انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 89555 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲ - 13:40
نمره مديريت دولتي شريعتمداري پايين است
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با«قانون»:

نمره مديريت دولتي شريعتمداري پايين است

محمد شریعتمداری با وجود اینکه از لحاظ شخصی فردی محترم است اما از لحاظ عملکردی ضعیف‌است...

قانون-سياست‌هاي دولت‌روحاني در دوره اول اميدهايي را به جامعه تزريق كرد و بيشتر مردم منتظر روزهاي خوب و مناسبي بودند ولي در دولت دوازدهم و زماني كه روحاني و اطرافيانش دريافتند كه ديگر به راي مردم نيازي ندارند رويه را عوض و به نوع ديگري برخورد كردند.  در تازه‌ترين شيوه اين دولت براي از بين بردن اميدهاي مردم، شخص حسن‌روحاني براي آنكه دين خود را به برخي افراد نزديك خود ادا كند تصميماتي را در دستور كار قرار داده است كه به نفع كشور نيست. براي مثال محمدشريعتمداري كه مجلس به دليل ناكارآمدي‌اش به دنبال استيضاح وي بود را به عنوان گزينه‌اي براي وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفي كرده‌است. تصميمي كه سبب انتقاد بسياري از فعالان و شخصيت‌هاي سياسي شد. به نظر مي‌رسد روحاني براي رسيدن به هدف خود مصمم بوده و دراين راستا نيز از هيچ تلاشي كوتاهي نمي‌كند و تنها اميد مردم به مجلس است. مجلسي كه مدت‌ها به دنبال استيضاح اين فرد به دليل ناتواني‌هاي او بوده است. براي بررسي فضاي مجلس نسبت به محمدشريعتمداري، به سراغ حسینعلی حاجی دلیگانی از شخصيت‌هاي تاثيرگذار در ميان محافظه‌كاران بهارستان رفتيم. اين عضو فراكسيون ولايي مجلس معتقد است كه شريعتمداري نمره پاييني در مديريت دولتي خود كسب كرده است. در ادامه مشروح گفت‌وگوي«قانون» با حسینعلی حاجی دلیگانی، نماينده مردم شاهين‌شهر و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی را مي‌خوانيد.

دولت حسن‌روحاني براي جايگزيني علي‌ربيعي، محمد شريعتمداري را معرفي كرده است كه انتقادات فراواني به وي وارد است، ارزيابي شما از اين گزينه چيست؟

محمد شریعتمداری با وجود اینکه از لحاظ شخصی فردی محترم است اما از لحاظ عملکردی ضعیف‌است. به دلیل ضعف عملکرد این فرد، بنده طرح استیضاح او را در مجلس تهیه کردم و در این زمینه نمایندگان بسیاری در مجلس از این موضوع حمایت کردند. نکته قابل‌توجه این بود که نمایندگان مجلس در هر فراکسیونی که هستند، از موضوع استیضاح شریعتمداری استقبال چشمگیری کردند و کسی از این موضوع مخالفت نکرد.

دليل اصلي اقدم شما براي استيضاح محمدشريعتمداري چه بود؟

وزارت صنعت از سه بخش تشکیل شده که دو بخش این وزارتخانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. از بخش‌های مهم این وزارتخانه یکی بخش صنعت و تولید و دیگری بخش بازرگانی است. اما با نگاهی به این دو بخش می‌توان به خوبی به ضعف عملکرد این فرد پی برد، چرا که نه بخش صنعت و تولید از شرایط قابل‌قبولی برخوردار بوده و نه بخش بازرگانی آن‌گونه که باید عمل کرده است.

