انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 90239 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۴ - 20:00
تحریم نفت ایران، بنزین را درآمریکا گران میکند
نرسی قربان ، کارشناس انرژی در گفت‌وگو با «قانون»:

تحریم نفت ایران، بنزین را درآمریکا گران میکند

از دیروز یک‌شنبه، تحریم های آمریکا علیه ایران در بخش انرژی آغاز شد و جهان به عینه یکی دیگر از عهدشکنی های ایالات متحده را شاهد بود.

قانون-فاطمه خسروی

از دیروز یک‌شنبه، تحریم های آمریکا علیه ایران در بخش انرژی آغاز شد و جهان به عینه یکی دیگر از عهدشکنی های ایالات متحده را شاهد بود. حالا برجام کاملا از سوی دولت ترامپ کنار گذاشته شده و قعطنامه سازمان ملل توسط کاخ سفید نقض شده است. به نظر می رسد امروز دوشنبه که لیست معافیت ها توسط دولت ایالات متحده و در رأس آن، وزارت خزانه داری اعلام شود، طلای سیاه مسیر خود را در دو راهی گرانی و ثبات انتخاب کند. «قانون» برای بررسی بیشتر تاثیر تحریم نفتی ایران با نرسی قربان، کارشناس مسائل انرژی گفت‌وگویی داشته که در ادامه از نظر می گذرد.

تحریم های نفتی ایران چقدر بر قیمت این انرژی مهم در بازار جهانی اثرگذار است؟

نوسانات قیمت نفت از یک طرف بر اثر عرضه و تقاضا و از طرف دیگر بعضی مواقع به دلیل تنش‌ها و مسائل سیاسی ایجاد می شود.در این مورد به‌خصوص یعنی تحریم های ایران، هر دو عامل در این جریان تاثیر گذاشته است.اول اینکه مقداری از عرضه نفت بازاری که متعادل بود، کم می‌کند و این کمبود عرضه به طور اتوماتیک به صورت افزایش قیمت خود را نشان می دهد.از طرف دیگر مساله تنش در خاورمیانه و خلیج فارس که به دنبال این کار ایجاد می شود، عامل دیگری خواهد بود.عامل سوم انتظارات بازار آینده از قیمت ها بر مبنای فرمول های ریاضی و بازاری و مکانیسم‌های موجود در بازار است. گاهی اوقات حس می‌کنند كه جهت بازار بالا است به دلیل اینکه مقداری از متوسط قیمت‌های قبلی را شکسته و شروع به خریدن می‌کنند. در نتیجه این سه عامل باعث می‌شود که قیمت نفت فعلا بالا رود، اما دلیل نمی‌شود که بالا رفتن قیمت نفت ادامه پیدا کند.

این افزایش قیمت پایدار است یا نوسانی؟

نوسانات قیمت در بازار وجود دارد. اگرتنش زیادتر شود،ممکن است قیمت بالاتر برود، اگر تنش کمتر شود پایین تر می آید و اگر صحبتی از مذاکرات بین آمریکا و ایران پیش بیاید، ممکن است بازار شدیدا پایین بیاید. تمام این موارد به اين بستگی دارد که ایران چقدر توانایی فروش نفت را خواهد داشت .گاهی اوقات بازار حس می‌کند که مثلا صادرات ایران زیر یک میلیون بشکه در روز می رود، گاهی اوقات بازار احساس می‌کند که اگر ایران با اروپا توافق کند، ممکن است که صادرات نفت بالای یک میلیون بشکه باشد پس تمام موارد تاثیرگذار است.

رفتار روسیه در بازار جهانی نفت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

روسیه مانند هر کشور دیگری عقلایی کار می‌کند؛ بر مبنای منافع ملی خود نه بر مبنای قول‌ها و نظرهای دیگران. روسیه هم از موقعیت‌ها استفاده كرده و سعی می‌کند دوستی اش را با ما حفظ کند.در ضمن منافع خود را در بازار نفت حفظ کند و با عربستان سعودی هم تعامل داشته باشد. در نتیجه از دید ما به نظر می رسد که روسیه کار درستی را نمی کند ولی از دید منافع ملی خود کار می کند.

شما چه راهکاری برای کم کردن تاثیر تحریم‌ها بر فروش نفت دارید ؟آیا مذاکره با آمریکا را کارساز می دانید؟

هر کسی که بخواهد نفت خریداری کند یا تعامل نفتی با ایران داشته باشد، از قبل راجع به این موضوع فکر کرده و معمولا قراردادهای نفتی دو تا سه ماه زودتر از تاریخ شروع صادرات امضا می‌شود.آن روز هم مانند روزهای دیگر خواهد بود حتی ممکن است که قیمت نفت مقداری پایین‌تر هم بیاید.این گونه نیست که فقط در همان روز صادرات نفت ایران کم شود.صادرات ایران اگر قرار است کاهش یابد ،از همین الان کم شده است.

پیامدهای افزایش قیمت نفت بر اقتصاد آمریکا چیست؟

اقتصاد آمریکا خیلی پویا و بزرگ‌ترین اقتصاد در دنیاست. قیمت بالای نفت بر بنزین اثر می‌گذارد و آمریکایی‌ها بر بنزین خیلی حساس هستند و از این جهت ممکن است به ضرر آقای ترامپ در انتخابات آتی کنگره باشد ولی اینکه اثر خیلی مهمی ‌بگذارد ،ما هنوز این اثر را ندید‌ه‌ایم. ممکن است به دلیل گرانی بنزین مقداری رای کم شود اما بنزین گران تر از اکنون در آمریکا بود. به طور کلی از طرف دیگر زمانی که نفت به قیمت بالا می‌رسد،تولید نفت و گاز شیل به مراتب بیشتر خواهد شد و سرمایه‌گذاری در آن مورد بیشتر و آمریکا تولیدش را بیشتر خواهد کرد.

برندگان و بازندگان قیمت بالای نفت چه کسانی هستند؟

خیلی واضح است که برندگان و بازندگان،کوتاه‌مدت و بلند مدت هستند .برندگان کوتاه‌مدت، تولیدکنندگان نفت و برندگان درازمدت تولیدکنندگان نفت های ثانوی هستند.

کسانی که قبلا نفت شان به دلیل قیمت های پایین نفت، دیگر قابل تولید نبود، در قیمت ۸۰ دلار قابل تولید است مانند نفت کانادا. برنده درازمدت، سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز بیشتر خواهد شد که عرضه نفت بالا می‌رود و منجر به کاهش قیمت نفت خواهد شد.

در توافق میان روسیه، ایران و ترکیه از حذف دلار در مبادلات‌شان بحث شد؛ آیا شما با این موضوع موافق هستید؟

بی شک زمانی که روند را از بازار معمولی و طبیعی خارج می‌کنید ، با چالش‌هایی مواجه می‌شود. زمانی که تحریم بانکی وجود دارد باید راهکار دیگری را پیدا کنید .اگر اروپا در کاری که می‌کند موفق باشد و یک سیستم مالی را ایجاد کنند و بتوانند نفت ما را بخرد و در مقابلش پرداخت به یورو را عملی سازد، بسیار سیستم موثر خواهد بود .

اتحادیه اروپا بازار بزرگی است که شما می‌توانید خریدار های خود را از کشورهای مختلف اروپایی بایورو انجام دهید بدون اینکه بخواهید ارز را تبدیل کنید.اگرمکانیسم فروش یورو باشد، امکان پذیر است. اگر ترکیه، روسیه،چین و هند بتوانند در آن سیستم به نوعی تعامل کنند، خیلی برای ایران بهتر خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.