انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
يقه‌گيري‌هاي سياسي ياران رئيسي و روحاني
غيبت احمدي‌نژاد در جلسه مجمع تشخيص
هیچ مقامي فکر نکند که باید سروری کند
زندگي دردناك جانبازي كه حاضر به دريافت درصد جانبازي نشد
ضرب و شتم مجري مراسم احمدي‌نژاد+عكس
توضيح محسن‌رضايي درباره غيبت هاشمي‌شاهرودي
كدام وزرا اين هفته به مجلس مي‌روند؟!
شانه‌هاي خالي!
هجمه ناحق
فرصت محاكمه
جامعه ما فرهنگ حمایت از کارآفرین را ندارد
ماجراي پيشنهاد يارانه 150هزارتوماني
زير سوال بردن روحاني از تريبون نماز جمعه
رياكاري به سبك آمريكايي!
ماجرای 13 ایرانی که در یک روز در سوريه شهيد شدند
طعنه سنگين محقق‌داماد به حسن‌روحاني
خطر پديده قانونگذاري فشاري!
راهبرد كور دلواپسان
اصلاحات حزبي
جراحي منجر به معلوليت يك قانون !
راهبرد سرهنگ و يار خراساني
دولت براي ارائه بودجه از مجلس رخصت ۱۰ روزه گرفت
هشدار آيت‌الله‌خامنه‌اي درباره سال 98
كرباسچي، مشاور روحاني را دروغگو خواند
این حرکت در جمهوری اسلامی چه‌معنایی دارد!
تاريخچه توليد پادكست به چه زماني بازمي‌گردد؟!
علي‌مطهري متوسل به كف‌گرگي‌شد
جزييات ديدار ديروز قاليباف و رئيسي خبري شد
اولین مخالف خوان، واقعیت‌های جامعه است!
سناريوي وحشـت
پارسا ، محرك « اصلاح ‌اصلاحات»
موشكافي استثناهاي قانون منع بكارگيري
تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد
علي‌لاريجاني از برنامه دشمن براي كشور پرده برداشت
طايفه گري باعث شده شايسته سالاري ازبين برود
ابراهيم رئيسي درباره اعدام‌هاي سال ۶۷ سخن گفت
ماهي‌گيران آب‌هاي گل آلود!
نوه امام درباره عكس حاشيه‌ساز توضيح داد
استاد دانشگاه امام‌حسين(ع) رييس شبكه افق شد
سخن‌ گفتن مشاور فرهنگي روحاني از حصر
دومينوي حذف مشاوران روحاني
خدا رحم کرد رييس‌جمهور نشدم
تقسیم بندی ایجاد امنیت مرزي، برای جلوگیری از موازی کاری است
نقد درون جرياني
ده جمنا دیگر نمی‌تواند جمعنا شود
آیت الله وحید قائل به مرجعیت و حوزه مستقل هستند
ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه باپولشویی
با تحریم ایران خیلی‌ها در امان نخواهند ماند
باید از حرکت های نمایشی پرهیز کرد
رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است
بیشتر
کد خبر: 88368 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۴ - 14:12
پشت پرده دیداری که انجام نشد!

پشت پرده دیداری که انجام نشد!

شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند...

قانون-علیرضا شاکر

رییس جمهور روحانی عصر بیست و ششم سپتامبر(4مهر) نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد. او در این سفر سه روزه با ۲۵ مقام کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد و در چندین نشست از جمله اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا ، جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه‌ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در آمریکا، حضور یافت؛ با این حال او ایرانیان مقیم آمریکا را براي حضور نپذیرفت.دیداری که بنا به عرف هر ساله در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام می شد، امسال صورت نگرفت.

چشم انتظار رييس‌جمهور

ایرانیان مقیم آمریکا همه ساله در این ایام، فرصتی می یافتند تا در نشستی با رييس جمهور کشورشان از دغدغه ها، ایده ها و انتظارات خود بگویند. نشستی که از دوران ریاست جمهوری آیت ا... خامنه ای تا به امروزبه طور متناوب برگزار می شده و به عنوان یکی از برنامه های اصلی رييس‌جمهوری وقت در سفر به نیویورک جایگاه ویژه ای داشته است. طبق عرف سالانه، این برنامه را دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برنامه ریزی کرده، لیست میهمانان و جزيیات برنامه را در اختیار دفتر رييس‌جمهور قرار داده و با نظر نهایی دفتر رييس‌دولت برنامه برگزار می‌شده است. اما امسال دفتر رييس جمهور از لیست برنامه های سفر نیویورک، دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا را خط زد. آن‌ها ترجیح دادند رييس‌جمهور کشورمان به جای دیدار شهروندان ایرانی، رهبران جوامع اسلامی در آمریکا را براي حضور بپذیرد.

جمعیت نخبه ثروتمند

این در حالی است که جامعه ایرانیان مقیم آمریکا، چهره‌هایی بيشتر تاثیرگذار، نخبه و ثروتمند هستند. همه پرسی سال 2010 ایالات متحده، جمعیت ایرانیان آمریکا رقمی بالغ بر به ۲۸۹ هزار نفر را نشان می دهد. پرونده های گذرنامه ایرانی از ایرانیان مقیم آمریکا موجود در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز رقم 900 هزار پرونده را نشان می‌دهد. شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز به عنوان یک سازمان غیر دولتی، معتقد است که جمعیت شهروندان ایرانی-آمریکایی‌ بیش از یک میلیون نفر است.

