انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
برتري دادن قانون جامع به کنوانسیون حقوق معلولان
آغاز خصو صی سازی آموزش!
مخدر گل را ساده نگیریم
آقای روحانی، دوباره منشورحقوق شهروندی تان را بخوانید
اینترنت فرصت یا تهدید؟
ما فقط آرامش می خواهیم
«اسماعیل» ها را دریابید!
اخذ پول زور
مردم منتظر باران و برف باشند
لبخند برباد رفته كودكان متاهل
خبر خوب براي بيمه‌شدگان تامين‌اجتماعي
اقدام جديد پليس براي حراست از مردم
برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟
غول كنكور در آستانه شكست
بيكاري، ريشه بسياري از آسيب ها در جامعه
تثبیت نرخ بیکاری باوجود افزایش جمعیت فعال
آمار دانش‌آموزان فوتی در اردوها طی ۴ سال گذشته
هشدار به رانندگانی که قصد سفر به شمال دارند
کسري بودجه ۵۰ هزار ميليارد ریالی شهرداري در ۹۸
کارشناسان قلابی مافیای کنکور در صداوسیما
تقویت فیلترشکن‌ها!
یخبندان 15 دی ایران از اسکاندیناوی می آید !
استفاده از بزن‌بهادرها براي سركوب اعتصابات كارگري!
حادثه اتوبوس دانشگاه نباید به یک بحران تبدیل شود
آزمون سخت شورای پنجم
هشت هزار نفر از شهرداري اخراج مي‌شوند
فغان از بی‌کفایتی
اول ایمنی بعد
نوشداروهاي پس از مرگ
معماي تله كابين دانشگاه
اما و اگرهاي زباله‌سوزها
پاسكاري قصور كشته‌شدن دانشجويان آغاز شد!
و تو ای نماینده مردم...
گم شدن «فيلتر دوده»
چه کسانی زودتر سود سهام عدالت مي‌گيرند؟!
تكذيب فروش وسايل گرمايشي نوسازي مدارس در بازار آزاد
نقشه وزارت‌ارتباطات براي حذف اينستاگرام
جامعه از کمبود شادی ونشاط در رنج است
همشهـري زیر ذره‌بين بازرسی
ضرورت تزريق شادابي و اميد به جامعه
پاییز در بهارستان!
چند ثانیه بیشتر
ما هیچ وقت به زندگی برنگشتیم
ما کی آزاد می شویم؟
فضاي مجازي و فرهنگ هاي نو ظهور
جزييات آخرين وضعيت معلمان بازداشتي
قفل اطلس مال بر مترو
افزایش خشونت علیه زنان در جهان مجازي
تكليف «برجا»
«همباشي» پديده اي با پايان تار
بیشتر
کد خبر: 8809 | تاریخ : ۱۳۹۵/۶/۲۷ - 10:29
شهرداری مولد مگس های سفید؟
«قانون» علل رشد یک پدیده شهری را بررسی می کند/

شهرداری مولد مگس های سفید؟

سفید بالک ها یا همان حشرات ریز که این سال ها میهمان ناخوانده پایتخت شده اند، امسال بیش از هر زمان دیگری در شهر به چشم می خورند و انگار طرح های ابتکاری مدیران شهر نیز اثری بر کاهش جمعیت آنها ندارد.

قانون- چند سالی است که همزمان با گرم شدن هوای شهر، حشرات ریز سفید به طور عجیبی از سر و کول شهروندان بالا روند و دردسرهایی را برایشان ایجاد می کنند.

این حشرات آنقدر ریز هستند که ناخود آگاه وارد دهان و بینی شهروندان می شوند و با اینکه برخی راهکارها برای مهار این حشرات همچون آبپاشی، سم پاشی، استفاده از چسب های قوی زرد رنگ و... بکار گرفته شده اما همچنان جمعیت آنها در حال فزونی است.

به گزارش قانون، کارشناسان، علل مختلفی را برای افزایش جمعیت سفید بالک ها در تهران متصور هستند که از آن جمله تغییرات اکو سیستم شهری است؛ یعنی حشرات شکارگر از جمله زنبورها (که مگس سفید را شکار می‌کنند) از بین می‌روند، در نتیجه مگس‌های سفید افزایش می‌یابند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش جمعیت مگس سفید با از بین رفتن پارازیت‌های حشره به دلیل سم‌پاشی‌های بی‌رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در اطراف شهر تهران و در سطح شهر و برخی مناطق مانند منطقه شش ایجاد شده است.

اما یکی از دلایلی که در افزایش جمعیت مگس های سفید در تهران موثر بوده، چگونگی توسعه فضای سبز شهر تهران در سال های گذشته است که از آن به عنوان عاملی در افزایش جمعیت مگس های سفید یاد می شود. شهر تهران در سال های گذشته با کاشت انواع گونه های گیاهی شاهد توسعه فضای سبز درون و برون شهری بوده که برخی کارشناسان معتقدند نوع گونه های گیاهی کاشته شده در شهر عامل افزایش حشرات ریز سفید است.

