انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 91262 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۹ - 15:07
به گل نشستن يك پروژه
نمايندگان استيضاح كننده علي‌لاريجاني، يك به يك شانه خالي مي‌كنند!

به گل نشستن يك پروژه

اين طيف اندك و انگشت شمار كه اين روزها سعي دارند در برابر لاريجاني خودنمايي كنند در آينده‌اي نزديك به سزاي عمل خود خواهند رسيد...

قانون- بازي استيضاح علي‌لاريجاني به نفع اين شخصيت‌سياسي به پايان رسيد؛ به‌ گونه‌اي كه حتي برخي از جريان‌هايي كه با رييس مجلس نيز هم جهت نيستند در برابر اين اقدام ايستادگي كرده و بانيان آن را زير سوال بردند. نكته ديگري كه در اين بين بايد به آن اشاره كرد، بي‌نتيجه ماندن و شكست سنگين محافظه‌كاران قبل از شروع بازي است. بازي كه اگرچه اين طيف شروع كردند ولي لاريجاني پايان دهنده آن خواهد بود.

به گل نشستن يك پروژه

در راستاي بي‌فايده بودن اين اقدام، علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو اصلاح‌طلب هيات رييسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس ماده ۲۴ آیین‌نامه اگر ۲۵ نفر از نمایندگان نسبت به عملکرد ريیس یا اعضای هیات ريیسه معترض باشند، می‌توانند موارد را بنویسند و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه بدهند. وی افزود: کمیسیون وظیفه دارد ظرف سه روز هیات رسیدگی را شکل دهد، این هیات متشکل از روسای کمیسیون‌های تخصصی و اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه است که ۱۰ روز فرصت دارند نسبت به این اعتراض با دست‌كم ۱۵ نفر و حضور حداقل سه نفر از متقاضیان تشکیل جلسه دهند. اگر هیات عدم صلاحیت فرد را تصویب کرد که فرد نمی‌تواند عضو هیات ريیسه یا ريیس باشد، این موضوع در جلسه غیرعلنی بحث و موارد گفته می‌شود و متقاضیان صحبت می‌کنند، کمیسیون هم گزارش می‌دهد و در اولین جلسه علنی هم بدون بحث، در مورد صلاحیت فرد رای‌گیری می‌شود. وی ادامه داد: اگر نظر مجلس بر عدم صلاحیت ريیس یا عضو هیات ريیسه باشد، فرد از جایگاه خود در هیات ريیسه مستعفی خواهد بود و او حق کاندیدا شدن برای آن مسئولیت را ندارد اما نمایندگی او سلب نمی‌شود. عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه همچنین یادآور شد: در مورد آقای لاریجانی تعداد بیش از ۲۵ نفر از نمایندگان شکایت از ایشان را امضا کردند که تحویل کمیسیون آیین‌نامه شد، البته بعد از مدتی عده‌ای امضای خود را پس گرفتند و ازحد نصاب افتاد اما دوباره عده‌ای امضا کردند و به حدنصاب رسید. باز هم تعدادی امضای خود را پس گرفتند و طبق آخرین اطلاعات در حال حاضر ۲۱ نفر بر امضای خود باقی مانده‌اند؛ بنابراین اعتراض به عملکرد آقای لاریجانی در حال حاضر منتفی است مگر این‌که دوباره امضا جمع‌آوری شود.

ماجراي يك استحاله

سال‌ها علي‌لاريجاني در جناح اصولگرا به ايفاي نقش مي‌پرداخت ولي از زماني كه تندروها براي رسيدن به اهداف خود در لايه‌هاي جريان محافظه‌كار جا خوش و شروع به توسعه تفكر خود كردند، عده‌اي كوشيدند تا از اينكه با آن‌ها در يك دسته و جريان تقسيم بندي شوند، دوري كنند و به راه ديگري بروند كه در اين مسير ناطق‌نوري و علي‌لاريجاني دو چهره اصلي اين بازي بودند. علي‌اكبرناطق‌نوري كه خود را از ترس آسيب‌هاي پايان دوره سياستمداري به حاشيه راند و گوشه نشيني و نقش‌‌هاي معنوي را به حضور در ميدان ترجيح داد ولي اين علي‌لاريجاني بود كه يك تنه در برابر فشارهاي جريان تندوري راستگرا ايستاد و هزينه‌هاي لازم را پرداخت كرد.

روزگار سخت يك لاريجاني

اين وضعيت مختص به روزگار حسن روحاني نيست و علي‌لاريجاني در دوران احمدي‌نژاد نيز حال و روز خوبي نداشت و پياده نظام تندروهاي راستگرا بارها عليه او هجمه كرده بودند و وي را زير ضرب بردند. اين روزها نيز علي‌لاريجاني به دليل حمايت‌هايي كه از دولت حسن روحاني داشت و ايستادگي در برابر مخالفان برجام و FATF مغضوب جرياني تماميت‌خواه شده است و آن‌ها كه نمي‌توانند از پس قدرت وي و لابي‌هاي گسترده‌اي كه دارد بر بيايند، به سراغ اهرمي به نام استيضاح رفته‌اند تا شايد بتوانند به اهداف خود برسند ولي همان‌گونه كه شاهد هستيم توانايي لازم را براي اجماع حداقلي نيز ندارند، چه برسد كه در برابر فردي مانند لاريجاني بايستند.

تاوان يك بازي

علي‌لاريجاني همواره نشان داده است كه براي آن دسته از جريان‌ها و افرادي كه به حمايت از او پرداختند نقش پشتيبان را داشته و هميشه از آن‌ها دفاع كرده است ولي در طرف مقابل و زماني كه از جريان يا كسي كينه به دل گرفته است از هر تواني كه در يد داشته براي زمين زدن آن‌ها به كارگيري كرده‌است.اين طيف اندك و انگشت شمار كه اين روزها سعي دارند در برابر لاريجاني خودنمايي كنند در آينده‌اي نزديك به سزاي عمل خود خواهند رسيد و دير نيست كه در اين يك سال مانده به پايان مجلس دهم، فرياد «آقاي رييس، آقاي لاريجاني» آن‌ها و قطع شدن تريبون‌هاي‌شان به حاشيه‌اي جديد در پارلمان ايران تبديل شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.