انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 92473 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - 14:36
حال «ناخوش» هواي شهر
روز هواي پاك، فقط نمادي در تقويم شهروندان است

حال «ناخوش» هواي شهر

امروز روز هواي پاك است. روزي كه بسياري از شهروندان تنها نامي از آن را در تقويم مي بينند و تقريبا در زندگي شهري آن‌ها معنا و مفهومي ندارد. ..

قانون-فرشيد‌‌‌‌‌ اسحاقي

امروز روز هواي پاك است. روزي كه بسياري از شهروندان تنها نامي از آن را در تقويم مي بينند و تقريبا در زندگي شهري آن‌ها معنا و مفهومي ندارد. روزي كه سال‌هاست اقدامات نمادين بسياري براي ارزش‌گذاري و اهميت بخشيدن به موضوع هواي پاك برگزار مي‌شود اما در عمل، عمده اقدامات بخش‌ها و دستگاه‌هاي مختلف در جهت محو هواي پاك از زندگي شهروندان است. از توليد بي‌رويه خودروهاي غير استاندارد و ورود آن‌ها به خيابان‌هاي شهر گرفته تا سوخت هاي بي كيفيت و حمل و نقل عمومي زمين گير ، همه و همه رنگ و بوي چنداني از توجه به اهميت هواي پاك ندارد. سال‌هاست مردم پايتخت به زندگي در ميان دود و ذرات معلق عادت كرده و ديدن آسمان آبي را امري محال براي خود مي‌دانند. در همين سال 97 كه حدود 60 روز به پايان آن مانده است، تنها ۱۷ روز هوای پاک نصيب مردمان پايتخت شده است كه البته در اين چند روز هم سهم باد و باران در پديد آمدن اين روزها بسيار پر رنگ و اساسي بوده است.بر اساس استانداردها، شاخص کیفیت هوای صفر تا ۵۰ بیانگر هوای پاک است و با عبور شاخص از عدد ۱۰۰، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس سپس به‌تدریج برای همه افراد ناسالم می‌شود. از همين رو و طبق آمار، تهرانی‌ها از ابتدای سال تاکنون ۲۵۴ روز هوای مطلوب تنفس کرده‌اند که از این تعداد ۱۷ روز هوا پاک و ۲۳۷ روز هوا سالم بود. اگر چه به گواه همين آمار، تعداد روزهاي پاك هواي تهران نسبت به سال قبل چند روز بيشتر شده كه در علت آن علاوه بر ميزان اختلاف بارش در مقایسه با سال‌های گذشته مي توان به سختگیرانه‌تر شدن قانون معاینه‌ فنی در تهران اشاره كرد كه اثري ولو ناچيز همراه داشته است.

بي‌توجهي به قوانين متعدد محيط زيست

براي بهبود محيط زيست شهري و داشتن روزهاي هواي پاك، قوانين و مقررات زيادي در يكي دو دهه گذشته نگاشته شده اما در عمل به آن‌ها كم‌ترين توجه شده است. از طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران در اوايل دهه هشتاد و قانون منع فعاليت واحدهاي آلاينده در شهرها تا قوانين مختلف در تعيين استانداردهاي توليد سوخت و خودرو، همه و همه براي اثرگذاري بر بهبود محيط زيست شهرها وضع شده اما در عمل عمدتا ابتر مانده است. همزمان نيز آلاينده‌هاي زيست محيطي تاخت و تاز بيشتري در شهرها پيدا كردند تا هم ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از آلودگي‌هاي شهري بالارود و هم كيفيت زندگي در شهر كمتر و كمتر شود. بخش مهمی از این آلاینده‌ها که ناشی از سوخت ماشین‌آلات سنگین و سبک و کارخانه‌هاست موجبات آلودگی هوا و آلودگی صوتی را فراهم می‌کند. پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از رهاوردهای انقلاب صنعتی است که از 300 سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می‌شود. تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال، نفت، گاز و درنهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد، فرآورده‌های مضر و زیان‌بخشی را به همراه می‌آورد که حیات موجودات زنده و به‌ویژه انسان‌ها را تهدید می‌کند.

حمل و نقل و آلودگي هوا

آلودگی هوا در اثر چهار عامل اصلی ترویج فرهنگ شهرنشینی، گسترش ترافیک شهری، توسعه سریع اقتصادی و افزایش مصرف انرژی پديد مي‌آيد و اين درحالي است كه بسياري از شهرها حتي در کشورهاي توسعه يافته داراي سطوح خطرناکي از آلودگي هوا هستند. اين معضل بزرگ از طريق جريان باد يا حرکت وسايل نقليه موتوري در شهرها منتشر مي شوند و در اين ميان، ورود خودرو هاي بيشتر در جاده‌ها و خيابان‌هاي يکسان به معني ترافيک سنگين‌تر و هواي آلوده‌تر است. تحقيقات نشان مي‌دهند زندگي در مجاورت بزرگراه هاي پر ترافيک با نرخ سرطان در کودکان ارتباط مستقيم دارد، به طوري که کودکان ساکن در منازل مجاور خيابان‌هايي که بالغ بر 20 هزار خودرو در آن به طور روزانه تردد مي‌کنند، حدود 6 برابر بيشتر از ديگر کودکان در معرض آسيب هستند. دليل اصلي سرطان خون در کودکان و بزرگسالان، تاثير هيدروکربن‌هاي حلقوي از جمله بنزين است که منبع عمده انتشار آن‌ها خودروها هستند. داشتن هوايي پاك قطعا بيش از آنكه به ثبت روزي در تقويم معطوف شود، نياز به اقدام عملي در حذف منابع آلوده كننده هواي شهر دارد، هر چند «پيروز حناچي» شهردار تهران كه نشان داده توجهي جدي براي كاستن از آلودگي‌هاي شهر دارد، ديروز در پيام روز هواي پاك نوشت: «هر روز باید هدف‌مان هوای پاک باشد.۲۹دی ماه روز هوای پاک نامگذاری شده و به صورت نمادین برنامه‌هایی در راستای تحقق این آرزوی دیرینه شهروندان تهرانی برگزار می‌شود. اما باید بدانیم که حال شهر ما خوب نیست. هوای شهرمان خوب نیست و تنها با برگزاری ویژه برنامه‌های روز یا هفته هوای پاک حالش خوب نخواهد شد». شهردار تهران با بيان اينكه نیازی به دعوت برای حضور در این برنامه‌های نمادین نیست در ادامه تاكيد كرد: همه شهروندان باید به سهم خود در تحقق این مهم تلاش کنند و این تلاش نباید به روز و هفته خاصی محدود شود. باید در تمام روزهای سال به هر نحو به بهبود هوای شهرمان کمک کنیم؛ شهروندان به سهم خود و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، پیاده و یا دوچرخه و هر امکانی که برای‌شان میسر است، و با معاینه فنی خودروها، تردد کمتر با خودرو‌های شخصی، و مسئولان هم با توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی و ایجاد دسترسی آسان‌تر به ناوگان حمل و نقل ریلی درون شهری و اتوبوسرانی.باید هرروز برای‌مان روز هوای پاک باشد، تا حال و هوای شهرمان خوب شود و آسمان آبی برای‌مان آرزو نباشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.