انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 92126 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۸ - 09:30
 دلار نفتی چگونه فعالیت‌های تولیدی را متوقف می‌کند؟

دلار نفتی چگونه فعالیت‌های تولیدی را متوقف می‌کند؟

فرض کنید برای تولید فرش با هدف صادرات بر فرض یک میلیارد دلاری، لازم به تولید دست کم (بنا به آمار رسمی) 10 میلیون تخته فرش است و برای تولید این میزان فرش، در درجه نخست به صدها کارگاه نیاز است

قانون- سجاد تبریزی/ کارشناس اقتصادی

همه ما بارها شنیده‌ایم که درآمد حاصل از نفت، ما را بدبخت کرده، اقتصاد را از میان برده و عامل پسرفت‌مان شده است. بسیاری از ما در تحلیل‌ها و گفت‌وگوهای روزمره در مسیر رفت و آمد در تاکسی‌ یا کوچه و بازار، نفت را عامل عقب ماندگی می‌دانیم. این موضوع چقدر واقعیت دارد؟ مگر نه اینکه نفت هم کالایی تولیدی است که ما آن را صادر می‌کنیم، پس چرا چنین تاثیر مخربی دارد؟ مروری اجمالی بر روند سرمایه گذاری تا تولید یک محصول و قیاس آن با روند مشابه برای نفت، برای ما مشخص می‌‌کند،‌ صادرات نفت خام،‌چگونه اجازه نفس‌کشیدن از دیگر تولیدات را می‌گیرد.

مثلا فرض کنید برای تولید فرش با هدف صادرات بر فرض یک میلیارد دلاری، لازم به تولید دست کم (بنا به آمار رسمی) 10 میلیون تخته فرش است و برای تولید این میزان فرش، در درجه نخست به صدها کارگاه نیاز است. این کارگاه ها قاعدتا باید در شهرها و روستاها انتخاب شوند و زمین هایی با قیمت های رسمی برای آن‌ها خریداری شود. مرحله بعدی ساخت کارگاه است و بعد از آن تجهیزات مورد نیاز از برق و گاز و روشنایی گرفته تا دار قالی. دورادور همه ما می‌توانیم در ذهن خود مجسم کنیم که خرید زمین، ساخت کارگاه و تجهیز آن چقدر هزینه دارد،‌ اما این بخش کوچکی از هزینه هاست. هزینه‌های اصلی بعد از تجهیز کارگاه شروع می‌شود، زمانی که کارفرما بخواهد کارگر قالیباف را استخدام کند. دفتر و دستک اداری،‌ استخدام سرکارگر، فراخوان برای کارگران، ایجاد کارگاه های مهارت و بعد از آن حقوق و مزایای کارگران، بیمه، مشکلات حقوقی که منشعب از قانون کار است و... هزینه‌های بسیار بزرگ‌تری را به کارفرما تحمیل می‌کند.

