انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 91818 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۹ - 14:45
کرامپ، جانشین سفارش شده مرکل است
علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با «قانون»:

کرامپ، جانشین سفارش شده مرکل است

خانم کرامپ کار رسمی و دولتی نداشته است ولی از استقبالی که خانم مرکل از او کرد، به ‌شك توانایی‌هایی داشته و از جهت مدیریت سیاسی و رسیدن به صدراعظمی قابلیت‌هایی دارد

قانون-فاطمه خسروی

براي دومین بار است که درآلمان یک زن به دبیرکلی حزبی برگزیده می‌شود و در صورت انتخاب به‌عنوان صدراعظم هم دومین زنی است که به این مقام می‌رسد. او خصلت‌هایی مانند مرکل دارد: نرم‌گفتار اما قاطع و عملگراست واز معدود سیاستمدارانی بوده که در رقابت‌ها به ۱۶ ایالت آلمان سفر کرد و با رای‌دهندگان و اعضای حزب صحبت کرد. کارن‌باوئر ۵۶ ساله یک سیاستمدار محافظه‌کار میانه‌رو به‌‌شمار می‌رود که معتقد است نباید دستاوردهای دموکراسی و جامعه‌ مدرن را فدای آرای بیشتر از جانب راست‌گرایان و چپ‌گرایان پوپولیست کرد وخواهان ادامه‌ سیاست‌های مرکل است. او از سیاست‌های مهاجرتی مرکل حمایت کرده و در زمینه حقوق زنان مواضعی لیبرال دارد تا آنجا که او را مینی مرکل می دانند و حتی گفته می شود که می‌تواند صدراعظم بعدی این کشور باشد.

«فریدریش مرتس» و «ینس اشپان» از دیگر نامزدهای دبیرکل حزب بودند.مرکل اکتبر گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد از رهبری حزب کناره‌گیری کند اما تا انتخابات آتی در سال ۲۰۲۱ در سمت صدراعظمی آلمان باقی خواهد ماند. پیروزی او برای این سمت چندان راحت به دست نیامد.

او در سال ۱۹۸۱ زمانی که دانشجوی ۱۹ ساله‌ای بود، عضو حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان شد و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته علوم سیاسی وارد عرصه سیاسی مدیریتی ایالتی شد.خانم کرامپ-کارن باوئر اولین زنی است که به عنوان وزیر مسائل داخلی یک ایالت فعالیت کرده و اولین زنی است که رهبر دولت ایالت زارلند بوده و این سمت را ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ به عهده داشته است.

برای بررس بیشتر باعلی بیگدلی،کارشناس مسائل بين‌الملل ، گفت و گویی داشته ایم که در ادامه به آن می پردازیم.

آنگلا مرکل پس از ۱۸ سال در اکتبر اعلام کرد كه قصد دارد از رهبری حزب کناره‌گیری کند. به نظر شما چه دلیلی باعث شد که مرکل تصمیم به کناره‌گیری بگیرد؟

زمانی که خانم مرکل اعلام کرد آلمان حاضر است ۸۰۰ هزار مهاجر را بپذیرد ، مقدار زیادی به موقعیت و پرستیژ او لطمه وارد کرد.به همین دلیل در دوره آخر نتوانست کابینه مستقلی را تشکیل دهد و ناچار شد با دو حزب دیگر از جمله سوسیال‌دموکرات ائتلاف کند؛کاربرد این شیوه به این دلیل بود که خانم مرکل اعلام کرد که دبیرکلی حزب و هم صدراعظمی کافی است و باید کناره‌گیری کنم.

نگرانی او این بود که جامعه آلمان به شدت به سمت راست افراطی حرکت می‌کند و یکی از اعضای برجسته حزب سوسیال دموکرات با این تمایلات، شانه به شانه خانم مرکل جلو می‌رفت.خانم مرکل با تبلیغات وسیعی که کرد و او را مورد تایید قرار داد وخوشبختانه خانم کارن باوئر به روی کار آمد.

مرکل با توجه به آماده بودن زمینه‌های رشد راست افراطی در اروپا به‌خصوص در آلمان باعث نگرانی زیاد او شد.بنابراین فرد جایگزین مرکل كه از زیردستان او بوده است با اطمینان کامل نسبت به این شخص از او حمایت کرده است ؛حتی در صدمین سال پایان جنگ جهانی اول که خانم در پاریس حضور داشت،آقای مکرون اعلام کرد که ما در اتحادیه اروپا به دلیل رشد روز افزون راست افراطی احساس خطر می کنیم.