این جمعیت به لحاظ کیفی نیز وضعیت ویژه و منحصربه‌فردی دارد. درآمد آنان 50 درصد از متوسط درآمد آمریکايیان بیشتر و سهم ایشان در اقتصاد ایالات متحده ۴۰۰ میلیارد دلار است. از نظر تحصیلات نیز، تحصیلکرده ترین اقلیت آمریکایی به شمار می روند. آن‌گونه که در سرشماری سال 2000 آمریکا آمده است 27 درصد ایرانیان مقیم آمریکا کارشناسی ارشد و بالاتر از آن را دارا هستند که نسبت به دیگر گروه‌های مهاجر، رتبه نخست را دارند.

روند يك رابطه

شاید به دليل همین ویژگی ها بود که مرحوم هاشمی رفسنجانی در صدد برآمد تا با برنامه های متنوع از این گروه برای آبادانی و سازندگی کشور بهره ببرد. او در صدد برآمد تا علاوه بر سرمایه ایرانیان خارج از کشور، به واسطه آن‌ها تکنولوژی شرکت‌های غربی را نیز به ایران بیاورد. هاشمی حتی به برنامه اهدای پاسپورت ایرانی برای برخی پناهنده‌ها نیز روي آورد. برنامه ای که منحصر به ایرانیان مقیم آمریکا نبود و ایرانیان پناهنده در دیگر نقاط جهان را نیز در بر می گرفت.

رييس‌دولت اصلاحات نيز کم و بیش همین رویه را ادامه داد اما احمدی نژاد آن‌را شدت بخشید. وی در کنار وزارت امور خارجه و دفتر رييس‌جمهور، شورایعالی ایرانیان خارج از کشور را فعال کرد. همایش ها و برنامه های متنوع این شورا، دیپلماسی موازی را در موضوع جذب سرمایه و فکر ایرانیان مقیم خارج از کشور شکل داده بود. این برنامه موفق بود و افراد قابل ملاحظه ای نیز جذب شدند. اما با تضعیف موقعیت احمدی نژاد در ساختار حاکمیت که از دومین دوره ریاست‌جمهوری وی شروع و بعد از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به طور کار نمایان شد، این ایرانیان نیز به حال خود رها شدند.

دیپلماسی دو تابعیتی ها

اما روحانی از همان ابتدا رویه ای متفاوت را در پیش گرفت. او به سراغ رهبران کشورهای موثر غربی رفت و سعی کرد که با توافق بر مبنای پرونده هسته‌ای ، راهی برای همکاری مشترک با اروپا و آمریکا ترسیم کند و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و مجری این پروژه و برخی دیگر از وزارتخانه‌ها( برای مثال در وزارت راه و شهرسازی برای خرید هواپیما) برای رسیدن به این تفاهم ، اجرا و حفظ آن از برخی ایرانیان خارج از کشور بهره بردند. ایرانیانی که بيشتر دو تابعیتی بودند و قبل از انقلاب کشور را ترک نکردند. دولت روحانی بیشتر سراغ افرادی رفت که در سال‌های بعد از انقلاب کشور را ترک کرده و تابعیت مضاعف دریافت کردند. البته در مواردی هم شاید به دنبال افرادی رفته باشند که از پیش از انقلاب کشور را ترک کرده‌اند. در هر صورت همین موضوع، بهانه شکاف بین دولت و برخی دستگاه‌های حکومتی را پدید آورد؛ به ويژه آنجایی که این دستگاه‌های امنیتی به بهانه دوتابعیتی بودن، تعداد قابل توجهی از این چهره ها را بازداشت کردند. به عبارتی هرچه ایرانیان خارج از کشور بیشتر به دولت نزدیک شدند، امنیت ایشان نیز بیشتر به خطر افتاد.

وعده های بی سرانجام

روحانی ایرانیان خارج از کشور را نیز همچون ایرانیان داخل کشور مدام با وعده‌های مختلف سرگرم کرد. او در نخستین سال‌های حضور در نیویورک از ایرانیان مقیم آمریکا کمک می‌خواست تا بعد از اجرای برجام به ساختن کشور کمک کنند اما با افزایش بازداشت چهره‌های ایرانی_آمریکایی، روحانی در سال گذشته و قبل از آن به میهمانان وعده داده بود که این مشکل را حل کند. رييس جمهور 12 تیر سال جاری در جمع ایرانیان مقیم سويیس تاکید کرده بود كه اگر از هم فاصله بگیریم، دشمن بیشتر توطئه می‌کند. اما او امسال از ایرانیان مقیم آمریکا فاصله گرفت. شاید خود رييس جمهور بهتر از هرکس می‌داند که وعده‌های عمل نکرده بسیاری دارد و نمی تواند این جمعیت نخبه را به سخنرانی‌های تبلیغاتی مشغول کند؛ شاید هم با نزدیک‌شدن به پایان دوران ریاست جمهوری، حضور در جمع های اینچنینی دیگر برای رييس جمهور فايده‌اي ندارد!

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.