انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مخدر گل را ساده نگیریم
آقای روحانی، دوباره منشورحقوق شهروندی تان را بخوانید
اینترنت فرصت یا تهدید؟
ما فقط آرامش می خواهیم
«اسماعیل» ها را دریابید!
اخذ پول زور
مردم منتظر باران و برف باشند
لبخند برباد رفته كودكان متاهل
خبر خوب براي بيمه‌شدگان تامين‌اجتماعي
اقدام جديد پليس براي حراست از مردم
برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟
غول كنكور در آستانه شكست
بيكاري، ريشه بسياري از آسيب ها در جامعه
تثبیت نرخ بیکاری باوجود افزایش جمعیت فعال
آمار دانش‌آموزان فوتی در اردوها طی ۴ سال گذشته
هشدار به رانندگانی که قصد سفر به شمال دارند
کسري بودجه ۵۰ هزار ميليارد ریالی شهرداري در ۹۸
کارشناسان قلابی مافیای کنکور در صداوسیما
تقویت فیلترشکن‌ها!
یخبندان 15 دی ایران از اسکاندیناوی می آید !
استفاده از بزن‌بهادرها براي سركوب اعتصابات كارگري!
حادثه اتوبوس دانشگاه نباید به یک بحران تبدیل شود
آزمون سخت شورای پنجم
هشت هزار نفر از شهرداري اخراج مي‌شوند
فغان از بی‌کفایتی
اول ایمنی بعد
نوشداروهاي پس از مرگ
معماي تله كابين دانشگاه
اما و اگرهاي زباله‌سوزها
پاسكاري قصور كشته‌شدن دانشجويان آغاز شد!
و تو ای نماینده مردم...
گم شدن «فيلتر دوده»
چه کسانی زودتر سود سهام عدالت مي‌گيرند؟!
تكذيب فروش وسايل گرمايشي نوسازي مدارس در بازار آزاد
نقشه وزارت‌ارتباطات براي حذف اينستاگرام
جامعه از کمبود شادی ونشاط در رنج است
همشهـري زیر ذره‌بين بازرسی
ضرورت تزريق شادابي و اميد به جامعه
پاییز در بهارستان!
چند ثانیه بیشتر
ما هیچ وقت به زندگی برنگشتیم
ما کی آزاد می شویم؟
فضاي مجازي و فرهنگ هاي نو ظهور
جزييات آخرين وضعيت معلمان بازداشتي
قفل اطلس مال بر مترو
افزایش خشونت علیه زنان در جهان مجازي
تكليف «برجا»
«همباشي» پديده اي با پايان تار
متوهم نباشیم که باهوش‌ترین مردم دنیاییم
خروجی این نظام آموزشی «فاجعه » است
بیشتر
کد خبر: 92158 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۹ - 14:43
فغان از بی‌کفایتی
اعتراضات دانشجويان به وضعيت مديريتي دانشگاه‌ها بايد بررسي شود

فغان از بی‌کفایتی

«خشم، ناراحتی و اعتراض» ، سه حالت مشترک دیروز دانشجویان دانشگاه آزاد در میدان علوم و تحقیقات بود...

قانون-گروه جامعه

«خشم، ناراحتی و اعتراض» ، سه حالت مشترک دیروز دانشجویان دانشگاه آزاد در میدان علوم و تحقیقات بود. دانشجویانی که پس از چند روز از حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل همکلاسی‌ها و رفقای‌شان، پیگیر حقوق پایمال شده توسط مسئولان دانشگاه آزاد هستند. دانشجویان یک‌صدا استعفای رییس دانشگاه را فریاد می زدند و با اشاره‌ای مستقیم به رییس چند شغله هیات مدیره دانشگاه، او را در آشفته بازار مدیریت این روزهای بزرگ‌ترین دانشگاه خاورمیانه مقصر می‌دانستند. دانشجویان دیروز در حالی که یک چشم‌شان اشک و یک مشت‌شان خشم از دست دادن رفقای‌شان بود، تاكيد می‌کردند كه اين نه يك تجمع سياسي كه تلاشي براي پيگيري حقوق صنفي دانشجويان است. حقوقی که به زعم بسیاری از دانشجویان، کاملا بدیهی و عادی است اما دانشگاه منفعت طلب آزاد در برابر تحقق آن سر باز می زند. از ایمنی ترددهای دانشگاهی گرفته تا وضعیت اساتید اخراجی و شیوه نامه های عجیب و غریب پوششی در دانشگاه، دیروز در صداهای اعتراض دانشجویان به گوش می رسید.

