انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 90885 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۷ - 20:30
كام تلخ نيشكرکاران
درماندگی و سه ماه حقوق عقب مانده، هفت تپه‌ای‌ها را برای چندمین بار وادار به اعتراض کرد

كام تلخ نيشكرکاران

چهارتا کارگر رفتن خودشون رو آتیش زدن برای یک و دویست! لعنت به این زندگی!» سفره‌هایی که ماه‌هاست یک وعده غذای کامل را به خود ندیده و به نان خالی کفایت کرده...

قانون-« چهارتا کارگر رفتن خودشون رو آتیش زدن برای یک و دویست! لعنت به این زندگی!» سفره‌هایی که ماه‌هاست یک وعده غذای کامل را به خود ندیده و به نان خالی کفایت کرده. مستاجرهایی که هر روز برای اجاره عقب افتاده اجاره باید با صاحبخانه سرو کله بزنند و در آخر یک روز تمام اسباب و اثاثیه‌شان را بیرون می‌ریزند و می‌مانند که در خیابان چه باید کنند؟ مغازه‌دارهایی که آن‌قدر اجناس نسیه به مشتری‌های‌شان فروخته‌اند که خالی‌اند. اینجا یک شهر قرضی است. هفت تپه شوش ماه‌هاست که ملتهب است. گرسنه و ملتهب در انتظار حقوق ماهانه‌ای که یک میلیون و دویست هزارتومان است. کارخانه نیشکری که تا سال‌ها با دست‌های همین کارگران می‌چرخید حالا به مدد بی‌کفایتی مسئولانش بی رونق شده است و حتی نمی‌تواند حقوق ماهانه کارگرانش را بدهد. کارگران برای نگرفتن حقوق‌های‌شان معترض‌اند. اعتراضی که ماه‌هاست مانند آتش زیر خاکستر روشن و دوباره خاموش می‌شود.

اسفند سال گذشته علی نقدی کارگر 27 ساله این کارخانه وقتی برای پیگیری مطالبات بیمه‌اش به بخش اداری مجتمع مراجعه کرد و دست‌خالی برگشته بود، به کمپ کارگران رفت و به همکارانش گفت: دیگر از این وضعیت خسته شده و می‌خواهد خودکشی کند تا شاید مسئولان فکری به حال شرکت کنند و مطالبات چندین ساله همکارانش را بدهند. نقدی بعد از گفتن این حرف‌ها خودش را در کانال آب کشاورزی انداخت و جنازه‌اش را از آب بیرون آوردند. علی نقدی خودکشی کرد و چهار نفر از کارگران خودسوزی کردند اما همچنان مطالبات این کارگران را نمی‌دهند. دیروز اسماعیل بخشی، نماینده کارگری هفت‌تپه در حالی که کارگران در مقابل فرمانداری هفت تپه جمع شده بودند به مسئولان گفت: « آقایان ما کارکنان شرکت هفت‌تپه حرفی به جز پرداخت حقوق و مطالبات نداریم. چرا یگان ویژه آورده‌اند که با ما برخورد کنند؟ ما فقط برای مطالبات خودمان اعتراض داریم. ما فقط آمدیم اعتراض‌مان را خیلی هم مسالمت‌آمیز نشان دهیم چند روز است که داریم می‌آییم اینجا. قبلا هم که پیاده‌روی کردیم مردم از ما راضی بودند؛ نه به چیزی آسیب زدیم و نه خسارتی وارد کردیم. حرفی هم به جز حقوق و مطالبات‌مان نداشتیم». روز 26 آبان کارگران شرکت هفت‌تپه همراه با خانواده‌های‌شان مقابل فرمانداری و در خیابان‌های هفت تپه در اعتراض به سفره‌های خالی و حقوقی که سه ماه پرداخت نشده است، جمع شدند. این بار صدای زن ها و بچه ها در کنار همسران و پدران‌شان شنیده می شود، حتی بچه‌های کوچک پنج و 6 ساله هم آمده اند و پلاکاردهایی در دست گرفته اند تا در اعتراض به خالی ماندن سفره‌های‌شان اعتراض کنند.

