انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 90884 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۷ - 20:20
افت فشار ارز
«قانون» از وضعيت بازار ارز گزارش می‌دهد

افت فشار ارز

دلالان همچنان در تكاپو هستند، اما اين بار در ميان دلالان، مردم عادي بيشتر به چشم مي‌خورند. نگراني در چشمان فروشندگان ارز و دلالان پيداست.

قانون- فاطمه گنج‌كريمي

دلالان همچنان در تكاپو هستند، اما اين بار در ميان دلالان، مردم عادي بيشتر به چشم مي‌خورند. نگراني در چشمان فروشندگان ارز و دلالان پيداست. صف‌آرايي آن‌ها مقابل صرافي‌ها و تلاش براي خريد و فروش دلار و يورو اين مساله را به خوبي نشان مي‌دهد. اگرچه بسياري از آن‌ها از آينده بازار ارز بي خبرند، اما نگاه و تلاش آن‌ها براي فروش ارز به خوبي نشان مي‌دهد كه ديگر فضاي هيجاني در بازار فروكش كرده و گويا ارز در آستانه كاهش قيمت قرار گرفته است. زماني كه از صرافي‌ها در خصوص وضعيت بازار ارز مي‌پرسم،‌ترجيح مي‌دهند صحبت نكنند. يكي از صرافان با صداي بلند مي‌گويد وضعيت بازار همين است كه مي‌بينيد،‌ فروش دلار نسبت به روزهاي گذشته افزايش بيشتري داشته است. تقاضاي مردم كاهش يافته و بسياري از آن‌ها براي فروش دلارهاي‌شان به بازار آمده‌اند. پيشتر زماني كه از مقابل صرافي‌ها عبور مي‌كرديم، دلالان اصرار كمتري براي فروش يا خريد دلار مي‌كردند، اما حالا بيش از گذشته اصرار مي‌كنند كه دلارهاي‌شان را بفروشند.

قيمت دلار و يورو در مسير كاهشي

از يكي از صرافان در خصوص آينده بازار پرسيدم او گفت حالا با اين وضعيت بانك مركزي هم خبر ندارد كه آينده اين بازار چه مي‌شود اما زماني كه همين سوال را از صرافان بخش دولتي پرسيدم، گفتند بانك مركزي اطلاع دارد كه آينده اين بازار چه مي‌شود. بانك مركزي با سياست‌گذاري‌هايي كه انجام مي‌دهد،‌ برخي مواقع بازار را دچار به هم ريختگي مي‌كند و برخي اوقات بازار را به شكل دستوري از اين حالت خارج مي‌كند. قيمت دلار روز پنج‌شنبه 900 تومان ريزش داشت و روز گذشته (شنبه) با 50 تومان كاهش روبه رو شده است. به همين خاطر وضعيت بازار را نمي‌توان پيش بيني كرد. تابلوي صرافي‌ها قيمت فروش ارز را 12 هزار تومان و خريد 11850 تومان نشان مي‌دهند. دلالان هم به همين قيمت دلار را مي‌فروشند و برخي از آن‌ها قيمت دلار را براي فروش 12 هزار و 200 تومان اعلام مي‌كنند. البته بانك ملت نرخ فروش دلار را 11850 تومان اعلام مي‌كند كه هر فرد تنها قادر به دريافت 500 دلار است. نرخ يورو نيز در تابلوها رقم 13500 تومان را نشان مي‌داد.

نزديكي نرخ صرافي‌ها با نرخ دلالان

در فضاي بازار موضوعي كه بيش از گذشته قابل توجه بود و به وضوح مي‌توان آن را ديد، اين بود كه نرخ صرافي‌ها و دلالان بسيار نزديك شده بود‌. شايد اين خبر خوبي باشد و بهتر شدن وضعيت بازار را نشان مي‌دهد. به گفته برخي از كارشناسان روند کاهشی نرخ ارز در روزهای آینده نيز ادامه خواهد داشت. برخي از نمايندگان مجلس نيز از ثبات قيمت ارز در آينده نزديك خبر مي‌دهند، ‌اما از آنجايي كه رويدادهاي سياسي به شدت روي جو رواني و نرخ‌هاي ارز در بازار تاثير گذار بوده است، بنابراين پيش‌بيني بازار ارز كار بسيار سختي است و به نوعي نمي‌توان اين بازار را پيش‌بيني كرد.

