انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هند در کشمیر اقدام تروریستی انجام مي‌دهد
نشست شوراي امنيت براي بحران كوزوو
ديدار دی‌میستورا با مقامات روسيه،تركيه و ايران
جزييات اقدام سناي آمريكا عليه آل سعود
حزب الله، اسراييل را عصباني كرد
در حال ورود به یک دوره خطرناک هستیم
کرامپ، جانشین سفارش شده مرکل است
دست رد امير قطر به سينه پدرخوانده
فرانسه از بازداشت 700 معترض خبر داد
سفیر ایران در چین تعیین شد
آیا پوتین و بن سلمان بار دیگر با هم دست می‌دهند؟
سازمان ملل مکان خشنی است
آمریکا خواستار آزادی یک زندانی ایرانی شد
دیدار رئیس دومای روسیه با روحانی در تهران
عزم اروپا برای کنار گذاشتن دلار جزم شد
بازجویی جدید از سارا نتانیاهو
آزار جنسی فعال زن سعودی توسط قاتل خاشقجی
روابط ایران و آمریکا نوعی جنگ سرد است
عضو سنا خواستار اخراج سفیر عربستان از آمریکا شد
ازسرگیری قطار مسافری تهران-دمشق
کمتر کشوری تاکنون مانند ایران تحریم شده
سفرهای منطقه‌ای خلیل زاد به شدت مشکوک هستند
دولت باید خروجی مذاکره با اروپا را به مجلس ارائه کند
جلیقه زردها برج ایفل را تعطیل کردند
تلاش برای مبارزه با پولشویی نقطه قوت نظام است
دلایل دعوت عربستان از امیر قطر
دیدگاه جامعه بین الملل درباره سوریه
اجرای بسته پیشنهادی اروپا تا پایان سال میلادی
نحوه بهره‌برداری «پروشنکو» از تنش در تنگه کِرچ
مخالفت چین با تبدیل INF به یک پیمان چند ملیتی
روی آوردن لبنان و رژیم صهیونیستی به شورای امنیت
قطعنامه ۲۲۳۱ فعالیت موشکی ایران را محدود نمی‌کند
افشای اسناد مکشوفه باند تبشیری‌صهیونیستی
کاخ سفید فناوری شناسایی صورت را آزمایش می‌کند
کابل آماده مذاکرات بدون پیش شرط با طالبان است
رفتار نادرست ورود به گرجستان را سخت‌تر کرد
استیضاح ظریف منتفی شد
اوضاع انسانی یمن وخیم‌تر از سوریه می‌شود
تضعیف ظريف بازی کردن در زمین دشمن است
احتمال حمله مجدد سعودی‌ها و بن‌بست گفت‌وگوها
نظر آمریکا، تغییر قانون اساسی سوریه است
خروج قطر از اوپک، باعث فروپاشی آن نمی‌شود
محسن رضایی در دیدار سفیر آلمان: از اروپا گله‌مندیم
نامه حماس به اتحادیه اروپا
گسترش حضور نظامی آمریکا در آفریقا
اختلافات مانع شراکت نزدیک اروپا با آمریکا نمی‌شود
ذوالنورتعدادی ازامضاهای استیضاح ظریف راپس گرفته
تعلیق افزایش قیمت سوخت
اسامی نامزدهای ۸ پست باقی‌مانده در کابینه عراق
استیضاح ظریف،ترامپ،نتانیاهو وبن‌سلمان راگستاخ‌ترمیکند
بیشتر
کد خبر: 91650 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۵ - 14:40

دیدگاه جامعه بین الملل درباره سوریه

کارشناس مسائل غرب آسیا از ابتدا ایران اعلام کرده بود که راه حل خروج از بحران سوریه، گفتگوهای سوری-سوری است، گفت:پس از گذشت هفت سال، جامعه بین‌الملل به راهکار ایران در مورد سوریه رسیده است.

قانون-کارشناس مسائل غرب آسیا از ابتدا ایران اعلام کرده بود که راه حل خروج از بحران سوریه، گفتگوهای سوری-سوری است، گفت:پس از گذشت هفت سال، جامعه بین‌الملل به راهکار ایران در مورد سوریه رسیده است.

به گزارش قانون به نقل از مهر،سید رضا صدرالحسینی کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در خصوص دستورکارهای آخرین دور گفتگوهای آستانه که اخیراً در قزاقستان برگزار شد و همچنین تلاش های دیپلماتیک ایران برای دست یابی به ثبات در سوریه، اظهارداشت: یازدهمین دور مذاکرات گفتگوهای آستانه که با محور صلح و ثبات و امنیت در سوریه و با مشارکت سه کشور ضامن یعنی روسیه، ایران و ترکیه در قزاقستان برگزار شد ویژگی های خاص خود را داشت.

