انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 89560 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲ - 13:48
خروج سران اصلاحات از جايگاه نمادين پیش نیاز توسعه سیاسی است

خروج سران اصلاحات از جايگاه نمادين پیش نیاز توسعه سیاسی است

راه برون رفت از انسداد سیاسی کارآمد شدن مدیریت کلان، تنها مسیر خردمندانه تحقق پایدار و کم هزینه منافع ملی کنارگیری رییس دولت اصلاحات از جایگاه نمادین و غیر رسمی است

قانون-كوروش الماسي/ پژوهشگر

دلسوزان بسیاری در عرصه های گوناگون تلاش می‌کنند تا چالش‌های ملی در ساحت‌های گوناگون، مثل روابط خارجه، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، آموزشی و...را حل و فصل کنند اما نکته بسیار قابل تامل اینکه با وجود این همه تلاش دلسوزان و نخبگان، مدیریت کلان به طور غیر منطقی، سوال برانگیز، باور‌نکردنی و حیرت انگیزی ناکارآمد است. اینکه برآیند این ناکارآمدی ظهور توده‌ای از مستضعفان فقیر(همراه با انواع پیامدهای نامطلوب اجتماعی) در سرتاسر کشور و بی نظمی و سردرگمی بی سابقه مدیریتی در تاریخ معاصر ایران است. بنابر شواهد متعدد، در مدیریت کلان یک امر غیر منطقی و مبهم وجود دارد. اینکه با وجود شهروندان وطن دوست، جوانان تحصیلکرده با انگیزه و تلاش‌گر، نخبگان، انواع منابع خدادادی، موقعیت ژئوپولیتیک عالی، شرایط و مزایای جغرافیایی بسیار مطلوب و... این همه چالش‌های ملی در عرصه های گوناگون وجود دارد، امری بسیار غیر عقلانی، مشکوک، غیر منطقی، غیر قابل توجیه، غیر قابل فهم و...است.چرا؟ باید پرسش شود، مگر کشورهای توسعه یافته چه نوع منابع، امکانات یا نخبگان خاصی دارند که ما نداریم؟ بي‌شك پاسخ به این پرسش‌ها بسیار فراتر از توان این موجز است. اما شاید در حد یک اشاره بتوان پاسخی کوتاه ارائه کرد.

فوايد توسعه سياسي

توسعه سیاسی پیش شرط توسعه و حل و فصل چالش‌های ملی در عرصه های روابط خارجه، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، علمی و... است. به عبارتی، بدون توسعه سیاسی بی‌تردید مدیریت کلان در یک دور باطل ابدی زیست خواهد کرد. به عبارتی عدم توسعه سیاسی برآیند عدم رقابت واقعی و سالم میان سیاست ورزان و جناح ها در چارچوب قانون است. به یک بیان ديگر رقابتی متعادل و قانونمند میان اصلاح طلبان و دیگر جناح‌ها، نهادها و صاحب منصبان با نفوذ و... وجود ندارد. به باور نگارنده برخي از اصلاح طلبان تبدیل به آلت دست جناح‌های با نفوذ شده‌اند. گواه این ادعا، سخنان اخیر یک اصلاح‌طلب با سابقه مبنی بر اینکه«من حتی اجازه تغییر منشی خود را ندارم»است. بنابراین، عدم رقابت جدی میان جناح‌های گوناگون موجب انسداد، عدم پویایی و توسعه سیاسی شده است.

بازي گرداني سياسي

نیروهای سیاسی که برآیند عینی فعل و انفعالات عرصه سیاسی و نماینده مطالبات شهروندان باشند، لاجرم باید در مدت زمان مشخص دستاوردهای ملموس، قابل ارزیابی و عینی داشته باشند. این دستاوردها باید در بهبود زیست اجتماعی شهروندان در عرصه‌های گوناگون نمود پیدا کند. اما واقعیت سخت و غیرقابل تحمل زیست اجتماعی شهروندان حاکی از این است که اصلاح‌طلبان در انجام وظیفه ذاتی و به عبارتی دلیل وجودی خود، به هیچ وجه موفق نیستند. شاید برخی از این گفته خشنود نشوند اما واقعیت این است که اين روزها عده اي از اصلاح‌طلبان در صحنه ای ایفای نقش می‌کنند که توسط کارگردان‌های پشت صحنه مدیریت می‌شود. حال آنکه کشور نیازمند کارگردان‌های ملی گراست و نه هنرپیشگان محافظه‌کار. به باور نگارنده جایگاه و عملکرد هنرپیشگی اصلاح‌طلبان موجب شده تا آن‌ها در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کلان کشور هیچ نقش و تاثیری نداشته باشند. گواه این ادعا، اظهار نظر زود هنگام برخی به اصطلاح اصلاح‌طلبان در حمایت یا عدم حمایت از رییس مجلس در انتخابات 1400 است. آیا وظیفه اصلاح‌طلبان فقط حمایت و کمک کردن به دیگر سیاست‌ورزان و جناح ها برای تصاحب قدرت است؟