مردم به دنبال فروش دلارهاي‌شان

در ضلع جنوبي ميدان فردوسي مردم و دلالان در مقابل تابلوهاي صرافي‌ها جمع شده بودند. زماني كه از ميان صرافي‌ها و دلالان مي‌‎گذشتم؛ پيرمردي به دنبالم راه افتاد و پرسيد دخترم چقدر دلار مي‌خواهي؟ گفتم هزار دلار. اصرار داشت به هر قيمتي كه شده دلارهايش را بفروشد. گفت 12 هزار تومان، به او گفتم كه صرافي‌ها قيمت پايين‌تري مي‌دادند كه گفت: 11900 زماني كه خواستم از او جدا شوم، باز اصرار كرد هر چقدر كه بخواهي قيمت را پايين مي‌آورم. بعد از او هم مردي به همراه دخترش براي فروش دلار آمده بود. پرسيدند دلار خريديد؟ گفتم نه هنوز. مي‌خواستند به قيمت 12 هزار تومان دلارهاي‌شان را بفروشند و اميد داشتند كه قيمت دلار باز هم افزايش پيدا كند. اين وضعيت نشان مي‌داد كه مردم بيش‌ از گذشته به دنبال فروش دلارهاي‌شان هستند. گويا حدس مي‌زدند كه قيمت دلار روند كاهشي خود را ادامه خواهد داد.

فشار روانی بی‌اثر شد

سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به روند نزولی قیمت ارز در روزهای اخیر گفت: بعد از آغاز دور جدید تحریم‌ها نه تنها قیمت ارز افزایش نیافت بلکه روند کاهشی را طی کرد و بنابراین برخلاف آنچه برخی عنوان می‌کردند، تحریم‌های 13 آبان هیچ تاثیری بر افزایش قیمت ارز نگذاشت. افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته بیشتر جنبه روانی داشت و از مولفه‌های اقتصادی پیروی نمی‌کرد و قیمت‌ها کاملا حبابی و غیرواقعی بود. بخش زیادی از افزایش صعودی قیمت دلار در ماه‌های گذشته به دلیل فضاسازی سودجویان و سوداگران بود.کشور ما در 40 سال اخیر همواره با تحریم‌های آمریکا مواجه بوده و بنابراین ما با راهکارهای مقابله با تحریم‌ها آشنایی کامل داریم اما آنچه بازار را ملتهب می‌کرد، جوسازی‌های فرصت‌طلبان و سوداگران بود. بعد از آغاز دور جدید تحریم‌ها این جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها نتوانست بازار ارز را متاثر کند و در واقع در روزهای اخیر فشار روانی بر قیمت ارز اثر خود را از دست داده است. در صورت اعمال مدیریت صحیح و اصولی از سوی دولت و جلوگیری از رانت بازی و دلال بازی، روند کاهشی قیمت ارز باز هم ادامه خواهد یافت و ثبات به بازار بازمی‌گردد.