از خون همکلاسی های‌مان نمی گذریم

محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات از ساعت 10 صبح دیروز، حضور و صدای اعتراضی جمع زیادی از دانشجویان را به خود دید. دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به صورت خودجوش در محل پارکینگ اتوبوس‌‌های این دانشگاه مستقر شده و با سر دادن شعار و با در دست داشتن بنرها، نسبت به وضعیت نابسامان حمل و نقل و برخی مسائل دیگر در این دانشگاه اعتراض کردند. عبور و مرور دانشجویان از در ورودی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در حالی با سختگیری پرسنل انتظامات انجام می‌ شد که در ابتدای ورود به محوطه دانشگاه، چند حجله کوچک به یاد دانشجویان حادثه‌دیده واحد علوم و تحقیقات برپا شده و صدای تلاوت قرآن به گوش می‌رسید. گفته می‌شود اتوبوس‌های دانشگاه تعویض شده اما تقریبا تمام آن‌ها خالی از مسافر، مسیر بین دانشکده‌های دانشگاه را طی می‌کنند. یکی از موضوعات مهمی که در اعتراض دیروز دانشجویان از سوی آن‌ها مطرح شد این بود که هزینه های دریافتی هنگفت بابت شهریه، کجا می‌رود و چرا تاکنون به فکر حمل و نقل ایمن برای دانشجویان نبوده‌اند؟ یکی از دانشجویان که مدام گریه مادر خود را یادآور می‌شد، به گروهی از دانشجویان می‌‌گفت: حرف سیاسی نداریم! حرف جان‌ مان است و مسیر دانشگاه گاردریل ندارد. ایسنا به نقل از مادر «نیلوفر رادمهر» یکی از دانشجویان فوت شده بر اثر سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان علوم و تحقیقات، نوشت: «من مادر نیلوفر رادمهر هستم که در این حادثه دخترم از دستم رفت. مسئولان دانشگاه باید به من پاسخگو باشند و من تا پاسخ نگیرم از اینجا نمی روم و تا حق دخترم را نگیرم آرام نمی شوم. دانشجویان ما که وارد دانشگاه می شوند بیمه می‌شوند، ما هزینه بیمه فرزندان‌مان را می دهیم، پس چرا باید اتوبوسی در دانشگاه باشد که هفت سال است بیمه نشده است؟ بنابراین این‌ها «شهدای علم» هستند و مسئولان دانشگاه باید پاسخگوی ما مادران داغ دیده باشند.

استعفا، استعفا

مهدی طهرانچي، سرپرست واحد علوم و تحقیقات و علی‌اکبر ولایتی، ريیس دانشگاه آزاد، دیروز در نوک پیکان تجمع اعتراضی دانشجویان قرار داشتند که با حضور برخی والدین درگذشتگان برگزار شد. «استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و ريیس دانشگاه آزاد، عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و ريیس دانشگاه»، «ساخت یادبود برای عزیزان از دست رفته»، «استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه»، «نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی و تعیین سرعت مجاز و نصب برگه معاینه فنی در اتوبوس و بررسی آن در بازه‌های زمانی کوتاه و استخدام راننده‌های با صلاحیت»،  «ساخت حفاظ برای جلوگیری از ریزش کوه و نصب گاردریل در طول مسیر»، «رایگان شدن یا حداقل کم شدن هزینه آژانس‌ها»، «نظارت بهداشتی مداوم بر بوفه‌ها و راه اندازی بوفه سر پوشیده ابن سینا» و «تعویق امتحانات به دلیل مناسب نبودن اوضاع روحی دانشجویان» ، خواسته هایی بود که دانشجویان در تجمع دیروز به طور رسمی بیان کردند. طوماری نیز در تایید و مطالبه این خواسته ها از سوی دانشجویان امضا شد. اين حركت جزو معدود حركت‌هاي اعتراضي در دانشگاه طي سال هاي اخير، خواسته هايي تماما صنفي از سوي دانشجويان از مسئولان اين دانشگاه مطالبه مي‌شود.