اعتراض به تمام ساعت‌هایی که پدران‌شان در کارخانه کار کردند و حقوقی که پرداخت نشد. روی یکی از پرچم هایی که در دستان زنان هفت تپه ای خطاب به فرماندار شوش نوشته شده است:« فرماندار شوش؛ لطفا به نانوایی های شهرستان دستور دهید به کارگران هفت تپه نان قرضی بدهند. کارگر هفت تپه گرسنه است». کارگران بی حقوق و خانواده‌های‌شان در بخش دیگری از اعتراض های‌شان شعار می‌دهند: « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز نیشکر هفت تپه صاحب عزاست امروز.»، «کارگر می میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی‌خوایم.» اسماعیل بخشی در ویديویی که دیروز منتشر شده می گوید:« سه سال پیش همین آقای جهانگیری نیشکر هفت تپه را مفت دادند به این حضرات ما مخالفت کردیم». اما کارگران هفت تپه خواسته های‌شان را در کانال‌شان منتشر کرده اند. آن‌ها نوشته اند:« ما کارگران و پرسنل ولایت مدار شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ضمن پایبندی به قانون اساسی در لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران خواسته ها و مطالبات صنفی خود را برای چندمین بار به دور از هر گونه جناح گیری سیاسی و تبری از تخریب و توهین به مقدسات و ارکان نظام و در راستای اعتلا و تحقق اندیشه‌های امام راحل و رهبری در خصوص احقاق حقوق کارگران به عنوان بزرگ‌ترین قشر مستضعف جامعه به منظور جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده عناصر ضد انقلاب و معاندان داخلی و خارجی نظام به شرح زير اعلام می داریم.

مسئول بی لیاقت نمی‌‌خوایم، نمی‌خوایم

کارگران معترض و خانواده های شان بعد از اینکه شعارهایی سردادند بیانیه ای را که خواسته های شان را در آن نوشته بودند را نیز منتشر کردند. ایرنا گزارش داده است که بخش دیگری از کارگران و خانواده های شان شعار می دادند:« صدا وسیمای میلی نمی خوایم نمی خوایم، یه اختلاس کم بشه مشکلما حل می شه، این همه لشکر اومده جونش دیگه سراومده، نماینده مجلس استعفا استعفا، سرمایه دار شیاد نمی کنیم اعتماد، وعده دروغ نمی خواهیم ما حقمون رو می‌خواهیم، بیگی تو عیش و نوشه، خون کارگر به جوشه، هیات من الذله و مسئولان بی لیاقت نمی‌خواهیم. خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود شدند.» حالا حقوق کارگران هفت تپه سه ماه است که داده نشده. در حالی که پرداخت سه ماه حقوق معوقه و بازگشت شرکت به بخش دولتی خواسته این معترضان عنوان شده است.خانواده کارگران شرکت کشت و صنعت هفت تپه نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون من بچه هفت تپه هستم، گرسنه ایم گرسنه، در این تجمع حضور دارند.تجمع کنندگان که تعداد آن‌ها بیشتر از روزهای قبل است با سردادن شعارهایی از فرمانداری به سمت میدان هفت تیر حرکت کردند.

