انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 92047 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۳ - 13:33
همشهـري زیر ذره‌بين بازرسی
نتیجه ۹ هزار ساعت گزارش تحقیق و تفحص از همشهری به مراجع قضایی ارسال شد

همشهـري زیر ذره‌بين بازرسی

مطابق پيش‌بيني‌هايي كه از قبل شده بود، تحقيق و تفحص از موسسه مطبوعاتي همشهري وعملكردش در دوره قبلي مديريت شهري، با نتايجي اعجاب‌آور از بريز و بپاش‌هاي مالي همراه شد

قانون-فرشيد‌‌‌‌‌ اسحاقي

مطابق پيش‌بيني‌هايي كه از قبل شده بود، تحقيق و تفحص از موسسه مطبوعاتي همشهري وعملكردش در دوره قبلي مديريت شهري، با نتايجي اعجاب‌آور از بريز و بپاش‌هاي مالي همراه شد. شوراي اسلامي شهر تهران در دوره پنجم كه اكنون نزديك به 18 ماه از فعاليتش مي‌گذرد، از همان آغاز فعاليت با گزارش‌هاي متعدد درباره مفسده‌ها در مديريت موسسه همشهري كه در مقطعي به بنگاه تبليغات انتخاباتي جرياني خاص تبديل شده بود، مواجه شد. انجام تحقیق و تفحص عملکرد روزنامه همشهری به عنوان بزرگ‌ترین کارتل رسانه‌ای کشور در حالي انجام شد كه در ماه‌هاي اخیر تعدادی از ضمايم و مجله‌های این رسانه به دلیل عدم سوددهی تعطیل شد و بسیاری از خبرنگاران تعدیل شدند؛ با اين حال از استخدام‌هاي گسترده در روزنامه گرفته تا پرداخت‌هاي مالي نجومي به برخي افراد به نام موسسه همشهري، حساسيت‌ها نسبت به چگونگي اداره اين مجموعه را دو چندان كرد. اعضاي شوراي شهر هم در همان روزهاي آغازين فعاليت وعده شفاف‌سازي عملكرد موسسه همشهري و تحقيق و تفحق از آنچه حداقل در يك دهه گذشته اين روزنامه رخ داده ، دادند.

ديروز هم بالاخره گزارشي از تحقيق و تفحص موسسه همشهري در صحن شوراي شهر قرائت و اعلام شد كه اتفاق‌هاي تلخ ريز و درشتي در همشهري رخ داده است. نتيجه اين گزارش نيز از سوي شوراي شهر تهران به مراجع قضايي و سازمان بازرسي كل كشور ارسال شده تا پيگيري‌هاي جدي‌تري درباره اين موسسه صورت گيرد. روزنامه همشهري، رسانه‌اي فراگير و پرشمار به صاحب امتيازي شهرداري تهران است كه در دوره قبلي مديريت شهري به طور اعجاب آوري گسترش يافت كه بخش مهمي از اين گسترش با اهداف تبليغاتي و انتخاباتي بود حال آنكه اين رسانه به همه مردم شهر تعلق داشت.

چالش استخدام‌هاي گسترده

بر اساس گزارش تحقيق و تفحص صورت گرفته كه از سوي حجت نظري، عضو كميسيون فرهنگي شورا و در نتيجه 9 هزار نفر ساعت كار كارشناسي قرائت شد، این موسسه از سال 86 اقدام به راه‌اندازی گروه مجلات می‌کند که در طول زمان، تنوع مجلات تا 18 نوع افزایش یافته و در سال 96 به علت زیان‌ده بودن مجلات، شرکت صرفا به چاپ و انتشار هشت مجله شامل هفته‌نامه جوان، دو هفته‌نامه سرنخ، دوهفته‌نامه دانستنی‌ها، دوهفته‌نامه بچه‌ها، ماهنامه تندرستی، داستان، سرزمین من و 24 مبادرت می‌کند. فروش مجلات در سال 96 به علت کاهش 56 درصدی فروش نسخ نسبت به سال‌های قبل با وجود افزایش 50 درصدی قیمت، نسبت به سال‌های 94 و 95، 33 درصد کاهش درآمد داشته است. در طول مدت تحقیق و تفحص، مبنای محاسبه قیمت فروش هر نسخه ارائه نشد و بر اساس این گزارش، به طور متوسط 45 درصد بهای تمام شده مجلات، سربار تولید است. در بخش دوم این گزارش که به استخدام‌های سال 95 اختصاص دارد، آمده است که 136 پست جدید، خارج از طبقه‌بندی مصوب سال 83 اجرایی و به افراد تخصیص داده شده و متناسب با پست جدید غیرمصوب گروه‌ها و پایه حقوقی به پرسنل، اعطا و در نتیجه حقوق و مزایای پرداختی افزایش یافته است. بررسی‌ها نشان داده که در سال‌های 95 و 96 برخی از کارکنان تا 6 گروه ارتقا یافتند که این مساله موجب بی‌انگیزگی دیگران شده است. از سويي بر اساس گزارش ارائه شده در نتيجه تحقيق و تفحص از همشهري، اين موسسه با وجود تراکم نیروی انسانی در سال 95 موسسه همشهری بر اساس ابلاغیه شهردار وقت تهران اقدام به جذب می‌کند كه در نتيجه آن 250 نفر از نیروهای قرار دادی به نیروی دايم تبدیل وضعیت دادند و 30 نفر از نیروهای پیمانکاری به کارمند رسمی همشهری تبدیل شدند! به اين ترتيب تعداد پرسنل همشهری در سال 94 ، یک‌هزار و 299 نفر بوده اما در سال 96 به یک‌هزار و 375 نفر می‌رسد.يكي از بخش‌هاي قابل توجه در اين گزارش نيز استخدام افراد با مدارك جعلي بود كه عضو شورای شهر تهران در اين با بیان اینکه متاسفانه در پروسه تغییر وضعیت استخدامی کارکنان تاییدیه تحصیلی و گواهی پایان خدمت به درستی دریافت نشده است گفت: 12 نفر از کارکنان مدرک جعلی ارائه کردند و بر اساس این مدرک جعلی شغل ، حقوق و پست گرفتند. اما بعد از افشا شدن موضوع پرونده 6 نفر از آن‌ها به کمیته انضباطی ارسال شد و جعلی بودن مدرک آن‌ها تایید شد و پرونده 6 نفر دیگر نیز در دست بررسی است.

