انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 90208 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۴ - 13:04

شاهد استفاده ابزاری از دستگاه‌های نظارتی هستیم

در سال‌های اخیر قوانین به جای اینکه باعث تقویت دستگاه‌های نظارتی شود تا بتوانیم مانند سایر نقاط جهان از ظرفیت دستگاه نظارتی استفاده کنیم، یا آن‌ها را تضعیف کرده یا اینکه باعث استفاده ابزاری از آن دستگاه‌ها شده‌ است.

قانون-نایب رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عوامل بیرونی و درونی در بروز فساد در سیستم اداری موثر است، گفت: در سال‌های اخیر قوانین به جای اینکه باعث تقویت دستگاه‌های نظارتی شود تا بتوانیم مانند سایر نقاط جهان از ظرفیت دستگاه نظارتی استفاده کنیم، یا آن‌ها را تضعیف کرده یا اینکه باعث استفاده ابزاری از آن دستگاه‌ها شده‌ است.

به گزارش قانون به نقل از ايلنا،فرهاد تجری در واکنش به بازداشت فرماندار سابق چابهار به اتهام رشوه‌خواری و با اشاره به دلایل رشوه‌خواری در بین برخی مدیران دولتی گفت: عوامل متعددی ریشه در این مسئله دارد. نحوه جذب افراد، گزینش‌ها، ضوابط، رشد غیرمتعارف و غیرکارشناسی افراد در موقعیت‌های مدیریتی و تاثیر لابی‌های افراد و اشخاص بر خلاف قواعد تعریف شده می‌تواند در این امر تاثیرگذار باشد، البته اینها عوامل درونی است، اما عوامل بیرونی نیز در این امر موثر است.

وی با اشاره به عوامل بیرونی ادامه داد: تحریم‌ها و مباحث این‌چنینی که ساختارهای قانونی و روند عادی را در کشور مختل می‌کند به همراه عوامل درونی که ذکر شد و ضعف دستگاه‌های نظارتی تا حدودی دست به دست هم داده است تا جریان فساد شکل بگیرد.

برخی قوانین باعث تضعیف دستگاه نظارتی شده‌است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در سال‌های اخیر قوانین به جای اینکه باعث تقویت دستگاه‌های نظارتی شود تا بتوانیم مانند سایر نقاط جهان از ظرفیت دستگاه نظارتی استفاده کنیم، یا آن‌ها را تضعیف کرده یا اینکه باعث استفاده ابزاری از آن دستگاه‌ها شده است و با توجه به نوع و سلیقه دستگاه متناظر نظارت‌ها شدت و ضعف داشته است و گزینشی اعمال شده که این باعث شده است؛ امروز با این وضعیت روبرو باشیم و برخی افراد احساس امنیت کنند.

تجری با بیان اینکه امروز بعد از مدت‌ها به این مهم رسیدیم که امر مبارزه با فساد یک امر فراگیر و ضرورت اجتماعی است، تصریح کرد: امروز احساس می‌کنیم بیشتر از هر زمان دیگری باید با این امر مقابله کنیم و زمینه‌های برخورد با فساد بیش از هر زمان دیگری ایجاد شده است. میزان کشف جرائم و تخلفات نشان‌دهنده این است که این رویکرد ایجاد شده و برخوردهایی که در چند ماهه اخیر با مفسدان صورت گرفته نشان از اراده مسئولان نظام برای مقابله با فساد است.

وی با بیان اینکه امروز این اراده بیش از هر زمان دیگری قدرت دارد، ادامه داد: خوشبختانه همه سازمان‌ها و نهادها از جمله قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و ... مباحث فساد را رصد می‌کنند و همین کشفیات و برخوردها ناشی از دقت بیشتر این سازمانهاست. شاید در گذشته میزان فساد بیشتر بوده است، اما امروزه کشفیات زیادی که در خصوص فساد و علنی شدن این کشفیات داشتیم، به این علت است که دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود به درستی عمل می‌کنند و مباحث فساد را به خوبی تشخیص داده و شناسایی می‌کنند و با آن برخورد می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: اگر امروز بحث خدمات دولت الکترونیک و خدمات شفاف بانکی مطرح می‌شود به خاطر جلوگیری از همین فسادهاست. وقتی سیستم بانکی شفاف و روشنی داشته باشیم، دیگر امکان سوءاستفاده افراد به حداقل می‌رسد و امکان شکل‌گیری فساد کمتر می‌شود.

