انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 91008 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۳۰ - 12:06
انحراف انتخاباتي
سخن گفتن از انتخابات ۱۴۰۰ در اين بازه‌زماني اقدامي بيهوده و فاقد بازده است

انحراف انتخاباتي

اينكه امروز برخي از جريان‌هاي سياسي افرادي را براي انتخابات سال 1400 معرفي مي‌كنند، اقدامي است كه از لحاظ سياسي قابل درك نيست

قانون-گروه سیاسی

انتخابات دوره سيزدهم رياست جمهوري ايران سال 1400 برگزار خواهد شد و مدت زيادي مانده تا دوره بعدي رياست جمهوري شروع شود ولي برخي از جريانات تبليغات‌شان را شروع كرده و حتي افرادي را به عنوان گزينه معرفي كرده‌اند! اين موضوع مختص به يك دسته يا جريان نيست بلكه همه از امروز براي آن روزگار نقشه‌‌ها چيده‌اند. آن‌هايي كه براي رسيدن به قدرت علاقه فراواني دارند و در اين راه هزينه‌هاي گسترده‌اي نيز كرده‌اند.

مردود اميدوار

براي مثال يكي از گزينه‌هاي مطرح شده براي انتخابات سال 1400 كه طرفدارانش مي‌كوشند او را به ميدان بياورند، محمود احمدی نژاد است. او كه درانتخابات ۱۳۹۶ رد صلاحیت شد، بر این باور است که در سال ۱۴۰۰ شرایط برای او و همفکرانش فراهم خواهد شد و شورای نگهبان چاره ای جز تایید او نخواهد داشت و از این رو آن‌ها می‌توانند در عرصه انتخابات حضور یابند.

اینكه تحلیل ياران احمدی نژاد عینیت خواهد یافت یا او بختی برای عبور از فیلتر شورای نگهبان نخواهد داشت، موضوعي است كه باید منتظر ماند و نتيجه آن را مشاهده كرد.

البته آنچه برای احمدی نژادي‌ها اين امید را ایجاد مي‌كند نابسامانی‌های اجتماعی و سیاسی كشوراست و دیگری شرایط مستعد برای حرکت‌ها و جنبش های پوپولیستی به همراه مدارای غیر قابل وصفی كه توسط او درسال های اخیر صورت گرفته است.

توهم محبوبيت

از طرف ديگر الياس حضرتي، نماينده مردم تهران مدعي شده آقايان جهانگیری و عارف درسال ۱۴۰۰ کاندیدا خواهند شد! افرادي كه اگر همين امروز نيز يك نظرسنجي ساده براي جايگاه‌هايي كه هستند انجام شود، مي‌تواند بسياري از مسائل را روشن كند. اسحاق‌جهانگيري شايد در انتخابات سال 96 به دليل فرصت‌هايي كه به وجود آمده بود و رويدادهايي كه ايجاد شد مي‌توانست راي به خود اختصاص دهد ولي با توجه به مشكلات اقتصادي كه در جامعه به وجود آمد و ناكارآمدي كه ايجاد شد بي‌شك در ميان بدنه اجتماعي و افكار عمومي هيچ جايگاهي ديگر ندارد. فرد ديگر يعني محمدرضاعارف كه الياس حضرتي نام آن را به زبان آورده است نيز از همان ابتدا جايگاه يك كانديداي رياست‌جمهوري را نداشت و حمايت‌هاي بي‌مبناي برخي جريان‌هاي سياسي از وي در انتخابات سال 92 سبب شد تا وي به اين خيال دست پيدا كند كه گويي مي‌تواند راي بدنه اجتماعي را به خود اختصاص دهد. به نظرمي‌رسد نام اين دو نفر به عنوان اسامي بي‌كاربرد از زبان حضرتي بيان شده است تا وي خط و مشي سياسي خود را براي انتخابات سال 98 به نمايش بگذارد.

اميد به رياست قوه‌اي ديگر

از ديگر چهره‌هايي كه برخي از حضور وي در انتخابات سال 1400 سخن مي‌گويند، علي لاريجاني است، او يك باردرسال 84 كانديداي انتخابات رياست جمهوري شده بود و راي نياورد و اين بار ممكن است درسال 1400 با شانس و تحولات سیاسی كه شايد به نفع یا زیان لاریجانی باشد، اين مسير را طي كند. البته راهي كه علی لاریجانی در سال های اخیر طی کرده شباهت زيادي به رفتارهای سیاسی حسن روحانی دارد كه نشان مي‌دهد هدف او پاستوراست.

ركورددار شكست

در همين حال جرياني به نام نواصولگرايي نيز دركشور در حال شكل گيري وفعاليت خود را شروع كرده است كه از قاليباف حمايت مي‌كند و برخي او را نيز مي‌خواهند به عنوان گزينه‌ رياست‌جمهوري سال 1400 معرفي كنند. فردي كه بارها شكست خورده است و اين‌بار نيز اگر به ميدان بيايد، ركورد شكست‌خوردگان سياسي در انتخابات ايران را جابه‌جا خواهد كرد.

بازي سياسي ممنوع

اينكه امروز برخي از جريان‌هاي سياسي افرادي را براي انتخابات سال 1400 معرفي مي‌كنند، اقدامي است كه از لحاظ سياسي قابل درك نيست؛ چرا كه از امروز نمي‌توان براي سه سال آينده نقشه داشت و كشور را به حالت انتخاباتي اداره كرد. عده‌اي مي‌كوشند تا با بيان‌هاي مختلف جامعه را از حالت مطالبه‌گر به حالت آرماني تبديل كنند و اذهان را به سمتي ببرند كه به جاي زندگي در حال به آينده بينديشند. سياست‌مداراني كه بي‌شك مي‌دانند در جامعه جايگاهي ندارند و از طرق مختلف تلاش مي‌كنند به اهداف سياسي خود دست پيدا كنند؛ اهدافي كه گاهي برخلاف منافع ملي و مردم نيز هست. اين جريان‌ها و افراد بايد بدانند كه مردم ايران اين روزها آگاهي فراواني پيدا كرده اند و درباره مسائل گوناگون آنگونه كه بايد تحليل مي‌كنند و تصميم مي‌گيرند و نيت‌هاي افراد و جريان‌ها را به خوبي مي‌شناسند و در زمان مناسب تصميم لازم را خواهند گرفت؛ بنابراين عده‌اي تلاش بيهوده نكنند و به جاي انتخاباتي كردن فضاي جامعه براي رسيدن به اهداف سياسي، به دنبال رفع مشكلات مردم باشند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.