اعتراض جامعه اسلامی دانشجویان

همزمان با برگزاري تجمع اعتراضي دانشجويان علوم و تحقيقات، جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور نیز دیروز در بیانیه ای با قاطعیت از مسئولین دانشگاه آزاد خواست كه ابتدا مسئولان احتمالی حادثه مشخص و مورد محاکمه قرار گیرند؛ چرا که در صورتی که اثبات شود دانشگاه آزاد هر آنچه را که برای امنیت دانشجویان و دانشگاهیان برای مصونیت از خطر لازم بوده، انجام داده‌ است، این‌ اتهام‌ها رفع خواهد شد. در اين بيانيه آمده است: با توجه به موقعیت واحد علوم و تحقیقات که بر ارتفاعات شمال غربی شهر تهران واقع شده است می‌بایست تدارکات و نکات ایمنی خاصی رعایت می‌گردیده که به نظر مي‌رسد چنین نبوده است. چگونه می‌شود که نکات ایمنی در این واحد دانشگاهی مورد غفلت قرار گرفته که منجر به چنین حادثه ناگواری شده است؟ آن‌ها در ادامه بیانیه خود آورده اند: مسائل صنفی دانشگاهیان از جمله مهم‌ترین مسائل است که زندگی یک فرد دانشگاهی را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌ دهد و تدارک و تامین نیازهای روزمره برای زندگی در دانشگاه جزو امور جدا ناشدنی اولیه مسئولان دانشگاهی است. حال که این حادثه توان سخن گفتن به ما داده، می‌‌گوییم که مطالبه ما و همه دانشجويان این است که آیا مسائل مربوط به تامین آرامش و آسایش دانشجویان دانشگاه آزاد در واحد علوم تحقیقات و بلکه در تمامی دانشگاه‌های کشور در حد مطلوب تامین شده است؟ آشکار است وضعیت صنفی نه تنها دانشگاه آزاد بلکه سایر دانشگاه‌های کشور نیز آن‌طور که باید به درستی تامین نشده است.دانشگاه آزاد جدا باید در پی برطرف كردن نواقص و مشکلات عدیده خود باشد که نه تنها با سلامت و زندگی روزمره دانشگاهیان بلکه با مسائل مالی و بالاتر از این‌ها با امنیت جانی دانشجویان و دانشگاهیان مرتبط است». اين انجمن در ادامه بيانيه خود آورده: دانشگاه آزاد که هم اکنون به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه کشور در حال فعالیت است باید تمام تلاش خود را در این قرار دهد که مشکلات صنفی، رفاهی و آموزشی خود را حل كرده و حداقل تا سطح استانداردهای قابل قبول ارتقا دهد. جامعه اسلامی دانشجویان همچنین اعلام كرده که هم توان و هم اراده‌ کمک به دانشگاه آزاد را دارد. اگر مسئولین دانشگاه آزاد خواستار کمک برای یافتن مشکلات، نواقص مدیریتی، فنی و غیر آن هستند، این اتحادیه دانشجویی با قدرت تمام آمادگی همکاری با دانشگاه آزاد را دارد تا بلکه بخشی از مشکلات و نقاط ضعف دانشگاه آزاد را در کنار یکدیگر برطرف كنيم. علت این حادثه هر چه بوده باشد قطعا مربوط به سیاست و جناح و حزب نبوده و شبیه چنین اتفاقاتی در آینده نیز متاثر از سیاست و مشابه آن نخواهد بود.

