انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دندان رقابت با اصلاح‌ طلبان را نکنده‌ایم
چرا اینقدر جروبحث می کنید
اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان
اعتراض به امری که معروف نبود
تنگ‌كردن نفس جانبازان
نشستي براي فلسطين بدون حضور حماس
معضل كولي‌هاي سياسي
انحراف انتخاباتي
شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دورزدن‌هاي منفور
لزوم توجه به شهرهاي كوچك در اصلاح قانون انتخابات
تغییرات در قانون انتخابات هزینه بر است
آقای رييس جمهور گناه آگاهی مردم چیست؟!
هنوز تدارکاتچی هستم
وحدت بین مسلمانان مانع طمع سلطه گران می شود
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
بیشتر
کد خبر: 86763 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۰ - 12:06
 مدیران نق زن، افراد این دوره نیستند
معاون اول رییس‌جمهور:

مدیران نق زن، افراد این دوره نیستند

طبیعی است که تحریم ها تاثیر زیادی داشته و آمریکا جنگ اقتصادی علیه مردم ایران آغاز کرده و اتاق جنگ علیه ایران ایجاد کرده. علاوه بر این جنگ رسانه‌ای و سیاسی را شروع کرده تا بر افکار عمومی اثر بگذارد.

قانون- معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه در شرایط دشواری قرار داریم اما بن بست نیست،‌ گفت: طبیعی است که تحریم ها تاثیر زیادی داشته و آمریکا جنگ اقتصادی علیه مردم ایران آغاز کرده و اتاق جنگ علیه ایران ایجاد کرده. علاوه بر این جنگ رسانه‌ای و سیاسی را شروع کرده تا بر افکار عمومی اثر بگذارد.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا،‌ اسحاق جهانگیری در مراسم امضای قراردادهای مشارکت بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه شرایط کنونی کشور خواست خطیر و دشوار است اظهار داشت: بنده مکررا گفته‌ام معنای شرایط خطیر این نیست که همه عوامل فهمیدند و ما در مقابل مجموعه‌ای از تهدیدها قرار داریم، شرایط دشوار است اما بن‌بست نیست. از دل شرایط سخت فرصت پیش می‌آید و تحقق بزرگ اتفاق می‌افتد. مهم این است که عزم و اراده بر این باشد که شرایط دشوار در زمان کوتاه سپری شود و از پیک مهم عبور کنیم.

وی افزود: آمریکا در نهایت بی‌قانونی و بی‌توجهی به مقررات بین‌المللی بعد از روی کار آمدن ترامپ به توافقی که ما کرده بودیم و شرایط خوبی که برای توسعه کشور ایجاد شده بود پشت کرد و به بهانه واهی تحریم‌هایی علیه ما وضع کردند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آمریکا با تجربیات گذشته خود و اعمال فشار جدی سعی می‌کند که خواسته‌های غیرمنطقی خود را عملی کند و ملت ایران را تحت فشار بگذارد تا به خواسته‌های آنها تن بدهند. اما ما امیدواریم که با همت مردم و میدان‌داری فعالان اقتصادی و دولت از این شرایط با کمترین هزینه عبور کنیم و به آمریکا نشان دهیم که راهی که می‌رود به شکست می‌انجامد و تنها راه احترام، گفت‌وگو و منطق تحت شرایط مناسب با ملت ایران است.

وی یادآور شد: طبیعی است که تحریم‌ها تاثیر زیادی داشته و آمریکا جنگ اقتصادی علیه مردم ایران را آغاز کرده و اتاق جنگ علیه ایران ایجاد کرده است. علاوه بر این جنگ رسانه‌ای و سیاسی را شروع کرده تا بر افکار عمومی اثر بگذارد.

جهانگیری در مقابل آن هر کس انتظار مردم و مسوولان این است که در مدیریت کشور به نحوی تدبیر کنند که حداقل فشار در زندگی مردم باشد.

وی ادامه داد: ما در جاهایی ضعف داشته‌ایم باید آنها را به مردم بگوییم و اصلاح کنیم. در این شرایط مدیریت جدی قادر است کشور را به نحو خوبی اداره کند.

