انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
افشای یک تخلف بزرگ
گزارش كامل بازي ايران و عراق
مصافي براي ماندگاري
مرد اشتباهی!
تیم لاکچری ها!
درخواست های بی نمک
پوشش جدید پیرمردها
تیم ملی به هماهنگی رسیده است
نگران ادامه تورنمنت هستم
دیدار ایران و عراق فینال زود رس است
پنالتی گیت
بازي نخست يوزهاي ايراني با برد پنج برصفر به پايان رسيد
هر بازی برای ایران فینال است
نخستین شکار یوزها
بی معرفت‌ها را شما می‌سازید
پرچم صلحي بدون پارچه سفيد
مدعیان بزرگ برای جام ملت‌های بزرگ
اشتباه استراتژیک وزیـر
آماده‌باش يوزهاي ايراني
هنر مهندسي در خدمت فوتبال
شمارش معكوس تا نبرد بزرگ
رازهای یک شرکت مرموز
تحریمِ پاداش
تساوی سرخابی ها در بودجه، بحثی انحرافی است
فغان از مصدومیت
احتمال‌چهار حذف خبرساز توسط کی‌روش
ایران کاندیدای اصلی قهرمانی در جام ملت های آسیاست
آقایانِ تا ابد اپوزيسیون!
ورژن کهکشانی پرسپولیس
کپی رایت اجباری
من از پنجره باز می ترسم
جنبش ملی یک تیم
وزنه بردار گیلانی در حال فلج شدن
تَكرار آقای کاندیدا
دولت واگذاري سرخابي‌ها را تصويب كرد
تبعيض؛ اين دروغ خون‌آلود !
چراغ سبز به VAR
خط خوردن پورعلی گنجی از لیست خرید
سلطنت جاسوس‌ها
وضعیت مبهم ستاره ایرانی برای جام ملت‌ها
ورزشگاه آقای نابغه
مساوي ياران برانكو در نصف جهان
انتخابات پارالمپیک داغ تر از المپیک خواهد بود
تیم ملی فوتبال اسیر بازی تاج و تخت
مشکل مالی خاصی نداریم
بیرانوند فعلاً مشتری رسمی ندارد
صعود فوتسال ایران به رده پنجم جهان
رفتارها علیه پرسپولیس شرم آور است
تبریز میزبان مسابقات فوتسال زیر ۲۰ سال آسیا شد
بدترین تراژدی زندگی‌ام، نگرفتن مدال المپیک است
بیشتر
کد خبر: 92113 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۶ - 10:30
فغان از مصدومیت
اتفاق تلخی که سال هاست فوتبال ایران را در آستانه رقابت های مهم تحت تاثیر قرار داده است

فغان از مصدومیت

چالش مصدومیت در رقابت های مهم همواره گریبان تیم ملی فوتبال را گرفته است. اتفاقی که از سال 2006 آغاز و به جام ملت های 2019 ختم شد...

قانون- گروه ورزش

چالش مصدومیت در رقابت های مهم همواره گریبان تیم ملی فوتبال را گرفته است. اتفاقی که از سال 2006 آغاز و به جام ملت های 2019 ختم شد. این روزها مهم ترین دغدغه کارلوس کی روش مصدومان تیمش است و البته برخی از آن ها را نیز مجبور شد کنار بگذارد. سعید عزت اللهی، کاوه رضایی و علی علیپور اصلی ترین بازیکنانی بودند که از لیست تیم ملی به دلیل مصدومیت خط خوردند. علیرضا جهانبخش و اشکان دژاگه نیز با وجود مصدومیت در اردوی نهایی تیم ملی حضور دارند و به نظر می رسد مشکلات سرمربی تیم ملی کماکان ادامه دارد. اما چرا مصدومیت در فوتبال ایران به مشکلی جدی تبدیل شده است؟

آمار مصدومیت در فوتبال همیشه بالاست

فوتبال به عنوان یکی از ورزش های پرصدمه شناخته می شود و به طور کل احتمال آسیب دیدگی در آن 36 درصد است. این آمار نشان می دهد فوتبال بالاتر از ورزش هایی همچون بسکتبال، هندبال، والیبال و ... از میزان آسیب دیدگی بیشتری برخوردار است. (هر چند به لحاظ فاکتورهای آسیب دیدگی، اوضاع بهتری نسبت به ورزش های نام برده شده دارد). در چنین شرایطی نمی توان میزان آسیب دیدگی ها را به صفر رساند، اما می توان آن ها را به حداقل رسانید. طبق بررسی های انجام گرفته در کشورمان، طی سالیان اخیر فوتبال بیشترین میزان آسیب دیدگی را در مقایسه با سایر ورزش ها داشته است.

از زمین های نامناسب تا بدنسازی غیرحرفه ای

در به وجود آمدن چنین شرایطی عوامل زیادی دخیل هستند که بررسی ها مشخص می کند در وهله اول امکانات سخت افزاری نامناسب، بیشترین سهم را دارد. پس از آن مواردی همچون تغذیه نامناسب و بدنسازی غیرحرفه ای به عنوان اصلی ترین دلایل شناخته می شوند. هر یک از عواملِ یاد شده تفاسیر زیادی را می طلبد که در حوصله این مقاله نیست. در گام اول ضروری است تجدید نظر اساسی در سخت افزار و امکانات داشته باشیم و در آن زمان می توان به طور علمی دلایل بعدی را به چالش کشید.