موانع ناخواسته

به باور نگارنده، در وطن دوست بودن و صداقت رییس دولت اصلاحات تردیدی نیست اما با توجه به ترسیم و کنترل عملکرد برخي اصلاح‌طلبان توسط ارواح سیاسی با نفوذ، اين قشر مانعی جدی بر سر راه توسعه سیاسی هستند. مانع به این معنی که سپربلای صاحبان اصلی قدرت شده‌اند و از این طریق جلوی رودر رو شدن صاحبان قدرت با شهروندان هستند. در جهان معاصر صاحبان قدرت باید در قبال عملکرد خود به شهروندان پاسخگو باشند. در جهان معاصر بر خلاف قرون وسطی قدرت دارایی شخصی، خانوادگی، جناحی و... نیست. بلکه قدرت انعکاس اراده، نظر و خواست همه شهروندان است؛ بنابراین غیر عقلانی و غیر قابل فهم بوده و بايد پرسيد كه چگونه ممکن است با وجود این همه چالش‌ها در عرصه های گوناگون مدیریت کلان پاسخگو نباشد. در عالم سیاست و مدیریت ملی مهم‌ترین فاکتور ارزیابی شخصیت‌ها، نهادها و جناح‌ها، دستاوردهای ملموس و قابل ارزیابی است که عناصر درون و بیرون حاکمیت ایجاد می‌کنند. بنابراین، ضروری است تا اشخاص با آرزوها و اهداف مطلوب اما بدون دستاورد ملموس و قابل ارزیابی، عرصه مدیریت و سیاسی را ترک کنند، به این دلیل ساده که این افراد مانعی بر سر راه ورود سیاست ورزان کارآمد، شجاع و غیرمحافظه کار به عرصه مدیریت و سیاست خواهند بود.از طرفي شايد بتوان گفت كه اين روزها با توجه به فشارهايي كه وجود دارد در عرصه عملی مدیریت کلان، تاثیر گذاری اصلاح‌طلبان در حد صفر است.

لزوم اصلاح مسير

 راه برون رفت از انسداد و عدم پویایی سیاسی و همچنین در راستای توسعه سیاسی و کارآمد شدن مدیریت کلان، تنها مسیر خردمندانه تحقق پایدار و کم هزینه منافع ملی کنارگیری رییس دولت اصلاحات از جایگاه نمادین و غیر رسمی است. با توجه به نکات فوق، کنارگیری رییس دولت اصلاحات و برخی ژنرال های اصلاح طلب از جایگاه نمادین و غیر رسمی خود و فعاليت‌هاي حقيقي می تواند بستر توسعه سیاسی در کشور باشد. به طور طبیعی کنارگیری رییس دولت اصلاحات از جایگاه نمادین و غیر رسمی موجب پدیدار شدن یک خلأ در عرصه سیاسی خواهد شد. اما نکته بسیار حایز اهمیت اینکه، شرایط عینی عرصه سیاسی این خلأ را پر خواهد کرد. اینکه ظهور سیاست‌ورزان غیر محافظه کار و کارآمد حاصل خلأ کنارگیری رییس دولت اصلاحات و بر گرفته از شرایط عینی باشد، بی‌شک قابلیت تولید راهکارهای گوناگون در عرصه های سیاسی، روابط خارجه، اقتصادی و... را خواهد داشت. اینکه نسل جدید سیاست ورزان برآمده از شرایط عینی، نه تنها عملکردی متفاوت از اصلاح طلبان محافظه کار خواهند داشت، بلکه توان و اندیشه های کاربردی تری برای رقابت های سیاسی و جناحی خواهند داشت. با در نظر گرفتن شرایط عینی عرصه سیاسی در بازه کنونی، خلأ سیاسی ایجاد شده توسط کنارگیری رییس دولت اصلاحات از يك جايگاه‌ نمادين، کاربردی و کم‌هزینه‌ترین راهکار توسعه سیاسی خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.