انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
حوادث
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گفت‌وگوي دردناك زني كه شوهرش چشم او را درآورد!
حبس راننده سمند پس از تصادف شدید با کامیون
آزار و اذیت چندین زن توسط فیلم‌ساز قلابی
900 شهيد و مجروح، حاصل عمليات‌هاي ناجا در 9 ماه
دو سارق بسيجيان را با چاقو زدند
هشدار پلیس فتا درباره کپی کردن کارتهای عابربانک
پسر مَست دوستش را با چاقو کشت
درگیری مرگبار پسرخاله‌ها به خاطر 60 هزار تومان
مسافرکشی سارق با خودروی سرقتی
عطاری‌ها مجاز به فروش شربت متادون و قرص برنج نیستند
کشف جسد زن و مرد جوان در اتاق ۱۲ متری
بازداشت 5 مأمور قلابی به جرم سرقت
ناكامي نقشه سرقت مسلحانه از صرافی خیابان جمهوری
مادري كه سرقت‌هاي فرزندش را لو داد
دزد با شرف، اجناس مسروقه را بازگرداند
درگیری مسلحانه در سراوان
پرواز پرايد پس از تصادف!
بازداشت به دليل پاره کردن لاستیک خودروها
تكذيب ایجاد مانع در برابر قاچاقچیان با خودروی مردم
جزييات درگيري خونين و قتل در خيابان خيام
زن جوان با همدستی مرد غریبه شوهرش را کشت
ساخت استیکر با تصاویر خصوصی دختر جوان
انهدام باند جعل اسناد دولتی و مسافرتی
كينه‌اي كه خانه زن را به آتش كشيد
خالي كردن جيب مشتريان سوپرماركت
سرقت گوشي‌هاي آگهي شده در سايت ديوار
9 جسد در محل سقوط هواپیما پیدا شد
صحنه‌سازی پس از قتل پدربزرگ بی‌نتیجه بود
مرگ مرموز پیرمرد تنها در خانه سوخته
سارقاني در لباس نظافتچي
اخاذي با جاسازی دوربین حین رابطه شوم با دختر!
توزيع كيك با طعم ماده مخدرگل
سارقان ۲۰۰ گوشی تلفن‌همراه بازداشت شدند
نقشه مرگبار "نظافتچی" برای تصاحب اموال زن تنها
اعتراض دانشجويان به مرگ يك كارتن‌خواب بر اثر سرما
سارقان چگونه از پالايشگاه دزدي كردند؟!
سارقان سريالي لپ‌تاپ‌هاي خيابان وليعصر دستگير شدند
آدم‌ربایی اشتباهی به بهانه مزاحمت برای همسر!
شيوه جنايت مرد شيطان‌صفت
جزييات زلزله‌هاي متعدد در غرب كشور
55 زن قاچاقچی مواد در فرودگاه های ايران دستگیر شدند
باندي كه منزل‌ها را سرقت مي‌كرد منهدم شد
ماجراي خودكشي ميلياردي آقاي مديرعامل
به آتش كشيدن چاپخانه بخاطر كينه شخصي
بازداشت تعداد قابل توجهي قاچاقچي زن !
سرقت آرم‌هاي ماشين‌هاي گران‌ قيمت
سرقت‌های چند صد میلیونی از شهرک غرب
قاتل جسد خانم دکتر را سوزاند
مرگ خاموش مرد جوان در پرايد
زنده شدن مرده در راه غسالخانه
بیشتر
کد خبر: 92014 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱ - 14:48
تهديد رخنه «آتش» در ۶۳ هزار كلاس درس
آمار هولناكي كه وزارت آموزش و پرورش از وضعيت ايمني مدارس ارائه كرد

تهديد رخنه «آتش» در ۶۳ هزار كلاس درس

بطحايي بار ديگر وعده داده كه كلاس‌هاي درس سيستان و بلوچستان تا دو سال ديگر با چراغ هاي نفتي خداحافظي كنند!