انواع آسیب دیدگی در فوتبال

 

علت آسیب دیدگی و مصدومیت در فوتبال به دو بخش کلی تقسیم می شود: آسیب های مستقیم و آسیب های غیرمستقیم. آسیب های وارده شده مستقیم ماحصل برخورد های فیزیکی است و غیر مستقیم نیز بدون برخورد بوده و عموما در شروع فعالیت ورزشی و یا در خاتمه آن اتفاق می افتد. با توجه به ماهیت ورزشی همچون فوتبال که عموما پربرخورد دنبال می شود، طبیعی است درصد زیادی از مصدومیت ها در این رشته ورزشی، ماحصل مصدومیت از نوع مستقیم باشد و این مسئله اجتناب ناپذیر بوده و پیشگیری از آن سخت است.  از سوی دیگر مصدومیت های غیرمستقیم را می توان تا حدود زیادی کنترل و پیشگیری کرد. این نوع مصدومیت ها را می توان در آسیب دیدگی های Overuse Injuries جست و جو کرد. این نوع صدمات دامنه زیادی را شامل می شود و دلایل متعددی را در برمی گیرد، مانند برنامه های تمرینی نامناسب و با شدت بیش از حد، انعطاف پذیری نامناسب، استفاده از لوازم ورزشی نامناسب و ... .با این تفاسیر مشخص می شود که می توان با کنترل روی مواردی همچون برنامه های تمرینی و ... میزان صدماتی که به طور غیرمستقیم وارد می شود را تا حدود زیادی کنترل کرد اما این قضیه در فوتبال کشورمان آنطور که باید و شاید، مدیریت نمی شود. همواره در فوتبالمان شاهد بروز مصدومیت هایی هستیم که از نوع غیر مستقیم هستند و در این زمینه جایِ کارِ بسیاری وجود دارد.

43 درصد از حرکات در فوتبال خطرناک هستند

طی بررسی های پژوهشگران روی لیگ برتر انگلیس نتایج جالبی به دست آمده است. بر اساس این مطالعه بیشترین میزان مصدومیت ها در فوتبال، ماحصل خطاها بوده است و با بررسی روی مجموعِ حرکات، مشخص شد که نزدیک به 43 درصد از حرکات در فوتبال خطرناک هستند و می توانند موجب بروز مصدومیت شوند. این اعمال شامل حرکات مختلفی از قبیل تکل، شوت سنگین، پرش به منظور ضربه سر و ... می شود. در خصوص ناحیه بروز این حرکات نیز تحقیقاتی صورت گرفته که نتایج آن بدین شرح است: 38 درصد در یک سوم میانی، 31 درصد در یک سوم هجومی و 31 درصد در یک سوم دفاعی. اين آمار در خصوص مصدومیت هایی که شامل حرکات خطرناک نبوده، کمی فرق داشته و بدین شرح است: 40 درصد در یک سوم ميانی ، 30 درصد در یک سوم دفاعی و 30 درصد در يک سوم هجومی.

تعداد زیاد مصدومیت های غیرمستقیم در فوتبال ایران

با تمامی این تفاسیر یک سوال بزرگ پیش می آید؛ آیا مصدومیت های بازیکنان ما بیشتر بر اثر حرکات خطرناک به وجود می آید؟ می توان گفت مصدومیت هایی که حاصل برخورد نیستند و یا به اصطلاح، به طور غیر مستقیم رخ می دهند، در فوتبال کشورمان بیشتر از حد نرمال است و این مورد می تواند یک هشدار جدی باشد. باید بیش از پیش روی مواردی که در خصوص مصدومیت های غیرمستقیم عنوان شد، بررسی صورت گیرد تا بروز این نوع از مصدومیت ها در فوتبالمان به حداقل رسد. به طور کل پس از مصدومیت، با آسیب های کوتاه مدت، میان مدت و در نهایت طولانی مدت مواجه می شویم که صدمات طولانی مدت به بازه زمانی بیش از یک ماه، برای درمان نیاز دارند. بررسی ها مشخص می کند مصدومیت های طولانی مدت نیز در کشورمان بیشتر از حد معمول است. یکی دیگر از موارد قابل توجه، بررسی بیشتر در خصوص پروسه درمان است که در حوصله این مقاله نیست. با تمامی این تفاسیر مشخص شد نمی توان از مصدومیت های مستقیم که شامل حرکات خطرناک هستند پیشگیری کرد ولی در خصوص صدمات غیرمستقیم جایِ کارِ بسیاری در فوتبال کشورمان است که نخستین موردِ قابلِ توجه، وضعیت سخت افزاری و زمین های فوتبال ما است. پس از آن نحوه آماده سازی و تمرینات تیم ها و تغذیه و زندگی حرفه ای بازیکنان در جایگاه بعدی قرار می گیرد.

بدشانسی؛ گریبان گیر همیشگی تیم ملی

بدشانسی، مشکلات سخت افزاری و زندگی غیرحرفه ای از مهم ترین دلایل مصدومیت زیاد فوتبالیست های ایرانی هستند. گاه آن ها با وجود درخشش در بازی های باشگاهی در آستانه بازی های مهم مصدوم می شوند و نمی توانند تیم ملی را همراهی کنند. مشکلاتی که می تواند روند قهرمانی تیم ملی کشورمان را در جام ملت ها دچار آسیب جدی کند. به هر ترتیب بدشانسی سال هاست تیم ملی را تحت تاثیر قرار داده است. هنوز فراموش نکرده ایم که در جام جهانی 2006 مصدومیت چندین ستاره تیم ملی باعث شد تیم برانکو نتواند با تمام توان به مصاف حریفان برود و پرمهره ترین تیم تاریخ ایران، نتوانست نتایج مورد علاقه هواداران را کسب کند. امید آنکه در جام ملت های آسیا چنین مشکلاتی پیش نیاید و شاگردان کی روش بتوانند با قهرمانی، روزهای شادی را برای مردم کشورمان به ارمغان آورند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.