انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 92217 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۳ - 09:00
نبردي با چاشني بودجه!
نيروهاي نظامي به تنظيم دخل و خرج دولت براي آن‌ها اعتراض دارند

نبردي با چاشني بودجه!

بيشترمشكلات كشور به سرمايه‌هايي مربوط مي‌شود كه به صورت نامناسب و با برنامه‌ريزي نادرست در ميان اقشار و نهادهاي مختلف تقسيم مي‌شود...

قانون- بيشترمشكلات كشور به سرمايه‌هايي مربوط مي‌شود كه به صورت نامناسب و با برنامه‌ريزي نادرست در ميان اقشار و نهادهاي مختلف تقسيم مي‌شود. در همين حال مدتي است كه خبر كاهش بودجه برخي نهادهاي نظامي به حاشيه‌اي در كشور مبدل شده است و نبود شفافيت لازم  براي كم‌كردن اين بخش از بودجه سبب شده تا مردم دچار تضادي خاص در جامعه شوند كه چرا در روزگاي كه بايد نهادهاي نظامي تقويت شوند، بودجه برخي از آن‌ها كاسته‌مي‌شود. البته برخي از رسانه ها در همان روزهاي ابتدايي ارائه بودجه گفتند كه بودجه سپاه‌پاسداران افزايش يافته ولي از طرفي بودجه وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح كاهش چشم‌گيري داشته است.

تعريف از عملكرد

انتقادهاي فراواني به شيوه عملكرد دولت در اين زمينه مي‌شود ولي دولت نگاه ديگري دارد و در همين راستا حسن‌روحاني نيز روز گذشته در بخشي از سخنانش با اشاره به گزارش دستاوردهای وزارت دفاع در حوزه های دفاعی گفت كه وزیر دفاع گزارش بسیار خوبی درباره  پیشرفت‌ها در زمینه موشک‌های برد متوسط، برد بلند و همچنین موشک‌های هوا به هوا،  زمین به دریا، دریا به دریا و همچنین پهپادها ارایه دادند و کار بسیار خوبی در این زمینه ها انجام گرفته است.وي با تاکید بر اینکه در زمینه تقویت و ارتقاء قدرت دفاعی سرزمین‌ خود هیچ‌وقت تردید نمی‌کنیم، اظهارداشت كه یکی از اهداف بلند دولت یازدهم و دوازدهم، تقویت بنیه دفاعی بوده و همه آمار و ارقام نشان می‌دهد که عملکرد این دولت نسبت به دولت‌های قبل در زمینه تقویت بنیه دفاعی پیشتاز بوده است.

 

درخواست در لفافه

امير حاتمي، وزير دفاع  نيز در خصوص بودجه دفاعی سال آینده و حواشی مطرح شده در خصوص آن گفته است:« همان‌گونه که نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند بودجه دفاعی در دو سطح دیده شده است؛ یک سطح آن بودجه‌ای است که با سقف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان بعنوان بودجه عمومی کشور ارائه شده است و بخش دیگر آن در صورتی تأمین خواهد شد که عمده منابع دولت تأمین شود؛ اگر هر دو اینها تأمین شود درواقع بودجه دفاعی ما از رشد خوبی نسبت به سال جاری برخوردار است». وزیر دفاع افزود:« بودجه دفاعی در سال آینده حدود ۲۱ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش خواهد داشت؛ اما آن چیزی که مورد ابهام است و سوالاتی درباره آن مطرح است، دو سطحی بودن بودجه دفاعی است که امیدواریم با مساعدت اعضای هیئت دولت برای تأمین بودجه عمومی کشور، بودجه به صورت کامل اجرا شود و بخش دفاع بتواند از این رشد برخوردار شود». امیر حاتمی گفت:« دو سطحی بودن بودجه دفاعی شیوه‌ای است که سازمان برنامه و بودجه اتخاذ کرده است. اگر این شیوه محقق شود، می‌تواند فرصتی برای حوزه دفاعی باشد و اگر محقق نشود، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. امیدواریم همانگونه که سازمان برنامه و بودجه پیش بینی کرده است، منابع محقق شود».

