انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 92116 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۶ - 15:30
خراسان؛ سرزمين طلاي سرخ
در زمستان به نگين كوير سفر كنيد

خراسان؛ سرزمين طلاي سرخ

گردشگري صنعت نويني كه درحال گسترش است. هر روز بخش‌هاي جديدي به اين صنعت افزوده مي‌شود چراكه گردشگران از گردشگري معمول خسته شده و به‌دنبال كسب تجربه‌هاي جديد و هيجان‌انگيز هستند

قانون- گروه سرزمين - محمد قدرت آبادی /

گردشگري صنعت نويني كه درحال گسترش است. هر روز بخش‌هاي جديدي به اين صنعت افزوده مي‌شود چراكه گردشگران از گردشگري معمول خسته شده و به‌دنبال كسب تجربه‌هاي جديد و هيجان‌انگيز هستند. بسياري بر اين باورند كه زمستان فصل در خانه ماندن و استراحت است  و فصل بهار و تابستان بهرتين زمان براي سفر كردن اما غافل از آنكه گردشگري با طعم برف و يخ تجربه‌‌اي بي‌نظير است كه كمتر گردشگري آن را چشيده است. گردشگري زمستاني همانند بخش‌هاي ديگر اين صنعت در كشور مغفول مانده اما اين مغفوليت دليل نبود پتاسيل‌هاي گردشگري زمستان در ايران نيست. چراكه در گوشه و كنار اين سرزمين مناطق بكر و زيبايي وجود دارد كه مي‌تواند سفر رويايي را براي شما رقم بزند. خراسان جنوبي سرزميني كه روزگاري براساس شواهد و اسناد زیستگاه یکی از اقوام آریایی به نام ساکارت بوده همچون نگيني در دل كوير مي‌درخشد. زعفران اولين كلمه‌اي است كه بعد از شنيدن نام خراسان جنوبي در ذهن تداعي مي‌شود. در طبیعت بکر خراسان جنوبی مناطق زیستی چون منطقه شکار ممنوع درمیان، منطقه حفاظت شده آرک و گرنک، تالاب کجی نمکزار نهبندان و… با پستانداران و پرندگانی چون هوبره، قوچ و میش، عقاب طلایی و… وجود دارد که این امر بر زیبایی‌های طبیعت کویری خراسان جنوبی افزوده به‌ویژه آن‌که غار بتون سرایان، نیزار خور خوسف، گلزارهای قاینات، لاله زارهای زیرکوه، آبگیر موشین و حیات وحش شاسکوه از دیگر زیبایی‌های طبیعی است. پای پوش‌های سنتی، نمدمالی، حصیربافی، سفالگری، قالی و قالیچه بافی، گلیم بافی و… از جمله صنایع دستی ارزشمند این خطه است. علاوه‌بر زعفران، زرشک و عناب هم از محصولات کشاورزی و سوغات محلی خاص خراسان جنوبی است. موسیقی محلی این منطقه نیز در نوع خود منحصر به‌فرد است و بسیاری از آداب گذشته از جمله طلب باران و کاشت محصول را در خود جا داده است. در این گزارش تنها به مرفي چند نمونه از صدها منطقه گردشگري بي‌نظير خراسان جنوبي پرداخته‌ایم؛ اگر قصد سفر به سرزميني بكر با ويژگي‌هاي خاص داريد، خراسان جنوبي مي‌تواند مقصد مناسبي براي شما باشد.

عمارت و باغ اکبریه

این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه احداث شده است. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی عمارت مرکزی این مجموعه بر زیبایی و طراوت باغ و نمای آن افزوده؛ این باغ با گسترش شهری بیرجند اکنون در داخل شهر قرار گرفته و در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

دریاچه و سد بند دره

بند دره سدی تاریخی در نزدیکی بیرجندِ که مهمترین بند تاریخی در ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس بیرجند در میان رشته کوه جنوب این شهر به نام رشته کوه باقران واقع شده. بند دره در سال ۱۳۸۱ از سوی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۸۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قدمت این سد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می‌رسد.

