انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 92193 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - 20:37
پشت پرده يك ابطال!
سرنوشت پرديس تئاتر شهرزاد همچنان نامعلوم است

پشت پرده يك ابطال!

ساختمان نيمه آجري «شهرزاد» در خيابان حافظ،اين روز‌ها سوت و كورتر از هميشه، گوشه اي از خيابان نوفل لوشاتو آرام گرفته است...

قانون-گروه فرهنگ و هنر

ساختمان نيمه آجري «شهرزاد» در خيابان حافظ،اين روز‌ها سوت و كورتر از هميشه، گوشه اي از خيابان نوفل لوشاتو آرام گرفته است.اين روزها خبرهاي بسياري پيرامون ابطال مجوز فعاليت يكي از مهم ترين پرديس هاي نمايش تهران به گوش مي رسد كه هنوز پاسخ درستي به آن داده نشده است و دلايل آن چندان روشن نيست.مسئولان این مجموعه نمایشی اعلام کرده‌اند که در حال تلاش برای رفع مشکلات به وجود آمده هستند،اما در این بین بیشترین آسیب را نمایش‌هایی ديده‌اند که بعد از ماه‌ها تمرین و تلاش و صرف هزینه، در سالن‌های «پردیس شهرزاد» به روی صحنه رفته بودند.اين مجموعه كه دارای سه سالن نمایش و با ظرفیت کلی ۷۰۰ تماشاگر است ، تاكنون بيش از 200 نمايش در آن روي صحنه رفته است.

شروع ماجرا

درست 6 روز پيش بود كه سايت خبرگزاري فارس،خبري با اين مضمون منتشر كرد كه نامه ابطال مجوز یکی از تماشاخانه‌های خصوصی تهران به نام پردیس تئاتر شهرزاد از سوی یکی از نهادهای نظارتی به مرکز هنرهای نمایشی ارسال و ابلاغ شد و متعاقب آن گفته شد كه اين تماشاخانه از چهارم دي حق هیچ فعالیت رسمی تئاتری نخواهد داشت.اين در حالي است كه چند روز بعد مسئولان اين پرديس اعلام كردند كه اين اتفاق صحت ندارد و نمايش ها كماكان روي صحنه مي روند.به دنبال آن چند نفر از كارگردان هاي تئاترهايي كه نمايش‌شان بر صحنه بود از جمله سعيد خاني تهيه كننده نمايش «بدون تماشاگر» نيز طي مصاحبه هايي اعلام كردند كه اين لغو صحت دارد و آن‌ها متضرر شده اند و هنوز پاسخ درستي به آن‌ها داده نشده است.اين درحالي است كه هنوز حتي شفاف نشده مرجع ابلاغ اين لغو كدام ارگان بوده است.

در اين ميان عده اي اذعان كرده اند مرجع ابلاغ ، دادسراي وزارت ارشاد است و اين نامه به مدير كل هنرهاي نمايشي ابلاغ شده تا وارد عمل شوند و اين خبر هنوز تاييد يا تكذيب نشده است.ماجرا درحالي هنوز در هاله اي از ابهام است كه سيد سام بهشتي، مدير روابط عمومي اين پرديس در آخرين واكنش خود،صحبت هاي جالبي را مطرح كرده است.او در مصاحبه اي اظهار كرده كه سایت فروش بلیت نمایش های در حال اجرا به دستور مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی و به صورت (غیرقانونی) از صبح چهارشنبه پنجم دی بسته شده است.وي در ادامه اين اظهارات گفته:«نامه ای که از سمت دستگاه قضا ابلاغ شده است، در واقع خطاب به آقای مدیر کل است؛ پای همه مجوزهایی که صادر شده امضای ایشان است.

ایشان به هیچ وجه پای هیچ کدام از مجوزهایی که تا کنون صادر کردند ایستادگی نکردند». بهشتی در تکمیل صحبت‌هایش عنوان کرد: «تمامی نمایش ها، اجراخوانی ها و نمایشنامه خوانی هایی که در این مجموعه روی صحنه رفته است، از مرکز هنرهای نمایشی به عنوان تنها نهاد اخذ مجوز در حوزه آثار نمایشی، مجوز های لازم را کسب کرده است. مجوز فعالیت های این مجموعه به هیچ وجه باطل نشده است و هنوز اعتبار کافی دارد که این مجوز با امضای معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است. تاکنون تمامی برنامه‌های این پردیس در چارچوب موازین جمهوری اسلامی ایران بوده است».

اما نكته جالب در صحبت هاي بهشتی اين بخش است كه او اعلام كرده تاکنون هیچ نامه ای از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی برای مدیریت این مجموعه ابلاغ نشده است، اما مدیریت پردیس تئاتر شهرزاد برای دوری از تنش های ایجاد شده در فضای تئاتر در ماه های اخیر که منجر به دستگیری رییس تئاتر شهر و یکی از کارگردانان صاحب نام تئاتر شد، تصمیم گرفت که نمایش های در حال اجرا فقط به مدت ٤٨ ساعت از تاریخ پنج‌شنبه ٦ دی متوقف شود.يعني اين توقف فعاليت از جانب خود آن‌ها و نه احيانا بر اساس ابلاغيه اي از سوي يكي از نهاد‌هاي نظارتي است!هر چند شنيده ها حاكي از اين است كه معاون وزارت ارشاد وعده هايي مبني بر گره گشايي و از سر گرفتن فعاليت اين مجموعه داده است اما فعاليت اين مجموعه تا به امروز كماكان لغو و مجوزي ندارد.

آن‌ها كه بيشترين ضربه را خوردند

گذشته از مسائل مالی و از دست رفتن برنامه‌هایي كه هر گروه نمايش با آن مواجهند، شايد اصلي ترين پيامد،يك حال خراب باشد و اینکه كسي نمي داند و نمی‌تواند بفهمد دقیقا چه شده و چرا و نمی‌دانند کی و چطور می‌خواهد این موضوع حل شود! این بلاتکلیفی بدترین مشكل در این شرایط است.هرچند به طور قطع قرار دادی وجود دارد که این گونه تعهدات را در نظر گرفته و ساز و کارهای احقاق حق طرفین در آن لحاظ شده باشد اما بسياري از گروه هاي نمايشي اصولا به دليل شرايط حاكم بر مجموعه هاي خصوصي كه بنا به اصول تجاري حاكم ، اصولا بي‌پرده تر و شفاف تر از تماشاخانه هاي دولتي و وابسته است اين مجموعه ها را انتخاب مي كنند و با ادامه اين روند نمي توان پيش‌بيني كرد كه وضعيت آن‌ها چه خواهد شد.

در پايان اميد است که مسئولان هنرهای نمایشی و پردیس تئاتر شهرزاد در اسرع وقت در جلسه‌ای روشن و شفاف پاسخگوی شرایط پیش آمده به تمامی گروه‌هایی که از این اتفاق آسیب دیده‌اند باشند و حب و بغض‌ها و روابط غیر اصولی جای ضوابط شفاف و اصولی را نگیرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.