انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 88698 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۸ - 15:27
سرایت فشار به شورای نگهبان
برخي تلاش دارند با فضاسازي كاري كنند كه دستگاه‌هاي نظارتي مبارزه با تروريسم را به تعويق بيندازند

سرایت فشار به شورای نگهبان

تهديد، پيامك، فشار و بسياري از اقدامات ديگر براي تصويب يك لايحه در ركني مردم نهاد مانند مجلس شوراي اسلامي تاثيرگذار نبود و حال مردم چشم به ايستادگي شوراي نگهبان در برابر زياده‌خواهي‌هاي جناحي دارند..

قانون CFTبا تمام فشارهايي كه وجود داشت، تصويب شد و امروز عده‌اي كه مشاهده مي‌كنند به هدف خودشان نرسيده‌اند، مي‌كوشند تا به شوراي نگهبان فشار وارد كنند تا آن اقدامي را انجام دهد كه جريان مذكور مي‌خواهد. در همين راستا شیرازی، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه، در يك سخنراني به تبیین وظایف نیروهای انقلابی در رابطه با حوادث اخیر و به ويژه FATF پرداخت و تاکید کرده است اینکه مقام معظم رهبری چند ماه قبل به صراحت فرمودند چیزی که استکبار می‌خواهد بر ملت ایران دیکته کند،‌ ملت ایران این پیمان را نباید امضا کند. مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که جمهوری اسلامی به کنوانسیون اف‌ای تی اف بپیوندد، یعنی ما دست حمایت از لبنان، سوریه و عراق برداریم. غیر از این است؟! وی تاکید کرد: شما حرف‌های مقام معظم رهبری را دقت کنید عبارت را نگاه کنید چه خبر است!

وظیفه ما در قبال این قانون چیست؟ شورای نگهبان امروز وظیفه دارد جلوی این حرکت را بگیرد. شما عبارت دیروز وزیر امور خارجه را نگاه کنید، می گوید؛ من و رييس جمهور هیچ نامه و تعهدی را امضا نمی کنیم که با پیوستن به این قانون به اصطلاح استکباری مشکلات کشور حل شود. اگر این قانون را امضا نکنیم فشار آمریکایی‌ها بر ما بیشتر می شود یعنی ما با فشار آمریکایی‌ها این کار را انجام می‌دهیم. غیرت ما کجا رفته؟ نباید فریاد بزنیم؟ نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه گفت: هر چه علمای قم پیغام دادند، همین سه روز قبل نامه نوشتن به رييس مجلس که این ننگ را از دامان مجلس پاک کنید. در این کشور دارد یک اتفاق می افتد. فردا هم می‌گویند ورود شما به کشورهای دوست ممنوع است. هر جایی که قرار است از مظلوم حمایت بشود حق ندارید اسم لبنان و حزب ا... را ببرید. شما حرف های آمریکایی ها را مرور کنید، این حرف بنده نیست! شیرازی درباره راهبردها و برنامه های آمریکا علیه ایران در منطقه تصریح کرد: سران آمریکا و اسرايیل و سازمان سیا اعلام می‌کنند که باید ما جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیریم. ما باید جلوی قدرت ایران و قدرت موشکی ایران را بگیریم.

ما امروز اعلام می‌کنیم که پشت سر ولایت ایستاده‌ایم. من گذشته در جمع مردم گفتم تا زمانی که زنده هستیم اجازه نخواهیم داد هیچ کس رابطه با آمریکا را برقرار کند. اجازه نخواهیم داد مبانی انقلاب، مبانی امام‌ و مبانی اعتقادی زیر سوال برود. حاضریم جان بدهیم، حاضریم خانواده‌مان قطعه قطعه شود، اما انقلاب آسیب نبیند. شکست انقلاب یعنی شکست اسلام، شکست جمهوری اسلامی یعنی شکسته قدرت مسلمانان در دنیا و پیروزی آمریکایی‌ها. وی در ادامه با تبیین فشار آمریکایی‌ها و راهبردهای آن‌ها با برخی افراد داخلی در جهت عدم حمایت ایران از مقاومت تاکید کرد: آمریکایی‌ها تصور نکنند که با این حرکت ها ملت ایران سست خواهد شد. این ملت در مسیر انقلاب ایستاده است حتی اگر یک عده خواص اشتباه بر‌وند! سال ۷۸ خواص اشتباه کردند. مردم انقلاب را نگه داشتند. سال ۸۸ خواص مردود شدند. ملت ایران انقلاب را نگه داشت. سال ۹۰ برخی از مسئولان در همین کشور گفتند کسی حق ندارد به سوریه برود؛ ملت ایران حمایت کردند جوانان بسیجی این کشور آمدند، شهید هم دادند. استکبار جهانی را شکست دادند. آمریکایی ها در عراق شکست خوردند، در سوریه شکست خوردند، در لبنان شکست خورند، در یمن شکست خوردند. نماینده ولی فقیه در نیروی قدس به توانمندی‌های ایران و گروه‌های مقاومت در منطقه پرداخت و اظهار داشت: بیش از ۴ سال است که در یمن نتوانسته‌اند انصارا... را شکست دهند. این یعنی قدرت اسلام این یعنی عصبانیت آمریکایی‌ها. دشمنان بدانند آینده هم همین است به لطف الهی ملت ایران زیر پرچم ولایت حرکت خواهد کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گوش به حرف ولایت است. آینده قدرت جمهوری اسلامی از این محکم تر است.

