انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چند شغله‌های فقیر و دولتي‌هاي زياده‌خواه
نقشه اصولگرايان براي اصلاح طلبان
فرار شاه يادآور حوادث بسیار خوشحال‌کننده برای ملت است
ادعاي سنگين توكلي عليه سران قوا
بکارگیری اژدرهای پیشرفته در نداجا
هشدار اتمي رييس‌سازمان انرژي هسته‌اي
5400 پروژه محرومیت‌زدایی سپاه افتتاح شد
زيبا كلام، موسوي خوئيني‌ها را دروغ‌گو خواند
بودجه‌خـواري نامـرئي
پيام تسليت آيت‌الله‌خامنه‌اي براي سقوط هواپيماي ارتش
توجه مسئولان به منافع شخصي مشكل‌ساز شد
مدیران بر اساس شایسته سالاری انتخاب نمی شوند
نتایج امروز،محصول تصمیم های گذشته است
روحانيـت متفاوت و مطرود
ریشه گرفتاری ها کارشکنی هاست
برای حل مسائل باید یک نفر پرچمدار باشد
مشكل داريم متولي نداريم!
محصورين از خانه خارج شده و به ديد و بازديد مي‌روند
گراي مثبت روحاني به عربستان و امارات
انتقاد تند سخنگوي دستگاه ديپلماسي به لهستان
پیام تسلیت رهبري در پی درگذشت والده فرمانده ارتش
كلافگي ايران از دست اروپا
ردپاي جنگ
امر به معروف آمريكا توسط معاون روحاني
جزييات خلع لباس يك روحاني
ماجراي همكاري و كمك ايران به آمريكا در افغانستان
چرخش به سمت مردم رمز عاقبت‌به خيري هاشمي
خصوصي‌سازي به معناي رهاسازي نيست
دفاع ذوالنور از وزارت اطلاعات
به احمدي‌نژاد اجازه تجمع داده شود
كمك‌ناخواسته اروپا به چین و روسیه
برگزاري همايش بين‌المللي عليه ايران
افشاگري امام جمعه تهران درباره فرار مالياتي
همگرايي براي بريدن صدا
چشم امید آمريكا به کردستان عراق است
سنگر فضاي‌مجازي را تخريب نكنيد
فرمان برخورد!
زماني كه ناممكن‌ها، ممكن مي‌شود
شکنجه از نظر اسلام، قانون اساسی و اخلاقی منع شده است
زنگ خطر براي ركن دموكراسي
دولت سالي ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع را به باد فنا می دهد!
خبر خوب براي بازنشستگان ايثارگر
ديواركشي دور مجلس كار چه نهادي بود؟!
بیانیه ۲۴۱ نماینده در راستای تقدیر از خدمات قاضي‌زاده
رسیدگی به معیشت مردم مهمترین وظیفه دولت است
گزارش مرگ هاشمي روي ميز حسن‌روحاني
اتحاديه اروپا با تحريم وزارت اطلاعات موافقت كرد
امارات يك مركز ايراني را در اين كشور تعطيل كرد
بخش چشمگيري از خاك افغانستان دردست طالبان است
سپاه درگذشته با طالبان مذاكره مي‌كرد
بیشتر
کد خبر: 90282 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۶ - 12:54
باید فشار تحریم ها را کاهش دهیم
علی لاریجانی:

باید فشار تحریم ها را کاهش دهیم

تحریم‌‌ها تا حدودی جاده کاری و اقتصادی کشور از این جهت که در ثقل صادرات و سرمایه‌‌‌‌گذاری بود را تحت تاثیر قرار داده است و باید با مکانیزم‌‌‌‌های مختلف سطح فشار ناشی از آن را کاهش دهیم.

قانون-

 

رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (سه‌شنبه) با استانداران کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان و مرکزی به منظور بررسی مشکلات این مناطق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در این دیدار، با بیان اینکه شرایط کنونی کشور بعد از انقلاب اسلامی حساس و منحصر به فرد است، گفت: تحریم‌‌ها تا حدودی جاده کاری و اقتصادی کشور از این جهت که در ثقل صادرات و سرمایه‌‌‌‌گذاری بود را تحت تاثیر قرار داده است و باید با مکانیزم‌‌‌‌های مختلف سطح فشار ناشی از آن را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در کل آنچه آمریکایی‌‌‌ها دنبال می‌‌‌‌کردند که یک فشار عجیبی به ایران وارد شود و شرایط داخلی را به هم اما موفق نشدند که از جمله آنها شعار صفر کردن فروش نفت که واقعا موفق نبود و بعد از آن گفتند که به برخی کشورها اجازه دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال این است در این مرحله چه کارهایی می‌‌‌توان انجام داد، اظهار داشت: چرا وقتی به یک دوره سخت می‌‌‌‌خوریم یک رویکرد این است که مدام بر سر خود بکوبیم و عزاداری کنیم و یک رویکرد هم این است که این صحنه سخت را چگونه می‌‌‌توان به نفع کشور متحول کرد؛ به هر حال این را که ما به وجود نیاورده‌‌‌ایم و ایران این شرایط را به وجود نیاورده است چراکه ایران مذاکره کرد و به یک توافق رسید اما آنها به هم زدند.