بعد از آن، تامین مواد اولیه نیاز است که خود هزینه گزاف دیگری است و پس از آن کار آغاز می شود. طبیعتا برای تولید 10 میلیون قطعه فرش،‌ از مرحله ابتدایی تا صادرات چندین سال زمان نیاز است و در این فاصله، کارفرما همچنان باید از جیب و از سرمایه هزینه کند. بازاریابی برای صادرات،‌ مشکلات کوچک و بزرگ بازار بین المللی و گمرکی، از دیگر هزینه‌های این صنعت است.حالا همین روند را برای تولید (استخراج) نفت با هدف صادراتی همان یک میلیارد دلاری در نظر بگیریم. یک سرمایه گذاری ابتدایی برای کشف و حفر چاه انجام می‌شود و بعد از آن نفتی است که از دل زمین بیرون آمده و برای صادرات بارگیری می‌شود. 20 میلیون بشکه با قیمت متوسط 50 دلار برای هر بشکه که در مدت چند ماه تولید می‌شود. گرچه می‌توان در این روند نیز دفتر و دستک و استخدام را در نظر گرفت، اما شمار شاغلان مورد نیاز در این صنعت به مراتب کمتر از صنعت فرش (و دیگر صنایع) است. خرج و مخارج بازاریابی نیز برای این صنعت به مراتب کمتر است و زمان مورد نیاز تا رسیدن به رقم یک میلیارد نیز بسیار کوتاه‌تر خواهد بود. از آن مهم‌تر اینکه برای تولید خود کالا هزینه‌ای نمی‌شود. در واقع نفت، قرن‌ها پیش از این در طبیعت تولید شده است و ما استخراج آن را تولید می خوانیم (البته باید در نظر داشت برای صنعت بزرگی مثل نفت،‌ هدف صادراتی یک میلیاد دلاری شاید چندان منطقی نباشد،‌ در این مثال، نسبت سرمایه گذاری و سودآوری در کل را باید در نظر داشت). مقایسه میان هزینه‌های این دو صنعت، به راحتی مشخص می‌کند سود صنعتی همچون نفت صدها برابر بیشتر از صنعت فرش است. تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد. یک صنعت پر سودتر از آن دیگری بوده و این در بازار پذیرفته شده است. مشکل زمانی آغاز می‌شود که دلارهای حاصل از صادرات این دو محصول توسط کارفرما به بازار می آید. یک میلیارد دلار اول را در نظر بگیرید که کارفرمای صنعت فرش حالا در جیب خود دارد. برای اینکه صنعت فرش بتواند هزینه‌های گزاف سرمایه گذاری از مرحله اول که خرید کارگاه بوده تا خرج و مخارج هزاران کارگر را تامین کند،‌ نیاز دارند دلارهای خود را در بازار به قیمتی بالا بفروشد تا بتواند هزینه‌ها را جبران کرده،‌ حقوق کارگران را پرداخت کند و در انتها سود قابل قبولی برای سرمایه گذاری در این صنعت به دست آورد.اما از آن جایی که صنعت دوم، یعنی نفت، هزینه‌های بسیار بسیار کمتری را متحمل شده است می‌تواند یک میلیارد دلار خود را در بازار داخلی به رقمی بسیار پایین عرضه کند و این قیمت پایین هزینه‌های تولید نفت را جبران می‌کند و سود قابل قبولی هم برجا می‌گذارد. سودآوری بالای صنعتی چون نفت،‌ به دلایل مختلفی از جمله عدم نیاز به تولید ماده اولیه صادراتی، سهولت دستیابی به محصول نهایی و سهولت صادرات،‌ بسیار بالاست و آورده این صنعت می‌تواند در بازار به ثمن بخس عرضه شود، اما همین نکته،‌ عاملی است که صنایع کشور را در 50 سال گذشته به تیره روزی کشانده است. به عبارت دیگر،‌ عرضه دلار نفتی به بازار داخلی قیمت ارز را در مجموع پایین می‌آورد و قیمت پایین ارز، صنعت فرش (و دیگر صنایع) را دچار مشکل می‌کند.

بودجه سال 98 نشان می‌دهد پس از پنج دهه بنا به دلایل متعدد، دولت از فروش دلارهای نفتی در بازار دست برداشته است و این نقطه صفری برای اقتصاد و تولید است. اگر این روند ادامه دار باشد، صنایع کم کم می‌توانند کمر خمیده خود را راست کرده و آهسته آهسته عرض اندام کنند. قیمت امروز دلار گرچه اندکی محصول تب و تاب بازار است، اما در نهایت رو به تثبیت در نقطه‌ای منطقی و قابل قبول است که می‌تواند حضور صنایع دیگر را توجیه و تضمین کند. صنایعی که هر کدام می‌توانند هزاران فرصت شغلی ایجاد کنند و بسیار مهم است که دولت بتواند مشکلات اقتصادی اقشار مختلف را با اهرم‌ها و ابزارهای دیگر- هرچند به صورت موقت- حل وفصل کند تا زمانی که صنایع بتوانند نفسی از سر فراقت بکشند و اقتصاد آغاز شود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.