انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 91764 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۷ - 19:10

بازارهای تاریخی شیراز ایمن نیست

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز اعلام کرد که بازارهای تاریخی شیراز غیرایمن بوده و در صورت بروز حادثه، امکان امدادرسانی مناسب و انجام فعالیت مقابله‌ای در آنها وجود ندارد.

قانون-معاون خدمات شهری شهرداری شیراز اعلام کرد که بازارهای تاریخی شیراز غیرایمن بوده و در صورت بروز حادثه، امکان امدادرسانی مناسب و انجام فعالیت مقابله‌ای در آنها وجود ندارد.

به گزارش قانون به نقل از روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز، محمدرضا محمدحسنپور در جلسه کارگروه بررسی وضعیت بناهای فرسوده شیراز، گفت: حفظ بازارهای تاریخی شیراز و همچنین تضمین سلامت شهروندان و گردشگران و بازاریان و ایمن سازی این بناهای قدمت دار به همکاری و عزم تمام اداره‌ها و سازمان‌ها و البته همکاری هیئت امنا و کسبه بازار نیازمند است.

وی با بیان اینکه وضعیت سیم کشی برق در بازار وکیل ناایمن است، ادامه داد: وضعیت سیم کشی که بسیاری از آنها خودسرانه انجام شده، از موارد مخاطره آمیز موجود در بازارهای شیراز محسوب می‌شود.

معاون شهرداری شیراز که اعتقاد دارد وقوع کوچکترین حادثه در بازار وکیل شیراز، احتمال بروز فاجعه انسانی را به دنبال خواهد داشت، گفت: شهرداری شیراز برای برطرف کردن مشکلات و همچنین رفع نمای نازیبا در بازار وکیل شمالی اقدام به احداث کانال تاسیسات در کف بازار کرده و دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌‎توانند تاسیسات مربوطه را به این کانال انتقال دهند.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز، سد معبر ایجاد شده را از دیگر نازیبایی‌های بازار وکیل دانست که موجب اختلال در رفت و آمد شهروندان و گردشگران شده و مخاطراتی را زمینه سازی کرده است و گفت: با هماهنگی  شورای بازار اخطارهای لازم به افراد متخلف داده خواهد شد و در صورت تکرار برخورد قانونی انجام می‌شود.

وی با بیان این مطلب که متاسفانه بسیاری از مغازه ها در بازار وکیل توسط مالکان جداسازی شده است، افزود: با توجه به قدمت تاریخی حجره های بازار وکیل تعدادی از مالکان اقدام به جداسازی مغازه های خود کرده اند که توسط شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی شناسایی و پرونده های آنان به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده شده است که پس از رای کمیسیون شهرداری نسبت به اجرای رای اقدام خواهد کرد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس نیز با اشاره به انجام بازدیدهای میدانی از بازار وکیل، وضعیت ایمنی آن را نامناسب ارزیابی و تاکید کرد که با بروز کوچکترین حادثه، امکان وقوع رخدادهای جبران ناپذیر محتمل است.

کشاورز با بیان اینکه در بعضی مسائل باید به صورت جدی برخورد قانونی انجام داد، گفت: ایمنی بازارهای تاریخی شیراز از مسائل مهمی است که با جان شهروندان مرتبط است لذا باید همه مسئولان و دستگاه‌های مسئول ورود کرده و چاره اندیشی کنند.

وی همه دستگاه‌های مرتبط نظیر برق، آبفا، مخابرات، میراث فرهنگی و شهرداری را موظف به انجام اقداماتی در راستای ایمنی بازار دانست و گفت: اقدامات نهادها و سازمان‌ها زمانی موثر خواهد بود که کسبه و بازاریان خود در حفظ و نگهداری آثار مسئول بدانند.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان این مطلب که در بررسی موارد مربوط به بازار وکیل موضوعی مهم است، گفت: با توجه به اهمیت جان شهروندان و گردشگران و همچنین با توجه به ارزش تاریخی بازارهای شیراز باید یک راهکار عملی برای حل این مساله انجام گیرد تا از رقم خوردن فاجعه ای تاریخی و انسانی جلوگیری شود.

سولماز دهقانی ادامه داد: دستگاه های زیربط نیز باید در ساماندهی و رفع مشکلات بازارها حضور داشته باشند چرا که برای ساماندهی و ایمنی سازی و زیبایی بازار های تاریخی همه دستگاه های خدمات رسان دخیل هستند.

وی با بیان اینکه در بازار وکیل خصوصا بازار وکیل شمالی تب و تاب گذشته وجود ندارد، افزود: کسبه بازار نیز باید همکاری های لازم برای رفع بعضی از نازیبایی ها را با دستگاه های خدمات رسان داشته باشند تا شاهد رونق بیشتر فعالیت‌ها نیز باشیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شیراز نیز با تاکید بر اینکه متاسفانه بسیاری از کسبه بازار حقوق شهروندان را رعایت نکرده و معبر بازار را اشغال کرده اند، این موضوع را عاملی موثر در نازیبایی و غیرایمن شدن بازار دانست.

قاسم مقیمی ادامه داد: کسبه بازار باید این به این موضوع توجه داشته باشند که زیبایی بازار باعث جذب توریست و گردشگر بیشتر شده و رونق اقتصادی را در پی دارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.