فضاسازي پشت‌ طرح‌دانشگاهي

محمد مهدی زاهدی، یک نماینده مخالف CFT در مجلس از بسیج اساتید خواست تا تحلیل دقیقی از FATF انجام دهد تا به شورای نگهبان ارائه شود و گفت: باید از شورای نگهبان بخواهیم تا به وظیفه انقلابی و دین‌مداری خود عمل کند. زاهدی كه وزير دولت احمدي‌نژاد نيز بود در نشست رؤسای کانون‌های بسیج اساتید با اشاره به تصویب CFT در مجلس، تاکید کرد: اتفاق تلخی با تصویب لایحه CFT در مجلس افتاد. مساله‌ای که وجود دارد این است که انتخاب رييس مرکز پژوهش‌های مجلس توسط رييس مجلس صورت می‌گیرد لذا هر چه را او خوراک می‌خواهد ارائه می‌کند. وی گفت: با توجه به اتفاقی که در تصویب CFT افتاد؛ به‌طور جدی پیگیر هستیم تا رييس مرکز پژوهش‌های مجلس توسط نمایندگان انتخاب شود. در هر حال اگر هیئت اندیشه ورزی وجود داشت تصویب سیاسی اتفاق نمی‌افتاد. زاهدی تصریح کرد: بنده به آقای لاریجانی گفتم که لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم را به صورت خام به صحن مجلس نیاورید و از او خواستم از صاحب نظران و همچنین نمایندگان دولت دعوت کند تا در مورد این لایحه جدل کنند. بنده گفتم اگر این اتفاق افتاد شاید ما نیز قانع شدیم و به CFT رای دادیم. زاهدی در ادامه با اشاره به مقاله ارائه شده توسط یکی از اساتید حاضر در نشست اظهار داشت: در این مقاله اشاره شد که آمریکا با تصویب FATF توسط ایران می‌خواهد آن را بی اثر کند. با این وجود باید در قالب یک بیانیه خطاب به شورای نگهبان آن‌ها را از این موضوع مطلع کرد تا این شورا به وظیفه انقلابی و دین‌مداری خود عمل كند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در واقع باید به شورای نگهبان بگوییم که آمریکا منتظر تصویب FATF بوده تا در اقدام بعدی آن را از قابليت انتفاع بیندازد. زاهدی در ادامه با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تصویب CFT گفت: روز شنبه به نمایندگان اصلاح طلب و نمایندگان فراکسیون مستقل مجلس که زیر مجموعه آقای لاریجانی است، تماس گرفته و از آن‌ها خواسته بودند که در مجلس حضور پیدا کنند با این وجود دو نفر از نمایندگان که یکی از آن‌ها جراحی چشم کرده بود و در استراحت مطلق قرار داشت و یک خانم دیگر نیز که در بیمارستان بود برای رای گیری در مجلس حضور یافتند.

