انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
گفت‌وگوي ملي براي حفظ امنيت و منافع ملت است
واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌ها
اجازه فرصت سوزی به اروپا ندهیم
نامه يك نماينده به لاریجانی درباره صداوسیما
دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد
پیام تسلیت محسن رضایی در فقدان امیر لطفی
توقع از صدا و سیما بالاست
شفافيت‌، ذهنيت درباره معافيت مالياتي نهادها را تغيير مي‌دهد
از خودگذشتگي در محاق!
همگرايي با يك شريك قوي براي دوران تحريم
تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم
قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان و حواشي پافشاري بر آن
حوزويان اولين گام های وحدت را بردارند
واکنش فلاحت‌پیشه به لفاظی پمپئو
جلسه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT
انتقاد رهبر انقلاب از کسانی که درصددند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند
خانه تکانی بزرگ در وزارت کشور
دلایل رد لوایح پالرمو وCFTدرشورای نگهبان
پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان
اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد
طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته
بیشتر
کد خبر: 90282 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۶ - 12:54
باید فشار تحریم ها را کاهش دهیم
علی لاریجانی:

باید فشار تحریم ها را کاهش دهیم

تحریم‌‌ها تا حدودی جاده کاری و اقتصادی کشور از این جهت که در ثقل صادرات و سرمایه‌‌‌‌گذاری بود را تحت تاثیر قرار داده است و باید با مکانیزم‌‌‌‌های مختلف سطح فشار ناشی از آن را کاهش دهیم.

قانون-

 

رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (سه‌شنبه) با استانداران کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان و مرکزی به منظور بررسی مشکلات این مناطق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در این دیدار، با بیان اینکه شرایط کنونی کشور بعد از انقلاب اسلامی حساس و منحصر به فرد است، گفت: تحریم‌‌ها تا حدودی جاده کاری و اقتصادی کشور از این جهت که در ثقل صادرات و سرمایه‌‌‌‌گذاری بود را تحت تاثیر قرار داده است و باید با مکانیزم‌‌‌‌های مختلف سطح فشار ناشی از آن را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در کل آنچه آمریکایی‌‌‌ها دنبال می‌‌‌‌کردند که یک فشار عجیبی به ایران وارد شود و شرایط داخلی را به هم اما موفق نشدند که از جمله آنها شعار صفر کردن فروش نفت که واقعا موفق نبود و بعد از آن گفتند که به برخی کشورها اجازه دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال این است در این مرحله چه کارهایی می‌‌‌توان انجام داد، اظهار داشت: چرا وقتی به یک دوره سخت می‌‌‌‌خوریم یک رویکرد این است که مدام بر سر خود بکوبیم و عزاداری کنیم و یک رویکرد هم این است که این صحنه سخت را چگونه می‌‌‌توان به نفع کشور متحول کرد؛ به هر حال این را که ما به وجود نیاورده‌‌‌ایم و ایران این شرایط را به وجود نیاورده است چراکه ایران مذاکره کرد و به یک توافق رسید اما آنها به هم زدند.

لاریجانی افزود: البته دسایسی هم بود و بعضی از کشورهای منطقه نیز در آن نقش داشتند که باید بعدها به حساب آنها رسید ولی به هر حال همه اینها دست به دست هم دادند. اگر ما سازوکارهایی را در کشور طراحی کنیم تا این استعدادهایی بالفعل نشده، فعال شود و بخش خصوصی انگیزه پیدا کرده و سرمایه‌‌‌‌گذاری کنند و سرمایه‌‌‌گذاری را برای آنها سهل کنیم و اختیارات متمرکز را برداریم و به استان‌‌‌‌ها بدهیم، اینها همه روی هم رفته می‌‌‌تواند شرایط را متحول کند و در کنار آن حتما باید از دیپلماسی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه گرچه برخی از همسایگان مغرضانه عملی می‌کنند اما با همسایگانمان مشکلات مهمی نداریم، تصریح کرد: با بسیاری از همسایگان که حدود ۱۵ کشور می‌‌‌‌شوند رابطه داریم و گفت‌‌‌‌وگو می کنیم و کار اقتصادی انجام می‌‌دهیم ولی برخی از آنها مغرضانه سیستمی را برای مسئله‌‌سازی در ایران ایجاد کرده‌‌اند.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: استراتژی ما اکنون باید این باشد که ضمن اینکه از دیپلماسی استفاده می‌‌‌کنیم، از ظرفیت‌‌های درون کشور حداکثر بهره‌‌برداری را داشته باشیم و بهره‌‌وری را بالا ببریم چراکه بهره‌‌‌وری و نرخ سرمایه‌‌‌گذاری ما پایین است و صادرات را گسترش دهیم.

لاریجانی با اشاره به برگزاری نشست با استانداران، خاطرنشان کرد: این طراحی که رهبری معظم انجام دادند تا این جلسه برگزار شود به دلیل اختیاراتی است که داده‌‌‌‌اند تا بتوان برای حل مسائل چه در سطح ملی و چه استانی تصمیم‌‌‌گیری‌‌های فوری داشت، اما همان تصمیماتی که آنجا گرفته شد از نظر اینکه نرخ ارز از آن وضعیت خارج شده و تا حدودی ثبات ایجاد کرده و تشنجات را کاهش دهیم، موفق بوده و هنوز هم آن را دنبال می کنیم تا متعادل‌‌‌تر شود.

وی ادامه داد: در مورد طرح بازار ثانویه هم در این جلسه بحث شد تا برای صادرات و واردات میدان وسیع‌‌‌تری ایجاد شود یا برای نقدینگی تصمیماتی گرفته شد که یکی از آنها موضوع طرح‌‌‌های عمرانی و بانک‌‌‌ها بود و بانک‌‌‌های خصوصی که بعضا مشکلاتی را به وجود می‌‌‌آورد تا یک سازوکارهایی برای انتظام‌‌‌بخشی آنها ایجاد شود که به مرور انجام خواهد شد.

رئیس مجلس خطاب به استانداران ابراز داشت: شما که اکثر از استان‌‌‌های مرزی هستید، از این مزیت مرزی بودن باید استفاده کنید و این مهم است استانی که مرزی باشد می‌‌تواند از این ظرفیت استفاده کند.

لاریجانی با اشاره به موضوع اختیارات استان‌‌ها که استانداران بدان اشاره کردند، بیان کرد: اختیارات استان‌‌ها حتما حرف درستی است و این بحث در شورا هم مطرح شد و قرار شد آقای وزیر کشور در دولت این اختیارات را به استان‌‌‌ها تفویض کند.

وی افزود: واگذاری طرح‌‌های عمرانی نیز مهم است که باید جدی گرفته شود و در این صورت سال آینده بهتر می‌‌‌توان کار کرد ضمن اینکه سال آینده بودجه عمرانی زیادی وجود ندارد، بنابراین باید بسترهای بخش خصوصی را فعال کنیم.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: این از جمله مواردی است که اگر دست شما را باز کند و هر اختیاراتی که بخواهید در آنجا به شما داده شود، مشکل حل می‌‌‌شود. ضمن اینکه اختیار تغییر کاربری به بعضی‌‌ها بدهیم و اختیار اینکه از ۱۰ سال معافیت مالیاتی بهره‌‌مند شوند که باید در مجلس هم به تصویب برسد، ولی آنجا هم تصویب کردند.

لاریجانی خطاب به استانداران غربی کشور یادآور شد: تا در بودجه سال ۹۸ هرچه می‌‌‌توانند پروژ‌‌‌ های خود را به سمت بخش خصوصی برده و از ظرفیت های آنها استفاده شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.