وی در ادامه با بیان اینکه مدیران کم‌انگیزه فقط پست اشغال می‌کنند و اهل ریسک و تصمیم گیری نیستند و فقط نق‌زنی می‌کنندو به نفع خود بهره‌برداری سیاسی و شخصی دارند افراد این دوره نیستند، خاطرنشان کرد: این دوره مدیران باید از آبرو و توان خود برای کشور هزینه کنند. در شرایطی که مردم در فشار هستند اینکه برخی مدیران دنبال کسب پول بیشتر و رانت باشند عین خیانت بزرگ است. باید فشارها را بر مردم کم کنیم و به جای بهره‌برداری سیاسی مشکلات مردم را حل کنیم.

مردم ایران آگاه و متمدن هستند. همه حرکات ما را زیر نظر دارند تشخیص می‌دهند که چه کسی دنبال خدمت است. در این شرایط ما از خدا می‌خواهیم که کمک کند تمام توان خود را برای مردم هزینه کنیم.

وی تاکید کرد: ‌کسانی که به فکر ثروت‌اندوزی هستند باید بدانند که دنیا ماندگار نیست. باید در پیشگاه خداوند و ملت پذیرفته باشند. در این شرایط انسان‌ها باید خودشان را نشان دهند همانگونه که در زمان جنگ شاهد بودیم کودک ۱۳ ساله خود را جلوی تانک انداخت به طوری که امام او را رهبر نامید.

جهانگیری گفت: فرصت‌ها در شرایط دشوار خود را نشان می‌دهند. مسوولان باید از جان خود برای ملت بگذرند و امیدواریم که اینچنین شود.

در ادامه این مراسم معاون اول رئیس جمهو ر به چالش‌های دیگر کشور علاوه بر تحریم اشاره کرد و گفت: مکررا گفته شده که آب یکی از ابرچالش‌های پیش روی کشور است. آب مهمترین مساله و منشأ حیات است که مولفه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز دارد و نبود آن حیات کشو ررا به مخاطره می‌اندازد. بنابراین باید با دقت بیشتری به آن پرداخته شود و به عنوان مساله اجتماعی به آن توجه شود تا عزم و اراده ملی برای حل آن به کار گرفته شود. چراکه که دولت به تنهایی نمی‌تواند از این چالش عبور کند. همه باید در صحنه باشند تا آینده کشور تهدید نشود.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر دولت و وزارت نیرو تمامی قوا باید کمک کنند تا در موضوع آب به سازوکار خوبی برسیم اظهار داشت: در سال آبی جاری و تابستان امسال از نظر آب جزو بدترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بوده‌ایم.

برخی از استان‌ها با شرایط سخت آبی مواجه بوده‌اند. مثلا در سیستان و بلوچستان غیرقابل باور بود که ۷۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به بلندمدت داشته باشیم. هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان و خراسان جنوبی نیز شرایط بدی داشتند. در بقیه نقاط کشور نیز ۳۰ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم. نیروگاه‌های برق‌آبی امکان استفاده در تابستان را نداشتند زیرا مهم تامین آب شرب مردم بود. کشاورزان سیستان و بلوچستان و اصفهان شرایط زندگی سختی داشتند اما با صبوری مردم مشکل کم آبی و برق با حداقل فشار سپری شد که باید قدردان آن باشیم.

وی یادآور شد: البته در کشورهای کوچک‌تر در تابستان گذشته با توجه به درجه حرارت هوا شرایط سخت‌تر از ما بود. به طوری که شبکه برق به طور کامل از مدار خارج شد اما ما  با حداقل هزینه این شرایط را سپری کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید از هم‌اکنون برای سال آبی و پیک برق برنامه ریزی کنیم تا فشار روی مردم کمتر باشد. البته به بارندگی‌ها هم بستگی دارد.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد ایران است افزود: آینده اقتصاد در دست بخش خصوصی است و هر کس در این امر تردید کند اقتصاد را نفهمیده است. در شرایط کنونی قوانین کشور باید به نحوی باشد که بخش خصوصی میدان‌دار اقتصاد باشد.