تخريب مجلس

زاهدی گفت: ۲۷۱ نفر از نمایندگان در زمان تصویب CFT در مجلس بودند که در رای اعتماد به وزرا چنین آرایی را نداریم. احتمال می‌دادند دوستان ما آبسترا کسیون کنند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به بخشی از اظهارات رييس مجلس پیش از رای نمایندگان به CFT اشاره کرد و افزود: آقای لاریجانی چرا باید بگوید مجلس موافق و دولت موافق نمایندگان اعلام رای کنند در هر حال چنین موضعی در مجلس سابقه نداشته است، چون موافق و مخالف بودن مجلس زمانی مشخص می‌شود که نمایندگان رای داده و نتیجه هم مشخص شده باشد. وی با بیان اینکه ساعت شش صبح دیروز از منتقدین و مخالفین CFT دعوت صورت گرفته بود که منتقدین از ارتش بودند، ولی از منتقدینی که ما گفته بودیم یک نفر را دعوت نکرده بودند، افزود: با این وجود مرکز پژوهش‌ها که هیچ و مجلس هم با این لایحه موافق بوده است. زاهدی افزود: خواهش من از بسیج اساتید این است که تحلیل دقیقی از FATF انجام دهند تا آن را به شورای نگهبان ارائه دهیم و خطرات تصویب این لایحه را به آن‌ها گوشزد کنیم باید یک مطالبه نخبگانی در این رابطه شکل بگیرد. باید از شورای نگهبان بخواهیم تا به وظیفه انقلابی و دینمداری خود عمل کند.

به حاشيه توجه نداريم

با وجود تمام اين فشارها نجات‌ا... ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان در رسیدگی به لوایح و طرح‌ها به دو سوال پاسخ می‌دهد و آن، اینکه آیا طرح یا لایحه مورد بررسی مغایر شرع و قانون اساسی است یا خیر؟‌ ما کار خودمان را می‌کنیم و به حواشی و مسائل دیگر توجهی نداریم. ابراهیمیان در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی شورای نگهبان نسبت به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: رسیدگی به این لایحه هنوز در دستورکار شورای نگهبان قرار نگرفته است. وی درباره پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان برای تحت تاثیر قرار گرفتن رای به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT اظهار داشت: شورای نگهبان در رسیدگی به لوایح و طرح‌ها به دو سوال پاسخ می‌دهد و آن، اینکه آیا طرح یا لایحه مورد بررسی، مغایر شرع و قانون اساسی است یا خیر؟‌ عضو شورای نگهبان ادامه داد: ما کار خودمان را می‌کنیم و به حواشی و مسائل دیگر توجهی نداریم.

فرمان فشار

سرمنشا اين فشارها مشخص است و همان جرياني كه تلاش داشت نمايندگان را بترساند، امروز سعي دارد با فشار بر شوراي نگهبان، اين نهاد نظارتي را وادار به رد لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم كنند. البته اين رويه توسط فردي شروع شد كه خود بايد بي طرف باشد؛ فرد مورد نظر موحدي كرماني است كه اين روزها در نبود هاشمي شاهرودي بر صندلي موقتي مجمع تشخيص تكيه زده‌است. وي قبل از تصويب اين لايحه در مجلس در دیدار اعضای شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان درباره سوالی پیرامون بررسی FATF در مجلس؛ اظهار کرد: مجلس باید بیدار و مراقب باشد. این خطرناک است، دشمن در این برنامه وارد شده و سهیم است و بي‌شك باید نمایندگان مجلس با دقت لایحه را بررسی کرده و حرف های منتقدان را بشنوند. امام جمعه موقت تهران، گفت: این معاهده باعث می شود براي مثال اگر ما بخواهیم به حزب ا...، انصار... و امثال آن‌ها کمک کنیم، جلوی ما را گرفته شود و غیر از این هم مسائلی خطرناک را به دنبال خواهد داشت. وی ادامه داد: به اعتقاد بنده در مرحله ابتدایی مجلس باید هوشیار باشد و دقت کند تا این لایحه تصویب نشود، اگر هم تصویب کند من مطمئن هستم شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد. موحدی کرمانی بیان کرد: شورای نگهبان هم که رد کند به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد آمد و من معتقدم این مجمع کاملا بیدار است، ممکن است تغییراتی دهد ولی من به مجمع امیدوار هستم، البته به شورای نگهبان هم امیدوارم و این معاهده به سرنوشت خوبی تمام خواهد شد.

فرصتي براي شوراي نگهبان

تهديد، پيامك، فشار و بسياري از اقدامات ديگر براي تصويب يك لايحه در ركني مردم نهاد مانند مجلس شوراي اسلامي تاثيرگذار نبود و حال مردم چشم به ايستادگي شوراي نگهبان در برابر زياده‌خواهي‌هاي جناحي دارند. اين موقعيت بهترين فرصت براي شوراي نگهبان است تا نگاه‌هاي ملت را به خود تغيير دهد و نشان داده كه در مسائل ملي نگاهي جناحي در اين شورا تاثيرگذار نيست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.