انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
موافقت وزیر کشور با برگزاری انتخابات شورایاری
تماس تلفنی سردار باقری با فرمانده ارتش پاکستان
دستور سردار جعفری برای کمک به زائران پاکستاني
مشکلات اقتصادی داخلی است
دستگیری ربایندگان مرزبانان را از پاکستان خواستاریم
جبهه ملی هم باید بتواند کنگره برگزار کند
بررسی فعال سازی کارت‌های سوخت در مجلس
مدیرانی که کشور را کوپنی اداره کردند، الان کمک کار باشند
آمادگي مجلس براي ايستادن مقابل ستاره‌ها!
بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا، آمریکا را عصبانی ‌تر می‌کند
ستون پنجم‌ هاي اميدي
نبايد ریال، دشمن ايران را از کما خارج کند
احزاب در ايران حرفه اي نيستند
ترس از آينده باعث دوري جوانان از احزاب است
مردم به احزاب بي‌اعتماد هستند
علت بدبيني جامعه به احزاب چيست؟
برخي احزاب تك نفره هستند
احزاب هزينه‌هاي مشاركت جوانان را تامين كنند
بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا، نگرش دنیا درباره ایران را تغییر می دهد
نياز احزاب به قدرت نرم جواني
کشمکش‌ها توسعه کشور را کُند کرده است
جایگاه هیات نظارت مجمع تشخیص درقانون اساسی
نخست وزیر پیروز در لاهه
قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه تایید کرد
میرزایی ماجرای شنود در شهرداری را تکذیب کرد
با وجود تحمل سختی‌ها، خلق پول نکردیم
نمی‌دانم واژه «کولبر» از کجا اختراع شد
توهم‌خانه وحشت!
بیش از ۹۰ درصد از طرح های عمرانی روی زمین مانده اند
سخنان حسن‌روحاني از جنس تكرار بود
«آیت‌الله صدیقی»جایگزین «آیت‌الله جنتی« شد
انهدام باند قاچاق سوخت در استان فارس
اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است
استعفای عارف از شورای عالی تکذیب شد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می‌دهد
آزادی برانسون آمريكايي درسي برای چه کسانی است؟
بازي سرنوشت با دو«محمد» كابينه
روند پيچيده تصویب قراردادهای بین‌المللی در ایران
ابلاغیه رهبری بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
رجعت جدول بودجه‌خوار!
بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام وجود دارد
خروج از FATF‌ امکان‌پذیر نیست
حاشیه‌های حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران
۳۰۰ تیم تروریستی تاکنون کشف شده است
مردم نگران 13 آبان نباشند، همه‌اش تبلیغات است
برای فروش نفت شرکای جدید پیدا کرده‌ایم
احتمال احیای مجدد جدول شماره ۱۷ در بودجه سنواتی
منافع ملی در تفحص از سرخآبی‌ها اولویت دارد
چرا ۱۹ نماینده در جلسه CFT غایب بودند؟
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی چه گذشت؟
بیشتر
کد خبر: 88368 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۴ - 14:12
پشت پرده دیداری که انجام نشد!

پشت پرده دیداری که انجام نشد!

شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند...

قانون-علیرضا شاکر

رییس جمهور روحانی عصر بیست و ششم سپتامبر(4مهر) نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد. او در این سفر سه روزه با ۲۵ مقام کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد و در چندین نشست از جمله اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا ، جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه‌ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در آمریکا، حضور یافت؛ با این حال او ایرانیان مقیم آمریکا را براي حضور نپذیرفت.دیداری که بنا به عرف هر ساله در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام می شد، امسال صورت نگرفت.

چشم انتظار رييس‌جمهور

ایرانیان مقیم آمریکا همه ساله در این ایام، فرصتی می یافتند تا در نشستی با رييس جمهور کشورشان از دغدغه ها، ایده ها و انتظارات خود بگویند. نشستی که از دوران ریاست جمهوری آیت ا... خامنه ای تا به امروزبه طور متناوب برگزار می شده و به عنوان یکی از برنامه های اصلی رييس‌جمهوری وقت در سفر به نیویورک جایگاه ویژه ای داشته است. طبق عرف سالانه، این برنامه را دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برنامه ریزی کرده، لیست میهمانان و جزيیات برنامه را در اختیار دفتر رييس‌جمهور قرار داده و با نظر نهایی دفتر رييس‌دولت برنامه برگزار می‌شده است. اما امسال دفتر رييس جمهور از لیست برنامه های سفر نیویورک، دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا را خط زد. آن‌ها ترجیح دادند رييس‌جمهور کشورمان به جای دیدار شهروندان ایرانی، رهبران جوامع اسلامی در آمریکا را براي حضور بپذیرد.

جمعیت نخبه ثروتمند

این در حالی است که جامعه ایرانیان مقیم آمریکا، چهره‌هایی بيشتر تاثیرگذار، نخبه و ثروتمند هستند. همه پرسی سال 2010 ایالات متحده، جمعیت ایرانیان آمریکا رقمی بالغ بر به ۲۸۹ هزار نفر را نشان می دهد. پرونده های گذرنامه ایرانی از ایرانیان مقیم آمریکا موجود در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز رقم 900 هزار پرونده را نشان می‌دهد. شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز به عنوان یک سازمان غیر دولتی، معتقد است که جمعیت شهروندان ایرانی-آمریکایی‌ بیش از یک میلیون نفر است.

