انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 92183 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - 14:25
اصلاحات زیر تیغ استمرار
حقايق تلخي كه حجاريان به زبان آورد، برخي مدعيان اصلاح‌طلبی را آشفته كرده‌است

اصلاحات زیر تیغ استمرار

ناكارآمدي‌ و ضعف‌های دولت روحاني سبب شده‌است شخصيت‌هايي كه در انتخابات‌ها از او حمايتي کردند يا آنكه هزينه‌هايي پرداختند، به اين تكاپو بيفتند كه خود را از معركه بي‌كفايتي جدا كنند و راه خود را بروند

قانون- ناكارآمدي‌ و ضعف‌های دولت روحاني سبب شده‌است شخصيت‌هايي كه در انتخابات‌ها از او حمايتي کردند يا آنكه هزينه‌هايي پرداختند، به اين تكاپو بيفتند كه خود را از معركه بي‌كفايتي جدا كنند و راه خود را بروند. در همين راستا چندي پيش سعید حجاریان، در مصاحبه‌ای با اشاره به امکان تحریم انتخابات آتی از سوی اصلاح‌طلبان گفته بود:« پروژه اصلاحات به انتخابات گره نخورده است زیرا انتخابات به‌معنای کنونی آن، مصداق گدایی قدرت است. اصلاحات صدقه بگیر نیست و اگر مکنت دارد، باید با اتکا بر آن به بازار سیاست برود. اگر پول بازار سیاست را نداشتیم، باید تلاش کنیم آن را کسب کنیم نه آنکه به هر جنس بُنجلی تن دهیم». هرچند كه بايد به انتخابات به عنوان ميزان مقبوليت نظام توجه ويژه داشت ولي از طرفي اينكه برخي راي بدهند و عده‌اي ديگر پز داده و اندكي نيز پست ومقام بگيرند و كف بزنند شايسته نيست.

كلام تلخ

گفتني است اين اظهارات سعيد‌حجاريان كه همواره با سياست‌مداران سطحي‌نگر اصلاح‌طلب تفاوت انديشه داشته‌است، به كام وزیر کشور دولت اصلاحات خوش نيامد و عبدالواحد موسوی لاری به اظهارات اخیر حجاریان مبنی بر امکان تحریم انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان واکنش نشان داد. اين فرد كه اين روزها نایب ريیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان نيز به حساب مي آيد و در كنار عارف شوراي پرانتقاد را اداره مي‌كند، در مصاحبه‌ای که با روزنامه سازندگی (ارگان حزب کارگزاران ) داشت، درباره موضوعات مختلفی از جمله اظهارات اخیر حجاریان مبنی بر امکان تحریم انتخابات آتی از سوی اصلاح‌طلبان، رابطه اصلاح‌طلبان با دولت، اختلافات دو نهاد اصلاح طلبِ شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اظهار نظر کرده است.

برائت از ديدگاه

تسنيم در اين باره نوشته است كه موسوی لاری، در گفت‌وگو خود با ارگان حزب کارگزاران در واکنش به اظهارات حجاریان گفته است: «برخی معتقدند جامعه مخاطب اصلاح طلبان به سمتی که آقای سعید حجاریان و طرفداران عقیده ایشان هستند، گرایش دارند. یعنی گذر از انتخابات و گذر از شکل اصلاح طلبی انتخابات، من این را قبول ندارم. آن‌ها نگاه اکثریت نیستند». نایب ريیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به نا‌آرامی‌های دی 96 در برخی شهرهای کشور و واکنش اصلاح طلبان به این ناآرامی‌ها می‌گوید:اصلاح طلب منتقد به دنبال این نیست که بگوید من نیستم. حرف او این است که من هستم و دولت باید اصلاح شود. اصلاح طلب نمی‌گوید ما باید از کل نظام عبور کنیم. عدد اصلاح‌طلبان رادیکالی که این شعار را قبول دارند بالا نیست. وزیر کشور دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که با توجه به عملکرد دولت روحانی فکر می‌کنید نگاه جامعه به اصلاح ‌طلبان در انتخابات آتی همان نگاه قبلی است،مدعی شده است که بخش کوچکی از مسئولیت‌های دولتی به فعالان اصلاح طلب اختصاص یافته است. اگر اصلاح طلبان به دنبال قدرت بودند، قدرت را به هر شکلی دنبال می‌کردند. مگر در دولت آقای روحانی چند درصد اصلاح طلب داریم؟! چه در دولت مرکزی و چه در استان‌ها و مناطق و ... کم هستند و اين‌گونه نیست که اصلاح‌طلب‌ها فقط به کسب قدرت فکر کنند و به دنبال مطالبات مردم و اهداف اصلاحات نباشند. موسوی لاری در عین حال با تاکید بر لزوم ترمیم ادبیات اصلاح‌طلبان در برخورد با مردم معتقد است: جای تردید ندارد که اصلاح طلبان در دوره آینده با مشکل جدی تفاهم با مردم روبه رو هستند، ولی اینکه تفاهم با مردم شدنی است یا نه قطعا ممکن است ولی به این شرط که مسیر را به گونه‌ای اصلاح کنیم که با مردم همراه باشیم.