وی به مواردی که بخش خصوصی را تهدید می‌کند اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات سابقه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی افراد است. مثلا تا کسی پولدار می‌شود با او مبارزه می‌شود در حالی که باید بخش خصوصی میداندار اقتصاد باشد. کسی برای پولدار شدن افراد نباید بخل بورزد. امروز همچنان شاهدیم که تا بخش خصوصی جان می‌گیرد این سوال مطرح می‌شود که پول خود را از کجا آورده است اما در کشورهای دیگر اینگونه نیست. کسانی که پولدار می‌شوند جشن گرفته و آن را اعلام عمومی می‌کند. البته در فرهنگ ایران این موضوع پذیرفته نیست ولی باید از نظر فرهنگی و اجتماعی بخش خصوصی را باور کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: موضوع دوم مبتلابه بخش خصوصی این است که اقتصاد ایران دولتی است. عده‌ای در این بین با عنوان بخش خصوصی دنبال رانت‌خواری هستند که باید حساب آنها را از بخش خصوصی واقعی جدا کنیم بنابراین مبارزه با فساد اگر واقعی بوده و تسویه حساب واقعی در کار نباشد تضمین کننده فعالیت بخش خصوصی خواهد بود. در این شرایط عده‌ای نیز هستند که با عنوان بخش خصوصی خلاف می کنند. در شرایطی که کشور در تحریم است ارز رسمی را برای واردات کالا دریافت می‌کنند اما کالایی وارد نمی شود. اینان باید مجازات شده و پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: در مبارزه با فساد باید دقت شود که تن بخش خصوصی نلرزد باید از بخش خصوصی حمایت شود و بنده تا جان دارم این کار را انجام می‌دهم چراکه باور دارم اقتصاد کشور راهی جز حمایت از بخش خصوصی ندارد. باید شرایطی فراهم کنیم که این بخش تنها نباشد.

وی همچنین بیان کرد: در شرایط امروز کشو ردولت آنقدر بزرگ است که مانع توسعه شده در حالی که باید موتور توسعه کشور باشد و آنچه به عنوان درآمد جذب می‌کند هزینه کند. هر چه ما نفت می‌فروشیم به دولت می‌رود و چیزی از آن خارج نمی‌شود. بنابراین روزبه‌روز باید فعالیت دولت در بخش‌های توسعه‌ای کاهش یابد و بودجه به سمت بخش خصوصی میل کند. هر سال ما با مشکل بودجه عمرانی مواجهیم اما حرف‌های جدیدی را نیز شاهدیم که با فشارهای سیاسی تعریب می‌شود که این بودجه‌ها پاسخگو نیستند.

وی در ادامه اظهار داشت: بودجه طرح‌های عمرانی نیمه تمام ۴۵۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۲۵ هزار میلیارد تومان سه سال است که در دستور کار دولت است اما به دلیل محدودیت اعمال نشده. در این شرایط دولت نباید تصدی‌گری کند باید کارها را به بخش خصوصی واگذار کند تا مردم سریع‌تر از برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

جهانگیری با بیان اینکه امسال یک عزم جدی برای اینکه طرح‌ها را به مردم معرفی کرده و بخش خصوصی را فعال‌تر کنیم شکل گرفته اظهار داشت: یکی از جهت‌گیری‌ها در سه قوه بحث روی نقدینگی بود مبنی بر اینکه بازار سرمایه فعال شود. در این رابطه همه نهادهای عمومی مکلفند شرکت‌های خود را در بازار سرمایه عرضه کنند و نهادی که این اقدام را انجام ندهد به مردم جفا کرده است.

وی بیان کرد: برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی مصوبه‌ای داریم که طرح‌ها اقتصادی شده و توجیه داشته باشد. درمورد طرح‌های نیمه تمام نیز بنابراین است که کاربری اصلی تغییر نکند و معافیت مالیاتی ۱۰ ساله در نظر گرفته شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در رابطه با واگذاری‌ها مدیری که نتواند تصمیم بگیرد مدیر نیست. مدیری که اهل ریسک نباشد نباید در مجموعه دولت حضور داشته باشد چراکه نباید فرصت‌ها را برای ارائه خدمت به مردم تلف کنیم. تا به حال مدیری به خاطر تصمیم‌گیری درست در مورد واگذاری‌ها مواخذه نشده است بنابراین نباید در این مسیر تعلل صورت گیرد و دستگاه‌ها نیز مکلفند با تمام قدرت پیگیر این موضوع باشند وصداوسیما نیز باید اطلاع‌رسانی دقیق انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: در قانون بودجه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت باید تقاضا شود یعنی پیمانکاری که از دولت طلبکار و به بانک بدهکار است دستگاه‌ها موظفند آن را تسویه کنند.

جهانگیری تاکید کرد: باید چرخ اقتصاد بچرخد و به واحدهای تولیدی توجه ویژه شود. در جلسه شورای اقتصاد مقرر شده که یک میلیارد دلار تبدیل به ریال شود تا در سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال هزینه شود که امیدواریم با این اقدامات ایجاد انگیزه شده و بتوانیم کشور را بهتر اداره کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.