُر است
توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری
خروج ۴ بانک ایرانی از فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا
فلزی‌ها و پالایشی‌ها بورس را کاهشی کردند
به جای ساندرو، پراید و تیبا بگیرید!
ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد می‌آید
بی‌نظمی دردسرساز عربستان در تعهدی ۶۰ ساله
حامل‌های انرژی گران نمی‌شود
قیمت خرید دلار در بانک‎ها
آخرین تصمیمات کمیته مدیریت مصرف بنزین
«ماليات بر خانه‌هاي خالي » بدون اجرا
تغییرات یکساله بازار کار
دلایل افزایش‌ خودسرانه قیمت لبنیات
قطع دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به سوئیفت
صادرات غیر نفتی ۷ ماهه به ۲۷ میلیارد دلار رسید
افزایش ۱۲۵ درصدی درآمدهای نفتی دولت
عقب ماندگی در تولید سالانه ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی
با عدم تصویب CFT می‌خواهند دولت را تضعیف کنند
وام مسکن مهر حداقل باید ۱۰ میلیون افزایش یابد
پشت نویسی چک حذف می شود
فقط ۱۶ درصد ظرفیت معادن کشور بهره‌برداری میشود
کسی نمی‌داند قیمت دلار بالاتر می‌رود یا نه
بانک‌ها باید سالم‌سازی شوند؛ اما چگونه؟!
وزارت ارتباطات طرحی برای اینستاگرام ندارد
هلدینگ ژاپنی آماده بارگیری نفت ایران می‌شود
قیمت نفت خام افت کرد
مشکل ایرلاین‌های ایرانی در ترکیه
کاهش فوری یک میلیون بشکه تولید نفت
چک های قدیمی تا چه زمانی اعتبار دارد؟
جاروی چینی‌ها در آب‌های جنوب
طرح مناطق آزاد و بازتولید توسعه نیافتگی
دليل توقف تولید خودرو چيست؟
نیمی از یارانه بنزین در باک خودروهای 3 دهک
کمک دولت به کارمندان و بازنشستگان نقدی خواهد بود
طرح مالیات بر خانه‌های خالی به مجلس رسید
دولت و مجلس با نظامِ «مزد شناور» موافق نیستند
فرصت سازي از تحريم
نفت گران خواهد شد
پیشنهاد افزایش یارانه نقدی به ۱۵۰ هزار تومان
تاب آوری اقتصادی سپردفاعی ایران برابر تحریم
تسویه چک از طریق سامانه چکاوک امکانپذیر است
اقدامات رفع سوءاثر از چک ها تعیین تکلیف شد
بیشتر
کد خبر: 8668 | تاریخ : ۱۳۹۵/۶/۲۴ - 12:23
درخشان ترین اقدام وزارت اقتصاد از دید یک کارشناس

درخشان ترین اقدام وزارت اقتصاد از دید یک کارشناس

اکنون نیز کسانی که برای برقراری تعامل با FATF، مبادرت کردند نباید بترسند، بلکه کسانی باید بترسند که به دنبال عدم شفافیت و بهره‌برداری از رانت هستند.

قانون- یک اقتصاددان می‌گوید یکی از مهم‌ترین اقدامات سه سال گذشته وزارت اقتصاد تعامل با FATF بود که به موجب آن روابط اقتصادی ایران با بانکهای بزرگ دنیا برقرار شد، موضوعی که اقتصاد ایران در شرایط کنونی به شدت به آن نیازمند است و اغلب کسانی با آن مخالفند که به دنبال بهره برداری از اقتصاد غیرشفافند!

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، مهدی پازوکی درباره تعامل ایران با FATF، اظهار کرد: برای اینکه ایران بتواند با کشورهای دنیا ارتباطات اقتصادی برقرار کند قطعا باید تعامل با FATF را هم بپذیرد. اکنون یکی از ایراداتی که مخالفان برجام مطرح می‌کنند، این است که چرا تاکنون بانک‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی با ایران همکاری نکرده‌اند؟ از سوی دیگر نیز وقتی دولت برای تعامل با FATF که پیش‌شرط برقراری با بانک‌های بزرگ دنیاست، اقدام می کند، همین منتقدان مطرح می کنند که چرا با FATF تعامل می‌کنید؟

او افزود: واضح است که بدون تعامل با FATF بانک‌های بزرگ دنیا با ما کار نمی‌کنند. اکنون جو منفی ایران هراسی در دنیا وجود دارد که دشمنان ما از جمله اسرائیل به وجود آورده‌اند و ما چاره ای نداریم جز اینکه شفاف‌سازی کرده و جو ایران هراسی را بزداییم. در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری پول در جایی انجام میشود که ثبات و امنیت اقتصادی وجود داشته باشد و یکی از مهم‌ترین آیتم‌های امنیت سرمایه‌گذاری و یا به عبارت ساده‌تر فضای کسب و کار اقتصادی، بحث شفافیت است و  این موضوع در سیستم بانکی ایران در تعامل با FATF ارتقا خواهد یافت.

این اقتصاددان درباره مباحث مربوط به مبارزه با تامین مالی تررویسم در FATF،  اظهار کرد: در نظر داشته باشید که ایران جزو قربانیان تروریستم است.  در نتیجه نباید نگران تعامل با FATF باشیم که خود به خشکاندن منابع مالی تروریستم می‌پردازد. تعامل با FATF کمک خواهد کرد که نقل و انتقال پول به صورت شفاف صورت بگیرد و طرفهای مبادله پول به روشنی معلوم باشد و به این ترتیب کسانی که تروریست، قاچاقچی، عضو باندهای مافیا و... هستند، نتوانند پول خود را نقل و انتقال کنند.

