انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 92465 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - 13:06
رودربايستى به نام «توافق هسته اى»

رودربايستى به نام «توافق هسته اى»

توافق هسته اى ايران با گروه ١+٥ از همان روز هجدهم ارديبهشت ١٣٩٧ كه دونالد ترامپ رسما در مقابل رسانه‌ها برگه خروج از برجام را امضا كرد، درواقع پايان يافت

قانون-حسن محمدى/ روزنامه نگار

توافق هسته اى ايران با گروه ١+٥ از همان روز هجدهم ارديبهشت ١٣٩٧ كه دونالد ترامپ رسما در مقابل رسانه‌ها برگه خروج از برجام را امضا كرد، درواقع پايان يافت. واكنش‌هاى جمهورى اسلامى ايران از همان دقايق ابتدايى تا امروز اگرچه عقلانى و منطقى بود اما يك بازيگر هوشمند در ساختار نظام بين الملل همه برگ هاى خود را رو نمى كند. ايران و آمريكا از اين قاعده مستثنا نبودند و هر دو در دو برهه برجام و پسابرجام در حرفه اى ترين شكل ممكن نسبت به يكديگر عمل كردند.

برجام يك نوزاد مُرده بود چرا كه ارزش هايى كه به آن بها مى داد با انگيزه هاى لازم براى پياده‌كردن آن در تضاد بود.البته اين سخن به معناى آن نيست كه ما نبايد پاى ميز مذاكره مى رفتيم يا نبايد توافق مى كرديم بلكه اتفاقا همان مذاكره و همان توافق چهره ساخته شده مخوف ما را در سپهر سياست نظام بين الملل تغيير داد.

توافق هسته اى ايران و گروه ١+٥ موسوم به برجام شباهت هاى ويژه اى به معاهده ورساى داشت كه مهم ترين آن، اين بود كه خطرناك‌ترين ضعف حاصل‌شده از اين توافق و آن معاهده،روانى بود. پيش از معاهده ورساى و در حين مذاكره پيرامون آن، جامعه جهانى متفق القول معتقد بودند كه تنها آلمان مسئول شروع و گسترش جنگ جهانى اول است و اكثر اقدامات تنبيهىِ اقتصادى،سياسى و نظامى عليه اين كشور بر اين گفته استوار بود كه صرفا آلمان مسئول گسترش آتش جنگ بوده است، اگرچه در همان زمان صلح‌جويان اين معاهده را مسخره مى كردند اما از نظر ويلسون، رييس جمهور وقت ايالات متحده آمريكا علت جنگ بايد به يك موجود پليد و شيطانى نسبت داده مى شد كه مجازاتش لازم بود.

پس از پايان معاهده و فروكش كردن «تنفرها»، ناظران آرام آرام به اين جمع بندى رسيدند كه مسئوليت شروع و گسترش جنگ بسيار پيچيده تر از آن بود كه تصور مى كردند لذا طراحان معاهده ورساى به چيزى دست يافتند كه كاملا مخالف اهداف اوليه آنان بود. آن‌ها سعى كردند به لحاظ فيزيكى آلمان را ضعيف كنند اما مدل رفتارى شان موجب شد آلمان به لحاظ ژئوپوليتيكى تقويت شود و در بلند مدت نيز اين كشور در راستاى استيلا بر اروپا و در قياس با وضعيت پيشين خود، در موقعيت بهترى قرار داشت و به محض گسسته شدن زنجيرهاى خلع سلاح از پاى آلمان، اين كشور قوي‌تر از هر زمان ديگر ظاهر شد.

كاربرد توافق هسته اى ايران با گروه ١+٥ نيز ناشى از همين رويكرد بود و اين توافق هم براى پرستيژ بين المللى جمهورى اسلامى ايران در كوتاه مدت موثر بود و هم اينكه موجب افزايش قدرت ايران در خاورميانه شد، قدرتى كه نگرانى‌هاى عربستان به عنوان مهم‌ترين رقيب٤٠سال اخير ما در منطقه را نيز افزايش داد و تحركات خارج از عرفش در چندسال اخير نيز در همين راستا ارزيابى مى شود.

به هر حال به نظر مى رسد گروه ١+٥ به ويژه تروئيكاى اروپايى با رودربايستى خاصى برجام را حمايت مى كنند، چرا كه به لحاظ منطقى اقتصاد اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريكا هم براى اروپايى ها مهم تر است و همچنان درهم تنيده اند كه منفك شدن اين دو كه مجموعا كنار همديگر بيش از ٣٣هزارميليارد دلار از ظرفيت GDP دنيا را در اختيار دارند، درواقع غيرممكن است. بايد بپذيريم كه بازار و تمام اقتصاد ايران در مقابل اين دو غول اقتصادى يعنى اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريكا بسيار ناچيز است و اروپايى ها كه علاقه‌مند هستند هم پُز تعهد به توافق هاى بين المللى و هم پُز دموكراسى خواهى و ديپلماسى محور بودن تصميمات شان را به جامعه بين الملل عرضه كنند، نمى توانند چشم بر روابط اقتصادى با آمريكاى ترامپ ببندند، به ويژه آنكه ترامپ برخلاف فضاسازى هاى رسانه هاى رقيب او در آمريكا، هنوز رييس جمهور محبوبى است و اگر امروز انتخابات رياست جمهورى برگزار شود حتما با آراي الكترال بيشترى وارد كاخ سفيد مى شود، به همين خاطر كنار آمدن با ترامپِ احتمالا هشت ساله، اولويت اروپايى هاست.

در اين ميان جمهورى اسلامى ايران كه امروز توانسته است همه هزينه هاى چند ده ميلياردى كه سال هاى اخير در راستاى تخريب چهره اش توسط لابى هاى قدرتمند مخالفش خرج شده بود، با برجام بى اثر كند و در كنار توانمندى نظامى به بازسازى ديپلماسى‌محور بودن و اهل گفت وگو و عمل به تعهدات بين المللى بپردازد و از سوى ديگر در صورت خروج از برجام همه هزينه ها در سبد آمريكا و اروپا خواهد بود و به سادگى مى تواند به موقعيت بهترى نسبت به قبل در حوزه توانمندى، دانش و تكنولوژى هسته اى دست يابد، خيلى در خروج از برجام بى‌ميل نيست و به نظر مى رسد جمهورى اسلامى ايران هم با رودربايستى به ادامه برجام تن داده است.به هرحال اگر هر دو طرف را برنده بازى برجام بدانيم كه نگارنده معتقد است ايران برنده تر بود، قاعدتا بازنده نيز هر دو طرف هستند اما طرف مقابل بازنده تر است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.