انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 90141 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۳ - 15:03

تاب آوری اقتصادی سپردفاعی ایران برابر تحریم

تغییر رویکرد کشورها در مقابل شوک های خارجی نظیر تحریم همواره باعث افزایش "تاب آوری اقتصادی" شده است به گونه ای که آثار جانبی تحریم های خارجی را به حداقل برساند ،

قانون-تغییر رویکرد کشورها در مقابل شوک های خارجی نظیر تحریم همواره باعث افزایش "تاب آوری اقتصادی" شده است به گونه ای که آثار جانبی تحریم های خارجی را به حداقل برساند ، چنین رویکردی در کشورهایی نظیر روسیه ،هندوستان و پاکستان که تجربه تحریم های بین المللی دارند باعث تغییر هارمونی اقتصادی و چرخش های خلاقانه در تجارت ،دیپلماسی اقتصادی ،پیمان های پولی و بهبود فضای کسب و کار شد و توانست به عنوان سپردفاعی ، بموقع تحریم های خارجی را به موج هایی کم اثر تبدیل کند.
 

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،از روز دوشنبه ضرب العجل ترامپ برای شروع تحریمهای اقتصادی علیه کشورمان آغاز می شود تحریم هایی که از همان مرداد ماه کلید آن زده شده و شاید از هفته جاری بوق و کرنای آن بیشتر شود ؛اما اقتصاددانان معتقدند باید ایران با تجربه چند ماه فشار بحران های اقتصادی وارد آمده عزم خود را برای اتخاذ سیاست و زره های اقتصادی به منطور تاب آوری اقتصادی روشن و با بخش خصوصی برای مقابله با تحریم در پشت یک میز قرار گیرد.

مدیریت ارزشناور از شوک تحریم می کاهد

کامران ندری اقتصاددان معتقد است : تجربه بحران اقتصادی در سال 2008 نشان می دهد دو دسته از کشورها با سریز مشکلات روبرو شدند، نخست دسته ای که مجموع واردات و صادرات آنها نسبت به تولید نااخالص ملی در درجه بالایی قرار داشت مثل تایوان و سنگاپور و بخشی دیگر نظیر ایران که وابستگی غیرقابل انکاری به صادرات نفتی خود دارد.

وی می افزاید : با وجود آنکه کشورهای دسته نخست به ویژه سنگاپور توانست با چرخش سیاست های اقتصادی و توجه به منابع توسعه پایدار در حوزه های شهر هوشمند و سایبر مبدل یه الگوهای جهانی شود اما متاسفانه ایران به رغم شوک حدود 10 سال گذشته همچنان وابستگی خود را به صادرات نفت حفظ کرده است.

ندری خاطر نشان می کند : نقش پررنگ طلای سیاه در اقتصاد ایران شاید مهمترین شوک تحمیلی به اقتصاد ایران باشد ،که باید با چرخش ایران به سمت سایر کشورها نظیر چین و هندوستان مورد بررسی قرار گیرد.

این استاددانشگاه معتقد است: پس از تحریم های نفتی مهمترین کانال اثرگذاری بر اقتصاد ایران را باید در بخش ارزی جستجو کرد، کاهش درآمدهای ارزی دولت از یک سو می تواند زمینه ساز شوک های اقتصادی باشد و از سوی دیگر کاهش دسترسی کشورمان به ارزهای ناشی از صادرات در شرایط تحریم شوک ارزی را به بخش اصلی اقتصاد کشورمان منتقل خواهد کرد .

وی در پاسخ به این سوال که راهکار مقابله با شوک ارزی چیست ،می گوید: شاید نتوان نسخه ارزی مشخصی به عنوان واکسن ارزی پیشنهاد کرد ،اما عدم تاکید بر تثبت نرخ ارز و" ارزشناور" می تواند تا حدودی راهگشا باشد، به نحوی که ارزش پول ملی حفظ شود.

تاب آوری اقتصادی که توام با رویکرد سیاسی که اثرشوک های خارجی را به حداقل می رساند، مهمترین زره اقتصادی کشورهای تحت تحریم است، که باید در دستورکار قرار گیرد ، تاب آوری به گفته کارشناسان اقتصادی از روش های خلاقانه برای استحکام بخشی اقتصادی ساتع می شود.