وی همچنین گفت: اکنون برخی تمایل دارند که اقتصاد ایران مانند اقتصاد کره شمالی سیستم بسته‌ای باشد که با دنیا ارتباط ندارد. این در حالی است که تجربه اقتصاد کره شمالی و مقایسه آن با اقتصاد کره جنوبی که با کشورهای دنیا ارتباط دارد،  نشان می دهد که اقتصادی که در تعاملات بین‌المللی قرار دارد،  در عمل بسیار موفق‌تر است. همچنانکه  اقتصاد کره جنوبی به مراتب شکوفاتر از کره شمالی است و ساختارهای کلان اقتصادی آن نیز بهتر کار می کند. برای نمونه تولید ناخالص داخلی در کره شمالی ۵۰ میلیارد دلار است در حالی که در کره جنوبی این مقدار بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد دلار یعنی ۲۰ برابر برآورد شده است.

پازوکی با آوردن مثال‌هایی از کشورهای دوست ایران که با FATF تعامل سازنده‌ای برقرار کرده‌اند، گفت: نگاهی به وضعیت روسیه بیندازید. ما با روسیه در ارتباط هستیم و می‌بینیم که اطلاعات اقتصادی مربوط به روسیه در سیستم‌های بین‌المللی وجود دارد. همچنین ژاپن که یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی ما در شرق آسیاست. اطلاعات مالی ژاپن نیز در اقتصاد دنیا شفاف است. این کشورها در مبادلات بین المللی قرار دارند بدون اینکه نگران مواردی از قبیل خود تحریمی و... باشند.

وی اقدام دولت برای برقراری تعامل با FATF را جزو اقدامات درخشان وزارت اقتصاد دولت یازدهم دانست و بیان کرد: به نظر من اکنون نیز  کسانی که برای برقراری تعامل با FATF، مبادرت کردند نباید بترسند، بلکه کسانی باید بترسند که به دنبال عدم شفافیت و بهره‌برداری از رانت هستند. اتفاقاتی که در دولت گذشته افتاد و ماحصل نیز آن شد که عده‌ای بدون پرداخت هزینه به ثروت‌های کلان دست یافتند.

این اقتصاد دان بیان کرد: تعامل با FATF یعنی اقتصاد ایران شفاف است و این به نفع اقتصاد کشور است و به نظر من اغلب کسانی که با موضوع تعامل با FATF مخالفت زیادی می‌کنند به دلیل عدم تمایل آن‌ها به شفافیت و انجام دادن اموری مخالف منافع ملی است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: در نظر داشته باشید در حالی امروز تندروها با تعامل ایران با FATF مخالف میکنند که قانون مبارزه با پول‌شویی در  مجلس سابق و به دست همفکرانشان تصویب شد و همچنین است دبیر شورای نگهبان خود به تایید قانون مبارزه با پول‌شویی اقدام کرده است.

او درباره ضرورت برقراری تعاملات بین‌المللی نیز بیان کرد: از دوران محمود احمدی نژاد، تقریبا مراودات بین‌المللی کشور ما به صفر رسیده‌ است. اثرات این اتفاق نیز چیزی نبود جز اینکه بخشی منابع مالی کشور از بین رفت. تفکری که در ایران معتقد است ما همچنان می توانیم به روش سنتی به نقل و انتقال پول بپردازیم، چه توجیهی دارد؟ آن ها باید پاسخ دهند در صورت پیش آمدن مواردی مانند ناپدید شدن ۳۰ میلیون دلار از پول کشور چه کسی پاسخگو خواهد بود.

پازوکی بیان کرد: من معتقدم برقراری با FATF به نفع اقتصاد و مردم ایران است. در نظر داشته باشید که در شرایط حاضر اگر افرادی که سوار هواپیما میشوند،   بیش از ۱۰ هزاردلار پول نقد به همراه داشته باشد، در فرودگاه دستگیر می‌شود و مثلا خود ما وقتی می‌خواستیم در کنفرانس‌های علمی شرکت‌ کنیم باید پول خود را در بدنمان جاسازی می‌کردیم. مراودات بین‌المللی کمک خواهد کرد که نقل و انتقال پول  با سهولت و شفافیت صورت بگیرد در واقع چاره دیگری وجود ندارد و مخالفت با آن بی معنی است.

وی توضیح داد: اکنون اقتصاد ما به بازارهای بین‌المللی نیاز دارد. در برنامه ششم توسعه منابع بالا دستی در سرمایه گذاری نفت کشور در حدود  ۱۳۴ میلیارد دلار برآورد شده است و از این میزان برای کل منابع داخلی کشور  که شامل  گاز، پتروشیمی و غیره است حدود ۶۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده، در واقع ما مجبوریم به میزان ۷۳ میلیارد دلار از منابع خارجی استفاده کنیم که قرار است  ۳۶ میلیارد دلار  آن از  طریق قراردادهای  IPC تامین شود.  طرف خارجی هم فقط در شرایطی در قرارداد IPC با ما تعامل خواهند کرد که بداند اقتصاد ما شفاف است.

او ادامه داد: اکنون اقتصاد ما برای رونق و اشتغال به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نیاز دارد.  از سوی دیگر با توجه به محدودیت منابع داخلی،  باید از سوی کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری جذب کنیم، من به عنوان یک اقتصاد دان برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور موافق برقراری ارتباط با کشورهای خارجی هستم و از اقداماتی که روابط مارا با جهان بین الملل تسهیل می کند، پشتیبانی می کنم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.