ارگ کلاه فرنگی

یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند ارگ کلاه فرنگی است. این بنا در دوره قاجار و بین سال های ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده و درحال حاضر استانداری خراسان جنوبی است.

بند عمر شاه

بند عمر شاه مربوط به دوره قاجارِ و در فاصله ۲ کیلومتری جنوب غرب بیرجند، با جهت شرقی ـ غربی در مسیر رودخانه‌ای فصلی در داخل رشته کوه باقران واقع شده. این سازه با هدف ذخیره آب و مهار سیلاب‌ها با مصالح آجر، سنگ و ملات ساروج ساخته شده. این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

آبشار چهارده

یکی از جاذبه‌های گردشی و تفریحی شهرستان بیرجند آبشارهای چهارده است.نخستین و مرتفع‌ترین این آبشارها هفت متر ارتفاع دارد. روستای چهارده با خانه‌های سنگی و کوچه‌های باریک آماده میزبانی از شماست.تعداد خانه‌ها بسیار کم هستند و فقط بخش کوچکی از طبیعت را در بر گرفته اند. تقریباً تمام افراد روستا کهنسال هستند و در حال بافت سبدهای حصیری.

باغ و عمارت امیر آباد

اين مجموعه كه چشم هر گردشگري را به‌خود خيره مي‌كند؛ باغ و کوشک امیراباد واقع در روستای امیرآباد، در غرب شهر بیرجند و در فاصله ۵ کیلومتری جاده خوسف-بیرجند واقع شده است.

ارگ تاریخی بهارستان (باغ زرشکی)

ارگ بهارستان که در بیرجند به باغ زرشکی هم شهرت داره از آثار تاریخی دوره افشاریه به حساب میاد که در سالهای ۱۲۰۵ و ۱۲۰۶ هجری قمری ساخته شده.این ارگ تاریخی باشکوه از نمادهای تاریخ ماندگار و شکوهمند استان خراسان جنوبی با وجود پیشینه تاریخی اکنون حال و روز خوشی ندارد.

موزه مردم شناسی بیرجند (موزه باغ اکبریه)

این موزه، در طبقه همکف عمارت مرکزی اکبریه واقع شده که هدف اصلی از تشکیل آن علاوه‌بر پیوند نسل جوان با سنت‌ها و آداب گذشته، شناساندن و معرفی سنت‌ها و فرهنگ‌های بومی منطقه‌ای و شناخت ارزش‌های اقتصادی، اجتماعی، فنی و فرهنگی ابزار، اشیا و آداب و رسوم به مردمی است که آنها رو به کار می‌گرفته و می‌گیرند.

مسجد جامع هندوالان

این مسجد با شکوهترین بنای تاریخی و مذهبی ، شهرستان بیرجند در استان خراسان جنوبیه که در روستای هندوالان قرار داره . براساس کتیبه‌های کوفی کشف شده در آن ، مسجد جامع هندوالان متعلق به قرون هفتم و هشتم هجری قمری، مقارن با عصر شاهرخ تیموریه. در دوره‌های بعدی هم همچنان بازسازی و تزییناتی به آن اضافه شده است.

قاینات سرزمین طلای سرخ

بر اساس یافته‌های باستان شناسی نشانه‌هایی از زندگی بشر در غار خونیک در 18 کیلومتری جنوب قاین مشاهده شده است. قاین در دوره اسلامی بزرگ ترین شهر قهستان بود و ناصر خسرو از آن به عنوان «شهری بزرگ و حصین» یاد کرده است و کاوش های باستان شناسی انجام شده در آن به کشف آثار و بقایای مسجد جامع قاین منجر شده است که حکایت از رونق آن در دوره سلجوقی دارد.

 

مقبره بوذرجمهر

مقبره بوذرجمهر یکی از عرفای نامدار و شاعران قرون چهارم و پنجم قمری در 5 کیلومتری جنوب قاین بر دامنه کوه ابوذر قرار دارد. تزئینات گچبری زیر گنبد آن از زیباترین بخش های این بناست و در کنار این بقعه درختی کهنسال با عمر 700 سال وجود دارد. به لحاظ ارزش این مکان در منطقه نمونه گردشگری مصوب قرار دارد.

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.