انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 89470 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۳۰ - 14:10
بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا باعث توسعه روابط است
محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در گفت و گو با« قانون»:

بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا باعث توسعه روابط است

بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران می تواند منجر به توسعه روابط اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری با این کشورها شود و زمینه ساز پیشرفت ایران و حتی کشورهای اروپایی است

قانون-چند هفته گذشته بود که ريیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران خبر داد. بر اساس گزارش‌ها، حشمت‌ا‌... فلاحت‌پیشه، با بیان اینکه اخیرا جلسه‌ای با حضور 26 سفیر کشورهای اروپایی در تهران، در این کمیسیون برگزار شد، گفت: در این جلسه سفیر اتریش که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و همچنین برخی از سفرای کشورهای اروپایی درخواست بازگشایی دفتر این اتحادیه در تهران را مطرح کردند.وی تصریح کرد: سفرای کشورها اعلام کردند چون اتحادیه اروپا در کشورهای مختلف سفیر دارد خواستار این هستیم تا دفتر این اتحادیه در تهران نیز بازگشایی شود.نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این درخواست مسبوق به سابقه است و اروپایی‌ها خواهان بازگشایی دفتر خود در تهران بوده‌اند، افزود:البته در این راه ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت شود.ريیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تصریح کرد: دغدغه‌های موجود که بخشی از آن‌ها امنیتی است را به سفرای کشورهای اروپایی منتقل کردیم که باید در قالب یک پروتکل الحاقی آن‌ها را برطرف کرد.فلاحت‌پیشه تصریح کرد: در آن جلسه مقرر شد این درخواست سفرای کشورهای اروپایی به مسئولان وزارت امور خارجه منتقل شود که این کار هم انجام شده است.

بر همین اساس برای شفاف سازی مزایای بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران و گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال جاسوسی از طریق این دفتر، سراغ محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم تبریز رفتیم که در ادامه این گفت و گو را می‌خوانید.محمد اسماعیل سعیدی در ابتدا با اشاره به سیاست کلی ایران در مواجهه با کشورهای خارجی گفت:« سیاست کلی ایران در این است که در برابر رفتار کشورهای غیر متخاصم، رفتاری توام با احترام را دارد. بر همین اساس هر چه رفتار کشورها با ایران بر مبنای جنگ و خشونت نباشد، سیاست‌گذاران ما ترجیح می‌دهند تا با این کشورها به صورت دوستانه برخورد کنند و حتی روابط خود را نیز با این کشورها بهبود دهند. بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران نیز از همین جنبه قابل تایید است».

وی افزود: « در این زمینه کشور ایران ترجیح می‌دهد برای برخورداری از منافع دو طرف، از بازگشایی این دفتر استقبال و زمینه را برای توسعه و تعمیق روابط فراهم کند. خصوصا اینکه اتحادیه اروپا اخیرا و بعد از جریان برجام به صراحت اعلام کرد که خواستار حفظ روابط خود با ایران است. بر همین اساس، ایران نیز علاقه‌مند به حفظ و حتی توسعه این روابط است و باید در این زمینه رابطه سیاسی خود با اعضای این اتحادیه را بهتر از گذشته کند».

وی در زمینه توسعه روابط اقتصادی با بازگشایی این دفتر گفت: «بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران می تواند منجر به توسعه روابط اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری با این کشورها شود و زمینه ساز پیشرفت ایران و حتی کشورهای اروپایی است. بر همین اساس توسعه این رابطه می‌تواند از لحاظ سیاسی و اقتصادی سود و منفعت برای کشور داشته باشد».

او با اشاره به چگونگی روابط ایران و اروپا در سال‌های گذشته، گفت: «ایران از ابتدا به صراحت اعلام کرده است که با اروپا هیچ مشکلی ندارد و از همان اول نیز خواستار توسعه روابط خود با اتحادیه اروپا بود اما متاسفانه در طول 40 سال گذشته گاهی دیده شد که اروپا از سیاست‌های کلی آمریکا حمایت می‌کند که این سیاست ها به هیچ وجه معقول و منطقی نبودند. این در حالی است که ایران همواره اعلام کرده است که موضعی در قبال کشورهای اروپایی ندارد و خواهان افزایش روابط سیاسی و اقتصادی با این کشورهاست».

سعیدی‌تاكيد كرد: «شاید برخی از مخالفان با بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا بر پایه برخی از فراز و فرودهایی که در گذشته اتفاق افتاده است و گاهی منجر به تیرگی رابطه ایران با این کشورها شده‌اند، حالا مخالف بازگشایی این دفتر در ایران باشند اما به دلیل حمایت‌های اروپا از برجام به‌نظر می‌رسد که اکنون فرصت خوبی برای برقراری رابطه با این کشورهاست و دلیلی برای مخالفت وجود ندارد چرا که ما با اجازه بازگشایی این دفتر در ایران حداقل چند قدمی را برای استحکام روابط خود با اروپا برداشته‌ایم».

او در ادامه به نتیجه احتمالی بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران اشاره کرد و گفت: «فرقی ندارد چه نتیجه ای می‌گیریم، مهم این است که برای حفظ رابطه خود با کشورهای دنیا گام برداشته و در این زمینه تلاش کرده‌ایم. از طرفی نیز توسعه این رابطه می‌تواند آمریکا را از رسیدن به هدف اصلی خود یعنی منزوی کردن ایران دورتر کند».

او به سیاست‌های مخرب آمریکا در نحوه برخورد با ایران اشاره کرد و افزود: «باید به این نکته توجه کنیم که دیپلماسی آمریکا همیشه در تلاش بوده تا ایران را از صحنه جامعه جهانی حذف کند اما با استحکام رابطه با اروپا که یکی از این اقدامات بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران است، قطعا این کشور به هدف خود نخواهد رسید. مقامات ایرانی باید در برابر این نوع دیپلماسی تلاش کنند تا سیاست خارجی خود را تغییر داده و ارتباط خود را با کشورهای دیگر بهتر کنند».

سعیدی در باره گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال جاسوسی از این دفتر نیز این طور توضیح داد: «در زمینه برخی از تفکرات مبنی بر احتمال جاسوسی از طریق دفتر اتحادیه اروپا، باید گفت که هر گونه احتمالی وجود دارد اما فراموش نکنیم سال‌هاست که سفارت انگلیس در ایران بازگشایی شده است و اگر قرار باشد جاسوسی انجام شود، حتما در ابتدا از طریق این سفارتخانه این جاسوسی‌ها انجام می‌گیرد؛ بنابراین می‌توان گفت که اگر قرار بر جاسوسی باشد، حتما این سفارتخانه در اولویت خواهد بود».

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.