انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 88335 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۴ - 10:15
دلیل خالی از سکنه شدن  روستاهای خراسان جنوبی

دلیل خالی از سکنه شدن روستاهای خراسان جنوبی

دبیر خانه کارگر بیرجند گفت: ۵۰ درصد از روستاهای خراسان جنوبی که کشاورزان ساکنان اصلی آن بودند، به علت بی‌آبی خالی از سکنه شده و ساکنان آن، به شهرستان‌های مجاور و حاشیه‌ شهرها پناه برده‌اند.

قانون-دبیر خانه کارگر بیرجند گفت: ۵۰ درصد از روستاهای خراسان جنوبی که کشاورزان ساکنان اصلی آن بودند، به علت بی‌آبی خالی از سکنه شده و ساکنان آن، به شهرستان‌های مجاور و حاشیه‌ شهرها پناه برده‌اند.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، ام‌البنین میرایی (دبیر خانه کارگر بیرجند) ، نرخ بیکاری در بیرجند را نزدیک به ۲۰درصد  اعلام کرد و گفت: دولت در سال‌های گذشته حجم زیادی از منابع بانکی را به سمت بنگاه‌های زودبازده هدایت کرده بلکه بتواند از فشار بیکاران بکاهد اما برآوردهای رسمی نشان می‌دهد که تلاش دولت تأثیر چندانی بر کاهش نرخ بیکاری نداشته‌ است.

وی افزود: کارشناسان بر این باورند که مشکلات منطقه‌ای و نبود زیرساخت و امکانات کافی و مدرک‌گرایی در سطح استان خراسان‌ جنوبی از مشکلات عمده در زمینه بیکاری در استان خراسان جنوبی است. به دلیل قرار گرفتن خراسان‌جنوبی و شهر بیرجند در مناطق نسبتا دور از دسترس نسبت به مرکز کشور و حاشیه‌نشینی این استان و همچنین به‌دلیل خشک‌سالی‌های چندین و چند ساله، این استان با معضل بیکاری به مقدار شدیدتری نسبت به سایر استان‌های کشور دست و پنجه نرم می‌کنند.

دبیر خانه کارگر بیرجند، خشکسالی را یک سونامی دانست که بر جان کشاورزان بیرجند افتاده و گفت: ما در زمینه صنعتی رشدی که انتظار می‌رود را دارا نیستیم و بیشتر کارخانه‌های موجود در شهرک صنعتی رو به ورشکستگی هستند. عرضه آن‌ها با تقاضای مردم تناسبی ندارد و همگی در تلاش برای تعدیل نیرو هستند. کشاورزی استان‌ هم به‌دلیل کمبود آب استان دچار مشکل شده است.

آثار و پیامدهای خشک‌سالی در استان خراسان جنوبی تا آنجا پیش رفته است که خراسان جنوبی ۵۰ درصد روستاهای خراسان جنوبی خالی از سکنه شده است. میرایی با بیان این مطلب، افزود: از ۳ هزار و ۵۶۳ آبادی خراسان جنوبی یک هزار و ۶۸۰ آبادی خالی از سکنه شده‌ که مهم‌ترین علل مهاجرت روستائیان و کشاورزان در اثر خشک‌سالی و بحران آب است.

وی با اشاره به خسارت ۲۸ میلیارد تومانی خشکسالی به باغات استان در این مدت بیان کرد: در سال زراعی گذشته، خشکسالی و بی‌آبی، بالغ بر ۳۷ میلیارد تومان به مزارع کشاورزی استان خسارت زده است.

دبیر خانه کارگر بیرجند؛ بیشترین حجم خسارت خشکسالی را در شهرستان بشرویه عنوان کرد و گفت: شهرستان خوسف و شهرستان فردوس به ترتیب بیشترین حجم خسارت خشکسالی را به خود اختصاص داده‌اند.

میرایی یادآور شد: خشکسالی‌های چندین ساله در استان در بخش زراعی و باغی سبب خشک شدن درختان، کاهش محصول و بدکیفیت شدن محصولات شده است و در بخش دام و طیور نیز خشکسالی‌ها سبب کاهش جمعیت دام، کاهش میزان شیردهی، افزایش عدم باروری و سقط جنین دام شده است.

دبیر خانه کارگر بیرجند ادامه داد: متاسفانه مشکل دیگر، وجود کارهای خدماتی و نبود مشاغل ثابت با امنیت شغلی بالاست. یکسری از افراد نیروهای خدماتی هستند که معمولا مدرک آن‌ها از دیپلم به پایین است که عموما فاقد مهارت‌اند و دستمزد مکفی در یافت نمی‌کنند. اغلب این کارگران از بیمه هم محروم هستند.

وی دیگر معضل بیکاری در این شهرستان را بالا بودن نیروی کار خارجی بیان کرد و گفت: تا به امروز یکی از مهمترین دلایل بیکاری در بین ساکنان بیرجند استفاده‌ برخی از کارفرمایان از کارگران خارجی به جای کارگران ایرانی بوده است. چراکه کارگران خارجی همان کار را با قیمت پایین‌تری حاضر به انجام هستند. به همین علت کارفرمایان رغبت بیشتری برای استفاده از این کارگران دارند.

دبیر خانه کارگر بیرجند درباره مشاغل زنان در این شهرستان تصریح کرد: کارفرمایان در کارگاه‌های زیر زمینی از کارگران زن بیشتر از مردان استفاده می‌کنند چراکه به زنان با بهانه‌ی پایین بودن قوت جسمانی پایین و کمتر از مردان دستمزد پایین‌تری می‌دهند. یعنی یک زن کارگر با وجود کار یکسان با مردان حقوق و مزایای کمتری دریافت می‌کند و از طرفی به دلیل جبری که جامعه بر او تحمیل کرده، مجبور است تحت هر شرایطی برای تامین معاش خانواده در هر محیطی کار کند.

وی در پایان گفت: در میان همه مشکلات خوشبختانه اتفاق خوبی که در استان در حال شکل‌گیری است و جوانه‌های امیدی را در فضای کسب و کار بانوان استان بوجود آورده، گسترش اشتغال خانگی زنان در حوزه‌ی صنایع دستی است. امیدواریم این راه و نگرش باجدیت وحمایت بیشتری تداوم پیدا کند و ما شاهد رونق فضای کسب و کار بانوان در حوزه‌ی مشاغل خانگی و صنایع دستی باشیم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.