انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 88863 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۲۱ - 12:50
محيط زيست عليه حيات‌وحش
در آخرين عمليات زنده‌گيري سازمان حفاظت محيط زيست نيمي از ۱۰ گورخرها كشته شدند

محيط زيست عليه حيات‌وحش

حيات‌وحش، دوباره در صدر اخبار حوزه محيط‌زيست ايران قرار گرفته‌است؛ يك روز خبر دوردور با پلنگ و شير در خيابان‌هاي پايتخت و روز ديگر صدور مجوز شكار براي شكارچيان خارجي يا كشته شدن حيات وحش در عمليات‌هاي به‌نام نجات توسط سازمان حفاظت محيط زيست.

قانون-حيات‌وحش، دوباره در صدر اخبار حوزه محيط‌زيست ايران قرار گرفته‌است؛ يك روز خبر دوردور با پلنگ و شير در خيابان‌هاي پايتخت و روز ديگر صدور مجوز شكار براي شكارچيان خارجي يا كشته شدن حيات وحش در عمليات‌هاي به‌نام نجات توسط سازمان حفاظت محيط زيست. در ميان اين اخبار حيات‌وحش ايران در سراشيبي انقراض افتاده و هر روز بر سرعت كشتار حيوانات افزوده مي‌شود. انتشار عكس شكار گونه‌هاي در خطر انقراض يكي از داغ‌ترين سوژه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي است. اما اين روزها دركنار شكارچيان، تغيير اقليم، خشكسالي و دست‌درازي انسان به محيط زيست و خسارت به آن، عاملان ديگري هستند كه زندگي حيات وحش را به‌مخاطره انداخته اند. سازماني كه روزگاري وظيفه حفاظت از حيات‌وحش ايران را برعهده داشت، هم‌اكنون به معضلي براي حيات‌وحش اين سرزمين تبديل شده است. به‌تازگي سازمان حفاظت محيط‌زيست در پروژه‌هايي موسوم به حفظ گونه‌هاي بومي و ... اقدام به زنده‌گيري و انتقال گونه‌هاي حيات‌وحش مي‌كند اما در كمال شگفتي بسياري از اين پروژه‌ها با شكست مواجه مي‌شوند و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را به حيات‌وحش ايران زمين وارد مي‌كنند. در آخرين نمونه نيمي از 10 گورخري كه قرار بود در پروژه حفظ اين گونه بومي در استان سمنان زنده‌گيري و از زیست‌کره توران به پارک ملی کویر انتقال داده شوند، در حين عمليات تلف شدند؛ مساله‌ كه با اعتراض گسترده فعالان و كارشناسان محيط زيست مواجه شد. شايد جالب باشد بدانيد كه حمید ظهرابي، معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، انجام اين عمليات را 70 درصد موفقيت‌آميز دانسته است. اين اظهار نظر معاون سازمان حفاظت محيط‌زيست گوياي اين مساله‌اي است كه تعريف زنده‌گيري و حفاظت از حيات وحش در پرديسان تغيير يافته است. اما مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، ضمن اظهار تاسف مجدد بابت تلف شدن پنج رأس گورخر در پروژه انتقال از پارک ملی توران به پارک ملی کویر، از تمام مردم، دوستداران محیط زیست و حیات وحش و مسئولان سازمان، عذرخواهی و معاون محیط زیست طبیعی آن استان را از سمتش عزل کرد.او هدف از این پروژه را حفظ این‌گونه بومی ایران بیان کرده و گفت:« یکی از دلایل این اتفاق ناگوار رخ داده قصور، کوتاهی و اشتباه پرسنل در این امر خطیر است و به همین دلیل معاونت محیط طبیعی استان، به عنوان مدیر پروژه، از سمتش عزل شد و با تمام کسانی که به طور مستقیم در جریان انتقال این گونه ارزشمند جانوری دخیل بوده و اشتباهات آن ها برای این اداره محرز شده، از جمله ريیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش استان، برخورد قاطع و قانونی به عمل خواهد آمد».

اما ماجراي پروژه‌هاي زنده‌گيري و حفاظت حيات‌وحش كه سرانجام به مرگ آن‌ها منجر مي‌شود به سريال تكراري در اين سازمان تبديل شده و گويا درحال تبديل به رويه شدن است. سمنان به‌دليل وجود تنوع بالاي زيستي و حيات‌وحش در آن يكي از قطب‌هاي حيات وحش كشور محسوب مي‌شود كه در اين سال‌ها گوي سبقت را از ديگر استان‌هاي كشور در زمينه شكست عمليات زنده‌گيري و مرگ گونه‌هاي جانوري ربوده است. همین ۲۰ روز پیش بود که زنده‌گیری یک پلنگ که به باغات قلعه بالای بیارجمند شاهرود پناه آورده بود به تلف شدن این جانور منجر شد، این خبر درست ۲۰ روز بعد از آن منتشر شد که تلف شدن توله یوز ۹ ماهه که براثر اصابت خودرو دچار شکستگی کمر شده بود،کام همه را تلخ کرد. یوزی که درست است آسیب شدیدی دیده بود اما جابه‌جایی آن با پتو و همچنین شايبه نگه‌داشتن بی‌موردش در شاهرود و انتقال دیرهنگام آن به تهران، افکار عمومی را به سوی بی‌تدبیری مسئولان سوق می‌داد.

