انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 8967 | تاریخ : ۱۳۹۵/۶/۲۸ - 14:34
فساد با مصلحت‌سنجی گسترش می‌یابد
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی:

فساد با مصلحت‌سنجی گسترش می‌یابد

محبی نیا با بیان اینکه هیچ نهادی در کشف و جلوگیری از فساد نمی‌تواند ادعا کند که موفق عمل کرده است، خاطر نشان کرد: اگر ما در زمینه نظارت و ارتکاب قبل از جرایم قوی بودیم، نباید فساد به وجود می آمد.

قانون- نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از عمده ترین دلایل فروپاشی نظام های سیاسی در دنیا گسترش و تعمیق فساد است، خاطر نشان کرد: نگرانی درباره تعمیق فساد ضروری است؛ زیرا به جرات می‌توان ادعا کرد نظام پهلوی و حتی اتحاد جماهیر شوروی در اثر فساد سیستمی سرنگون شدند.

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا در آسیب شناسی موضوع فساد، تصریح کرد: برای بررسی علل و آسیب های فساد لازم است ابتدا انواع فساد را بشناسیم. انواع فساد شامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فکری و مدیریتی است. می‌توان گفت فساد مدیریتی و فکری زیربنای همه فسادهاست؛ زیرا این دو نوع از فساد، برنامه ریزی‌ها و روندهای مدیریتی فاسدی را بر سر کار می آورد. بخش اعظمی از فساد نهادینه شده سیستمی به تفکرات فاسد بر می‌گردد و همین تفکرات فاسد در دامن خویش مفسده های اقتصادی،سیاسی و فرهنگی را گسترش می دهد.

نماینده مردم میاندوآب و شاهین دژ  با اشاره به علل نهادینه شدن فساد سیستمی در کشورمان گفت: با نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی ایران می‌توان دریافت آلودگی‌ها بیشتر به عناصری برمی‌گردد که در اوایل انقلاب با آنها مدارا  و به آنها اجازه داده شد تا روز به روز گردن قدرتمندتر شوند و کار به جایی رسید که بسیاری از این مفسده‌ها را تحت عنوان حقوق طبیعی خویش قلمداد کردند و به صورت عریان اعلام کردند پیشرفت و توسعه همسایه فساد است.

وی در ادامه گفت:  مصلحت سنجی‌ها و پنهان کاری‌ها  نیز یکی دیگر از علل گسترش فساد است. باید مردم در جریان تمام امور قرار بگیرند و نسخه شفافیت را جایگزین مصلحت سنجی کنیم. همچنین پنهان کاری‌هایی که  در اثر مصلحت سنجی است،  همانند کاشت خارهای فساد بر سر راه مردم است که جراحت هایی را بر پیکر جامعه وارد خواهد کرد.

محبی نیا با بیان اینکه  شاکله نظام اداری، ساختار بروکراسی و نظام دیوانی ما می‌تواند فساد آفرین باشد خاطر نشان کرد: ما با بخل، غضب و پنهان کاری اداری مواجه هستیم .نظام اداری ما از کهنگی و خستگی رنج می‌برد و به طور قطع رهیافت اینگونه ساختارها اشرافیت و تبعیض است. بهترین راهکار برای برخورد با مفاسد، شایسته سالاری در تمامی دستگاه‌های نظام است تا به این ترتیب افراد خبره بر سر کار باشند.

این نماینده  مجلس با تاکید بر اینکه در برخورد با فساد، سستی و تنبلی شده است، گفت: تنبلی در برخورد با فساد از دو منظر قابل بررسی است. از یک طرف باید به جای نظارت‌های سنتی با نظارت های قوی و عالمانه از فساد جلوگیری می‌شد. وقتی مجموعه عواملی همچون وسعت و کثرت جمعیت امکان نظارت عملیاتی را به ما نمی‌دهد ما باید از پدیده هایی همچون شفافیت، نظارت الکترونیکی به نحو احسن برای جلوگیری از  وقوع مفسده ها بهره می‌بردیم. و از طرف دیگر  عدم برخورد جدی با مفسده‌ها زمینه ساز مفسده‌های بزرگ‌تر است؛ به طوری که  تا قبل از بروز فیش‌های حقوقی غیرمتعارف مسئله “آقازاده سالاری” دغدغه مردم بود؛ اما بی‌توجهی به آن امروزه مشکل حادتری را با تحت عنوان  فیش‌های نجومی رقم زده است.

محبی نیا  با بیان اینکه  هیچ نهادی در کشف و جلوگیری از فساد نمی‌تواند ادعا کند که موفق عمل کرده است، خاطر نشان کرد: اگر ما در زمینه نظارت و ارتکاب قبل از جرایم قوی بودیم، نباید فساد به وجود می آمد. حتی بخش زیادی از موارد فساد در مملکت هنوز شناسایی نشده است. یک نمونه آن وجوهی است که آمار آن در سال‌های اخیر وارد بودجه نشده است و هنوز هیچ نهاد اجرایی گزارش کاملی از این هزار میلیارد تومان‌ها را ندارد و چه بسا که افراد از سود همین وجوه در بانک ارقام نجومی را از بیت المال چپاول کنند و با این شرایط می‌توان گفت که متاسفانه باز هم مردم و نظام باید کتک خور زیاده طلبی و نادانی این افراد شوند که برای رسیدن به خواسته‌های خود رحمی به مملکت نمی کنند.وی در ادامه گفت: علی ایحال وقتی برخورد با فساد سست و قباحت فساد ریخته شد و از طرف دیگر  ضعف ایمان و عدم اعتقاد به آخرت در برخی افراد باعث شد، فساد حالت شبه فرهنگی به خود بگیرد و امروز شاهد آن هستیم که سلول‌های مرده در مقابل حرکت روان خون، رسوب‌هایی را ایجاد کند که در صورت عدم معالجه باعث سکته در جامعه و نظام خواهد شد.از این رو همه ما در قبال مبارزه با فساد مسئول هستیم و همه باید حرمت کار درست و درست کار کردن را حفظ کنیم تا این مساله را معالجه کنیم  و  به اعتقاد بنده یکی از ملزومات مبارزه با فساد این است که که قبح فساد را که ریخته شده برگردانیم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.