انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 92476 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - 14:42
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال

شیرابه، بلای جان ماهی های شمال

طلاي كثيف اين روزها بلاي جان ايران شده و محيط‌زيست و سلامت مردم كشور را نشانه رفته است. زباله در بسياري كشورهاي جهان علاوه‌بر اينكه مشكل محسوب نمي‌شود، منبعي براي درآمد پايدار شهرها نيزهست اما...

قانون-گروه سرزمین

طلاي كثيف اين روزها بلاي جان ايران شده و محيط‌زيست و سلامت مردم كشور را نشانه رفته است. زباله در بسياري كشورهاي جهان علاوه‌بر اينكه مشكل محسوب نمي‌شود، منبعي براي درآمد پايدار شهرها نيزهست اما در ايران زباله به هيولايي تبديل شده كه تمامي بودجه شهر را مي‌بلعد و در نهايت مردم مي‌مانند و كوهي از پسماند ، درياچه‌اي از شيرابه زباله و خزانه خالي شهر. تخليه زباله در جنگل و دريا در شمال و جنوب كشور يا تخليه آن در كوه و دشت‌ها در ديگر شهرهاي كشور نخستین راه‌حل مسئولان در مساله مديريت پسماند است.مدیریت پسماند شامل جمع‌آوری و انتقال زباله‌ها به بیرون شهر است اما امروزه با پیشرفت فناوری، دیگر تنها راه  مدیریت پسماند، دفن زباله نیست. می‌توان با بازیافت و تبدیل زباله‌های تر به ورنی کمپوست يا تولید انرژی، بخش قابل توجهی از هزینه‌های جمع‌آوری زباله را تامین کرد اما در کشور ما، نه تنها اراده و بودجه‌ای برای تحقق این امر نبوده است ، بلكه شمال ایراني راكه همه ما به دريا و جنگلش مي‌شناسيم، اين روزها به سطل بزرگ زباله‌اي براي مردم تبديل شده است. اين مساله، براي متوليان جمع‌‌آوري و دفن زباله عادت شده و كار به‌آنجا رسيده كه هر روز در رسانه‌هاي مختلف، خبرهايي از تخليه زباله‌هاي بيمارستاني در دريا و جنگل منتشر مي‌شود كه مراحل بي‌خطرسازي روي آن‌ها انجام نشده است . مساله زباله امروز درشمال به يك بحران تبديل شده و هر روز شاهد ارائه راهكارهايي از سوي مسئولان اين استان ها براي اين بحران هستيم اما در عمل هيچ اتفاقي نمي‌افتد.

ريیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه آب بزرگ‌ترین معضل محیط زیستی کشورگفت: ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در استان‌های شمالی کشور برای رفع مشکل زباله، به دلیل رطوبت زیاد ناکارآمد است. به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند در استانداری مازندران با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تمام حوزه های پوشش گیاهی و خاک مرتبط به محیط زیست با فاکتورهای منفی مواجه است، اظهارکرد: اوضاع محیط زیست در کشور عقب مانده است؛ افزایش جمعیت، سطح زندگی مردم و افزایش مصرف و همسویی با تخریب محیط زیست پیامدهایی درپی داشته است. وی با اشاره به اینکه مشکلات ایجاد شده در کشور ناشی از بی‌توجهی به توسعه پایدار است، یادآورشد: مشکلات زیست محیطی را نمی‌توان با نگاه‌ها و اعتبار دولتی بر طرف کرد، بلکه نیازمند مشارکت‌های مردمی  هستیم. ريیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان و مراکز آلاینده محیط زیست در کشور هستند،خاطرنشان کرد: توجه و پالایشی اساسی نسبت به حوزه محیط زیست نشده است و محیط زیست وظیفه دارد در برابر تندروها و مخرب‌های زیست محیطی ایستادگی کند.

کلانتری با اشاره این نکته که در حوزه زیست محیطی ما باید برخورد نسبی و تعادلی داشته باشیم و اگر تفکر صرف اجرای قوانین زیست محیطی در کشور عملیاتی شود، تمام واحدهای بزرگ صنعتی ما با منشأ آلودگی از جمله خودروسازی باید تعطیل شود؛افزود: بی‌توجهی به توسعه پایدار باعث شده تا بسیاری از صنایع آلوده‌زا وارد کشور شود. ريیس سازمان محیط زیست بزرگ‌ترین معضل در کشور را آب دانست و تصریح کرد: ۹۰ درصد آب کشاورزی از سفره‌های زیرزمینی تامین می شود و امروز شاهد جنگ بین شهری بر سر تامین آب هستیم. وی با اشاره به اینکه دلیل اصلی نابودی یوزپلنگ کمبود آب است،یادآور شد: کمبود آب سبب شده تا این گونه نادر منقرض شود و این آسیب بزرگی برای محیط زیست کشور است.کلانتری گفت: در شرایط فعلی میزان مصرف آب تجدیدپذیر در سطح کشور ۱۳۲ درصد است و این در حالی است که باید صرفا حدود ۴۰ درصد از آب تجدید پذیر مورد استفاده قرار گیرد و این مصرف بی رویه بحران کشور را جدی کرده است.

وی با بیان اینکه کم کردن مشکلات زیست محیطی منوط به آگاه سازی جامعه است،افزود: این کار بر عهده تشکل های زیست محیطی است، اگر تشکل های زیست محیطی نبودند امروز معضل کشور در این حوزه بیشتر از شرایط حاضر بود و نباید صرفا به اتهام جاسوس بودن و یا سایر اتهامات بخواهیم کارکرد تشکل‌ها را کمرنگ کنیم. ريیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه دولت برای اولین بار ۱.۳ میلیارد دلار برای بهبود مدیریت پسماند با اولویت استان‌های شمالی درنظر گرفت ولی متاسفانه این بودجه در مجلس حذف و در بخش دیگری صرف شده است،اظهار کرد: برای رفع مشکل پسماند در استان‌های شمالی کشور باید از شعار خارج شویم و به کارهای عملیاتی و اجرایی برسیم.کلانتری خاطرنشان کرد: متاسفانه آبزیان همه رودخانه‌های شمال کشور به دلیل شیرابه‌ها و زباله‌ها از بین رفته‌اند و حذف بودجه پسماند به منزله نابودی مناطق شمالی است.

وی با اشاره به اینکه پسماند در کل کشور و از جمله در استان‌های شمالی یک معضل به شمار می‌رود و وضعیت استان گیلان در حوزه پسماند از مازندران بدتر است، تصریح کرد: ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در استان‌های شمالی کشور برای رفع مشکل زباله به دلیل رطوبت زیاد ناکارآمد است؛ استان‌های کشور نباید تمام طرح‌های مدیریت پسماند را با نیروگاه زباله سوز و تولید برق گره بزنند و باید سایر طرح ها را نیز تجربه کنند ريیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه اولویت بودجه پسماند سال آینده کشور برای استان‌های شمالی است،خاطرنشان کرد: هر میزانی که مجلس شورای اسلامی مصوب کند اعتبار اصلی به استان‌های شمالی کشور پرداخت می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.