انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
فروش کبابی اندام حرام گوسفند!
«خودروهای لوکس متخلف» تحت‌نظر پلیس هستند
افشاني هم مثل نجفي پيگير باشد
در رابطه با وضعیت شهردار، منتظر نظر وزیر کشوریم
ترخیص 27 مجروح حمله تروریستی
وزیر علوم به دستور افراد دیگری عمل می کند
ترافیک سنگین در بزرگراههای تهران
مکمل های تقلبی در عضلات جوانان
وام ۵۰ میلیونی دانش‌آموزی با چه ساز و کاری تعلق می‌گیرد؟
ضرورت حمایت از دانش‌آموزان افاغنه
پذیرش ۱۶۴ دختر فراری ۱۱ تا ۱۶ ساله در تهران
ورود «اضافه تدریس» معلمان به احکام حقوقی
لنز تماسی عامل یک نوع عفونت چشمی خطرناک
رابطه متقابل کمال‌جویی و سقوط در تک فرزندان
دليل سرطاني شدن چشم و تیروئید
کمتر از ۵۰ درصد ارز دارو را داده اند
اعزام رئیس سازمان اورژانس کشور به اهواز
2 نفراز پرسنل صدا و سیمای خوزستان مجروح شدند
دانشگاه آزاد قانونمند عمل نکرد
پاکسازی اطراف مدارس و دانشگاه‌ها ازخرده فروشان
برگزاری مرحله دوم جشن عاطفه‌هادر مدارس؛۱۱ مهرم
دستور وزیر بهداشت برای درمان مصدومان حمله اهواز
مشارکتهای مردمی یا اجباریِ كارگران به مدارس
ساعت ها را یک ساعت به عقب بکشید
بهبودیافتگان طلوع بی‌نشان‌ها از «معجزه تاسوعا» گفتند
پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن
شناور شدن ساعات کاری کارمندان در دو هفته اول مهرماه
ساعت حرکت قطارها و اتوبوس‌ها تغییر نمی‌کند
علت اصلی خالی بودن کلاس‎های اول مهر از معلم
طرح "خانه خبرنگار" در قالب لایحه تهران 1400
توزیع لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان کم بضاعت
علت خروج دانشجویان خارجی از ایران
بررسی تاثیر ۲۰ درصدی معدل درکنکوردرمجلس
نوسازی بافت های فرسوده دغدغه اصلی دولت
تکذیب تاخیر در شروع سال تحصیلی در کرمانشاه
تغییر ساعت تاثیری در زمان پروازها ندارد
دستمزد کارگران در شرایط کنونی باید شناور شود
مغفول ماندن گردشگری ورزشی علیرغم تمامی ظرفیت ها
بارش‌ باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی
حادثه خونین رانندگی در البرز
ساعت رسمی کشور فرداشب تغییر می‌کند
کمبود۸۰ هزار معلم برای مهرماه امسال
جزئیات طرح نظام ارجاع داخلی برای بیماری‌های مزمن سالمندان
تنهایی و افسردگی بحران جوانان غربی
بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی
مواد امتحانی کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد
افزایش تورم و لزوم بازنگری در حقوق بخش آسیب‌پذیر
دستگیری خرده فروشان مواد مخدر اطراف مدارس
شئون عزاداری رعایت نشود، مجوز هیئت باطل می‌شود
امداد رسانی به ۲۶۸ مصدوم در ایام محرم
بیشتر
کد خبر: 86849 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۱ - 18:10
۱.۸ میلیون ایرانی «تفننی» موادمخدر مصرف می‌کنند
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور:

۱.۸ میلیون ایرانی «تفننی» موادمخدر مصرف می‌کنند

۲ میلیون و ۸۰۸ هزارمعتاد و یا مصرف‌کننده دائمی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده تفننی موادمخدر هستند لذا در مجموع جمعیتی حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در کشور داریم.

قانون-رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تعداد معتادان حاضر در کشور طبق آخرین آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، بیان کرد: ۲ میلیون و ۸۰۸ هزارمعتاد و یا مصرف‌کننده دائمی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده تفننی موادمخدر هستند لذا در مجموع جمعیتی حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در کشور داریم.

