انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 89777 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۵ - 19:44
سینمای کودک ورشکسته است
سیدجواد هاشمی:

سینمای کودک ورشکسته است

سیدجواد هاشمی که این روزها فیلم «آهوی پیشونی سفید2» را بر پرده سینماها دارد، از اوضاع نابسامان سینمای کودک و نوجوان می‌گوید.

قانون-سیدجواد هاشمی که این روزها فیلم «آهوی پیشونی سفید2» را بر پرده سینماها دارد، از اوضاع نابسامان سینمای کودک و نوجوان می‌گوید.

به گزارش قانون به نقل از ايرنا پلاس،هاشمی درباره نابسامانی‌های موجود در این حوزه گفت: به خاطر بی‌توجهی مسئولان در یک دهه طولانی یا شاید هم مدت زمانی 15 ساله و نبردن کودکان توسط والدینشان به سینما، سینمای کودک ورشکسته شده است. این مسئله باید یک روزی اصلاح می‌شد که به عقیده من این اتفاق در حال رخ دادن است. یعنی مدتی است آثاری برای کودکان ساخته می‌شود که تنها مختص آن رده سنی است و دیگر فقط درباره کودکان نیست. بچه‌ها را جدی می‌گیرند. خود من احساس کردم باید بعد از 15 سال سکوت در سینمای کودک و نوجوان، بالاخره یک اتفاق مثبتی آغاز شود که در حال حاضر هم برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنم. فکر می‌کنم اگر مدتی بگذرد، پدر و مادرها عادت می‌کنند بچه‌هایشان را به سینما ببرند و دیگر اجازه ندهند کودکانشان فیلم‌هایی که مربوط به خودشان نیست را تماشا کنند. امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

** پیکان اتهام بی‌توجهی به سینمای کودک به سمت مسئولان است

کارگردان سریال «تکیه بچه‌های محله ما» با اعلام اینکه هرگز به سینمای کودک به عنوان یک مقوله جدی نگریسته نشده است، خاطر نشان کرد: بیشترین پیکان اتهام در بی‌توجهی به سینمای کودک و نوجوان به سمت مسئولانی است که با وجود این که می‌دانستند سینمای کودک برای عملیاتی شدن شعارهایشان احتیاج به سوبسید و یارانه دارد، هرگز این موارد را عملی نکردند و نگاه جدی هم نداشتند. سینمای کودک را از کودکان و نوجوانان پس گرفتند. در حالی که تهران خودش 5 ، 6 سینما برای این رده سنی داشت که همه را از سینماهای کشور و تهران حذف کردند. متاسفانه به سینمای کودک خیانت شد. من فکر می‌کنم هنوز هم دیر نشده و می‌شود اتفاقاتی شکل بگیرد که دوباره تولید این آثار به اوج برسد.

**استقبال از «آهوی پیشونی سفید2»

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا اکران فیلم «آهوی پیشونی سفید2» در گیشه مورد استقبال قرار گرفته است یا خیر، افزود: اشکال کار ما این بود که اکران را با سی سالن سینما شروع کردیم و الان به صد و ده سینما رسیدیم. از زمانی که سالن‌های نمایش دهنده ما از هفتاد سینما عبور کرد، خوشبختانه این اثر در میان این همه فیلم کمدی که اکرانشان در ماه‌های محرم و صفر هم نوبر است، با استقبال عجیب و غریبی روبه‌رو شده است. خدا را شکر الان در جدول فروش فیلم‌ها به رتبه سوم رسیدیم و از یک میلیارد و دویست گذشته‌ایم. این اتفاق خوبی است. البته هنوز سرگروه نداریم و اکران ما بعد از ایام تعطیلات شروع خواهد شد. این لطفی بود که از یک طرف به ما شد و یک ضرر هنگفت هم برای ما داشت. چون با تعداد سینماهای زیادی شروع نکردیم، نتوانستیم آغاز اکران ثابت کنیم که از آن استقبال می‌شود و مردم متوجه باشند که بیایند و این فیلم را تماشا کنند.

**به قولی که دادم عمل کرده‌ام

بازیگر «وضعیت سفید» درباره ساخت قسمت سوم این اثر سینمایی بیان کرد: قسمت سوم «آهوی پیشونی سفید» را ساخته‌ایم و منتظر صدور پروانه نمایشش هستیم و همه کارهایش هم انجام شده است. در زمان اکران قسمت اول به بچه‌ها قول دادم دومش را بسازم، در زمان نمایش بخش دوم هم گفتم که سومش را می‌سازم و این را عملی کردم. فکر می‌کنم قسمت سومش به مراتب از دومش بهتر باشد. گروه سازنده همان گروه هستند که یک تعداد از بازیگران آن کم و زیاد شده‌اند. ولی تلاش کردم پرهزینه‌تر و با قدرت بیشتر جلو روم.

**اکران در عید و تابستان؛ تضمین فروش بیشتر یک اثر در گیشه

سیدجواد هاشمی با اعلام اینکه «من مطمئنم اگر 'آهوی پیشونی سفید' درعید اکران می‌شد، بالای ده میلیارد تومان در گیشه می‌فروخت» عنوان کرد: اگر عید و تابستان به ما اکران داده بودند مطمئن باشید این اثر بیشتر از این‌ها فروش داشت. البته به نفع سینمای کودک بود که تحولی برایش صورت گیرد. الان خیلی از خانواده‌ها می‌گویند تا ساعت هشت شب درگیر کار هستیم و چون کودکان هم صبح زود به مدرسه می‌روند و باید شب‌ها زود بخوابند، وقتی برای رفتن به سینما نمی‌ماند. اما اگر در عید یا تابستان اکران می‌شد، اوضاع خیلی تفاوت داشت.

وی در خاتمه بیان کرد: من با انیمیشن «فیلشاه» خیلی موافق هستم، چون به نظر من فیلم خیلی خوبی بود. اما به خاطر نبود موسیقی مناسب و کودکانه و سنگین بودن قصه فیلم، به هر حال یک فیلمی با قدرت انیمیشن که در ایران خیلی نوبر بود، خیلی به فضای کودکانه ارتباط نداشت یا یک فیلم دولتی که مورد حمایت این همه نهاد و سازمان قرار گرفت و رفتار عاقلانه آموزش و پرورش برای اینکه از اکرانش حمایت شود، «فیلشاه» در عید اکران شد و 7 میلیارد هم فروش کرد. من مطمئن هستم اگر «آهوی پیشونی سفید2» درعید اکران می‌شد بالای ده میلیارد به فروش می‌رفت. چون خانواده‌ها را جذب می‌کرد. تلاش کردیم این اتفاق بیفتد. علی‌رغم اینکه ممکن بود این ماجرا به کلیت فیلم ضربه بزند چاره‌ای نداریم که حیات سینمای کودک را حفظ کنیم. باید یک اثری بسازیم که پدر و مادرها حوصله‌شان سر نرود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.