انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 90552 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۱ - 20:10
سرقت‌های سنگین
«قانون» موضوع سرقت‌های مسلحانه از بانك‌ها بررسي مي كند

سرقت‌های سنگین

سرقت‌های مسلحانه‌ای از بانک‌ها به صورت باندی و گروهی ارتکاب یافته و مواردکمتري است که فردی به تنهایی و بدون همکاری مبادرت به سرقت مسلحانه از بانک كند.

قانون-سرقت مسلحانه تركيبي خطرناك از دو واژه ترسناك است، سرقت خود به تنهايي موجب سلب امنيت افراد مي‌شود حال اگر مسلحانه باشد و همراه با تهديد جان انسان‌ها مطمئنا اثري جبران ناپذير در روان قربانيان خواهد داشت. به همين‌دليل است‌كه قانونگذار سخت‌گيري بسيار در مجازات مجرمان اينچنيني دارد.

درست‌است كه در زمینه هر جرمی به ویژه سرقت یا حتی سرقت مسلحانه قاضی صادرکننده رای به سلیقه خود نمی‌تواند سارق مسلح را به حد یا اعدام محکوم کند اما قانون صراحت دارد كه سرقت مسلحانه از بانک‌ها، صرافی‌ها و نظایر آن مجازات حبس ابد یا اعدام دارد.نكته مهم ديگر اين است كه در سرقت مسلحانه فرقی بین سلاح گرم یا سرد نیست و بر اساس قانون هردو سلاح مشمول یک مجازات خواهد بود. امري كه كمتر مورد توجه سارقان قرار گرفته است. افرادي كه تن به سرقت مي‌دهند شايد بدانند مجازات سختي در انتظارشان خواهدبوداما انتظار اعدام يا حبس ابد را ندارند زيرا علم به تشديد مجازات در صورت حمل سلاح چه سرد و چه گرم ندارندبه خصوص زماني كه دست به سرقت از بانك‌ها مي‌زنند.

سیدمهدی حجتی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «قانون» در توضيح جرم سرقت گفت: سرقت از جمله جرایمی است که دارای قبح ذاتی بوده و در طول تاریخ با ضمانت‌اجراهای مختلف کیفری و به قید مجازات ممنوع شده است. این جرم که در زمره جرایم علیه اموال دسته‌بندی می شود، زمانی تحقق پیدا می کند که فردی به قصد محرم کردن دايمی صاحب یک مال منقول، مبادرت به ربودن مال منقول وی کرده و نسبت به آن استیلا پیدا کند. اين استاد دانشگاه در ادامه با بيان اين جمله كه«این بزه ممکن است به طرق و روش‌های مختلفی واقع شود»تصريح كرد: می‌توان انواع سرقت را به سرقت ساده، سرقت از طریق قاپیدن، زورگیری، سرقت مسلحانه و انواع سرقت مشدد تقسیم بندی کرد و اتفاقا قانونگذار نیز بر همین مبنا و با تبیین انواع سرقت در قانون مجازات اسلامی و بسته به نوع سرقت ارتکابی، مجازات‌های متفاوتی را نیز برای مرتکبان در نظر گرفته است و حتی امروزه در کنار سرقت فیزیکی اموال، سرقت از طریق دستگاه‌های رایانه‌ای نیز به عنوان شکل جدیدی از سرقت باب شده که توسط قانونگذاران، این شیوه جدید نیز به قید مجازات ممنوع شده است.اين حقوقدان در ادامه خاطر نشان كرد: در قانون مجازات اسلامی در کنار سرقت مستوجب حد که باعث قطع دست سارق و دیگر مجازات‌های مقرر در صورت تکرار می‌شود؛ سرقت‌های تعزیری در مواد 651 به بعد کتاب پنجم این قانون مورد جرم انگاری قرار گرفته است.

