انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ممنوعیت واردات پالونیا به کشور
مرگ دو کولبر بر اثر انفجار مین در مریوان
توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده
ارگانيك‌هاي «جعلي» در بازار
اختلاف‌نظر بر سر تصمیمات شورای فنی استان‌ها
تلنبارطرح‌های اشتغال بدون اختصاص بودجه
جزئیات طرح جدید مجلس برای حذف کنکور
سیر صعودی افزایش بدهی دانشگاه ها متوقف شود
مرگ ۳ کودک یک خانواده با دلایل نامعلوم
وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان‌ها
سازمان مبارزه با جرائم اطفال تشکیل شود
اقدامات سازمان حج برای جلوگیری از بازار سیاه
وزیر بهداشت از فیزیوتراپیست ها عذرخواهی کند
دانش آموز سفیر حمایت از کالای ایرانی باشند
برای تعطیلات زمستانی به جمع بندی نرسیده‌ایم
علت شلوغی داروخانه‌های دولتی
بانوان دستفروش چشم انتظار ساماندهی در قالب تعاونی
روند «استخدام معلولان» تغییر کرد
قانون منع به کارگیری بازنشستگان را اجرا می کنیم
نمی‌توان دور مدرسه حصار کشیدکه آسیبها واردنشوند
تهیه ظروف پلاستیکی با ماده سمی و شیمیایی
انتقاد زنان ازدستورالعمل ترویج زایمان طبیعی
استان هايي كه بیشترین رشوه رادریافت کرده اند!
هشدار درباره مصرف نوشیدنی های الکلی
اعلام نرخ جدید تاکسیهای درون شهری و آژانش تلفنی
ارائه لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت
چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان
فروش کبابی اندام حرام گوسفند!
«خودروهای لوکس متخلف» تحت‌نظر پلیس هستند
افشاني هم مثل نجفي پيگير باشد
در رابطه با وضعیت شهردار، منتظر نظر وزیر کشوریم
ترخیص 27 مجروح حمله تروریستی
وزیر علوم به دستور افراد دیگری عمل می کند
ترافیک سنگین در بزرگراههای تهران
مکمل های تقلبی در عضلات جوانان
وام ۵۰ میلیونی دانش‌آموزی با چه ساز و کاری تعلق می‌گیرد؟
ضرورت حمایت از دانش‌آموزان افاغنه
پذیرش ۱۶۴ دختر فراری ۱۱ تا ۱۶ ساله در تهران
ورود «اضافه تدریس» معلمان به احکام حقوقی
لنز تماسی عامل یک نوع عفونت چشمی خطرناک
رابطه متقابل کمال‌جویی و سقوط در تک فرزندان
دليل سرطاني شدن چشم و تیروئید
کمتر از ۵۰ درصد ارز دارو را داده اند
اعزام رئیس سازمان اورژانس کشور به اهواز
2 نفراز پرسنل صدا و سیمای خوزستان مجروح شدند
دانشگاه آزاد قانونمند عمل نکرد
پاکسازی اطراف مدارس و دانشگاه‌ها ازخرده فروشان
برگزاری مرحله دوم جشن عاطفه‌هادر مدارس؛۱۱ مهرم
دستور وزیر بهداشت برای درمان مصدومان حمله اهواز
مشارکتهای مردمی یا اجباریِ كارگران به مدارس
بیشتر
کد خبر: 8809 | تاریخ : ۱۳۹۵/۶/۲۷ - 10:29
شهرداری مولد مگس های سفید؟
«قانون» علل رشد یک پدیده شهری را بررسی می کند/

شهرداری مولد مگس های سفید؟

سفید بالک ها یا همان حشرات ریز که این سال ها میهمان ناخوانده پایتخت شده اند، امسال بیش از هر زمان دیگری در شهر به چشم می خورند و انگار طرح های ابتکاری مدیران شهر نیز اثری بر کاهش جمعیت آنها ندارد.

قانون- چند سالی است که همزمان با گرم شدن هوای شهر، حشرات ریز سفید به طور عجیبی از سر و کول شهروندان بالا روند و دردسرهایی را برایشان ایجاد می کنند.

این حشرات آنقدر ریز هستند که ناخود آگاه وارد دهان و بینی شهروندان می شوند و با اینکه برخی راهکارها برای مهار این حشرات همچون آبپاشی، سم پاشی، استفاده از چسب های قوی زرد رنگ و... بکار گرفته شده اما همچنان جمعیت آنها در حال فزونی است.

به گزارش قانون، کارشناسان، علل مختلفی را برای افزایش جمعیت سفید بالک ها در تهران متصور هستند که از آن جمله تغییرات اکو سیستم شهری است؛ یعنی حشرات شکارگر از جمله زنبورها (که مگس سفید را شکار می‌کنند) از بین می‌روند، در نتیجه مگس‌های سفید افزایش می‌یابند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش جمعیت مگس سفید با از بین رفتن پارازیت‌های حشره به دلیل سم‌پاشی‌های بی‌رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در اطراف شهر تهران و در سطح شهر و برخی مناطق مانند منطقه شش ایجاد شده است.