عاقبت دانشگاه بي نظارت

اعتراض به شيوه‌هاي مديريتي در دانشگاه آزاد اما به صرف تجمع دانشجويان و بيانيه هاي صادر ختم نشد و ديروز برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز انتقادهاي جدي به مديريت دانشگاه آزاد مطرح كردند. ابتدا فاطمه سعيدي عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود كه در اظهاراتي انتقادي با اشاره به موضوعاتی همچون اخراج اساتید یا حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان در دانشگاه آزاد، تاكيد: نه دولت و نه مجلس نمی‌توانند بر دانشگاه آزاد نظارت داشته باشند.اين دانشگاه، دستگاه نظارت‌ناپذیری است و اين موضوع بعد از چندین ماجرا در یک سال گذشته در دانشگاه آزاد همچون اخراج بیش از 100 نفر از اساتید واحد علوم و تحقیقات یا سرگردانی شمار زیادی از دانشجویان رشته پزشکی در آغاز سال تحصیلی به وضوح تمام قابل مشاهده است. در بحث پذیرش دانشجویان که حتی کارت دانشجویی و خوابگاه گرفته بودند، دانشگاه آزاد ناگهان اعلام کرد ظرفیت ندارد و پذیرش این افراد به اشتباه صورت گرفته؛ امری که موجب سرگردانی عده زیادی از دانشجویان شد و هنوز هم وضعیت آن‌ها نامشخص است.چگونه است که دانشگاهی بعد از سال‌های متمادی تجربه و پذیرش دانشجو ناگهان خارج از ظرفیت و امکاناتش قبولی متقاضیان را اعلام می‌کند ولی به ناگاه می‌گویند که اشتباه شده و تخلف صورت گرفته است. عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به تخلف کاملا محرز دانشگاه آزاد در این مورد، افزود: آخرین حادثه هم واژگونی اتوبوس دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات است تا کنون جان 10 نفر را گرفته؛ همه این اتفاقات به دلیل آن است كه نه دولت و نه مجلس، نمی‌تواند هیچ نظارت کامل و مستقیمی بر دانشگاه آزاد داشته باشد. دانشگاه آزاد به عنوان یک مجموعه که کار دانشگاهی می‌کند باید زیر نظر وزارت علوم باشد و یک مرکز پاسخگویی داشته باشد.حشمت‌ا... فلاحت پيشه ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نيز در اظهاراتي گفت: بنده در زمان اتفاق ناگوار در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات در ماموریتی در عراق بودم و امروز به ایران آمدم. انتظار داشتم که دولت در موضوع دانشگاه آزاد اعلام عزای عمومی کند، چون عزای عمومی در دنیا وقتی اعلام می‌شود که یک فاجعه‌ای با اثر ملی رخ داده باشد. موضوع دانشگاه آزاد نیز فاجعه‌ای ملی محسوب می‌شود.وی با اشاره به شهریه دانشگاه آزاد، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد به طور میانگین هر ترم از یک دانشجوی دکترا ۱۵ میلیون تومان، از هر دانشجوی ارشد به طور میانگین هر ترم پنج تا هشت میلیون تومان و از دانشجوی لیسانس دو میلیون تومان در هر ترم شهریه می‌گیرد. این یعنی که دانشگاه آزاد ایران از گران ترین دانشگاه‌های دنیا به حساب می‌آید و شاید مجموع دارایی‌های منقول و غیر منقول دانشگاه آزاد به هزار هزار میلیارد تومان برسد. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در چنین شرایطی اتوبوس‌های به کار گرفته شده برای تردد دانشجویان به گونه‌ای است که حتی هزینه لازم برای معاینه اتوبوس‌ها داده نمی‌شود و حتی این اتوبوس‌ها سالانه مورد معاینه فنی قرار نمی‌گیرد که نتیجه‌ آن بروز فاجعه اخیر در دانشگاه آزاد می‌شود. در ایران شرایط به گونه‌ای شده است که بعد از ریختن خون انسان‌های بی‌گناه، اصلاحاتی در بخش‌هایی صورت می‌گیرد که دیگران مصون بمانند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به وظایف نظارتی‌شان عمل کرده و نتایج آن را اعلام کنند. با کمال تاسف با هزینه سفر یک نفر به خارج از کشور می‌توان زمینه رضایت یک روستا برای یک سال از جمهوری اسلامی را فراهم کرد و با هزینه سفر یک نفر به خارج از کشور می‌توان امکانات خوابگاهی یک دانشگاه را در حدی ارتقا داد که دانشجویان رضایت داشته باشند اما متاسفانه در کشور ما افراد برای یک‌سری ماموریت‌های خارجی با یکدیگر رقابت می‌کنند، اما در داخل کشور به وظایف نظارتی عمل نمی‌شود.رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ما در کمیسیون امنیت ملی سفرهای نظارتی داشته و بارها هشدارهایی از لحاظ دفاعی و مرزی داده‌ایم. قطعا اگر نمایندگان به وظایف نظارتی‌شان عمل کرده و هشدارهای لازم را بدهند، راحت‌تر می‌توان نسبت به مقصران تصمیم گیری کرد

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.