چنانچه در زمان رضاشاه وقتی بحث احداث خیابان‌های شهر تهران مطرح شد و پیرو آن موضوع فضای سبز تهران ، مدتها در مورد نوع درخت مطلوب برای تهران بحث و گفتگو شد و نهایتا به این نتیجه رسیدند که درخت چنار بهترین و قابل انطباق با آب و هوای تهران است .

بعدها با وجود تعییر دولت‌ها، سیاست احداث فضای سبز شهری همچنان بر همان سیاست قبلی ادامه یافت و حتی در دولت مصدق نیز شهرداری تهران برای درختان کنار خیابان از همان درخت چنار استفاده کرد . همین تداوم سیاست فضای  سبز شهری باعث یکنواختی و تراکم درختان چنار در تهران شد  و زیبایی خاصی به تهران داد و نشان داد انتخاب درخت چنار تا چه اندازه انتخاب درست برای شهر تهران بوده است .

اما بعد از انقلاب ، شهرداری تهران به برنامه های فضای سبز که تا پیش از آن عمل می شد پایبند نبود و در دوره ریاست کرباسچی، تنوع گونه‌های درختی در فضای سبز  در دستور کار شهرداری قرار گرفت ، آنچنانکه در همان دوران با کاشت صدها نهال درخت کاج در فضای باز اتوبان‌های تهران شکل تازه به فضای سبز تهران دادند اما تنها در سال بعد اکثر درختان کاج با توجه به آب و هوای تهران خشک شد .

در سال های اخیر هم کاشت درخت توت در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت اما این درخت استعداد جذب آفت درختی را دارد که این روزها یکی از دلایل افزایش این نمونه از آفت مکس بال‌سفید همین کاشت درختان شهری است . حال اینکه درخت چنار بخاطر پرز ریز روی برگ هایش نه تنها مکانیسم دفاعی در برابر این افت درختی دارد بلکه  می تواند آنها را دفع کند . بخاطر همین در هیچ جای تهران بر روی برگ های درخت چنار شاهد  این نوع آفت درختی نیستیم ... اگر شهرداری تهران به همان سیاست قدیمی فضای سبز وفادار بود ،  امروز شاهد هجوم این آفت آزار دهنده نبودیم.

 

  • انتقال بیماری‌های ویروسی از طریق مگس‌های سفید

مگس سفید دارای زیرگونه‌های متعددی هستند که بیوتایپ B آن زیرگونه موجود در ایران است. این بیوتایپ یکی از خطرناک‌ترین و مقاوم‌ترین زیرگونه‌های مگس سفید است که سبب بروز آسیب‌های جدی به محصولات کشاورزی و خسارت‌هایی به آن می‌شود. این نوع حشرات می‌توانند آسیب‌هایی را بروی محصولات کشاورزی ازجمله گوجه‌فرنگی گذاشته و موجب شده است که اندک هوای پاک محیط شهری که توسط درختان تأمین می‌شود نیز به خطر بیفتد.

همچنین برخی مطالعات بر روی این حشرات نشان داده است که این موجودات می‌توانند آسیب‌های جدی بر روی افراد گذاشته و به علت انتقال بیماری و ویروس باعث ایجاد مشکلاتی برای بیماران خاص شود.

با توجه به کوچک بودن مگس سفید و اینکه قابلیت ورود به دستگاه تنفسی را از طریق حفرات بینی و دهان دارد، لذا این حشره می‌تواند سبب بروز التهاب و عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی شده و زمینه را برای بروز عفونت‌های فرصت‌طلب قارچی و باکتریایی فراهم کند. افرادی که ساعت‌های طولانی در روز در محیط خارج از خانه حضور دارند یا افراد مستعد به ابتلا به بیماری‌های ریوی و عفونی، کودکان و افراد سالمند باید از ماسک‌های پارچه‌ای یا فیل‌تر دار استفاده کنند.

بیشترین توصیه برای مقابله و مراقبت درزمینه آسیب‌های مگس سفید مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است.

این حشره با ورود به مجاری تنفسی می‌تواند باعث تحریک مخاط شده و تظاهرات آلرژیک ازجمله عطسه و سرفه شده و همچنین آبریزش بینی را خصوصاً در کودکان، افراد مسن و بیماران مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای تنفسی و آلرژیک مانند آسم، بیماری انسدادی تنفسی مزمن (COPD) و... سبب شود. همچنین مگس سفید درزمینه انتقال آلودگی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد، این موضوع دربارهٔ افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی از قبیل بیماران دریافت‌کننده پیوند، بیماران مبتلابه سرطان، یا آنهایی که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

توصیه می‌شود که در صورت ورود مگس سفید به چشم‌ها به‌سرعت چشم‌ها را در معرض جریان آب قرار داده بشویند تا حشره و آلودگی‌ها خارج‌شده و در صورت ورود این حشره به مجاری بینی نیز می‌توان با شستشوی با آب آن را خارج کرد. تداوم حضور مگس‌های سفید موجب فاجعه زیست‌محیطی و بهداشتی برای شهروندان در محیط شهری می‌باشد

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.