به‌ گزارش قانون به نقل از ایسنا، فرید براتی‌سده چهارشنبه ۲۱ شهریور در جمع خبرنگاران، در رابطه با ارتباط مستقیم شرایط اقتصادی بر شیوع اعتیاد مطرح کرد: با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی حال‌حاضر کشور، باید شاهد تداوم و گرایش اعتیاد در جامع ‌باشیم.

براتی‌سده با تأکید بر افزایش معتادان به علت شرایط بد اقتصادی جامعه عنوان کرد: شرایط اقتصادی بر روی ارائه خدمات مراکز مراقبتی و اقامتی نیز اثر می‌گذارد و باعث افت کیفیت خدمات می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از هم‌اکنون باید به فکر ارتقاء کیفیت خدمات این مراکز باشیم تا در صورت بروز مشکلات مالی این مراکز با مشکل برای خدمت‌رسانی مواجه نشوند.

براتی‌سده با بیان اینکه وظیفه بهزیستی ارائه خدمات پیشگیری از اعتیاد،ترک و بهبود معتادان و در مرحله آخر بازتوانی و جامعه‌پذیری افراد بهبودیافته ‌است، اظهار کرد: در بخش پیشگیری از اعتیاد دو قسمت وجود دارد؛ قسمت اول مربوط به مسائل فرهنگی است که در حیطه وظایف بهزیستی است و قسمت دوم که مربوط به ورود موادمخدر است که از محدوده وظایف بهزیستی خارج است.

وی در رابطه با وظیفه سازمان بهزیستی در بخش پیشگیری، بیان کرد: تسهیل‌سازی حضور اجتماعی مردم و روند تصمیم‌گیری از وظایف این سازمان در بخش پیشگیری است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به‌شرایط کشت موادمخدر نظیر تریاک و هروئین درکشور افغانستان بیان کرد: ۱۱ هزار تن تریاک و هروئین در افغانستان کشت شده و آماده ورود به بازار جهانی ‌است این در حالیست که ایران یکی از مسیرهای اصلی برای فروش یا عبور این مواد است.

براتی‌سده با بیان اینکه بهزیستی در بحث پیشگیری پیشگام و موفق بوده است،مطرح کرد: رویکرد بهزیستی در انجام اقدامات پیشگیرانه یک رویکرد مردمی و اجتماع‌محور است به‌طوریکه ۲۸۷ سازمان مردم‌نهاد در قالب تیم‌های اجتماع‌محور (CBO) در این زمینه داریم.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در تشریح فعالیت تیم‌های اجتماع‌محور(CBO) افزود: بهزیستی مردم را در قالب تیم‌های اجتماع‌محور در محله‌های شهری، روستایی، کاری و آموزشی قرار می‌دهد به طوریکه در کشور نزدیک به ۵ هزار تیم اجتماع‌محور داریم که بالای ۱۵ میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی و مردم را آموزش می‌دهند.

وی با اعلام طرح‌های عملیاتی سازمان بهزیستی و همکاری‌های صورت گرفته با نهادها و سایر سازمان‌ها، اظهار کرد: آغاز طرح کیان با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر برای پیشگیری از اعتیاد در ادارات، طرح پازَک، طرح پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های نظامی با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر، طرح مهاد و طرح خانه ‌ ومدرسه با همکاری آموزش‌وپرورش از جمله طرح‌های اجرایی هستند.

براتی‌سده در تشریح طرح کیان عنوان کرد: آماده همکاری با هر دستگاهی هستیم تا با آغاز این طرح توسط یک دستگاه این طرح را بسط دهیم.

وی همچنین در رابطه با طرح پازَک توضیح داد: پیشگیری از مصرف مواد زنان و کودکان در معرض آسیب یا آسیب‌دیده در نقاط حاشیه‌ای از مسائل مورد توجه این طرح است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نخستین گام در اجرای طرح پازَک شناسایی محله است، اضافه کرد: بیش از ۳ هزار منطقه حاشیه در کشور داریم که امسال ۵۰۰ منطقه را به عنوان طرح تحولی انتخاب کردیم.

وی در رابطه با اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در اماکن نظامی همانند پادگان‌ها اظهار کرد: بهزیستی با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر برای پپیشگیری از اعتیاد نیروهای وظیفه یا کارکنان اماکن نظامی از سال‌گذشته این طرح را آغاز کرده است و اکنون توانایی ادامه آن را نیز دارد.