حقوق و مزاياي خارج از عرف

پرداخت‌هاي عجيب و غريب در همشهري يكي ديگر از موضوعات قابل تامل در تحقيق و تفحص صورت گرفته است.

نظری در اين باره با بیان اینکه در سال 96 حداکثر دریافتی مدیر عامل همشهری 10 میلیون و 400 هزار تومان پیش بینی شده است گفت: سال 96 بالاترین حکم حقوقی در همشهری مبلغ 11 میلیون و 800 هزار تومان متعلق به معاون مالی و اقتصادی شعبه همشهری بوده که با اضافه کار و پاداش این مبلغ به 18 میلیون و 900 هزار تومان در ماه رسیده که این رقم بر خلاف دستورالعمل پرداخت حقوق بوده است. عضو شورای شهر تهران با بیان این که با وجود ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هشت نفر بازنشسته در شرکت همشهری به صورت قرارداد تمام وقت مشغول هستند و دو نفر از مدیران همشهری که در پست معاونت مالی و معاونت بازرگانی مشغول هستند، نیز بازنشسته بودند، اظهارکرد: با این که قرارداد تمام وقت آن‌ها لغو شده اما قرارداد کارشناسی 59 ساعته با آن‌ها امضا کرده‌اند. وی با بیان این که در سال 84 شرکت همشهری اقدام به واسپاری بخش توزیع روزنامه و محصولات خود به بخش خصوصی کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گذاری قراردادها بدون مبنا و معیار بوده است گفت: تشریفات قانونی نیز در این واگذاری رعایت نشده است.نظری با بیان این که خرید چاپخانه برای موسسه همشهری توجیهی ندارد، تصریح کرد: یکی از دلایل توجیهی خرید چاپخانه کاهش هزینه انبارداری کاغذ عنوان شده و این خرید در حالی بود که باید اول ماشین چاپ می‌خریدند نه این که یک چاپخانه را خریداری می‌کردند و این اتفاق در شرایطی رخ داد که 31 درصد روزنامه همشهری و 45 درصد مجلات کاهش چاپ داشتند و خرید این چاپخانه جدید توجیه منطقی نداشت و این در حالی بود که با خرید چاپخانه 41 نفر از نیروی انسانی نیز به شهرداری اضافه شد. وی با بیان این که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته درآمد حاصل از فروش هر نسخه از مجلات به طور متوسط نزدیک به 29 درصد قیمت تمام شده هر نسخه است گفت: درآمد سال 96 نسبت به 94 و 95 به طور متوسط 25 درصد کاهش داشته است و به طور متوسط نزدیک به 50 درصد قیمت تمام شده صرف دستمزد و ... می‌شود و درآمد آگهی‌ها نیز به طور متوسط 32 درصد کاهش یافته است.

ترك تشريفات، عادت هميشگي قراردادها

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اکثر معاملات بدون مناقصه و با ترک تشریفات بوده است، گفت: متاسفانه قراردادهایی توسط موسسه همشهری منعقد شده که موضوع آن بی ارتباط با همشهری بوده مثلا قرارداد فیلم مستند از مبارزات مردم عراق علیه داعش، قرارداد چاپ روزنامه همدلی که این بدهی به موسسه بازگردانده شده است و یا قرارداد بررسی وضعیت عفاف و حجاب کارمندان زن شهرداری و یا ساخت فیلم مستند فرهنگی 40 دقیقه‌ای در قالب 25 سی دی و یا قرارداد چاپ روزنامه در کشور امارات و قرارداد چاپ و انتشار نشریه حزب‌ا... از دیگر قراردادهای همشهری بوده است. نظری با بیان اینکه موسسه همشهری نیازمند بازنگری اساسی است تصریح کرد: آیین نامه‌های مالی و معاملاتی این شرکت باید مورد بازنگری قرار گیرد و همچنین کمیته حسابرسی داخلی دراین موسسه مستقر شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.