دلار باید در کانال هشت هزار تومان بایستد

برخي نيز معتقدند كه قيمت فعلي دلار منطقي نيست و بايد بيش از اين كاهش پيدا كند. علا میرمحمد صادقی، نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به کاهش نرخ دلار طی چند روز گذشته گفت: نرخ دلار هنوز هم واقعی نیست و باید تا حدود هشت هزار تومان ارزان شود. افزایش نرخ دلار تا حدوی که چند وقت قبل، پیش رفت یک کار تبلیغاتی بود که هیچ پایه و اساسی نداشت. در واقع افزایش نرخ دلار توهمی بیش نبود و به نوعی پیش اظهاری‌ها درمورد افزایش نرخ، منجر به التهاب فضای روانی جامعه و در نهایت جهش بی‌سابقه نرخ ارز شد. به گفته او نرخ فعلی دلار نیز منطقی نیست. با وجود کاهش نرخ دلار طی چند روز گذشته ما همچنان معتقدیم که نرخ دلار باید کم‌تر از این حد باشد، یعنی حدودا در کانال هشت هزار تومان قرار گیرد. متقاضیان دلار یعنی واردکنندگان کالا و انتقال دهندگان سرمایه با افزایش نرخ به شدت متضرر می‌شوند زیرا واردات با نرخ بالا اصلا مقرون به صرفه نیست و کالای گران به فروش نمی‌رسد و درنهایت رکود به همراه خواهد داشت. ادامه این روند بستگی به اقدامات دولت دارد به طوری که دولت باید افشاگری‌هایی در جهت ایجاد شفافیت انجام دهد و همچنین ارزش واقعی ریال را اعلام کند، زیرا ایران کشور ثروتمندی است و پول آن بیش از الان ارزش دارد.

نرخ واقعی ارز پایین‌تر است

از سوي ديگر نایب رییس اتاق ایران و چین نيز گفته است: با وجود کاهش مجدد قیمت ارز طی چند روز گذشته اما با هر نوع حسابی هنوز نرخ دلار واقعی نیست. مجیدرضا حریری با اشاره به عوامل افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته توضیح داد: در چند ماه اخیر نرخ ارز به دلایل غیر اقتصادی افزایش یافت که از جمله این دلایل غیر اقتصادی می‌توان به تحریم، سوء مدیریت اثرات تحریم، انتظارات تورمی جامعه و هراس از کاهش ارزش پول ملی و افزایش تقاضا اشاره کرد. دولت بر بیش از 90درصد منابع ارزی کشور تسلط کامل دارد. دولت عرضه کننده اصلی ارز در کشور و در نتیجه تنها قیمت‌گذار نرخ است؛ به این خاطر که رییس‌جمهور سه بار به صورت علنی اعلام کرد که قادر به کاهش نرخ ارز با افزایش عرضه به بازار هستند، اما به دلیل صلاح مملکت از این کار خودداری می‌کنند؛ بنابراین با وجود چنین اختیاری نمی‌توان عامل کاهش یا افزایش نرخ را عامل دیگری دانست. دولت با تزریق به موقع و به اندازه ارز در بازار و از طرفی کاهش تقاضا، باعث کاهش نرخ در بازار شده است. ما نیمه اول این تحریم‌ را بازی کرده‌ایم و توانستیم با یک دفاع اتوبوسی جلوی دروازه تحریم، اثرات روانی و سیاسی آن را به حداقل برسانیم. حالا وارد نیمه دوم که به اصطلاح نیمه مربیان است، شده‌ایم؛ در این مرحله باید مدیران کشور آن چه که از قبل می‌دانند را با تاکتیک‌های جدید عملیاتی کنند، به این صورت که اکنون باید برای 6 ماه آینده نقشه تازه‌ای داشته باشیم چرا که اگر با همان روش نیمه اول عمل کنیم، رقیب دست ما را خوانده و ما به طور حتم موفق نخواهیم شد.

کاهش قیمت طلا و سکه

اما در كنار افت قيمت ارز قيمت طلا وسكه نيز با كاهش قيمت همراه بوده است. ديروز ابراهیم محمدولی، رییس اتحادیه طلا گفت که سکه امامی وارد کانال ۳.۸ ميليون شده و اکنون با قیمت سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود. نیم سکه بهار آزادی با قیمت یک میلیون و ۹۷۰هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و ۷۰هزار تومان داد و ستد می‌شود. روز گذشته سکه امامی وارد کانال ۳.۸ ميليون شده و اکنون با قیمت سه میلیون و ۸۲۰هزار تومان در بازار معامله می‌شود. بهای سکه طرح قدیم نیز به سه میلیون و ۶۵۰هزار تومان رسید. در بازار امروز نیم سکه بهار آزادی با قیمت یک میلیون و ۹۷۰هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و ۷۰هزار تومان داد و ستد می‌شود. از طرفي هر گرم طلای ۱۸عیار نیز در اولین روز هفته حدود ۳۴۲هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.