انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 88368 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۴ - 14:12
پشت پرده دیداری که انجام نشد!

پشت پرده دیداری که انجام نشد!

شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند...

قانون-علیرضا شاکر

رییس جمهور روحانی عصر بیست و ششم سپتامبر(4مهر) نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد. او در این سفر سه روزه با ۲۵ مقام کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد و در چندین نشست از جمله اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا ، جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه‌ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در آمریکا، حضور یافت؛ با این حال او ایرانیان مقیم آمریکا را براي حضور نپذیرفت.دیداری که بنا به عرف هر ساله در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام می شد، امسال صورت نگرفت.

چشم انتظار رييس‌جمهور

ایرانیان مقیم آمریکا همه ساله در این ایام، فرصتی می یافتند تا در نشستی با رييس جمهور کشورشان از دغدغه ها، ایده ها و انتظارات خود بگویند. نشستی که از دوران ریاست جمهوری آیت ا... خامنه ای تا به امروزبه طور متناوب برگزار می شده و به عنوان یکی از برنامه های اصلی رييس‌جمهوری وقت در سفر به نیویورک جایگاه ویژه ای داشته است. طبق عرف سالانه، این برنامه را دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برنامه ریزی کرده، لیست میهمانان و جزيیات برنامه را در اختیار دفتر رييس‌جمهور قرار داده و با نظر نهایی دفتر رييس‌دولت برنامه برگزار می‌شده است. اما امسال دفتر رييس جمهور از لیست برنامه های سفر نیویورک، دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا را خط زد. آن‌ها ترجیح دادند رييس‌جمهور کشورمان به جای دیدار شهروندان ایرانی، رهبران جوامع اسلامی در آمریکا را براي حضور بپذیرد.

جمعیت نخبه ثروتمند

این در حالی است که جامعه ایرانیان مقیم آمریکا، چهره‌هایی بيشتر تاثیرگذار، نخبه و ثروتمند هستند. همه پرسی سال 2010 ایالات متحده، جمعیت ایرانیان آمریکا رقمی بالغ بر به ۲۸۹ هزار نفر را نشان می دهد. پرونده های گذرنامه ایرانی از ایرانیان مقیم آمریکا موجود در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز رقم 900 هزار پرونده را نشان می‌دهد. شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز به عنوان یک سازمان غیر دولتی، معتقد است که جمعیت شهروندان ایرانی-آمریکایی‌ بیش از یک میلیون نفر است.

این جمعیت به لحاظ کیفی نیز وضعیت ویژه و منحصربه‌فردی دارد. درآمد آنان 50 درصد از متوسط درآمد آمریکايیان بیشتر و سهم ایشان در اقتصاد ایالات متحده ۴۰۰ میلیارد دلار است. از نظر تحصیلات نیز، تحصیلکرده ترین اقلیت آمریکایی به شمار می روند. آن‌گونه که در سرشماری سال 2000 آمریکا آمده است 27 درصد ایرانیان مقیم آمریکا کارشناسی ارشد و بالاتر از آن را دارا هستند که نسبت به دیگر گروه‌های مهاجر، رتبه نخست را دارند.

روند يك رابطه

شاید به دليل همین ویژگی ها بود که مرحوم هاشمی رفسنجانی در صدد برآمد تا با برنامه های متنوع از این گروه برای آبادانی و سازندگی کشور بهره ببرد. او در صدد برآمد تا علاوه بر سرمایه ایرانیان خارج از کشور، به واسطه آن‌ها تکنولوژی شرکت‌های غربی را نیز به ایران بیاورد. هاشمی حتی به برنامه اهدای پاسپورت ایرانی برای برخی پناهنده‌ها نیز روي آورد. برنامه ای که منحصر به ایرانیان مقیم آمریکا نبود و ایرانیان پناهنده در دیگر نقاط جهان را نیز در بر می گرفت.

رييس‌دولت اصلاحات نيز کم و بیش همین رویه را ادامه داد اما احمدی نژاد آن‌را شدت بخشید. وی در کنار وزارت امور خارجه و دفتر رييس‌جمهور، شورایعالی ایرانیان خارج از کشور را فعال کرد. همایش ها و برنامه های متنوع این شورا، دیپلماسی موازی را در موضوع جذب سرمایه و فکر ایرانیان مقیم خارج از کشور شکل داده بود. این برنامه موفق بود و افراد قابل ملاحظه ای نیز جذب شدند. اما با تضعیف موقعیت احمدی نژاد در ساختار حاکمیت که از دومین دوره ریاست‌جمهوری وی شروع و بعد از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به طور کار نمایان شد، این ایرانیان نیز به حال خود رها شدند.

دیپلماسی دو تابعیتی ها

اما روحانی از همان ابتدا رویه ای متفاوت را در پیش گرفت. او به سراغ رهبران کشورهای موثر غربی رفت و سعی کرد که با توافق بر مبنای پرونده هسته‌ای ، راهی برای همکاری مشترک با اروپا و آمریکا ترسیم کند و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و مجری این پروژه و برخی دیگر از وزارتخانه‌ها( برای مثال در وزارت راه و شهرسازی برای خرید هواپیما) برای رسیدن به این تفاهم ، اجرا و حفظ آن از برخی ایرانیان خارج از کشور بهره بردند. ایرانیانی که بيشتر دو تابعیتی بودند و قبل از انقلاب کشور را ترک نکردند. دولت روحانی بیشتر سراغ افرادی رفت که در سال‌های بعد از انقلاب کشور را ترک کرده و تابعیت مضاعف دریافت کردند. البته در مواردی هم شاید به دنبال افرادی رفته باشند که از پیش از انقلاب کشور را ترک کرده‌اند. در هر صورت همین موضوع، بهانه شکاف بین دولت و برخی دستگاه‌های حکومتی را پدید آورد؛ به ويژه آنجایی که این دستگاه‌های امنیتی به بهانه دوتابعیتی بودن، تعداد قابل توجهی از این چهره ها را بازداشت کردند. به عبارتی هرچه ایرانیان خارج از کشور بیشتر به دولت نزدیک شدند، امنیت ایشان نیز بیشتر به خطر افتاد.

وعده های بی سرانجام

روحانی ایرانیان خارج از کشور را نیز همچون ایرانیان داخل کشور مدام با وعده‌های مختلف سرگرم کرد. او در نخستین سال‌های حضور در نیویورک از ایرانیان مقیم آمریکا کمک می‌خواست تا بعد از اجرای برجام به ساختن کشور کمک کنند اما با افزایش بازداشت چهره‌های ایرانی_آمریکایی، روحانی در سال گذشته و قبل از آن به میهمانان وعده داده بود که این مشکل را حل کند. رييس جمهور 12 تیر سال جاری در جمع ایرانیان مقیم سويیس تاکید کرده بود كه اگر از هم فاصله بگیریم، دشمن بیشتر توطئه می‌کند. اما او امسال از ایرانیان مقیم آمریکا فاصله گرفت. شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند؛ شاید هم با نزدیک‌شدن به پایان دوران ریاست جمهوری، حضور در جمع های اینچنینی دیگر برای رييس جمهور فايده‌اي ندارد!

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.