براتی‌سده با اعلام اجرای طرح مهاد در مهدکودک‌ها عنوان کرد: مصون‌سای خانواده‌ها، نحوه ارتباط با کودکان با رفتارمناسب و نحوه تعامل مربیان و والدین از اقدامات لازم انجام شده در این طرح است.

وی با اشاره به ‌طرح بین‌المللی خانه و مدرسه برای سنین مهدکودک و ابتدایی بیان کرد: طراح این طرح، دکترعلاقه‌بند در انگلستان است که با وجود منابع مالی کم سال‌گذشته تعداد بسیار کمی از مدارس را تحت پوشش قرار دادیم.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در بحث درمان و کاهش آسیب‌ در سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: سیاست بهزیستی درمان با کمک مردم و دولت است همچنین ۱۱۸۲ مرکز بازتوانی دارای مجوز در کشور وجود دارد و تعدادی از مراکز بدون مجوز در حال فعالیت هستند.

براتی‌سده با بیان اینکه ۴۵ تا ۵۰ هزار نفر در مراکز اقامتی ترک اعتیاد به سرمی‌رند، عنوان کرد: دوره اقامت در این مراکز ۲۱ تا ۲۸ روز است که تعرفه این مراکز هر دو سال یکبار از طرف دولت تعیین و به وسیله معاون اول رئیس جمهور ابلاغ می‌شود.

وی با اشاره به تحت پوشش بیمه نبودن افراد وارد شده به مراکز اقامتی یا کمپ‌ها زیرنظر بیمه سلامت گفت: تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان به این مراکز افراد محروم جامعه هستند که باید مورد توجه قرار گیرند به طوریکه امسال بیمه درمان معتادان ۷۴ میلیون تومان است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اختصاص یارانه به مبلغ نفری ۶۹۰ هزار تومان تصریح کرد: ۹۶ درصد خدمات معتادان در مراکز غیردولتی ارائه می‌شود.

وی بابیان اینکه مراکز TC یا اجتماع مردم‌مدار خدمتی جدید و تخصصی است، تشریح کرد: در این مراکز فرد معتاد به صورت داوطلبانه به مدت ۳ تا ۶ ماه مورد سم‌زدایی و اصلاح رفتار قرار می‌گیرد.

براتی‌سده با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ۳۴ مرکز TC وجود دارد که از این تعداد تنها یک مرکز دولتی است، اضافه کرد: این مرکز خدمتی گران است به‌طوریکه فرد باید مبلغی حدود یک میلیون تومان هزینه کند.
 

براتی سده درباره اختصاص یارانه برای درمان معتادان گفت: یارانه هابراساس معیشت افراد درنظرگرفته می‌شود،به‌طوری که بهزیستی گاها صفرتاصد درمان یک معتادرا می‌پردازد.امادرمراکز TCبدلیل پرهزینه بودن درمان،این حمایت‌ها کم می‌شود.


وی در رابطه با خدمات کاهش آسیب نیز مطرح کرد: افرادی که به دنبال درمان نیستند اما ادامه مصرف برای خانواده‌، جامعه و خودشان مضراست، خدمات کاهش آسیب دریافت یا وارد مراکز DIC می‌شوند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به راه‌اندازی مراکز DIC هم‌زمان با مشکلات شایع ایدز در کشور، اظهارکرد: در آن‌ زمان آسیب‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی با ایدز داشت اما امروز اینگونه نیست و مسئله ایدز به‌نوعی کاهش داشته است.


براتی‌سده بابیان اینکه‌ کاهش آسیب در سیاست‌های کلان رهبری نام برده شده است اظهارکرد: کاهش آسیب، خدمت درحال است، خدمت آینده، برنامه ریزی برای‌ ایجاد اشتیاق برای ترک است.


وی بااشاره به یکی دیگر از مراکز کاهش آسیب در کشور گفت: شلتر، خوابگاه معتادانی است که مکانی برای گذراندن شب ندارند. این مراکز از اهمیت بالایی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برخوردارند.


رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلام تعداد مراکز موجود DICو SHELTER درکشور، تشریح کرد: در مجموع ۱۴۰مرکز DIC داریم که ۲۲ مرکز،ویژه بانوان درحال کار است؛ همچنین در کل‌کشور ۹۲ مرکز شلتر  داریم که ازاین تعداد،۲۷ مرکز ویژه بانوان است.