چرخش تجاری ایران لازمه عبور از تحریم

غلامرضا مصباحی مقدم ؛  کارشناس اقتصادی  و عضومجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید:تاب آوری اقتصادی به عنوان یک دیپلماسی به شمار می رود که در شرایط تحریم می تواند  به منزله یک سپر دفاعی محسوب می شود و می تواند برگرفته از تجربیات سایر کشورها باشد.

وی می افزاید: هندوستان در دهه 90 پس از تحریم های هسته ای چرخش تجاری را در دستور کار قرار داد و به سمت آسیای میانه و چین متمایل شد ، همچنین روسیه نیز در 2010 و در مواجه با تحریم های آمریکا شرکاری تجاری خود را تغییر داد ، بررسی ها نشان می دهد کشورها واکنش های مختلفی در قبال تحریم دارند و سطوح وفاداری آنها به تحریم ها متفاوت است ،لذا به نظر می رسد توسعه تجارت با کشورهایی نظیر چین ،ترکیه ، هندوستان و روسیه  بتواند چشم انداز مناسبی از تعامل تجاری برای ایران را رقم بزند.

 

بخش خصوصی رکن تاب آوری اقتصادی است

وی معتقداست : قرار دادن مشوق ها مثل تخفیفاتی در قیمت ، نحوه برگشت پول می تواند انگیزه سایر کشورها را برای ادامه همکاری با ایران ترغیب کند، به ویژه آنکه برخی از این کشورها قدرت چانه زنی قابل توجهی برای دریافت معافیت های مالیاتی از آمریکا برخوردارهستند.

این اقتصاددان همچنین تصریح می کند : استفاده ازظرفیت بخش خصوصی مهمترین رکن افزایش تاب آوری اقتصادی است ،اجرای اصل 44 قانون اساسی به معنای تام کلمه و همچنین تلاش دولت برای بهبود فضای کسب و کار مهمترین اقدام دولت خواهد بود.

مصباحی مقدم همچنین می افزاید: بعد دوم تحریم ایران نظامم مالی و مشخصا نظام بانکی است ، اما روند نظام مالی ایران در دوره پسابرجام نشان دا  پیش از آنکه تحریم های بین المللی متوجه ایران باشد نظام بانکی  ایران نیازمند اصلاحات ساختاری است که باید در دستور ار قرار گیرد به گونه ایکه بانک های ایران بجای سیستم بیزنس و دلالی به سرمایه گذاری در تولید بازگردند.

این نماینده مجلس در دوره نهم همچنین تاکید کرد: استفاده از پیمان های دو جانبه پولی می تواند با کشورهایی نطیر روسیه ، پاکستان ، کره جنوبی ، تایوان ،امارات ،ترکیه و  کره جنوبی که هم اکنون بیشترین مراودات اقتصادی با ایران را دارند راهگشا باشد.

 

توجه به تولید  ،کنترل قاچاق و توقف رانت بازی

یکی دیگر از ارکان تحریم متوجه بخش تولید است، که به نوعی قربانی تحریم شمرده شده و دسترسی به مواد اولیه را برای تولیدکنندگان سخت تر می کند.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون  برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی می گوید: اتخاذ سیاست هایی که بتواند موتور  تولید را در داخل کشور داغ نگه دارد ضروری است ف لذا توجه به تولید کالاهایی که کمترین وابستگی به واردات داشته و جمعیت شاغل قابل توجهی را در خود گنجانده اند باید در دستور کار قرار گیرد ، شاید بتوان گفت صنایعی نظیر تولیدمصالح ساختمانی با پایه تولیدات داخلی ، صنایع غذایی و صنعت مبلمان از مهمترین آنهاست که باید دولت سیاست فعالی را در مقابل آنها اتخاذ کند.

وی همچنین تایکد می کند: مبارزه با قاچاق از مهمترین رویکردهایی است که می تواند از تضعیف تولید داخلی جلوگیری کند و زمینه خروج ارز از کشور را متوقف نماید ،لذا مبارزه با قاچاق کالا و رانت خواری برای افزایش تاب آوری اقتصادی رکن اساسی است ، نظارت بر مرزها و همچنین کنترل شبکه های اجتماعی که مهمترین بستر فروش قاچاق کالا به شمار می روند از دیگر اه حلهای ایران برای مبارزه با شرایط تحریم است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.