انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 90533 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۱ - 15:41
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد

عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد

در جهان معاصر کارآمدی، پایداری، ثبات و... هر حکومتی منوط و مشروط به تلاش در راستای تحقق اهداف منافع ملی است...

قانون-كوروش الماسي/ پژوهشگر

در جهان معاصر حکومت های توسعه یافته، با ثبات، کارآمد و... نمود اراده، خواست، اهداف، نیازها، تمایلات و... شهروندان (ملت) است. سیاست ورزی به معنی تولید راهکارهایی به منظور حل و فصل انواع مشکلات شهروندان، اصلی ترین فعل یک حکومت است. بنابراین، بی شک می‌توان ادعا کرد که افراد و عناصر حکومتی که از طریق سیاست ورزی تلاش می کنند امور شهروندان را بررسي کنند، ملی گرا هستند. از این‌رو، سیاست ورزی و سیاست ورز منهای منافع ملی...نه تنها به ضرورت پایدار، باثبات و کارآمد نخواهد بود بلکه، در چارچوب زیست مدنی قابل فهم نیست.

تنها راه نجات

به باور نگارنده تنها یک مسیر برای برون رفت از انواع چالش ها در عرصه های گوناگون روابط خارجه، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... وجود دارد. «عرصه سیاسی باید بازتعریف یا به عبارتی از تعریف جدیدی پیروری کند». عرصه سیاسی باید جولانگاه ملی گراها باشد. در عرصه سیاسی کارآمد، نوین و بازتعریف شده، ملی گراها خودی و آن‌هایی‌که در راستای منافع جناحی و فردی یا بیگانگان می‌اندیشند و عمل می کنند، غیر خودی تلقی می شوند.

بنابراین، هر سیاست‌ورز دلسوز ایران زمین باید دارای هویت ملی گرایی باشد. به عبارتی ملی گرایی هویت هر سیاست ورز کارآمد، مهین پرست، صادق، با اخلاق، قانون‌فهم و... است که افعال و عرصه سیاسی را ابزاری برای سربلندی، اقتدار، رفاه، امنیت، توسعه، آرامش و... ایران و ایرانی تلقی می کند.

جناح ها در عرصه سیاسی باید تغییر آرایش دهند. عرصه سیاسی باید جولانگاه دو جناح اصلی یعنی ملی گرا در یک سو و سوداگراها و متوهمان سیاسی در سوی دیگر باشد. بر این اساس سیاست ورزانی که دلسوز و دغدغه ایران را دارند باید در یک حزب ملی سازماندهی و به حل و فصل چالش‌های غیر منطقی ناشی از ناکارآمدی مدیریت کلان که به باور نگارنده خاکی از فقدان عنصر یا ویژگی ملی گرایی است، تمام توان، اراده، باور و دانش خود را به کار بگیرند. سیاست‌ورزانی که به هر دلیل نخواهند در یک حزب ملی فراگیر و فراجناحی شرکت و فعالیت کنند، هیچ اندیشه، اراده، خواست و تمایلی به منظور تلاش در راستای تحقق منافع ملی ندارند. با توجه به جمیع شرایط عرصه سیاسی کنونی تنها مسیر تحقق منافع ملی ،سازماندهی میهن پرستان در یک حزب فراگیر ملی است.

نياز به حزبي فراجناحي

به باور نگارنده ابزاری کاربردی و واقع بینانه‌تر از یک حزب فراگیر و فرا جناحی ملی برای برون رفت از انواع چالش ها در عرصه های گوناگون روابط خارجه، سیاسی، اقتصادی و... نمی توان یافت یا تولید کرد. در عرصه سیاسی هر فعال یا صاحب منصبی که اظهار نظر، خواست، تمایل، هدف و... مغایر منافع ملی داشته باشد بی شک نه تنها چنین فرد یا جناحي هیچ درکی از چیستی و چرایی منافع ملی به عنوان «بنیاد حاکمیت کارآمد، پایدار و کم هزینه» ندارد، بلکه به باور نگارنده اهداف و خواسته‌های سوداگرانه و دشمن شاد کن و مغایر منافع ملی را پیگری می کند. بايد بدانيم كه حل و فصل انواع چالش های ملی مستلزم یک مدیریت یکپارچه که تبلور اراده، خواست، اهداف و نیازهای شهروندان باشد، است. برجسته ترین ویژگی مدیریت کارآمد و با ثبات«حاکمیت ملی» است. تنها هدف مشروع یک حکومت تحقق منافع ملی است. به عبارتی، هر اولویت یا هدفی به جز منافع ملی فاقد صداقت و حاکی از سوداگری سیاسی و توهمات ایده‌آلیستی اذهانی است که از شرایط زیست فلاکت بار مناطق جنوب شهر تهران و دیگر شهروندان در جای جای ایران زمین چيزي نمی دانند.

در جهان معاصر کارآمدی، پایداری، ثبات و... هر حکومتی منوط و مشروط به تلاش در راستای تحقق اهداف منافع ملی است. حکمرانی منهای منافع ملی در چارچوب مدنیت قابل فهم نیست. به عبارتی، اهداف کلان سیاسی که بر گرفته و در راستای تحقق منافع و امنیت ملی نباشد؛ توهم، ریا، سوداگری و در راستای اهداف بدخواهان شرقی و غربی ملت ایران است. در اين اواخر بزرگی به روال همیشه توصیه کرد، «اگر نظام بر اشتباهات موجود اصرار كند ، انتقادها تبدیل به اعتراض می شود». باید پرسش شود در کدام کشور و در کجای تاریخ تحولات سیاسی از طریق توصیه های خدا‌پسندانه رخ داده است؟ در عوض، شواهد بی شمار تاریخی حاکی از این است که مبنای تحولات سیاسی«عمل مقتدرانه» است. کاربردی ترین «عمل»دلسوزان میهن می‌تواند این باشد که انواع توصیه ها در غالب یک حزب فراگیر و فرا جناحی ملی تبدیل به «عمل مقتدرانه» شود.

صدمات مديريت سنتي

مدیریت سنتی به معنای تجمیع امکان تصمیم گیری در یک یا چند فرد، ریشه ای ترین آسیب سیاست ورزی ناکارآمد است که تنها ریشه در اذهان سنتی از جمله اصلاح طلبان دارد. ایجاد تحولات سیاسی از طریق توصیه روش و عملکردی سنتی است. در جهان معاصر به ویژه در توسعه یافته، تحولات با پیامدهای ماندگار مبتنی بر برنامه ریزی و کار تیمی به معنی تقسیم کار و وظایف است.

به باور نگارنده، صاحب توصیه فوق باید تمام همت، تجربه و دانش خود و نزدیکان را معطوف به سازماندهی نیروها و نخبگان دلسوز میهن در یک حزب فراگیر و فراجناحی ملی کند. کشور نیازمند شهروندان و نخبگان ملی گرا و عملگرا است. در عالم هستی برخی امور غيرممکن وجود دارد. یکی از این امور حل و فصل انواع چالش های ملی از طریق مدیریت کلانی است که هویت ملی نداشته باشد. در آخر دوباره براي تاكيد برگفته‌هاي خود اعلام مي‌كنم كه سیاست ورزی کارآمد، پایدار، مقتدر، کم هزینه، شکوفا و... تبلور مدیریت کلان با هویت ملی گرایی است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.