 تجری با بیان اینکه می‌توانیم از دستاوردهای دیگر کشورها در این خصوص بهره‌ بگیریم، گفت: باید در زمینه مقابله با فساد کار تطبیقی انجام دهیم و بررسی کنیم که کشورهای دیگر در امر فساد چگونه موفق شدند، البته شاخص‌ها و مولفه‌های ما متفاوت از بسیاری از کشورهای دیگر است و بسیاری از سیاست‌ها و رویه‌ها که در برخی کشورها انجام می‌شود به جهت پیچیدگی مباحث در کشور ما و بحث تحریم‌ها و مباحث فرهنگی و ... نسخه‌ها و اقدامات قابل انجام در کشور ما نیستند، مگر اینکه تغییراتی در آن ایجاد شود.

تحریم‌‌ها باعث افزایش فساد می‌شود

وی با بیان اینکه تحریم‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش فساد شود، یادآور شد: دشمن به دنبال این است که تمام موقعیت‌های اقتصادی و گردش‌های مالی معاملات و ارتباطات تجاری افراد و اشخاص در کشور را شناسایی کند، در حالی که نباید این گونه باشد، چراکه دشمن به دنبال این است؛ توانمندی سیستم‌های مدیریتی و خدماتی را با اقدامات فلج‌کننده از کار بیاندازد، لذا لازم نیست که خیلی از مباحث شفاف در اختیار دشمن قرار بگیرد، اما از سوی دیگر این باعث می‌شود که متاسفانه برای جلوگیری از نفوذ دشمن اقدامات به صورت ویترینی ارائه نشود که این خود زمینه‌ساز فساد است.

    وقتی سازمان بازرسی را مکلف به استخدام نیروهای جدید الورود کرده و از استفاده از ظرفیت بازنشستگان محروم می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که یک نیروی جوان تازه از راه رسیده که فقط دوره‌های آکادمیک را گذرانده بتواند گلوگاه‌های فساد را تشخیص و شناسایی کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از عوامل شکل‌گیری فساد مرتبط با قوانین ما است، یادآور شد: به طور مثال وقتی در یک سیستم پیچیده مدیریتی مانند سازمان بازرسی کل کشور که نیاز است از افراد خبره و افرادی که مراحل مدیریتی را طی کرده‌اند، استفاده شود به بهانه بازنشستگی و مباحث این‌چنینی این کار صورت نمی‌گیرد، باعث می‌شود سازمان نتواند از وجود افراد خبره در این امر استفاده کند.

وی افزود: وقتی این سازمان را مکلف به استخدام نیروهای جدید الورود کرده و از استفاده از ظرفیت بازنشستگان محروم می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که یک نیروی جوان تازه از راه رسیده که فقط دوره‌های آکادمیک را گذرانده بتواند گلوگاه‌های فساد را تشخیص و شناسایی کند و در بازرسی آنها را کشف کند و نباید انتظار داشته باشیم که در جامعه همه چیز بر وفق مرادمان پیش برود و این سازمان کارایی گذشته خود را داشته باشد.

یک مدیر جوان نمی‌تواند گلوگاه‌های فساد را شناسایی کند

تجری ادامه داد: در سال‌های اخیر به بهانه جوانگرایی و ایجاد اشتغال از حضور افراد باتجربه در این سازمان‌ها جلوگیری شده است.گاهی اوقات نمایندگان مجلس، اصحاب رسانه و نهادهای تصمیم‌گیرنده و تصمیم‌ساز فرآیندهایی را بر جامعه غالب می‌کنند که این‌ها مسئله‌ساز می‌شود؛ یکی از همین قوانین قانون منع به کارگیری بازنشستگان است که به بهانه جوانگرایی و ایجاد اشتغال سازمان‌های کارآمد را از بکارگیری افراد بازنشسته محروم کرده‌ایم. کجا یک جوان می‌تواند در مقابل مدیر حرفه‌ای که به راحتی می‌تواند قانون را دور بزند بایستد؟  قطعاً تا این پختگی برای آن مدیران جوان ایجاد شود ما با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهیم بود و فساد را تقویت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه متاسفانه یک مرکز برای اینکه بتواند این قوانین را با یک نگاه جامع و فراگیر بررسی کند؛ وجود ندارد، گفت: عدم وجود چنین مرکزی باعث می‌شود در بسیاری از موارد تصمیم‌گیری‌ها  اگر قرار باشد، یک حوزه را سامان دهد؛ حوزه‌های دیگر را نابسامان کند. همچنین تصمیمات خلق‌الساعه‌ای که در مواردی از جمله اعطای ارز دولتی و ثبت‌نام خودروها گرفته می‌شود؛ باعث ایجاد فساد می‌شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مقابله با فساد، مرکزی را می‌طلبد که به دور از مباحث احساسی، گروهی، صنفی، به صورت کلان موضوعات را بررسی کند و خروجی آن باعث حفظ منافع عمومی و رویکرد مبارزه با فساد شود. متاسفانه این موارد در سیستم مدنی، اجرایی و کلان کشور ما فعلا خیلی رنگ و بویی ندارد و انشالله در آینده شاهد آن خواهیم بود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.