انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 89115 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۲۴ - 13:13
کار دفتر اتحادیه اروپا، جاسوس بازی نیست
عبدالرضا فرجی راد، سفیر پیشین ایران در اروپا در گفت‌وگو با «قانون»:

کار دفتر اتحادیه اروپا، جاسوس بازی نیست

ما نگران منطقه و به ويژه تداوم درگيري در سوريه هستيم؛ لذا اولويت ما نيز مبارزه با گروه‌هاي تروريستي است...

قانون- فاطمه خسروی

حدود یک سال پیش سیدکمال خرازی دیداری با فدريکا موگريني داشت که در این دیدار،مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: ما نگران منطقه و به ويژه تداوم درگيري در سوريه هستيم؛ لذا اولويت ما نيز مبارزه با گروه‌هاي تروريستي است.ما خواهان تداوم برجام هستيم و اين توافق، به ما امکان تعامل بيشتري را بين ايران و اروپا مي دهد. نيت اروپا گسترش تعامل در بخش هاي انرژي، گردشگري، منطقه و... است.اتحاديه اروپا به تاسيس نمايندگي در تهران تمایل دارد واحساس ما اين است که همکاري ها بايد ساختارمندتر باشد.

اخیرا دوباره اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا درخواست داد. مخالفان و موافقان نظر خود را در رابطه با تاسیس این دفتر اعلام کردند.«قانون» برای بررسی بیشتراین در خواست وماهیت آن با عبدالرضا فرجی راد، سفیر پیشین ایران در نروژ،گفت وگویی داشته که در ادامه از نظر می گذرد:

بحث بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران، از فروردین سال ۹۵ در جریان بوده که بعد از قطعنامه پارلمان اروپا در باب عادی سازی مناسبت‌ها ،جدی‌تر از قبل دنبال شد. به‌تازگی بازهم این موضوع بازگو شده است.نظر شما در خصوص تاسیس دفتراتحادیه اروپا در تهران چیست؟

اتحادیه اروپا از زمانی که شکل گرفت مانند برخی از کشورها که دارای سفارتخانه هستند، به عنوان اتحادیه یا سازمان بزرگ سعی کرد در کشورهای مهم‌تر دفتر تاسیس کند و اکنون اتحادیه اروپا در بسیاری از کشورهای بزرگ و متوسط دارای دفتر است. بیش از ده سال پیش اتحادیه اروپا درخواست کرد در ایران هم سفارتخانه داشته باشد که به دلایلی تاکنون این سفارتخانه یا دفتر نمایندگی در ایران تاسیس نشده است که دردو سه سال اخیر درخواست بیشتر شده است.

در آخرین سفر خانم موگرینی به تهران، یکی از درخواست‌های جدی او ایجاد دفتر اتحادیه اروپا بود که استدلال ایشان این بود که اگر دفتر اتحادیه اروپا در تهران تاسیس شود، ارتباطات‌مان بیشتر خواهد شد واطلاع رسانی و هماهنگی بیشتری خواهیم داشت.از زمانی که ترامپ از برجام خارج شده به طور مکرر این درخواست به طرف‌های ایرانی اعلام می‌شود.اخیرا در مجلس و وزارتخانه این موضوع مطرح شده است که بعضی‌ها مخالف و بعضی موافق تاسیس اتحادیه اروپا در تهران هستند.در مجموع نظر شخصی و تحلیل من این است که در شرایط فعلی اگر دفتر اتحادیه اروپا در تهران تاسیس شود یک علامت مثبت و چراغ سبزی به اتحادیه اروپا است.با توجه به اینکه ما در ماه‌ها و شاید سال‌های آینده با اتحادیه اروپا کارهای زیادی داریم و با توجه به تحریم های پیش رو، باید سریع‌تر ارتباطات با اروپا برقرار شود و نکات منتقل شود.گفته می شود که ساز و کار اتحادیه اروپا شکل گرفته و می خواهد اجرایی شود و در عمل هم می‌بینیم با مشکلاتی در بعضی موارد مواجه می‌شود که باید این مشکلات را سریعا با سفیر دفتر اتحادیه اروپا در تهران مطرح کنیم و راه حلی برای آن پیدا کنیم.در مجموع ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در تهران، یک چراغ سبز به اتحادیه اروپاست که ما آمادگی همکاری داریم و هر چه شما بیشتر همکاری کنید ایران آمادگی بیشتری خواهد داشت.