به نظر شما اين فرد پيشينه مناسبي براي اين جايگاه دارد؟

حتی تجربه‌های قبلی شریعتمداری نیز به ضعف عملکرد او اشاره می‎‌کنند و نشان می‌دهند که این فرد در وزارت بازرگانی دولت‌های گذشته نیز کارنامه قابل قبولی را از خود برجای نگذاشته است. نمی‌توان به درستی پی‌برد که چرا ایشان گزینه دولت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، شاید در این زمینه بتوان به صحبت‌های اسحاق جهانگیری به عنوان مصداقی در انتخاب دوباره شریعتمداری بسنده کرد. جهانگیری چند روز گذشته گفته بود: «من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهم». شاید با همین نگاه بوده است که موضوع به‌کارگیری دوباره شریعتمداری مطرح شد. اما باید گفت که وی نمره پایینی را در مدیریت‌های دولتی خود کسب کرده است. بنابراین با توجه به تجربیات ناموفق این فرد می‌توان گفت که به‌کارگیری شریعتمداری در وزاتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز طرح موفقی نخواهد بود.

با توجه به اين نكاتي كه شما اشاره مي‌كنيد پس چرا دولت دوباره تصميم گرفته تا اين فرد را معرفي كند؟

در زمینه اینکه چرا دولت چنین تصمیمی را گرفته و در فکر به کارگیری دوباره شریعتمداری است، اظهارنظرها و تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد. اما بنده به درستی تا نادرستی هیچ کدام یک از این تحلیل‌ها کاری ندارم و به درستی نمی‌توانم بگویم که کدام یک از این اظهارنظرها درست و کدام یک اشتباه است. اما در مجموع معتقد هستم که باید در به‌کارگیری افراد در جایگاه‌های مدیریتی، شاخص‌هایی را در نظر گرفت. باید افرادی که در رأس امور هستند از شاخص‌هایی برخوردار باشند که حداقل 50 درصد از کار آن‌ها به زیر مجموعه‌ها و نهادهای واقع در شهرستان‌ها سرایت کند. این در حالی است که اگر در انتخاب افراد برای مدیریت وزارتخانه‌ها از افراد شایسته استفاده نشود، زیرمجموعه‌های مرتبط با وزراتخانه‌ها حتی در شهرستان‌ها نیز آسیب می‌خورند. متاسفانه در سیستم‌های دولتی ما کارهای مناسبی انجام می‌شود، بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم طرح می‌شوند، اما این موارد و طرح‌ها توسط زیرمجموعه‌ها عملیاتی نمی‌شوند. بر همین اساس تاکنون نمایندگان از هر فراکسیونی با موضوع به کارگیری شریعتمداری مخالفت کرده‌اند. البته با این همه نمی‌توان به درستی پیش‌بینی کرد که مجلس چه موضعی در قبال این بحث خواهد داشت اما تابه حال بر اساس نظرات تعداد زیادی از نمایندگان می‌توان گفت که بحث به کارگیری شریعتمداری در مجلس رای نخواهد آورد.

سياسي‌كاري و لابي سبب نمي‌شود كه اين فرد در مجلس راي اعتماد بياورد؟

در حال حاضر مجلس درباره این فرد سیاسی برخورد نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد که مجلس در این زمینه به صورت کارشناسی عمل می‌کند و بر اساس این شاخص‌ها درباره به کارگیری دوباره وی تصمیم‌گیری خواهد کرد. بنده معتقد هستم که درخصوص به کارگیری افراد در پست‌های مدیریتی نباید به اصل جوان بودن یا مسن بودن افراد توجه کرد. مهم این است که افراد از ظرفیت، انگیزه و توانایی لازم برخوردار باشند تا بتوانند وزارتخانه‌ها را رو به جلو حرکت دهند، چرا که در این صورت می‌توان انتظارات مردم را نیز محقق کرد. دولت برای عملکرد علمی و منطقی باید از وزارتخانه‌ها شروع کند تا این روحیه به زیرمجموعه‌ها نیز سرایت کند. مدیران نیز باید با قاطعیت در تصمیم‌گیری‌ها عمل کنند و محدود به ناکافی بودن بحث زمان نباشند تا زمینه اعتماد مردم را به دولت فراهم کرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.