نیروهای اورژانس، آتش نشانی و یگان ویژه نیز در جلوی فرمانداری شوش مستقر شده اند. سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در جریان این تجمع با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ما کارگران و پرسنل ولایتمدار شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ضمن پایبندی به قانون اساسی در لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران خواسته ها و مطالبات صنفی خود را برای چندمین بار به دور از هرگونه جناح گیری سیاسی و تخریب و توهین به مقدسات و ارکان نظام اعلام کردیم.در این بیانیه آمده است: «مطالبات ما در راستای اعتلا و تحقق اندیشه های امام راحل و رهبری درخصوص احقاق حقوق کارگران به عنوان بزرگ‌ترین قشر مستضعف جامعه، به‌منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاد عناصر ضد انقلاب و معاندان داخلی و خارجی نظام، به‌شرح زير اعلام می شوند.این سندیکا نخستین و اصلی ترین مطالبه کارگران را شفاف سازی در مورد پرونده ارزی سهام داران و خلع ید بخش خصوصی از مالکیت شرکت و تعیین تکلیف مالکیت و مدیریت شرکت در اسرع وقت اعلام و عنوان کرد: پرداخت حقوق معوقه و تعیین وضعیت قراردادهای کارگران به منظور تضمین امنیت شغلی پرسنل و پرداخت سایر مطالبات کارگری در قالب قانون کار و عرف حاکم در شرکت از دیگر مطالبات کارگران هستند.در این بیانیه ممنوع الورود کردن تمام مدیران و پرسنل غیربومی منتسب به بخش خصوصی تا تعیین تکلیف وضعیت کارفرما، در راستای صیانت از اموال و سرمایه های شرکت و جلوگیری از هرگونه تشنج و هرج و مرج احتمالی از دیگر خواسته های کارگران اعلام شده است.این بیانیه می افزاید: ما کارگران هفت تپه ضمن قدردانی و تشکر از زحمات و پیگیری های مجمع نمایندگان طی اعتصابات اخیر، با توجه به وضوح و شفافیت خواسته ها و مطالبات کارگری اعلام می کنیم که نمایندگان دیگر در هیچ جلسه و نشستی در شهرستان، استان و غیره تحت هر عنوانی، بدون نظرسنجی و اخذ رای پرسنل شرکت نخواهند کرد و کارگران هفت تپه ضمن ادامه اعتصابات مسالمت آمیز خود، منتظر عکس العمل و اقدامات عملی مسئولان در قبال مطالبات فوق خواهند بود». در بخش دیگری نیز آمده است:«به اطلاع همه همکاران و کارگران عزیز می رساند به منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده ضد انقلاب و معاندان نظام و اثبات حقانیت و مسالمت‌آمیز بودن تجمعات کارگری، اعتصاب روز شنبه به صورت کاملا مسالمت آمیز و بدون سردادن هرگونه شعار دنبال خواهد شد. امید است که کارگران گرامی همچون چند روز اخیر نهایت همکاری و مساعدت را در این خصوص داشته باشند». همچنین قائم مقام معاونت اقتصادی استانداری خوزستان نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه موضوع هفت تپه در سطح معاونان ريیس جمهوری در دست بررسی است، گفت: «دولت در تلاش است تا دو ماه از حقوق عقب افتاده کارگران این شرکت طی هفته جاری پرداخت شود».کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل 44 قانون اساسی اواخر سال 94 از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

می خواهیم دولتی بمانیم

کارگران هفت تپه روز 25 آبان یعني روز جمعه نیز در مقابل فرمانداری هفت تپه شعار می دادند. این اعتراضات از 13 روز پیش شروع شده و ادامه داشته است. به گزارش ایلنا، در ادامه اعتراضات صنفی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، شماری از کارگران این واحد صنعتی صبح جمعه ۲۵ آبان بعد از اجتماع چندین باره مقابل ساختمان فرمانداری شوش، خیابان منتهی به میدان هفت تير تا مصلی شهر شوش را راهپیمایی کردند.یکی از کارگران گفت: مجتمع کشت و صنعت هفت تپه حدود چهار هزار کارگر رسمی، پیمانی و قراردادی شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آن‌ها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند، صبح دیروز در اعتراض به معوقات مزدی و مشخص نشدن وضعیت مجتمع از سوی کارفرما خیابان منتهی به میدان هفت تیر تا مصلی شهر شوش را راهپیمایی کردند.به گفته او، برپایی اجتماع صنفی صبح دیروز در حالی بود که در جریان این کنش صنفی، کارگران به صورت نمادین تابوتی را که روی آن عنوان «مرحوم نان ده شرکت هفت تپه» نوشته شده بود را حمل و تشییع می‌کردند.کارگر دیگری درباره مطالبات صنفی کارگران هفت تپه گفت: بخش اصلی اعتراض کارگران نیز ناشی از مشکلاتی‌ است که اخیرا در ارتباط با محکومیت تعدادی از اعضای هیات مدیره و سهامداران مجتمع به وجود آمده است.طبق ادعای کارگران؛ با افزایش مشکلات این کارخانه، در حال حاضر وضعیت مدیریتی این مجتمع با بیش از ۴۵۰۰ کارگر نامشخص بوده و کارگران با حضور در مصلی شوش، خواستار بازگرداندن مدیریت خصوصی این مجتمع بزرگ به بخش دولتی هستند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.