این جمعیت به لحاظ کیفی نیز وضعیت ویژه و منحصربه‌فردی دارد. درآمد آنان 50 درصد از متوسط درآمد آمریکايیان بیشتر و سهم ایشان در اقتصاد ایالات متحده ۴۰۰ میلیارد دلار است. از نظر تحصیلات نیز، تحصیلکرده ترین اقلیت آمریکایی به شمار می روند. آن‌گونه که در سرشماری سال 2000 آمریکا آمده است 27 درصد ایرانیان مقیم آمریکا کارشناسی ارشد و بالاتر از آن را دارا هستند که نسبت به دیگر گروه‌های مهاجر، رتبه نخست را دارند.

روند يك رابطه

شاید به دليل همین ویژگی ها بود که مرحوم هاشمی رفسنجانی در صدد برآمد تا با برنامه های متنوع از این گروه برای آبادانی و سازندگی کشور بهره ببرد. او در صدد برآمد تا علاوه بر سرمایه ایرانیان خارج از کشور، به واسطه آن‌ها تکنولوژی شرکت‌های غربی را نیز به ایران بیاورد. هاشمی حتی به برنامه اهدای پاسپورت ایرانی برای برخی پناهنده‌ها نیز روي آورد. برنامه ای که منحصر به ایرانیان مقیم آمریکا نبود و ایرانیان پناهنده در دیگر نقاط جهان را نیز در بر می گرفت.

رييس‌دولت اصلاحات نيز کم و بیش همین رویه را ادامه داد اما احمدی نژاد آن‌را شدت بخشید. وی در کنار وزارت امور خارجه و دفتر رييس‌جمهور، شورایعالی ایرانیان خارج از کشور را فعال کرد. همایش ها و برنامه های متنوع این شورا، دیپلماسی موازی را در موضوع جذب سرمایه و فکر ایرانیان مقیم خارج از کشور شکل داده بود. این برنامه موفق بود و افراد قابل ملاحظه ای نیز جذب شدند. اما با تضعیف موقعیت احمدی نژاد در ساختار حاکمیت که از دومین دوره ریاست‌جمهوری وی شروع و بعد از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به طور کار نمایان شد، این ایرانیان نیز به حال خود رها شدند.

دیپلماسی دو تابعیتی ها

اما روحانی از همان ابتدا رویه ای متفاوت را در پیش گرفت. او به سراغ رهبران کشورهای موثر غربی رفت و سعی کرد که با توافق بر مبنای پرونده هسته‌ای ، راهی برای همکاری مشترک با اروپا و آمریکا ترسیم کند و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و مجری این پروژه و برخی دیگر از وزارتخانه‌ها( برای مثال در وزارت راه و شهرسازی برای خرید هواپیما) برای رسیدن به این تفاهم ، اجرا و حفظ آن از برخی ایرانیان خارج از کشور بهره بردند. ایرانیانی که بيشتر دو تابعیتی بودند و قبل از انقلاب کشور را ترک نکردند. دولت روحانی بیشتر سراغ افرادی رفت که در سال‌های بعد از انقلاب کشور را ترک کرده و تابعیت مضاعف دریافت کردند. البته در مواردی هم شاید به دنبال افرادی رفته باشند که از پیش از انقلاب کشور را ترک کرده‌اند. در هر صورت همین موضوع، بهانه شکاف بین دولت و برخی دستگاه‌های حکومتی را پدید آورد؛ به ويژه آنجایی که این دستگاه‌های امنیتی به بهانه دوتابعیتی بودن، تعداد قابل توجهی از این چهره ها را بازداشت کردند. به عبارتی هرچه ایرانیان خارج از کشور بیشتر به دولت نزدیک شدند، امنیت ایشان نیز بیشتر به خطر افتاد.

وعده های بی سرانجام

روحانی ایرانیان خارج از کشور را نیز همچون ایرانیان داخل کشور مدام با وعده‌های مختلف سرگرم کرد. او در نخستین سال‌های حضور در نیویورک از ایرانیان مقیم آمریکا کمک می‌خواست تا بعد از اجرای برجام به ساختن کشور کمک کنند اما با افزایش بازداشت چهره‌های ایرانی_آمریکایی، روحانی در سال گذشته و قبل از آن به میهمانان وعده داده بود که این مشکل را حل کند. رييس جمهور 12 تیر سال جاری در جمع ایرانیان مقیم سويیس تاکید کرده بود كه اگر از هم فاصله بگیریم، دشمن بیشتر توطئه می‌کند. اما او امسال از ایرانیان مقیم آمریکا فاصله گرفت. شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند؛ شاید هم با نزدیک‌شدن به پایان دوران ریاست جمهوری، حضور در جمع های اینچنینی دیگر برای رييس جمهور فايده‌اي ندارد!

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.