انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
باروتي در انتظار جرقه
۲۱۳ هزار نفر مقرری بیکاری می‌گیرند!
فیلترینگ، راه‌حلی است که جواب نمی دهد
تخم افکار خود را در کدام زمین می‌افشانید؟
اعتراض به پیمان‌کاری
واکاوی رابطه تلقین‌گرایی و مصرف گرایی
سفیدنمایی ازدواج‌های کدر!
بايد پزشكان را ملزم به نصب كارتخوان كنيم
مدیریت های «دلال پرور»
مردان، قربانیان خاموش تبعيض
ماموریت در درایت ، مدیریت در ظرافت
دوگانه بودن يا نبودن «سگ» !
عذرخواهی، یک توانمندی در زندگی
تبعیض مثبت به نفع زنان
تولید پریشانی با بیمه شخص ثالث
منتهی‌الیه سمت چپ
بیشتر
کد خبر: 92282 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - 14:26
برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟

برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟

چندی پیش نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتم مبنی بر اینکه حجم گسترده تبلیغات کتاب‌های کمک درسی موجب تخریب هدف‌های تربیتی و پرورشی ما در مدرسه شده است...

قانون- محمدرضا نیک نژاد

«چندی پیش نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتم مبنی بر اینکه حجم گسترده تبلیغات کتاب‌های کمک درسی موجب تخریب هدف‌های تربیتی و پرورشی ما در مدرسه شده است. از محضر ایشان خواستم تمهیدی به کار گیرند تا در رسانه‌ها از جمله رسانه ملی تا آنجا که ممکن است این میزان کاهش پیدا کند و پخش تبلیغات با نظر کارشناسی وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد. ایشان هم پی‌نوشتی را مرقوم فرمودند و به بخش‌های مختلف دستور دادند؛ در اولین گام و با همکاری سازمان صداوسیما پخش این‌گونه تبلیغات ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده که این یک قدم بسیار موثر است و از همکاری صداوسیما تشکر می‌کنم».

بنگاهداري با آموزش

بند بالا سخنان وزیر آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت است. نامه به رهبری از واپسین تلاش‌هایی ا ست که وزیر در راستای رویارویی با بنگاه های بزرگ تجاری - آموزشی انجام می دهد. بنگاه هایی که گسترگی فعالیت های شان به دورترین روستاها و ژرفای فعالیت های شان به عمق کوچک ترین نهاد اجتماعی، یعنی خانواده ها و چیرگی شان بر ذهن ها و دل های تک تک دانش آموزان و البته درآمدهای نامشروعِ هزاران میلیاردی شان از جیب های بیشترِ ایرانیان بر کسی پوشیده نیست. بی گمان ریشه فربگی این بنگاه ها در سیاست های کلان آموزشی و نهادهای متولی آموزش، یعنی آموزش و پرورش، آموزش عالی و سازمان سنجش در 50 سال گذشته بوده است. با همه دگرگونی های چند دهه گذشته در هدف های خرد و کلان آموزشی در جهان و در کشور، سایه سنگین کنکور و نگاه کنکوری همچنان بر سپهر آموزشی کشور سایه افکنده و همچنان از ذی‌نفعانِ آموزش در کشور قربانی می گیرد. این سایه شوم در چنبره حمایت های برآمده از همکاری نهادهای رسمی با بنگاه‌های تجاری- آموزشی و البته سودهای بادآورده و کلان، نزدیک 50 سال آموزش کشور را گرفتار غولِ ارزیابی‌های سطحی- کمی کرده است. کنکور همزمان که ریشه های آموزش بهینه، کیفی و کارآمد را هدف قرار داده، از ریشه های نابرابری آموزشی در کشور نیز به‌شمار می آید چرا که هزینه های میلیاردی کلاس های آمادگی کنکور و کتاب های گرانبهای آن و آزمون های پرشمار آمادگی چیزی نیست که بسیاری از خانواده ها بدونِ انواع فشارهای مادی از پَسش برآیند. در این وضع بسیاری از دانش آموزان در بخش های نابرخوردار کشور از این کلاس ها محروم و در نتیجه توان رقابت با بسیاری از خانواده های متوسط به بالا را ندارند و در مسابقه کنکور از دور خارج می شوند؛ درچنین شرایطی زمینه آموزش طبقاتی و نابرابری آموزشی بیش از هر زمان دیگری فراهم خواهد بود.

ريل گذاري براي حذف كنكور

از این زاویه تلاش برای کنکور زدایی از آموزش باید مورد پشتیبانی همه شهروندان کشور قرار بگیرد اما نباید فراموش کرد که آموزش دارای رگه های توانمند فرهنگی است. دگرگونی های فرهنگی زمانبر، گام به گام و نیازمند آگاهی رسانی های دقیق و استدلال های پذیرفتنی برای ذی‌نفعان است. انقلابی گری در گستره فرهنگی هیچ گاه پاسخ درخور را نیافته و نخواهد یافت. از این رو به نظر می‌رسد امروز بیش از کارهای پر سر و صدا و گاه زیاده روی در کنش های رسانه ای و ... نیازمند ریل گذاری های درست و دقیق در مسیر حذف بلای ریشه دار کنکور هستیم. در این مسیر این نامه وزیر می تواند گام مثبتی ارزیابی شود اما در کنار چنین کارهایی، باید نگاه کیفی نگر در رویکردهای نوین آموزشی مانند اولویت بخشی به عدالت آموزشی و حقوق بشری را جایگزین فرهنگِ آموزشی کمی نگرِ 100 ساله كرد. نگرانی بزرگ تر آنکه این تلاش ها نباید وابسته به یک فرد و یک جریان باشد، به گونه ای که با رفتن این آن‌ها شاهد بازگشتِ نگاه کنکوری و نفوذ اقتصادی، سیاسی، اجتماعیِ بنگاه های وابسته به آن باشیم. امروز با همه این سر و صداهایی که پیرامونِ کنکور و مافیای آن وجود دارد در بسیاری از مدرسه ها، کلاس های کنکور برقرار و کتاب‌های آن با تیراژهای چند ده هزارتایی و با همراهی دست‌اندرکاران مدرسه میان بچه‌ها پخش می‌شود. رویارویی را از سر چشمه که همان فرهنگِ آموزشی کمی و 100 ساله است، باید آغاز کرد. آیا وزیر و تیمش برای خشکاندن ریشه های آموزشی فرهنگ برنامه ای دارند یا تنها به دنبال بریدن سرشاخه های این درخت بیماری‌زای تناور است؟

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.