20سال حبس براي سرقت با سلاح

وي با بيان اين مطلب كه «در همه موارد جرم انگاری بزه سرقت، همراه داشتن سلاح ظاهر یا مخفی توسط سارق و حتی یکی از سارقان(در صورتی که سرقت توسط چند نفر و به صورت مشارکتی انجام شود) باعث تحقق سرقت مشدد خواهد شد»، افزود: در اين حالت حسب مورد تشدید مجازات مرتکب تا 20 سال حبس خواهد شد. حجتي در ادامه افزود: به‌علاوه ممکن است سارق یا سارقانی که به صورت مسلحانه سرقت می‌کنند بر مبنای مقررات ماده 281 قانون مجازات اسلامی، مصداق محارب نیز باشند که در این صورت تا مجازات اعدام ممکن است محکومیت پیدا کنند.اين وكيل پايه يك دادگستري در ادامه توضيح داد: معمولا سرقت‌‌های مسلحانه عمدتا در مواردی حادث می شوند که مرتکب یا مرتکبان، قصد سرقت از اماکن حفاظت شده و دارای اموال با ارزش مانند بانک‌ها یا صرافی‌ها را داشته باشند و در این راستا، بانک‌ها بزرگ‌ترین بزه دیده سرقت‌های مسلحانه محسوب می‌شوند.وي در تشريح سرقت از بانك‌ها نيز خاطر نشان كرد: در عمل، سرقت‌های مسلحانه‌ای که از بانک‌ها صورت می‌گیرد به صورت باندی و گروهی ارتکاب یافته و کمتر مواردی است که فردی به تنهایی و بدون همکاری عده‌ای دیگر مبادرت به سرقت مسلحانه از بانک كند. اين استاد دانشگاه ادامه داد: سرقت مسلحانه از بانک و به‌طور کلی سرقت مسلحانه، سرقتی است که مرتکب یا مرتکبان آن در حین انجام سرقت دارای سلاح که انواع اسلحه گرم(تفنگ و نارنجک)، اسلحه شکاری (شامل تفنگ‌های ساچمه زنی و حتی تفنگ‌های مخصوص بیهوش کردن) و سلاح سرد از قبیل قمه، چاقو، شمشیر، کارد و پنجه بوکس را بر مبنای تبصره الحاقی به ماده 651 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی در بر می گیرد، باشند.

اگر سلاح استفاده نشود هم سرقت مسلحانه است

حجتي در پاسخ به اين سوال كه اگر سارق يا سارقان هنگام سرقت از سلاح خود استفاده نكنندآيا مشمول سسخت‌گيري قانون خواهند شد يا خير، توضيح داد: ضرورتی هم ندارد که در طول ارتکاب سرقت از این سلاح استفاده شده باشد و حتی لازم نیست که این سلاح در منظر عموم قرار گیرد بلکه حتی اگر سارقان یا یکی از ایشان در حین سرقت، حامل سلاح سرد یا گرم باشد، برای اطلاق سرقت مشدد و مسلحانه بر سرقت ارتکابی کفایت می کند. وي در ادامه افزود: با این حال اگر سارق یا سارقانی که قصد سرقت مسلحانه از بانک را دارند به‌واسطه دست بردن به سلاحی که همراه خود حمل می‌كنند باعث سلب امنیت مردم وافراد حاضر در بانک شوند، حتی در صورتی که استفاده‌ای از سلاح نیز نکرده و صرفا با دست بردن به آن و نشان دادن آن قدرت نمایی کرده باشند؛ تحت عنوان محارب قابل تعقیب و مجازات خواهند بود اما اگر سارقان مسلح، شب هنگام که کسی در بانک حضور ندارد و صرفا فردی به عنوان نگهبان در محل حضور دارد، وی را تهدید یا مورد آزار قرار دهند و با شکستن در گاو صندوق بانک مبادرت به سرقت از بانک كنند؛ در این صورت مجازات چنین رفتاری، حبس تعزیری از پنج تا 20 سال حبس و شلاق تا 74 ضربه و رد مال ناشی از سرقت خواهد بود.

در سایر موارد سرقت نیز که مرتکب یا مرتکبان، حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشند، حسب مورد مجازات‌های خفیف‌تری در قانون مجازات اسلامی نسبت به موارد فوق برای مرتکب یا مرتکبان تعیین شده است که اشاره به آن‌ها در این زمان نمی گنجد.

وي در رابطه با نحوه دستگيري مجرمان نيز گفت:معمولا کشف جرایمی از این قبیل و دستگیری مرتکبان آن به لحاظ ضرورت استفاده از نیروهای پلیس متخصص و بهره گیری از دستاوردهای پلیس علمی، با ادارات آگاهی نیروی انتظامی کشور سپرده می شود و در مواردی نیز دادسراهای ویژه و تخصصی برای مبارزه با سرقت‌هایی از این قبیل در برخی از شهرها مانند تهران که دادسرای ناحیه 34 به آن اختصاص یافته، تشکیل می‌شود که عهده‌دار تعقیب و تحقیق تخصصی جرایمی از این دست است. بنابراين اگر بر رفتار مرتکب عنوان محاربه صدق كند، محاکمه مرتکب یا مرتکبان، در صلاحیت دادگاه انقلاب و در غیر این‌صورت حسب مورد و بسته به میزان مجازات قانونی، در صلاحیت دادگاه کیفری یک یا دو خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.