انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 91435 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۲ - 12:10

انتقاد از آمارهای متناقض درباره اشتغال معلولان

رئیس انجمن ندای معلولان کشور ضمن انتقاد از اعلام آمارهای متناقض درباره اشتغال معلولان، نرخ بیکاری در این جمعیت را حدود ۶۴ درصد عنوان کرد.

قانون-رئیس انجمن ندای معلولان کشور ضمن انتقاد از اعلام آمارهای متناقض درباره اشتغال معلولان، نرخ بیکاری در این جمعیت را حدود ۶۴ درصد عنوان کرد.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا،محمود کاری به مناسبت روز معلولان درباره مشکلات و چالش‌هایی که این جمعیت همواره با آنها مواجه‌ هستند، گفت: انتظاری که در خصوص افراد دارای معلولیت وجود دارد، این است که مسئولان و سازمان‌های خدمت‌رسان مثل شهرداری‌ها حقوق آنها را رعایت کنند و متناسب با خدمات و امکاناتی که برای عموم مردم فراهم می‌کنند، برای معلولان نیز فراهم کنند تا آنها هم بتوانند از امکانات عمومی کشور استفاده کنند.

رئیس انجمن ندای معلولان کشور با بیان اینکه سرانه خدمت‌رسانی برای عموم مردم است و باید برای افراد دارای معلولیت هم لحاظ شود، گفت: موضوع مهم بحث دسترسی‌های افراد معلول به خدمات است و این امر میسر نمی‌شود، مگر اینکه دستگاه‌های اجرایی کشور قانون را رعایت کنند. قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در ماده ۲ فصل ۲ تمام سازمان‌ها را موظف کرده است تا از مناسب‌سازی‌ها حمایت کنند.

کاری در خصوص روند نامطلوبی که در این مدت برای معلولین پیش گرفته شده است گفت: متاسفانه روند مثبت و قابل قبولی در بحث مناسب‌سازی معابر طی ۲۰ سال اخیر در کشور نداشته‌ایم، از طرفی هم ما کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را در سال ۸۸ پذیرفتیم و آن کنوانسیون هم تاکید فراوان بر رعایت حقوق معلولان از همه جهات دارد، اما آن بخش‌هایی که خیلی مهم است، بحث مناسب‌سازی، آموزش و اشتغال است. گرچه هر یک از اینها جای خودش را دارد، اما اصل قضیه این است که اگر محیط اجتماعی، محیط شهری، معابر و ساختمان‌های عمومی مثل دانشگاه‎ها و مدارس پذیرای افراد دارای معلولیت نباشند، طبیعتا افراد معلول نمی‎توانند برای آموزش اقدام کنند.

او با اشاره به اینکه سالانه ۶۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشور اضافه می‌شود، گفت: طبق آماری که پلیس و سازمان‌های مسئول می‌دهند، سالیانه حدود ۶۰ هزار نفر در کشور بر اثر تصادفات وسیلیه نقلیه دچار معلولیت می‌شوند. همچنین حدود ۱۶ الی ۱۷ هزار نفر سالانه بر اثر تصادفات کشته می‌شوند و بدون تردید سه برابر این آمار در تصادفات دچار معلولیت‌های دائمی می‌شوند و نیاز به خدمات دارند و باید تحت پوشش قرار بگیرند.

رئیس انجمن ندای معلولان کشور اضافه کرد: البته سازمان بهزیستی کشور خدماتی را به معلولان ارئه می‌دهد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، اما آنقدر که از تبلیغات روی معلولان استفاده می‌شود به آنها خدمات‌رسانی نمی‌شود.

وی با اشاره به آمارهای متناقضی که در خصوص اشتغال معلولان وجود دارد، گفت: همیشه یک سری آمارهای ضد و نقیض ارائه می‌شود، مثل آمار ایجاد شغل برای ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر که هر سال آن را عنوان می‌کنند. طبق این آمارها ما تصورمان این است که اگر قرار است، سالانه به حداقل ۲۰ هزار معلول شغل داده شود، پس در  چهل سال اخیر ۸۰۰ هزار نفر از معلولان را شاغل کرده‌ایم و دیگر نباید معلول بیکار داشته باشیم. متاسفانه الان نرخ بیکاری در بین معلولان حدود ۵۵ تا ۶۴ درصد است، اما دائما آمار می‌دهند که بین ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل ایجاد شده است، اما مشخص نیست که معنی ایجاد شغل دقیقا چیست؟

او افزود: نمی‌توان این آمار را به افرادی تعمیم داد که ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان وام گرفته‌اند و فکر کنند که با ارائه وام ۱۰ میلیونی برای آنها شغل ایجاد کرده‌اند. شغل پایدار باید دائمی باشد و زندگی معلولان را بچرخاند.

رئیس انجمن ندای معلولان کشور بیان کرد: سازمان‌هایی که مسئولیت فرهنگی کشور را به عهده دارند مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر خدمات فرهنگی شهرداری‌ها باید در کنار کارهایی که انجام می‌دهند در راستای رعایت حقوق معلولان هم در جامعه فرهنگسازی کنند. به طور مثال در سیستم حمل و نقل عمومی، معلولان جایی ندارند.

کاری تصریح کرد: سازمان ملل متحد در آمارها اعلام کرده است که 10 درصد جمعیت هر کشور در حال توسعه زیر فشار معلولیت است، بنابراین معلولان ما نیاز به حمایت‌های جدی دارند، ضمن اینکه اصلا حمل و نقل شهری ما مناسب این افراد نیستند و مسئولان هم هیچ فکری نمی‌کنند.

کاری تاکید کرد: معلولان افرادی هستند که مالیات، عوارض نوسازی و خدمات پسماند می‌دهند و به طور کل تمام عوارض شهرداری را پرداخت می‌کنند، اما از حمل و نقل و امکاناتی که شهرداری ایجاد می‌کند، نمی‌توانند استفاده کنند. کارهای فرهنگی در این زمینه خیلی کم انجام شده و امیدواریم اقدامات جدی در این زمینه رخ دهد.

وی با اشاره به طرح ترافیک معلولان گفت: سال گذشته از طرف شورای پنجم برای طرح ترافیک افراد دارای معلولیت مبلغی بالغ بر یک میلیون و صد هزار تومان در نظر گرفته شد که این خیلی نارواست.

رئیس انجمن ندای معلولان کشور در پایان اظهار داشت: معلولانی هستند که از بیماری‌ رنج می‌برند و باید به آنها کمک شود که از خدمات طرح ترافیک استفاده کنند. مدیریت حمل و نقل استان تهران به ما قول داده این کار را پیگیری کند. در هر صورت باید به این افراد کمک شود تا زندگی‌شان بیش از این دچار اختلال نشود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.