به گزارش مهر، اداره کل محیط‌زیست استان سمنان باید پاسخگوی موارد متعددی همچون انتقال مالکیت منطقه خوش ییلاق شاهرود به آزادشهر و عدم اجرای حصارکشی جاده میاندشت برای عبور یوزها باشد که اداره کل راه و ترابری بارها اعلام کرده تا زمانی که جانمایی آن از سوی محیط‌زیست ابلاغ نشود، نمی‌تواند این پروژه را به اتمام برساند، در کنار عدم موضع‌گیری روشن در قبال تخریب‌های محیط‌زیستی معدن بوکسیت شاهوار و همچنین جاده کشی در جنگل ابر که اگر تشکل‌های مردمی در شاهرود و کشور نبودند، امروز درباره این جنگل باید مطلب می‌نوشتیم.بی‌مهری‌های فراوانی در سال‌های اخیر گریبان محیط‌زیست کشور و همچنین استان سمنان را گرفته است؛ از قطع درختان متعدد که نمونه آن در مرکز تحقیقات کشاورزی شاهرود رقم خورد تا عدم موضع‌گیری درست در قبال معادن و صنایع سبب شده تا این استان در سال‌های اخیر با چالش‌های متعددی روبه‌رو باشد؛ البته اجبار صنایع به نصب فیلتر تصفیه بر روی دودکش‌های‌شان و همچنین جلوگیری از فعالیت چند کارخانه آلاینده از جمله موفقیت‌های سازمان محیط زیست است.

از سوی دیگر تنها گورخرها نیستند که باید مراقب خودشان باشند تا توسط ماموران حفاظت محیط‌زیست تلف نشوند بلکه این چهارپایان نیز هستند که پی پی آر، یا طاعون چهارپایان در کمین‌شان نشسته و باوجود شايبه‌ای مبنی بر اتلاف تعدادی از گونه‌هایی مانند کل و بز و قوچ و میش براثر این طاعون از سال ۹۵ تاکنون در پارک صیدوا مسئولان همچنان وضعیت روشنی را ترسیم نکرده‌اند.به مقوله گورخرها بازگردیم، ماجرا ازآنجا شروع شد که برای ازدیاد نسل این جانور و همچنین احیای آن قرار به انتقال تعدادی گور به پارک ملی کویر گرمسار شد اما همان‌طور که خرازیان مقدم، از مقامات سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید: «انتقال۱۰ رأس گورخر به پارک ملی کویر باهدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه قبلی انجام شد که متاسفانه یک رأس گورخر در ابتدای عملیات تلف شد، دو رأس دیگر در حین انتقال به پارک ملی کویر تلف شده و پس از عملیات زنده گیری دو رأس دیگر نیز تلف شدند. یعنی از ۱۰ رأس، پنج رأس گورخر تلف شدند».وی می‌افزاید: «بررسی‌ها حاکی از این است که علت تلف شدن دو رأس در حین زنده‌گیری اصابت سر حیوان به دیوارهای جانبی جعبه حمل گورخر بوده است، دلایل تلف شدن گورخرهای دیگر که بعد از عملیات زنده‌گیری تلف شدند با همکاری دامپزشکی استان سمنان و نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال بررسی است».

اما همان‌ گونه که مجتبی قربانی، کارشناس محیط‌زیست و عکاس طبیعت می‌گوید: «دامداران استان سمنان سالانه ده‌ها هزار دام را جابه‌جا می‌کنند اما یک‌دهم درصد هم تلفاتی ازاین‌دست ندارند؛ حال چگونه می‌شود اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان این‌گونه دچار خطا شده باشد.در مقوله پلنگ هم که چندی قبل تلف شد، شايبه تلف شدن اين حيوان به‌دليل دوز بالاي داروی تزريقي بیهوشی مطرح شد و این سوال پیش می‌آید که یعنی هیچ‌کس در آن زمان نمي‌دانسته چه دوز از داروی بیهوشی را باید به پلنگ بخت‌برگشته تزریق کرد؟ نکته جالب اینجاست که آقایان از اظهارنظر در این خصوص نیز خودداری می‌کنند».

پس از روي كار آمدن عيسي كلانتري در سازمان حفاظت محيط زيست بسياري از سياست‌هاي اين سازمان در حوزه حيات‌وحش تغيير كرد. يكي از اين تغييرات صدور مجوز شكار بود كه جنجال‌هاي بسياري را به همراه داشت اما عيسي كلانتري مانند روال گذشته بدون توجه به نگراني‌هاي جامعه محيط زيست كشور در اجراي دستورات و برنامه‌هاي خود مصمم است. حال اين پرسش مطرح است؛ سازمان محيط زيستي كه توان اداره يك عمليات كوچك زنده‌گيري و انتقال حيات وحش را ندارد،چگونه مي‌تواند شكار در كشور آن هم در اين حجم بالا را كنترل كند؟ پرسشي كه تاكنون پاسخ شفافي به آن داده نشده است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.