براتی‌سده با اعلام وجود کلینیک سیار یا خدمات سیار به نام موبایل سنتر خبرداد و گفت: وَن هایی برای افرادی که رغبتی برای‌مراجعه به مراکز اقامتی یا SHELTER ندارند تهییه شده تا درصورت نیاز به این افراد خدمات سه‌گانه و پانسمان ارائه دهند.


وی در رابطه با افزایش مراکز کاهش آسیب و شلترها گفت: ستادمبارزه بامواد مخدر پیشنهادافزایش این مراکز را درفصل زمستان به بهزیستی داده است.
وی با اشاره به وجود ۱۹ موبایل سِنتر درکشور، افزود: از این تعداد ۱۲ موبایل سنتر در تهران قرار دارد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور بابیان اینکه بحث درمان و سم‌زدایی تنها به‌عهده بهزیستی نیست اظهارکرد: نهادهای دیگری مانند صداوسیما، کمیته‌امداد، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و ثبت‌احوال برای احراز هویت فرد از جمله‌ دستگاه‌های لازم برای کمک‌رسانی است.


وی بااشاره به وجود دونوع تسهیلات بهزیستی برای ارائه به بهبودیافته‌گان افزود: نوع اول معرفی داوطلبانه خود بهبود یافته‌ برای اشتغال است و نوع دوم،تسهیلات کارفرمایی است، به‌طوریکه اگر هر کارفرما تا ۵ فردبهبودیافته را به‌کارگیرد، می‌تواند از تسهیلات بهره‌مند شود.


رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلام اینکه ارائه تسهیلات تنها با گذراندن دوره‌های آموزش و آماده‌سازی شغلی است گفت: تاسال‌گذشته به ۷ هزار نفر تسهیلات اشتغال بهزیستی را ارائه کرده‌ایم.


براتی‌سده با اشاره به حمایت بهزیستی بعداز بهبود معتادان درقالب ۱۶ مرکز توانمندسازی و صیانت مطرح کرد: پس از بهبودیافتن، اگر فرد بهبودیافته‌مکانی برای رفتن نداشته باشند می‌تواندبه این مراکز به مدت شش ماه مراجعه کنند و تحت آموزش مهارتهای زندگی و فنی و حرفه‌ای قرار بگیرند.


وی اظهارکرد: مددکار فرد بهبودیافته‌ را پس از ترک رها نمی‌کند و مراقب است تا به محض مصرف مجدد، به بهزیستی خبر دهد یا درصورت داشتن خانواده فرد را به خانواده‌اش تحویل دهد و یا اگر نیاز به درمان دارد او را به مراکز مربوطه ارجاع دهد.


رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور بابیان اینکه ایران درسال‌های گذشته پیشگام سازمان جهانی UNAبوده است،افزود: بخش عمده نوع مصرف مواد مصرف‌کنندگان درسال‌های‌گذشته، تزریق بوده که خوشبختانه با کنترل این امر، در سازمان‌ جهانی پیشگام شدیم اما اکنون کشورهایی مانند مالزی از ماجلو افتاده‌اند.


وی با اعلام افزایش ایدز از طریق رابطه جنسی عنوان کرد: در سال‌های گذشته ایدز از طریق تزریق شیوع داشت اما امروزه به‌وسیله رابطه جنسی بیشتر شده است.


براتی سده گفت: ۵۲درصد معتادان به‌وسیله تزریق و ۴۷ درصد آن‌ها از طریق روابط جنسی گرفتار ایدز می‌شوند.


وی بابیان وجود ۲۰۰هزار معتاد زن در ایران‌ بیان کرد: ۱۰درصد از معتادان بانوان هستند. میانگین سنی اعتیاد در زنان در حال کاهش است این درحالیست که اعتیاد در مردان با میانگین سنی بالاتری قرار دارد.


براتی سده افزود: ۱.۵ میلیون نفر از معتادان جهان با بیماری ایدز دست و پنجه نرم می‌کنند.


براتی  بااعلام وجود۴۳ باشگاه مثبت در ایران گفت: باشگاه مثبت ویژه بیماران HIV است و به آنها و خانوادشان خدمات اجتماعی ارائه می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.