بعد از انتخابات سال 96 و برخي نيز معتقد هستند كه گزينش سال 94، برخي از شخصيت‌ها و جريان‌هاي اصلاح‌طلب به همان سياست‌هاي استمرارطلبي خود بازگشتند و نشان دادند كه براي ماندن در قدرت حاضر هستند حتي مردم را نيز از دست بدهند. آن‌ها به گونه‌اي برخورد كردند كه مردم از سياست‌هاي اصلاحات زده شوند و در مسيري حركت كنند كه بدنه حامي اصلاحات نيز از آن‌ها قطع اميد كنند. سخنان حجاريان در حالي بيان شده‌است كه افراد حاضر در شوراي‌عالي سياست‌گذاري اصلاحات فقط نگران آن‌هستند كه اندك جايگاه خود را در حاكميت از دست بدهند و براي همين به نوعي خود را وامدار جريان‌هاي اقتدارگرا كرده‌اند. البته شايد نتوان اين مسائل را روي كاغذ اثبات كرد ولي سكوت‌هاي تامل‌برانگيز اين قشر در برابر اقدامات صورت گرفته در كشور، سندي محكم از مماشات شخصيت‌هاي حاكميتي وابسته به اصلاحات است.

خيانت به اعتماد مردم

نكته‌اي كه اين روزها بيشتر از ناكارآمدي دولت و ساير نهادهاي مردم نهاد، سبب اعتراض و دلزدگي مردم از برخي شخصيت‌هاي منتسب به اصلاحات شده‌است، ماجراي دورويي و نفاق برخي شخصيت‌هاست. آن‌هايي كه تا از حاكميت خارج هستند به عنوان سخت‌ترين اپوزيسيون فعاليت‌ مي‌كنند و تمام سياست‌هاي حاكميت را زير سوال مي‌برند اما به محض آنكه دست‌شان در گوشه‌اي بند كاري مي‌شود، برچسب سكوت بر لبان شان كوبيده مي‌شود و در زنجيره‌اي تاسف بار دوباره زماني كه از منصب اخراج يا عزل شده يا دوره آن‌ها به پايان مي‌رسد، شيپور انتقادچي را علم كرده و شروع به تخريب مي‌كنند؛ روندي كه ديگر در ايران كارآيي ندارد و اگر جرياني شعار اصلاح طلب و اصولگرا ديگر تمام است ماجرا را سر مي‌دهند بابهانه و اهرم اين نوع عملكرد است.

بن‌بست اصلاح‌نمايي

شخصيت‌هاي سياسي ايران، از حافظه‌كوتاه مدت برخي جريان‌ها در كشور استفاده‌هاي بهينه‌اي برده‌اند و همواره كوشيده اند تا از اين فرصت استفاده كنند و مسير را به گونه‌اي كه مي‌خواهند ترسيم كنند ولي بايد بدانند اين روزها به لطف همان فضاي‌مجازي كه سبب پيروزي آن‌ها بر سنت‌گراها شد، امروز همان سنت‌گراها به خوبي فراگرفته‌اند كه چگونه ادعاها و اظهارات مقطعي كه بعدها فراموش مي‌شود را به ياد مردم بياورند، بنابراين راه را عوض كنيد و به قدرت مردم ايمان بيارويد زيرا در آينده‌اي نزديك دوباره مجبور مي‌شويم كاسه تكدي‌گري قدرت در دست گرفته و سراغ مردم بياييد ولي آن روز بسيار دير است و راه برگشتي وجود ندارد.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.