لاریجانی افزود: البته دسایسی هم بود و بعضی از کشورهای منطقه نیز در آن نقش داشتند که باید بعدها به حساب آنها رسید ولی به هر حال همه اینها دست به دست هم دادند. اگر ما سازوکارهایی را در کشور طراحی کنیم تا این استعدادهایی بالفعل نشده، فعال شود و بخش خصوصی انگیزه پیدا کرده و سرمایه‌‌‌‌گذاری کنند و سرمایه‌‌‌گذاری را برای آنها سهل کنیم و اختیارات متمرکز را برداریم و به استان‌‌‌‌ها بدهیم، اینها همه روی هم رفته می‌‌‌تواند شرایط را متحول کند و در کنار آن حتما باید از دیپلماسی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه گرچه برخی از همسایگان مغرضانه عملی می‌کنند اما با همسایگانمان مشکلات مهمی نداریم، تصریح کرد: با بسیاری از همسایگان که حدود ۱۵ کشور می‌‌‌‌شوند رابطه داریم و گفت‌‌‌‌وگو می کنیم و کار اقتصادی انجام می‌‌دهیم ولی برخی از آنها مغرضانه سیستمی را برای مسئله‌‌سازی در ایران ایجاد کرده‌‌اند.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: استراتژی ما اکنون باید این باشد که ضمن اینکه از دیپلماسی استفاده می‌‌‌کنیم، از ظرفیت‌‌های درون کشور حداکثر بهره‌‌برداری را داشته باشیم و بهره‌‌وری را بالا ببریم چراکه بهره‌‌‌وری و نرخ سرمایه‌‌‌گذاری ما پایین است و صادرات را گسترش دهیم.

لاریجانی با اشاره به برگزاری نشست با استانداران، خاطرنشان کرد: این طراحی که رهبری معظم انجام دادند تا این جلسه برگزار شود به دلیل اختیاراتی است که داده‌‌‌‌اند تا بتوان برای حل مسائل چه در سطح ملی و چه استانی تصمیم‌‌‌گیری‌‌های فوری داشت، اما همان تصمیماتی که آنجا گرفته شد از نظر اینکه نرخ ارز از آن وضعیت خارج شده و تا حدودی ثبات ایجاد کرده و تشنجات را کاهش دهیم، موفق بوده و هنوز هم آن را دنبال می کنیم تا متعادل‌‌‌تر شود.

وی ادامه داد: در مورد طرح بازار ثانویه هم در این جلسه بحث شد تا برای صادرات و واردات میدان وسیع‌‌‌تری ایجاد شود یا برای نقدینگی تصمیماتی گرفته شد که یکی از آنها موضوع طرح‌‌‌های عمرانی و بانک‌‌‌ها بود و بانک‌‌‌های خصوصی که بعضا مشکلاتی را به وجود می‌‌‌آورد تا یک سازوکارهایی برای انتظام‌‌‌بخشی آنها ایجاد شود که به مرور انجام خواهد شد.

رئیس مجلس خطاب به استانداران ابراز داشت: شما که اکثر از استان‌‌‌های مرزی هستید، از این مزیت مرزی بودن باید استفاده کنید و این مهم است استانی که مرزی باشد می‌‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

لاریجانی با اشاره به موضوع اختیارات استان‌‌ها که استانداران بدان اشاره کردند، بیان کرد: اختیارات استان‌‌ها حتما حرف درستی است و این بحث در شورا هم مطرح شد و قرار شد آقای وزیر کشور در دولت این اختیارات را به استان‌‌‌ها تفویض کند.

وی افزود: واگذاری طرح‌‌های عمرانی نیز مهم است که باید جدی گرفته شود و در این صورت سال آینده بهتر می‌‌‌توان کار کرد ضمن اینکه سال آینده بودجه عمرانی زیادی وجود ندارد، بنابراین باید بسترهای بخش خصوصی را فعال کنیم.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: این از جمله مواردی است که اگر دست شما را باز کند و هر اختیاراتی که بخواهید در آنجا به شما داده شود، مشکل حل می‌‌‌شود. ضمن اینکه اختیار تغییر کاربری به بعضی‌‌ها بدهیم و اختیار اینکه از ۱۰ سال معافیت مالیاتی بهره‌‌مند شوند که باید در مجلس هم به تصویب برسد، ولی آنجا هم تصویب کردند.

لاریجانی خطاب به استانداران غربی کشور یادآور شد: تا در بودجه سال ۹۸ هرچه می‌‌‌توانند پروژ‌‌‌ های خود را به سمت بخش خصوصی برده و از ظرفیت های آنها استفاده شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.