اما یکی از دلایلی که در افزایش جمعیت مگس های سفید در تهران موثر بوده، چگونگی توسعه فضای سبز شهر تهران در سال های گذشته است که از آن به عنوان عاملی در افزایش جمعیت مگس های سفید یاد می شود. شهر تهران در سال های گذشته با کاشت انواع گونه های گیاهی شاهد توسعه فضای سبز درون و برون شهری بوده که برخی کارشناسان معتقدند نوع گونه های گیاهی کاشته شده در شهر عامل افزایش حشرات ریز سفید است.

چنانچه در زمان رضاشاه وقتی بحث احداث خیابان‌های شهر تهران مطرح شد و پیرو آن موضوع فضای سبز تهران ، مدتها در مورد نوع درخت مطلوب برای تهران بحث و گفتگو شد و نهایتا به این نتیجه رسیدند که درخت چنار بهترین و قابل انطباق با آب و هوای تهران است .

بعدها با وجود تعییر دولت‌ها، سیاست احداث فضای سبز شهری همچنان بر همان سیاست قبلی ادامه یافت و حتی در دولت مصدق نیز شهرداری تهران برای درختان کنار خیابان از همان درخت چنار استفاده کرد . همین تداوم سیاست فضای  سبز شهری باعث یکنواختی و تراکم درختان چنار در تهران شد  و زیبایی خاصی به تهران داد و نشان داد انتخاب درخت چنار تا چه اندازه انتخاب درست برای شهر تهران بوده است .

اما بعد از انقلاب ، شهرداری تهران به برنامه های فضای سبز که تا پیش از آن عمل می شد پایبند نبود و در دوره ریاست کرباسچی، تنوع گونه‌های درختی در فضای سبز  در دستور کار شهرداری قرار گرفت ، آنچنانکه در همان دوران با کاشت صدها نهال درخت کاج در فضای باز اتوبان‌های تهران شکل تازه به فضای سبز تهران دادند اما تنها در سال بعد اکثر درختان کاج با توجه به آب و هوای تهران خشک شد .

در سال های اخیر هم کاشت درخت توت در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت اما این درخت استعداد جذب آفت درختی را دارد که این روزها یکی از دلایل افزایش این نمونه از آفت مکس بال‌سفید همین کاشت درختان شهری است . حال اینکه درخت چنار بخاطر پرز ریز روی برگ هایش نه تنها مکانیسم دفاعی در برابر این افت درختی دارد بلکه  می تواند آنها را دفع کند . بخاطر همین در هیچ جای تهران بر روی برگ های درخت چنار شاهد  این نوع آفت درختی نیستیم ... اگر شهرداری تهران به همان سیاست قدیمی فضای سبز وفادار بود ،  امروز شاهد هجوم این آفت آزار دهنده نبودیم.

 

  • انتقال بیماری‌های ویروسی از طریق مگس‌های سفید

مگس سفید دارای زیرگونه‌های متعددی هستند که بیوتایپ B آن زیرگونه موجود در ایران است. این بیوتایپ یکی از خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین زیرگونه‌های مگس سفید است که سبب بروز آسیب‌های جدی به محصولات کشاورزی و خسارت‌هایی به آن می‌شود. این نوع حشرات می‌توانند آسیب‌هایی را بروی محصولات کشاورزی ازجمله گوجه‌فرنگی گذاشته و موجب شده است که اندک هوای پاک محیط شهری که توسط درختان تأمین می‌شود نیز به خطر بیفتد.

همچنین برخی مطالعات بر روی این حشرات نشان داده است که این موجودات می‌توانند آسیب‌های جدی بر روی افراد گذاشته و به علت انتقال بیماری و ویروس باعث ایجاد مشکلاتی برای بیماران خاص شود.

با توجه به کوچک بودن مگس سفید و اینکه قابلیت ورود به دستگاه تنفسی را از طریق حفرات بینی و دهان دارد، لذا این حشره می‌تواند سبب بروز التهاب و عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی شده و زمینه را برای بروز عفونت‌های فرصت‌طلب قارچی و باکتریایی فراهم کند. افرادی که ساعت‌های طولانی در روز در محیط خارج از خانه حضور دارند یا افراد مستعد به ابتلا به بیماری‌های ریوی و عفونی، کودکان و افراد سالمند باید از ماسک‌های پارچه‌ای یا فیل‌تر دار استفاده کنند.

بیشترین توصیه برای مقابله و مراقبت درزمینه آسیب‌های مگس سفید مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است.

این حشره با ورود به مجاری تنفسی می‌تواند باعث تحریک مخاط شده و تظاهرات آلرژیک ازجمله عطسه و سرفه شده و همچنین آبریزش بینی را خصوصاً در کودکان، افراد مسن و بیماران مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی و آلرژیک مانند آسم، بیماری انسدادی تنفسی مزمن (COPD) و... سبب شود. همچنین مگس سفید درزمینه انتقال آلودگی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد، این موضوع دربارهٔ افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی از قبیل بیماران دریافت‌کننده پیوند، بیماران مبتلابه سرطان، یا آنهایی که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

توصیه می‌شود که در صورت ورود مگس سفید به چشم‌ها به‌سرعت چشم‌ها را در معرض جریان آب قرار داده بشویند تا حشره و آلودگی‌ها خارج‌شده و در صورت ورود این حشره به مجاری بینی نیز می‌توان با شستشوی با آب آن را خارج کرد. تداوم حضور مگس‌های سفید موجب فاجعه زیست‌محیطی و بهداشتی برای شهروندان در محیط شهری می‌باشد

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.