قانون-گروه جامعه

داغ سوختن و جان باختن چهار دانش آموز معصوم در يكي از مدارس زاهدان دل‌هاي زيادي را به درد آورد. دل‌هايي كه هر ازگاهي انگار به حوادثي كه قربانيان آن، دانش‌آموزان هستند، عادت كرده است. نبود ايمني لازم در بخش از مدارس كشور از فرسودگي كلاش‌ها گرفته تا وجود چراغ‌هاي نفتي سبب شده تا هر لحظه حادثه در كمين دانش‌آموزان باشد. در اين ميان، مسئولان دولتي و وزارت آموزش و پرورش نيز يا به اعلام وعده‌هاي بي‌عمل مي‌پردازند يا منتظر وقوع حادثه‌اي هستند تا با بازماندگان قربانيان ابراز همدردي كنند. اينكه چرا با وجود گذشت سال‌هاي از وعده‌ها و برنامه‌هايي كه دولت‌ها براي ايمن سازي مدارس دادند، همچنان آتش‌سوزي در مدارس روستاها و شهرها رخ مي دهد. سوالي است كه ريیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور مي‌گويد راه درازي تا ايمن‌سازي همه مدارس باقي است و «اكنون ۸۳ هزار کلاس درس مدارس دولتی با بخاری نفتی گرم می‌شوند که بابت ایمنی آنها نگران هستیم». مهرا... رخشانی مهر در اين‌باره مي‌گويد:‌ جمع آوری بخاری نفتی مدارس دولتی از وظایف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است و اعتبارات در اختیار ما برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس دولتی است و نمی‌توانیم اعتبارات دولتی را در مدارس غیردولتی هزینه کنیم. مدارس غیردولتی هنگام دریافت مجوز باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استاندارد داشته باشند تا به آن‌ها مجوز داده شود. با وجود بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و تذکر برای مراقبت در استفاده از بخاری نفتی، این‌بار شاهد وقوع حادثه در یک مدرسه غیردولتی بودیم. این مدارس برای دریافت مجوز باید تاییدیه نوسازی را دریافت کنند که به لحاظ استحکام مدرسه و سیستم گرمایشی و سرمایشی بررسی می‌شوند و گاه به صورت مشروط مجوز دریافت می‌کنند به عنوان مثال 6 ماه به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا اشکالات را برطرف و استانداردها را راعایت کنند و تاییدیه نهایی مبنی بر رعایت این موارد است. هم‌اکنون در مناطقی از کشور که گازکشی نشده است، بخاری نفتی استفاده می‌شود و در سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از خوزستان گازرسانی نداریم و مدارس به ناچار از بخاری نفتی استفاده می‌کنند.