وی گفت: آمریکایی ها و مجموعه کسانی که در هفت سال گذشته تلاش کردند شرایط را به نفع خود رقم بزنند و به سود خود شرایط را توسط تروریست ها مدیریت کنند، بعد از شروع فرایند صلح به دنبال این بودند که با مدیریت مستقیم آمریکا اجلاس هایی را در ژنو برگزار کنند.

صدرالحسینی تصریح کرد: با طراحی مناسب ایران و حمایت روس ها، محور این گفتگوها به آستانه منتقل شد. بنابراین یکی از موضوعات مهم این است که امروز فرمان و اهرم حرکت صلح و ثبات در سوریه توسط سه کشور ضامن انجام می شود و نه کسانی که خودشان باعث اختلال و اغتشاش در صحنه سیاسی و جغرافیایی سوریه شده اند.

 کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه به نظر می آید آمریکایی ها در هر نشستی که خودشان حضور نداشته باشند آن را جلسه ای ناموفق اعلام می کنند، افزود: رسانه های غربی با پرداختن به جلسه آخر آستانه، از آن به عنوان نشستی که به بن بست رسیده نام بردند، در صورتی که این نشست هم همچون جلسات قبلی آن با دستورکارهای مشخص خود برگزار، توافقاتی هم در پی داشت و گام رو به جلویی به حساب می آید.

وی در خصوص شرایط ترکیه در میان سه کشور ضامن در موضوع سوریه، بیان کرد: ترکیه با عدم اجرای تعهدات خودش در آستانه، به دنبال تثبیت موقعیتش در سوریه است و به همین دلیل هم دچار تذکرات جدی از سوی بقیه اعضای اجلاس شده و در جلسه اخیر هم ترکیه اعلام آمادگی کرد که از سه روز پس از خاتمه نشست، مقدمه تخلیه تروریست ها را فراهم کند و آنها را به شعاع ۲۰ کیلومتری و در مسیر خروج از ادلب هدایت کند.

صدرالحسینی گفت: علاوه بر مورد فوق، واگذاری اسلحه های سنگین تروریست ها هم از دیگر تعهدات ترکیه در گفتگوهای آستانه بوده که قرار است آن را هم انجام دهد.

 کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا تاکید کرد: در برآورد سه کشور ضامن در اجلاس اخیری که برگزار شد حدوداً نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ درصد توافقات پیشین آنها انجام شده و قرار است که اقدامات دیگر هم به زودی کامل شود.

وی ادامه داد: اعضای شرکت کننده در اجلاس اخیر چند دستور کار مشخص داشتند، یکی تشکیل کمیته تعیین قانون اساسی، یکی بررسی میدانی از تحولات ادلب و حلب بود چرا که می دانید در همین اواخر از گاز کُلر در منطقه جنوب حلب استفاده شد و تعدادی از شهروندان غیر نظامی سوری در این منطقه مجروح و کشته شدند، بنابراین یکی از دستورکارهای اساسی این نشست همین موضوع بود.  

صدرالحسینی با بیان اینکه موضوع تعیین تشکیل افراد کمیته قانون اساسی در سوریه، یکی دیگر از دستورکارهای نشست اخیر بود، گفت: موضوع دیگر بررسی این مساله بود که در صورت نیاز تعداد کشورهای ضامن افزایش پیدا کند که البته در این راستا تصمیمی گرفته نشد، نکته دیگر تسهیل شرایط کمک های انسان دوستانه به سوریه بود. برای این منظور یکی از راه ها تقویت کمیته تبادل اسرا بود و لازم به ذکر است که به طور آزمایشی تا کنون ۱۱ نفر از اسرا تبادل شده اند.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در خصوص اقدامات دیپلماتیک ایران در جهت دست یابی به صلح  و ثبات در سوریه، افزود: ایران از ابتدای بحران در سوریه بحث حاکمیت نظام سیاسی آن کشور، یکپارچگی خاک سوریه و گفتگوهای سوری سوری را مورد تاکید قرار داد و کلیه تلاش های دیپلماتیک ایران در هفت سال اخیر در موضوع سوریه در این راستا قابل تحلیل است.

وی بیان کرد: طبیعی است با توجه به شرایط و اقتضائاتی که بوجود می آمد ممکن بود برخی موارد دیگر هم به تاکیدات ایران در خصوص شرایط سوریه اضافه شود؛ از جمله، لزوم فراهم کردن شرایط بازگشت آوارگان به سرزمین خود، کمک های انسان دوستانه، تبادل اسرا و امثال این موارد.

صدرالحسینی در پایان خاطرنشان کرد: از ابتدا ایران اعلام کرده بود که راه حل خروج از بحران سوریه صرفاً گفتگوهای سوری سوری است و هیچ راهکار نظامی برای این مساله قابل تصور نیست و به نظر می آید پس از گذشت هفت سال، بسیاری از جریانات تروریست و معارض در سوریه و حامیان بین المللی آنها به این نکته دقیق و واضح ایران رسیدند که راه حلی برای سوریه به جز مسیر گفتگوهای سوری سوری وجود ندارد. 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.