تكاپوي بودجه‌اي

سردار رضا طلایینیک، معاون پارلمانی وزیر دفاع نيز در اين زمينه گفت:« اگر لایحه در مجلس با ایجاد اطمینان در ارتباط با تامین از درآمد مازاد کشور به ردیف‌های اصلی اصلاح شود افزایش مناسبی متناسب با نیاز بنیه دفاعی کشور در بودجه سال آینده خواهیم داشت».وي در حاشیه جلسه علنی صبح ديروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:« خوشبختانه نمایندگان اراده و اهتمام جدی برای رفع اشکال و ابهام بودجه دفاعی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال 98 دارند». وی افزود:« در این لایحه 23 هزار میلیارد تومان از اعتبارات دفاعی به درآمد مازاد مربوط شده که این نسبت از اعتبارات دفاعی برای تامین از درآمد مازاد بودجه 98 دغدغه‌های جدی ایجاد کرده است». طلايي‌نيك افزود: به نظر می‌رسد باید اختصاص بخشی از منابع بودجه حوزه‌های دفاعی و غیردفاعی به نسبت منطقی به منابع مازاد بودجه سال آینده وابسته شود، نه اینکه بخش قابل توجهی از اعتبارات دفاعی به بودجه مازاد وابسته شود». طلایی‌نیک تصریح کرد: «نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق ظرفیت و اراده جدی برای رفع دغدغه فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح در جهت شفافسازی و رفع اشکال لایحه بودجه در ارتباط با پایدار کردن اعتبارات اصلی و تقویت بنیه دفاعی دارند. اگر لایحه در مجلس با ایجاد اطمینان در ارتباط با تامین از درآمد مازاد کشور به ردیف‌های اصلی اصلاح شود افزایش مناسبی متناسب با نیاز بنیه دفاعی کشور در بودجه سال آینده خواهیم داشت». وی ادامه داد:« امیدواریم با هماهنگی دولت، مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح این اشکال جدی در لایحه بودجه برای بنیه دفاعی با اولویت برطرف شود». معاون پارلمانی وزیر دفاع در بخش دیگری از اظهاراتش یادآور شد:« نمایندگان درباره لایحه ساماندهی حقوق وظیفه جانبازان پیگیری‌هایی داشتند و پیشنهادات جدیدی درباره این پیشنویس لایحه که در دولت مطرح است اعلام شده بود. بر همین اساس برای بازنگری در پیشنویس لایحه و بررسی پیشنهادات جدید با نیروهای مسلح هماهنگی‌هایی به عمل آمد و وزارت دفاع تقاضای استرداد پیشنویس لایحه را به دولت و ستاد کل اعلام کرد». طلائینیک خاطرنشان کرد:« این استرداد با هماهنگی ستاد کل و نیروهای مسلح انجام شد تا با بررسی دقیق‌تر در جهت حمایت از حقوق متعلقه به ایثارگران گرامی و رفع برخی اقدامات انجام شود. به گونه‌ای که در این لایحه هیچگونه قطع حقوق و کاهش حقوق وظیفه جانبازان مطرح نیست، بلکه تعیین تکلیف دستگاه‌های اجرایی ذیربط برای ارائه خدمات و پرداخت حقوق وظیفه مطرح بود که برای تامین نظر ایثارگران و نمایندگان این لایحه از دولت مسترد و منتفی شد».

سرپيچي از دستور

مرتضی صفارینطنزی، نماینده مردم شهرستان نطنز نيز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به لایحه بودجه سال جدید که چندی پیش از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد، اظهار داشت كه آثار مخرب ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا و برخی از مشکلات داخلی باعث شد تا اقتصاد ما ضعیف شود و همین امر منجر به کاهش نقدینگی دولت شد. این نماینده خانه ملت با بیان اینکه دولت به دلیل کمبود نقدینگی در بودجهنویسی با معذوریتهایی مواجه شد، افزود:« اینکه میگویند دولت توجه ای به بودجه دفاعی کشور نداشته، علاوه بر اینکه منطقی نیست بلکه مطرح شدن چنین بحثی به صلاح کشور نیست؛ چراکه ثبات امنیت پایدار مستلزم بودجه کافی و از طرفی این موضوع خط قرمز تمام مسئولان است». این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با توجه به این نکته که دولت به امید اینکه مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی بودجه دفاعی کشور را ارتقا دهند، بودجه دفاعی کشور را به میزان قابل توجهی افزایش نداد، تصریح کرد:« نمی‌توان تا این لحظه به صورت دقیق در مورد بودجه دفاعی کشور اظهارنظر کرد؛زيرا باید کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین کمیسیون تلفیق به صورت تخصصی وارد عمل شوند و در این خصوص تصمیم‌گیری کنند». صفاری نطنزی با بیان اینکه تلاش برای ثبات و ارتقای امنیت در کشور نقطه اشتراک تمام مسئولان است، گفت:« بي‌شك اگر کمیسیونهای تخصصی مجلس که وظیفه رسیدگی به امور لایحه بودجه سال 98 را عهده‌دار هستند، اگر بودجه دفاعی کشور را برازنده و قابل قبول ندانند نسبت به اصلاح آن وارد عمل خواهند شد».