روی سخن او با ترامپ بود که اگر این تفکرات تشدید ناسیونالیستی گسترش پیدا کند،می‌تواند اتحادیه اروپا را با خطر جنگ جهانی اول رو به رو کند و بسترهای ظهور فاشیست را به وجود آورد(همین‌طور در ایتالیا).بنابراین به طور مودبانه و سربسته از ترامپ انتقاد کرد که این نگرش‌های ناسیویالیستی موجب پیروزی راست افراطی خواهد شد که برای اتحادیه اروپا خطرناک خواهد بود.

سه کشور انگلیس،آلمان و فرانسه به عنوان رهبران اصلی اتحادیه اروپا می‌خواهند جلوی راست افراطی را بگیرند و با توجه به وقایع اخیر در فرانسه ، مکرون موقعیت خود را به تدریج از دست می دهد.

تحولات در آلمان چه تاثیری بر فرانسه متزلزل این روزها دارد؟

آقای ژان لوک ملانشون و خانم مارین لوپن پشت پرده به سرعت فعالیت‌هایی دارند تا انتخابات زودهنگام را برای ریاست جمهوری تدارک ببینند.اگر این اتفاق بیفتد به احتمال خیلی زیاد خانم لوپن می تواند به پیروزی برسد؛ ایشان زمانی که سه مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد ،بار اول پنج درصد، بار دوم ۱۵ درصد،بار سوم در مقابل رقبای مکرون ۳۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد و فرانسوی‌ها از این بابت ترسیده بودند.

هم آلمان و هم فرانسه با مساله مهاجران مواجه هستند؛ به نظر شما آیا مهاجران می توانند زمینه قدرت گرفتن افراطی ها را فراهم کنند؟

اکنون وضعیت مهاجرانی که در اروپا و مخصوصا فرانسه هستند خواستگاه چپ میانه را کاهش دادند و زمینه برای پیروزی دست راست افراطی مهیا شده است.اگر خانم لوپن به پیروزی برسد با توجه به اینکه پدرش دبیرکل جبهه ملی بود ،تفکرات ضد یهودی و ضد اسلامی دارد و اقدام به خروج مهاجران می‌کند و فرانسه با اتفاقات ناگواری روبه‌رو می‌شود.

سیاست اتحادیه اروپا این است تا آنجا که می شود فضا را برای پذیرش مهاجران باز کنند.خان م لوپن می‌گوید ورود مهاجران، فرهنگ ،هویت و ترکیب جمعیتی کشور را به هم زده است.فرانسه اعلام کرده است که هر کس بتواند دو میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در فرانسه ملک خریداری کند یا سرمایه گذاری کند، به او اقامت 10ساله می دهیم که این موضوع در گذشته در فرانسه نبود؛این موضوع نشان از مشکلات اقتصادی است که فرانسه با آن روبه‌رو است. بحرانی که در فرانسه به وجود آمده وضعیت مکرون را بسیار متزلزل کرده و کاملا به نفع راست افراطی است که نگرانی مرکل را بیشتر کرده است.

نظرشما در رابطه با جانشین آنگلا مرکل در ریاست حزب چیست؟ آیا کارن باوئر توانایی صدراعظم شدن را دارد؟

خانم کرامپ کار رسمی و دولتی نداشته است ولی از استقبالی که خانم مرکل از او کرد، به ‌شك توانایی‌هایی داشته و از جهت مدیریت سیاسی و رسیدن به صدراعظمی قابلیت‌هایی دارد. به احتمال زیاد، خانم مرکل در پشت صحنه او را به هم حزبی هایش سفارش کرده که توانست تعداد آرای قابل توجهی را جذب سبد خود کند. در مجموع باید بگویم سری قبل قرار بر این بود که خانم مرکل کناره‌گیری کند اما به دلیل اینکه هنوز نتوانسته بودند به یک وحدت سیاسی برسند که صدراعظم مقبولی را که مورد تایید تمام احزاب سیاسی باشد به روی کار بیاورند ، خانم مرکل در سمت خود باقی ماند.او نتوانست کابینه مستقلی را تشکیل دهد و ناچار شد با احزاب دیگر ائتلاف کند.به دلیل اجازه دادن به مهاجران برای ورود به آلمان،خانم مرکل از محبوبیت بالایی برخوردار است؛فردی که اتحادیه اروپا روی او خیلی حساب می‌کند و با توجه به اینکه در دو، سه دوره آخر توانست آلمان را بعد از آمریکا و چین به رده سوم اقتصادجهان و به رده اول اتحادیه اروپا برساند، حسابی بین مردم محبوب است. جانشین او، کار سختی در پیش دارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.