بخاری تابشی، وعده‌اي تو خالي براي مدارس

وی در پاسخ به این پرسش که چرا به جای بخاری نفتی از بخاری تابشی استفاده نمی‌شود، چند سال قبل وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به جمع آوری بخاری نفتی و استفاده از بخاری‌های تابشی وعده داده بود؟ عنوان کرد: بخاری تابشی در برخی مدارس دولتی استفاده می‌شود اما برای استفاده از این بخاری‌ها هم حرف‌هایی مطرح است که ممکن است بر روی پوست بچه‌ها اثرات منفی داشته باشد البته هزینه‌های آن هم بالا است. اعتباری که برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس تخصیص داده شد، صرف سیستم گرمایشی تعداد زیادی از مدارس استاندارد شد و از پکیج یا بخاری هرمتیک استفاده کنیم. هم‌اکنون با توجه به اعتبارات دریافتی سیستم گرمایشی، بیش از 60 درصد مدارس دولتی استاندارد سازی شده است. رخشانی مهر با اشاره به اینکه امسال 220 میلیارد تومان از محل اعتبارات مربوط به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی دریافتی داشتیم، گفت: سالانه 250 تا 270 میلیارد تومان در اختیار ما قرار می‌گیرد که 30 درصد آن را برای خرید تجهیزات هنرستان‌ها کنار می‌گذاریم. وی در باره اينكه که چرا از محل اعتبارات مربوط به تجهیز سیستم گرمایشی مدارس برای خرید تجهیزات مورد نیاز هنرستان‌ها اقدام می‌کنید؟ عنوان کرد: این اجازه به ما داده شده است و عنوان این ردیف اعتباری نوسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و خرید تجهیزات هنرستان‌هاست. پس از کسر 30 درصد اعتبار برای خرید تجهیزات هنرستان‌ها، هر میزان اعتبار که باقی بماند را به نوسازی سیستم گرمایشی و سرمایشی اختصاص می‌دهیم. با توجه به اقلیم‌های متفاوت در کشور برای مناطقی مانند بوشهر و خوزستان بخشی از هزینه را برای استاندارد سازی سیستم سرمایشی و در مناطق سردسیر هم برای سیستم‌های گرمایشی اختصاص می‌دهیم. اگر به ما یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار بدهند می‌توانیم این ماجرا را جمع و تمام سیستم‌های گرمایشی را استاندارد کنیم اما توجه داشته باشید اگر تجهیزات به‌طور مناسب نگهداری نشوند، فرسوده شده و باید برای جایگزینی مجدد هم اقدام کنیم. رخشانی مهر در پاسخ به این پرسش که آیا نوسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس در بودجه سازمان نوسازی ردیف جداگانه‌ای دارید یا اینکه سازمان براساس اولویت‌بندی خود تشخیص می‌دهد که چه مواردی در اولویت است و باید به آن اعتبار اختصاص دهد؟ بیان کرد‌: ردیف جداگانه‌ای در ردیف‌های متفرقه سازمان نوسازی مدارس برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس وجود دارد. ريیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس درباره آموزش عوامل مدرسه برای رعایت نکات لازم در استفاده از بخاری نفتی گفت: ما در حوزه نوسازی هستیم و فقط مدرسه را ساخته و تحویل می‌دهیم. بحث آموزش به ادارات کل استان‌ها مربوط است و نمی‌دانم که آیا آموزشی ارائه می‌شود یا خیر.

وعده دوباره وزير دولتي!

اما در شرايطي كه رييس سازمان نوسازي مدارس كشور از تنگناها و محدوديت ها در ايمن سازي مدارس و حذف چراغ هاي نفتي از كلاس ها سخن مي‌گويد، محمد بطحايي وزير آموزش و پرورش بار ديگر وعده داده كه كلاس‌هاي درس سيستان و بلوچستان تا دو سال ديگر با چراغ هاي نفتي خداحافظي كنند! او كه به همراه شماری از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در منازل چهار دانش آموز فوت شده حادثه آتش سوزی دبستان غیر دولتی «اسوه حسنه» زاهدان براي ابراز همدردي با خانواده آنان حضور يافته بود، گفت: ما پیگیر این مساله هستیم که قصور از طرف چه کسی بوده است و بازدید چگونه انجام شده و همه این‌ها خودشان را نشان خواهد داد و مطمئن باشید که مقصر این ماجرا تاوانش را خواهد داد. ما تا جایی که در توان‌مان باشد درصدد آن هستیم تا حداقل در استان محروم سیستان و بلوچستان ظرف دو سال آینده مدارس‌مان را به وسایل گرمایشی استاندارد تجهیز کنیم و بنده و شخص ريیس جمهور پیگیر هستیم تا مشکلات این استان را به طور کامل برطرف کنیم. جلوگيري از تكرار حوادث آتش سوزي در مدارس كشور با شرايطي كه اكنون كشور و وزارت آموزش و پرورش به ويژه در حوزه مالي قرار دارد، به نظر مي رسد اقدامي نشدني باشد و همچون حوادثي كه در شين آباد، درودزن، زاهدان و ... رخ داد، زخم ناسور سوختن دانش آموزان التيام نيافتني باشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.