عصبانيت آقاي رييس

انتقادها مربوط به يك جناح خاص نيست و در همين راستا حشمت‌ا... فلاحت‌‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از زمزمه‌های مرتبط با بودجه دفاعی کشور برای سال آینده گفت: امروز لایحه بودجه 1398 در دولت در حالی تصویب شده است که باوجود توصیه‌ها و هشدارهای لازم اخبار خوشایند و مناسبی از وضعیت بودجه دفاعی شنیده نمی‌شود و این موضوع به یک نگرانی جدی برای ما تبدیل شده است. وی با بیان این که کاهش سهم بودجه دفاعی در بودجه سال آینده، مغایر با سیاست‌های کلی نظام و برنامه ششم توسعه است، گفت: طبق برنامه ششم توسعه حداقل باید 5 درصد بودجه عمومی، بودجه به بخش دفاع اختصاص داده شود چرا که دفاع و امنیت یکی از ستون‌های اصلی در بودجه و مسئله بسیار مهمی برای کشور است. فلاحت‌پیشه با بیان این که جای سوال دارد که دولت چرا به وظیفه خود در تامین بودجه دفاعی به حد لازم عمل نمی‌کند، بیان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی پیش از آن که لایحه بودجه در دولت تصویب شود چندین جلسه با مسئولان مربوطه دولتی داشتیم و حتی یک روز جلسه کمیسیون را با آقای نوبخت درباره بخش امنیت و دفاع صحبت کردیم که دولتی‌ها به ما وعده‌هایی دادند اما امروز اخبار ی که به گوش می‌رسد مغایر با وعده‌های دولت است. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار از دولت تقویت بودجه دفاعی است، تصریح کرد: اخبار ی که از بودجه دفاعی به گوش می‌رسد مغایر با شاخص‌ها و مولفه‌های امنیت ملی ما است که امیدواریم این مسئله در مراحل بعد تصحیح و اصلاح شود. وی از «یک جا نشینی» برخی مسئولین و نهادها انتقاد کرد و گفت: بنده بعد از آن که مسئولیت ریاست کمیسیون امنیت ملی را بر عهده گرفتم از بسیاری از نقاط‌های صفر مرزی بازدید کردم. آقایان و مسئولان محترم بهتر است به نقاط صفر مرزی بروند و ببینند که مرزبانان ما برای دفاع از حریم مرزی و امنیت کشور گاهي حتی از كمترين امکانات لازم برخوردار نیستند. فلاحت‌پیشه در پایان از رئیس جمهور و دولت خواست بازنگری جدی در بودجه دفاعی کشور کنند، چرا که به گفته او اخبار شنیده شده از میزان بودجه دفاعی کشور با مولفه‌های امنیتی و دفاعی مطابقت ندارد.

نكاتي خاص

حسن‌روحاني يكي از دلايل دير شدن تقديم بودجه به مجلس را بازنگري لايحه، به دليل بكارگيري فرامايشات رهبري در بودجه اعلام كرد ولي نكته‌ اينجاست كه با توجه به ناگاه ويژه آيت‌ا...‌‌خامنه اي به موضوع تقويت نيروهاي نظامي و امنيتي چرا اين بخش ترميم نشده‌است؟! از طرفي كاش دولت پاسخي قاطع و قانع‌كننده براي اين تصميم‌گيري ارائه كند زيرا در اين وضعيت همه جريان مخالف سعي مي‌كنند كه اقدام صورت گرفته را برگردن قوه‌مجريه بيندازند و اين وضعيت سبب آشفتگيي اذهان مردم نيز مي شود. بايد منتظر ماند و ديد كه سرانجام نمايندگان در مجلس به اين وضعيت رسيدگي خواهند كرد و نتيجه مناسبي در پيش خواهد بود يا آنكه بودجه بدون تغيير تصويب مي‌شود.

 

 

 

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.