در صورت تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران ، چه ماهیتی خواهد داشت؟

اتحادیه اروپایی سازمان بزرگی است که امورات ۲۸ عضو اتحادیه را هماهنگ می‌کند و تصمیمات آن‌ها را به کشوری که نماینده اتحادیه اروپا در آن وجود دارد منتقل می‌کند.دفتر اتحادیه اروپا در مسایل اقتصادی کلان، ارزیابی و پیش‌بینی‌هایی می‌کند مثلا وضعیت اقتصادی ایران اکنون چطور است و چقدر نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و فرصت‌هایی را برای اتحادیه فراهم می‌کند.

در رابطه با مسائل سیاسی و همچنین مسائل حقوق بشری، اطلاعاتی را به کمیسیون اروپا منتقل می دهد.تقریبا می‌توان گفت کار دفتراتحادیه اروپا شبیه به کار یک سفارتخانه است که بخش هایی مانند نظامی، امنیتی در آن نقش داشته باشد اما سه بعد اقتصادی ،سیاسی و حقوق بشری پررنگ‌تر است.

افرادی با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران مخالفت و ادعا می کنند که این دفتر محلی برای جاسوسی است.نظر شما در این رابطه چیست؟

نقش اتحادیه اروپا از کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه یا آلمان در رابطه با مسائل امنیتی که جاسوسی در آن بعد قرار می گیرد، نیست.در واقع بسیار کشورها این نقش را دارند و بسیاری از کشورها اطلاعات را جمع آوری می‌کنند و به کشورهای خود منتقل می‌کنند.در طول ۴۰ سال گذشته حتی کشورهایی بودند که اطلاعاتی را برای کشورهای دیگر که در ایران سفارتخانه ندارند منتقل می‌کردند و شاید هم انتقال می‌دهند.

اگر ما بخواهیم بگوییم دفتر اتحادیه اروپا صرفا نقش جاسوس بازی دارد وعمده کار آن جاسوسی است، اشتباه بزرگی است.اکنون بیش از ۱۱۰ نمایندگی در تهران است که ممکن است یکی از کارهای آن‌ها جمع آوری اطلاعات چه در رابطه با منافع خود،يا برای تحلیل وضعیت ایران براي خود يا برای کشورهایی که با ایران دشمنی دارند باشد. لذا این حرف که اگر دفتراتحادیه اروپا در تهران تشکیل شود،عمده کار آن جاسوسی می‌شود درست نیست و من این صحبت را قبول ندارم.

در این صورت لزوم افتتاح چنین دفتری چیست؟

در واقع با توجه به آینده‌ اقتصاد و سیاست ما، با توجه به فشارهای آمریکا و اگر ترامپ در دوره دوم انتخاب شود، اختلافات عمیقی که میان آمریکا و اروپا در دوران ترامپ شکل گرفته است،فکر می‌کنم با کار کردن بیشتر با اروپا، اتحادیه و کشورهای اروپایی وباز شدن دفتر اتحادیه اروپا درتهران مثبت است و ما خیلی نباید در رابطه با مسائل منفی مثل جاسوسی فکر کنیم.

البته هر کشوری باید در رابطه با مسایل امنیت خود با دقت بیشتری عمل کند اما ما باید با رویکرد مثبت تری به مساله نگاه کنیم و از این دفتر و اتحادیه اروپا برای همکاری‌های بیشتر، رفع تحریم‌ها ،مبارزه با دشمنان کشور و تضعیف آن‌ها و تقویت خودمان( در صورت انتخاب سیاست درست)بهره بگیریم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.